Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
adamscotte322
7 dní | ADAMSCOTTE322: Buy fake USD (WHATSAPP : +1(725) 867-9567) Bu...
Příprava na fyzické testy
11 dní | VSCRVSCR: REPLY:ELISKAP:74191-1:2024-02-14 15:45:54: ...
Započítatelná praxe(MP->služební poměr)
18 dní | DABLIK: REPLY:MPCP:74186-1:2024-02-06 17:52:49: k př...
Justiční stráž
20 dní | VSCRVSCR: 1,není 2,těžko říci snad 6 3,Pankrác má ví...
Já Řscp ty KŘP Praha
20 dní | ROSOMAK: Soukromá zpráva...
jeg sælger Adderall 30 mg, jeg sælger Hydroco...
04. 02. 2024 | 000000000: Velkommen til vores online butik, hvor du kan...
Sælg Pentobarbital Nembutal (tabletter, væske...
04. 02. 2024 | 000000000: Velkommen til vores online butik, hvor du kan...
jeg sælger Suboxone stripe 8 mg, jeg sælger A...
04. 02. 2024 | 000000000: Velkommen til vores online butik, hvor du kan...
Dovolená zop
02. 02. 2024 | JOE: REPLY:JOE:74178-1:2024-02-02 08:19:48: Př...
Daruji připínací odznak SKPV na sako
29. 01. 2024 | TRNKALINKA: Výška 25mm, šířka 20mm, nepoužitý, nový, ten ...

Munice pro Policii ČR v souvislostech

Smrt kriminalisty Lukáše M. rozvířila debatu o vhodnosti policejního střeliva pro použití v zastavěné aglomeraci, resp. vhodnosti celoplášťového střeliva pro policejní účely vůbec. Pokud se totiž ukáže, že Lukáš byl zasažen odraženou střelou ze zbraně svého kolegy, budou se muset zúčastnění policisté zodpovídat. Už teď musí tito policisté žít s vědomím, že možná zavinili smrt svého kolegy.
| Foto: Střela po řízené deformaci

Měli by se skutečně zodpovídat pouze policisté, kteří měli vteřiny na rozhodnutí v mezní situaci, nebo také úředníci, dlouhá léta ignorující volání policistů po změně služební munice?


Není pochyb o tom, že policisté v případu smrti kriminalisty Lukáše M. zakročovali proti nebezpečnému pachateli. Jednalo se o člověka, který se soustavně dopouštěl závažné trestné činnosti. V minulosti najížděl vozidlem na policisty. Pokud byl přistižen při trestné činnosti, unikal bezohlednou jízdou, kterou ohrožoval nezúčastněné osoby. I v osudný den se pokusil na policisty najet s vědomím, že je může zranit nebo zabít. Nebyl to tedy žádný ubohý chudinka, který by mouše neublížil, jak prezentovala v médiích jeho přítelkyně.Tou skutečnou tragedií je cena za dopadení pachatele. Tu nejvyšší zaplatil člověk, který se snažil celý svůj profesní život chránit společnost před podobnými lidmi. Zničeny mohou být i životy dalších policistů, kteří plnili svou povinnost.Díky lidem jakým je např. plk. Pavel Černý jsem se naučil vnímat svou práci a všechno s ní související víc, než jen jako způsob obživy. Měl jsem možnost učit se od nejlepších. Od začátku své policejní kariéry jsem studoval vše, co bylo kdy napsáno o střelbě, zbraních, střelivu a důsledcích použití střelných zbraní. Není však nutné studovat stohy knih, aby se člověk dozvěděl, že není munice jako munice. I laik, který umí používat internetový vyhledávač, si může snadno zjistit, že většina policejních sborů už celoplášťovou munici nepoužívá nebo od ní upouští pro její nevýhody.


O střelách s řízenou deformací kolují mezi laickou veřejností různé mýty a nesmysly. Zcela scestné výroky jsem slyšel z úst novinářů ale i lidí, kteří by měli mít rozsáhlé znalosti v oboru zbraní a střeliva. Bohužel i z úst lidí majících vliv na výstroj a výzbroj policistů. Doufám, že v budoucnu podobné hlouposti neuslyším právě od policistů.


Pokud Lukáš zemřel odraženou střelou svého kolegy, neměla by to být smrt zbytečná. Lidé, kteří nakupují střelivo pro policisty, by si měli uvědomit svůj díl zodpovědnosti a podle toho jednat.

 


V minulosti již několikrát došlo u nás i ve světě k zasažení policistů nebo kolemjdoucích odraženou policejní střelou. Přesto nikdo kompetentní doposud nereagoval na tyto skutečnosti. Pro příklad jen několik mediálně známých případů.


 
7. listopad 1997 - Při pronásledování automobilu s opilým řidičem byl smrtelně postřelen dvaadvacetiletý policista z Ostrova nad Ohří na Karlovarsku. Jeho smrt způsobila kulka odražená od disku kola pronásledovaného vozu. Střela vyšla z pistole policistova kolegy.

 

6. 4. 2004 Trmice.  Při zákroku proti nebezpečným překupníkům drog, byli dva zakročující policisté zasažení odraženými střelami z vlastních zbraní.

 


22. 4. 2007 Praha. Policista vystřelil na prchajícího pachatele loupeže. Odraženou střelou z policejní zbraně byl zasažen náhodný chodec.


6. 12. 2008 Atény.  Při střetech policie s anarchisty v centru Atén zasáhla odražená střela z policejní zbraně patnáctiletého mladíka, který venčil psa. Incident vyvolat další obrovskou vlnu nepokojů.Aby to bylo jasnější, připomenu tedy pouze rozdíly mezi oběma typy munice, jejich výhody a nevýhody.

 

 

 

Náboj s celoplášťovou střelou

 

 negativa:
vysoká průraznost měkkých i tvrdých překážek - hrozí průstřel a zranění nezůčastněné osoby

 

nestabilní chování při nárazu na pevnou překážku - vysoké riziko odrazu a zranění nezůčastněné osoby

 

malý stop- efekt. Střela předá jen malou část své energie a cílem projde bez většího efektu.

 

při nárazu na kost často fragmentuje a působí špatně lokalizovatelná zranění.

 

v pneumatice vytvoří je malý otvor s cípy, který se vnitřním tlakem částečně zacelí - vzduch uniká pomalu

 

pozitiva:

nízká cena

 

 

 Náboj se střelou s řízenou deformací

 negativa:

 

Vyšší cena

 

střela většinou zůstane v tkáni - nutný lékařský chirurgický zákrok.

 

 

pozitiva:

 

menší průraznost překážek - malé riziko průstřelu a zranění nezůčastněné osoby

 

po nárazu na tvrdou překážku se ihned deformuje bez odrazu, stabilní chování - minimalní riziko odrazu střely a zranění nezůčastněné osoby.

 

výborný stop-efekt. Střela se po vniknutí do tkáně deformuje do tvaru hřibu a předává většinu své pohybové energie cíli. Předem definované plochy deformace zabraňují její fragmentaci v tkáni.

 

v pneumatice vystřihne otvor o velikosti a tvaru expanzní ditina cca 3-4 mm, kterým rychle uniká vzduch.

 

 

 

Kolik to stoji a mužem to mít?

Největší česká munička Sellier a Bellot,  vyrábí v ráži 9 mm Luger  také střelivo s řízenou deformací. Policii ČR stejná munička dodává celoplášťové střelivo.  Abych porovnal ceny, podíval sem se na střelecké stránky v SRN, Frankonia Jagd. Krabička 50 ks nábojů Sellier a Bellot se střelou s řízenou deformací se prodává komerčně za 19 Eur. Cena krabičky 50 ks nábojů Sellier a Bellot s celoplášťovou střelou je 12 Eur. V přepočtu tedy je cena jednoho náboje S a B se střelou s řízenou deformací 10 Kč a náboje užívaného Policií ČR s celoplášťovou střelou 7 Kč. Rozdíl je tedy pouhé 3 Kč. To už by mohla být cena lidského života.  Nehledě na skutečnost, že Policie ČR by jako prominentní zákazník jistě nenakupovala střelivo za komerční ceny.


Pokud máme tedy 47 000 policistů, kteří mají přidělen palebný průměr 28 nábojů na osobu, pak při výše uvedených komerčních cenách za kus, vyjde celoplášťové střelivo  na 92 120 000 Kč. Cena střeliva s řízenou deformací by vyšla na 131 160 000 Kč. Jde tedy o rozdíl 40ti miliónů korun, což v rozpočtu Policie ČR rozhodně díru neudělá.  Jistě lze operovat s argumentem, že je potřeba myslet na obměnu nábojů alespoň 2 x za rok. Pořád jde ale jen o několik desítek miliónů korun v organizaci s rozpočtem v miliardách korun za rok.  Pro účely výcviku je možné i nadále používat celoplášťovou munici.

 


Argument, že jde dle zákona o Zbraních a střelivu se jedná o zakázané střelivo neobstojí.  Ozbrojené sbory jsou z tohoto zákona vyjmuty.  Zásahové jednotky Policie ČR používají střelivo s řízenou deformací zcela běžně.

 


Pro úředníky policejního prezidia je ale pohodlnější používat nadále alibistickou formulku ze zákona o Policie ČR § 56 odst.  4 zák. č. 273/2008 Sb. „Při použití zbraně je policista povinen dbát nutné opatrnosti, zejména neohrozit život jiných osob a co nejvíce šetřit život osoby, proti níž zákrok směřuje“.  A tak každý policista, který oprávněně použije zbraň musí  pouze doufat, že nebude odepsán jako závadový materiál.

 

 

Mýty o střelách s řízenou deformací:1. Střela tohoto typu je zakázána Ženevskou konvencí

Ve skutečnosti o puškových střelách s expanzní dutinou mluví Haagská úmluva z roku 1899 a Petrohradská deklarace z roku 1868. Tento zákaz platí pouze pro vojenské, nikoliv policejní využití. Obě konvence jsou zastaralé. V době vzniku smluv byly jádra střel z tzv. měkkého olova a většina armád používala velmi výkonné a rychlé puškové střelivo. V některých případech byla střela neoplášťovaná.  Pokud byla střela upravená pro deformaci při nárazu na měkkou tkáň, pak doslova explodovala uvnitř tkáně (rychlá fragmentace). Výstřelový otvor měl pak mnohdy velikost grepu. Díky fragmentům střely, které uvízly v tkáni, působilo toto střelivo vojákům obrovské utrpení.

 


 V současné době používá většina armád světa celoplášťové střelivo. Střela má jádro z tvrdého olova a plášť z oceli nebo tombaku. Díky malému profilu střely a její vysoké rychlosti jsou účinky tohoto střeliva devastující. Střela po vniknutí do tkáně ztrácí rotaci, mění směr, tříští se a působí tak rozsáhlá zranění. Na zákaz této munice žádná světová mocnost nikdy nepřistoupila. V obou případech se jedná o puškové střelivo, nikoliv o policejní pistolovou munici.

 

 

 

2. Moderní střela s řízenou deformací působí neskutečně kruté a devastující zranění.

 

 

Policejní munice je ve většině případů pistolová. Střela vystřelená z pistole nebo samopalu má malou rychlost a energii oproti střele vypálené z útočné pušky. Střela s řízenou deformací vypálená z policejní zbraně vniká do tkáně a předává větší část pohybové energie cíli, beze změny směru nebo fragmentace. Při tom ve tkáni tvoří dutinu o průměru střely. Průměr přední části 9 mm střely se v důsledku řízené deformace zvětší na 12 -15 mm. Vlivem zvětšení průměru střely dochází k rozsáhlejším zraněním. Nejsou to však značně devastující zranění, jako u puškové střely. Tedy žádné vytržené kusy masa nebo utržené končetiny, jak uvádějí některá problematiky neznalá media. Střelný kanál je větší pouze o zvětšenou plochu střely. Střela často zůstane v těle a je tedy nutný lékařský zákrok.

Oproti tomu v současnosti používaná celoplášťová střela, pokud se odrazí nebo se deformuje při průchodu tkání pachatele, má stále dostatek energie, aby způsobila náhodně zasažené osobě velmi rozsáhlá, těžko léčitelná zranění. To je způsobeno hlavně nestabilní dráhou letu odražené střely.

 

 

 

3. Střela s řízenou deformací je DUM- DUM

 

Interpret této věty je skutečně Dum – dum na hlavu. Název této munice vznikl podle názvu indického města Dum-Dum, kde mělo v minulém století Britské impérium svoji koloniální muniční továrnu. Zde se poprvé začaly vyrábět puškové náboje ráže 303 British neboli 7,7 x 56 R se střelou s odhaleným jádrem. Úsťová energie této střely je 3500 Joulů, rychlost 844 m/s., váha střely 10 g. Střela dum- dum měla jádro z měkkého olova, které bylo v přední části odhaleno, přičemž v hrotu střely se nacházela expanzní dutina. Střela neměla na povrchu žádnou perforaci pro předem definovanou deformaci. Odhalené jádro z měkkého olova, expanzní dutina a vysoká dopadová energie způsobily, že se střela v tkáni rozšířila a posléze se tříštila na více kusů. Vysoká rychlost způsobila hydrodynamický efekt a tím rozsáhlé poškození tkáně. Pokud části střely z těla vylétly, doslova vytrhly kus tkáně.


Munice používaná Policií ČR je náboj 9 mm Luger, (9 x 19 mm). Úsťová energie 450 J, rychlost 340 m/s, váha střely 9 g. Úsťová energie policejní munice tvoří tedy zlomek úsťové energie střely ráže 303 British. Moderní střela s řízenou deformací má expanzní dutinu s perforací pláště střely, předem určující, jakým způsobem se bude střela deformovat. Střela je vyrobena tak, aby nefragmentovala, neztrácela směr a její konečný průměr po dopadu je předem známý. Zároveň má střela na okraji expanzní dutiny střižné hrany. Při nárazu na pevnou překážku se střela zploští a neodráží se. Při nárazu na sklo nebo povrch pneumatiky se střela zařízne střižnými hranami do materiálu. Tím se zabrání sklouznutí střely po skle a změně jejího směru. V pneumatice vystřihne střela pravidelný otvor o velikosti a tvaru expanzní dutiny. Vzduch z pneumatiky unikne tedy během několika sekund.

 


Pro hloupé: Dum – dum se tříští, má nestabilní dráhu a díky vysoké energii trhá tkáň. Moderní policejní střela s řízenou deformací se netříští, udržuje si směr a nevytrhne vám kus zad.

 

 

Vysvětlivky (trochu legrace do našeho smutku):

 

Střela s řízenou deformací:
Střela do náboje palné zbraně, jež je konstruována tak, aby se při nárazu na měkkou překážku (tkáň) deformovala do předem určeného tvaru a předala tak větší část své energie cíli. Dalšími pozitivy jsou malá odrazivost a schopnost pronikat překážkami beze změny směru. Negativy jsou vyšší cena a nutnost vyjmutí střely z těla operativním zákrokem. Prostě chytrá včelka.


Celoplášťová střela:
Střela používaná do střeliva pro Policii ČR. Střela je ogiválního tvaru, má jádro z tvrdého olova a její povrch je chemicky potažený tombakem (slitina mědi a zinku). Její tvar a plášť ze slitiny tombaku zaručuje poměrně vysokou průraznost. Velkými negativy jsou však vysoká schopnost odrazu při nárazu na tvrdou překážku, schopnost projít měkkou tkání bez většího efektu - předá minimum energie, schopnost tříštit se při nárazu na kost, schopnost změnit směr po nárazu na tvrdou překážku pod tupým úhlem. Výstřel této střely v zastavěné aglomeraci je téměř jistým koncem policejní kariery.


Hydrodynamický efekt střely:
Organismus člověka je tvořen 60-70% z vody. Pokud tedy vnikne do tkáně těla střela vysokou rychlostí, vznikne podobný efekt, jako když hodíte kámen do vody. Kanál, který střela vytvoří, pulzuje a rázové vlny devastují okolní tkáň až do patnáctinásobku průměru střely - primární při tomto efektu je rychlost střely. Neplést si s házením žabek na rybníku, tohle byste zažít nechtěli.


Fragmentace střely:

Jev, kdy se střela rozpadne na více částí, které se dále pohybují po své vlastní dráze. Stejný efekt jaký předvedl bývalý ministr vnitra. Taky fragmentoval Policii ČR na jednotlivé části, které si jdou každá jiným směrem.


Expanzní dutina střely:

Dutina v hrotu střely, která se rozšiřuje, pokud se při dostatečně vysoké rychlosti naplní tekutinou. Někteří lidé mají v hlavě trvalou expanzní dutinu. Říká se jim blbouni. Ti vám budou vyprávět o střelách dum dum.


Perforace pláště střely:

Většina moderních střel s řízenou deformací má u expanzní dutiny vytlačené podélné drážky. V těchto místech je plášť střely oslaben a při vniknutí do tkáně plášť střely praskne v místě perforace. Střela se tedy nedeformuje náhodně, ale podle předem známého schématu. Střela většinou vytvoří hřibovitý útvar. Na rozdíl od perforace prezervativu se v tomto případě jedná o žádoucí účinek.

Úsťová rychlost a energie:

Rychlost a energie střely změřená u ústí hlavně zbraně. Nejde o trik s chytáním střely do úst.


Střižná hrana střely:

Moderní střely s řízenou deformací mají ostrou hranu na ústí expanzní dutiny střely. Při dopadu střely například na sklo nebo pryž střižná hrana zabrání sklouznutí střely po materiálu tak, že se zařízne do materiálu. Střela tak sice ztrácí část své energie, ale neodchýlí se od směru. Nikdy nepoužívejte náboj do vrtačky místo vrtáku kvůli střižně hraně. Nebude to mít žádoucí efekt - zato spoustu nežádoucích.


Munice:

Totéž co střelivo. Cokoliv co v dané ráži nacpete do zbraně a vystřelíte, aniž by vám to urvalo pazoury.


Náboj:

Předmět v dané ráži, který se vám podaří nacpat do zásobníku zbraně. Skládá se ze střely, nábojnice, prachové náplně a zápalky.


Střela:

Část náboje, která opouští hlaveň zbraně vlivem expanze spalných plynů rozpínajících se z nábojnice do hlavně. Jako jediná z části náboje má smrtící účinek. Náboj vás tedy trefit může, nábojnice taky, ale střele se zdaleka vyhýbejte. Pozor kouše.


Měkké olovo:

Olovo bez příměsi nebo se slabou příměsí arzénu. Přestože se v době vzniku Haagské konvence již používaly plášťované střely, jejich olověné jádro obsahovalo měkké olovo, které relativně snadno fragmentovalo. Olovo volovo, jak řekl klasik.


Tvrdé olovo:

Olovo s přísadou asi 17% antimonu. Jde v podstatě o slitinu, která má větší tvrdost než samotné olovo. Používá se k výrobě jader moderních střel pro palné zbraně. Být tvrdým policistou s tvrdým olovem.


Pitomec:

Osoba, která vám bude vyprávět, že náboj s řízenou deformací nemůže policie používat, neboť to zakazuje Ženevská konvence. Také bude tvrdit, že tato střela vás roztrhne v pase, přičemž do těla vnikne okem.

 

 

Text: Lukáš Heinz

Foto: Wikipedia, Sellier a Bellot

Zdroje: Balistika, Beat P. Kneubuehl

           Wikipedia

           Sellier a Bellot

 

 

 

 


 

 

 

 

Vložil: Lukáš Heinz
Publikováno: 02. 10. 2009


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 2.33333 / Celkový počet hodnoceni 3Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 74
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio