Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Služební kynologie
4 dní | EARI: REPLY:MARTINANOV:74011-1:2023-09-18 12:48:05:...
Ty na OŘP III, já na PEO
5 dní | ORP3: Píšu komentář pro zviditelnění tématu....
Výkonové psycho testy k PČR 2023 Ostrava
8 dní | ELISKAP: Ahoj, sice jsem nedělala psycho v Ostravě, al...
PA - Garantované přijetí
9 dní | KAREL198: REPLY:MONOCAJT:74003-1:2023-09-06 09:33:33: Z...
Plzeňský kraj
10 dní | OPS: Děkuji ...
Kliky
13 dní | ELISKAP: REPLY:EARI:70599-1:2019-08-27 20:30:12: Ahoj,...
Jak si vybrat? Jít studovat? Jít pracovat?
15 dní | MONOCAJT: REPLY:VERBAMOVENT:73988-1:2023-08-27 19:01:00...
Průběh přijímacího řízení 2023
03. 09. 2023 | CODY: Základní útvary už ztratili chiméru mystické ...
UBYTOVNY v PRAZE
29. 08. 2023 | OPS: Ahoj, ještě jeden dotaz k ubytování. Jak to t...
Obvody pmj
28. 08. 2023 | HOMER: …...

Zbraňová problematika v Německu (Nože)

Ilustrační foto
V předchozí části naší minisérie jsme se podívali, co obnáší získání zbraně v Německu a jaké nástrahy skrývá německý právní systém, chcete-li se stát členem střelecké komunity. V dnešním příspěvku se naopak zaměříme na všechny ostatní obranné prostředky včetně nožů a stranou naší pozornosti nezůstane pár tipů, jak v Německu vyhnout pokutě nebo přímo trestnímu stíhání.
Ilustrační foto | Foto: Archiv autora

Německý zbraňový zákon (Waffengesetz) v zásadě rozeznává tři skupiny „nositelných předmětů“, jak obranné prostředky, nože a jiné předměty nazývá legislativa. První skupinu tvoří předměty, jejichž nabytí a držení (nemluvě o nošení) je zakázáno a majitel takové zbraně se dopouští trestného činu už jen tím, že tyto předměty vlastní. Druhou skupinu tvoří předměty, jejichž nabytí a držení není sice zákonem zakázáno, ale jejich nošením se dopouštíte přestupku. Do poslední skupiny spadají předměty, jejichž nabytí, držení i nošení je povoleno pouze za určitých podmínek.

Zakázané předměty

Zakázané předměty jsou v legislativě definovány v mnoha případech pouze obecně a k aplikaci zákona na konkrétní typ zbraně či konkrétní zbraň dochází často až u soudu. I z tohoto důvodu budou uvedené zbraně až na výjimky pouze příkladem z dané kategorie.

První skupinu tvoří zbraně, které vypadají jako předměty denní potřeby. Sem spadají například dýky či ostří maskovaná jako vycházkové hole či psací potřeby.

Do druhé skupiny patří ocelové pruty (nezaměňovat s teleskopickým obuškem) a různé druhy boxerů.

Do třetí skupiny spadají předměty, které jsou definovány jako "uzpůsobené k hodu a sloužící ke zranění lidí", což v praxi znamená především absolutní zákaz vrhacích hvězdic.

Čtvrtá skupina se týká zákazu všech druhů hořlavých kapalin naplněných do nádob a připravených k zapálení - i za molotovův koktejl se můžete snadno ocitnout ve vězení.

Pátá skupina obsahuje praky určené pro precizní střelbu, což v překladu neznamená nic jiného než zákaz všech praků s opěrkou.

Jako malí jste zbožňovali želvy ninja? V Německu by nejhůře skončil Michelangelo se svými nunčaky. Ty jsou totiž v šesté skupině v jakékoli formě zakázány a postih Vás nemine ani za jejich pěnovou verzi.

Krkolomně definována je sedmá skupina, která zapovídá vlastnictví vyhazovacích a vystřelovacích nožů, pokud je ostří vyhazováno, respektive vystřelováno dopředu, pokud je čepel delší než 8,5 cm a zároveň je broušená po obou stranách.

Jasně definované jsou naopak poslední dvě skupiny zakázaných nožů, kdy osmá skupina zakazuje nabytí pěstních nožů a devátá nabytí známých motýlků.

Jak již bylo zmíněno, kdokoliv, u koho se některý z těchto předmětů najde, se dopouští trestného činu, a proto je dobré se vyhnout převážení těchto předmětů do Německa.

Předměty, které nesmíte nosit na veřejnosti

Ještě komplikovanější je definování předmětů, které sice smíte jako občan vlastnit, ale nesmíte je nosit na ulici. Rozděleny jsou sice pouze do dvou skupin, ale právě to jejich kategorizaci ještě více znesnadňuje.

První skupinu tvoří předměty, které „jsou svým uspořádáním určeny k tomu, aby při využití lidské síly prostřednictvím úderu, rány, vpichu nebo hodu způsobily zranění“. Pod touto krkolomnou definicí se skrývají všechny druhy nožů, mečů, dýk, teleskopických obušků či tonf a jiných předmětů, které neslouží k denní potřebě a zároveň nejsou zcela zakázány.

V praxi to vypadá tak, že za nošení pěnových nunčaků hrozí vězení, zatímco procházka se samurajským mečem je "pouhým" přestupkem.

Druhou skupinu tvoří nože, u nichž lze otevřít a aretovat čepel jednou rukou a nože s pevnou čepelí delší než 12 cm. Z pohledu zákona se u těchto typů nožů nejedná přímo o zbraně (nejsou v zákoně definovány), nýbrž o předměty denní potřeby, respektive pracovní nástroje, a proto je zákaz jejich nošení v zákoně uveden zvlášť a neplatí absolutně.

Pokud policistu přesvědčíte o oprávněném důvodu k nošení nože, můžete se vyhnout nejen zabavení nože, ale především tučné pokutě v přestupkovém řízení. V praxi to znamená, že pokud jste přistiženi s malým vyhazovacím nožíkem v lese při sběru hub, nebude z toho pravděpodobně dělat policie velkou vědu. Pokud se s takovým nožem procházíte po nákupním centru, vrátíte se nejspíš domů bez nože a s pokutou.

Jelikož se zákaz všech těchto předmětů vztahuje pouze na jejich nošení, lze je beztrestně přepravovat v uzavřeném (uzamykatelném) zařízení, ke kterému se ale zpravidla nepočítá zavazadlový prostor automobilu. I z tohoto důvodu je v těchto případech lepší při cestě do Německa nechat všechny podobné nože raději doma. Jediným nožem, jehož nošení je v Německu vždy legální, je klasický kapesní nůž, k jehož otevření potřebujete obě ruce.

Předměty, jejichž držení i nošení je podmíněné

Stejně jako v předchozím případě do této kategorie spadají dvě skupiny zbraní, které zákon sice vyjmenovává jako zcela zakázané (občan je nesmí ani vlastnit), zároveň ale jejich nabytí, vlastnictví a nošení za určitých podmínek povoluje. První kategorii tvoří zařízení, která jsou schopná generovat elektrický výboj (proti zvířatům nebo lidem), stejně jako přístroje, které obsahují účinné látky s dráždivým účinkem.

Zákon ale povoluje pouze elektrické paralyzéry a pepřové spreje, které byly odborně přezkoušeny ve státní zkušebně a mají státem vydaný certifikát vyznačený na každém takovém přístroji zvláštní značkou.

V praxi to znamená, že si i v Německu můžete pořídit a nosit státem schválené paralyzéry a pepřové spreje, jež však – protože se stále jedná o zbraně ve smyslu zbraňového zákona – nesmí být nošeny na veřejné akce, mezi které se počítají např. i koncerty nebo diskotéky.

Právě z tohoto důvodu se Němci často uchylují ke koupi (a nošení) sice necertifikovaných, ale zato povolených pepřových sprejů, u nichž výrobce na obalu deklaruje, že se jedná o obranu proti zvířatům a tudíž se již nejedná o zbraň ve smyslu zákona. Nikdo tak nemůže zakázat či spíše postihovat její nošení na téměř jakoukoli společenskou událost. Nápis na obalu pak v případě krajní nouze či nutné obrany samozřejmě nehraje žádnou roli, protože i v Německu se lze proti útočníkovi legálně bránit i pepřovým sprejem, který je určený proti zvířatům.

Protizákonné je naopak držení či dokonce nošení paralyzérů a pepřových sprejů například z České republiky, byť by se jednalo o stejného výrobce, jaký je certifikovaný v Německu. Na takovém výrobku totiž bude chybět značka německé státní zkušebny a tudíž se na takový sprej pohlíží jako na zakázanou zbraň a na jeho majitele jako na pachatele trestného činu.


Zdroj: Waffengesetz

Vložil: Petr Klinovský
Publikováno: 19. 06. 2019


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0


 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio