Zdravím :) trošku to upřesním- pneumothorax- je vzduch v pohrudniční dutině, za normálních okolností je tam podtlak (neg.tlak) a ten udržuje plíci roztaženou. Různými mechanismy může dojít k tomu, že do pohrudniční dutiny se ti v příp. pneumothoraxu (a ne hydro, chylo, hemo thoraxu) dostane vzduch, který utvoří pozitivní tlak a plíce se následně tím smrští a nemůže se roztahovat při dýchání a její práce není efektivní. Na RTG takto smrštěnou plíci poznáš tak, že oproti zdravé bude na jejím místě tmavé místo (vel. dle závažnosti-rozsah). Při hospitalizaci se snažíme docílit opětovnému fyziologickému roztažení plíce, tudíž pak by měla být zase hezky rozpnutá po pohrudniční dutině a na RTG by neměla být tmavá místa / minimální.
Samozřejmě pak je nutný šetící režim, dle ordinace lékaře a dle závažnosti výkonu, který využili k roztažení... Při nedodržení režimu a přetížení, může dojít k obětovnému pneumothoraxu, který se může řešit i odejmutím laloku plíce a to už je na následné výkonnosti samozřejmě znát.
Co myslíš prasklinou? :O
Ot. je jak dlouho jsi od pneumothoraxu, jak to vypadalo a ted vypada na RTG, jestli ti k opetovnému roztažení plíce stačil dren/jsi byl na operaci, jakou máš spirometrii atd. Nebylo by uplně špatné toto prokonzultovat s oš. lékařem.
Každopádně pokud máš řádně splněnou rekonvalescenci, rtg v pořádku, je ti lékařem dovoleno opět plně sportovat, neměl bys mít problém...
Samozřejmě existujou rehabiliační techniky, které můžeš zapojit do tréninku... Plavání s dých. do vody, foukání s brčkem do skleničky, nafouknutí balonku... Prostě dýchání proti odporu aj. dechové praktiky.- tohle ti může pomoct zlepšit dechovou kapacitu, navýšit aerobní metabolismus a tím zlepšiš výkon :)