Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Vyvedení z bytu

chtěla bych se zeptat když ste tu samí policisti,osobně na stanici bych to asi nezvládla,můj bývalí přítel mi dělá problémy a nechce se vystěhovat z mého bytu,když byl opilí vyhrožoval mi mám tu malé dítě a opravdu nestojím o to aby někomu ublížil.Můžete mi nějak pomoct nebo budete muset počkat až mi něco udělá?
AXAM :: Datum založení: 12. 02. 2009 :: celkem 12 komentářů

 
Nejste přihlášen.

Do komentářů je možné vkládat obrázky umístěné kdekoli na internetu a videa z youtube.com; stačí před odkaz, na němž je obrázek/video umístěno, vložit příkaz IMG:/YT: (tedy například takto – IMG:https://www.policista.cz/files/obrazek.jpg, respektive YT:https://www.youtube.com/watch?v=v54xqBRqWFA).

Vložené komentáře mohou být skryty, pokud budou zcela mimo téma, nebo odstraněny, pokud budou v zjevném rozporu s právním řádem ČR, s „Pravidly a podmínkami používání stránek a uživatelského profilu na serveru policista.cz“ či s dobrými mravy.


Poslat zprávu ZRUŠENO NA ŽÁDOST UŽIVATELE 13:42:04 21. 02. 2009
default.png
ano souhlas... v podstatě máme pravdu všichni, jde o konkrétní situaci.. spíše bych měl strach, že ne každý polda dokáže situaci na místě zvládnout... nechci přímo napsat, že se leckteří bojí zasáhnout, no prostě...asi si někteří kolegové moc nevěří...proto je dobré, že případně oběť ví co má dělat a co je možné na místě.. P.S. velmi zajímavá diskuze, i pro mě poučná

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu NPRAP-PAVEL 11:33:22 21. 02. 2009
default.png
pro stile a appalacio V podstatě s vámi souhlasím, možné jsou skutečně oba způsoby (vykázání i vyvedení). Tam, kde se mohu rozhodnout, volím zpravidla časově a administrativně jednodušší variantu, což by v tomto případě znamenalo, vyzvat dotyčného ke sbalení svých osobních věcí a "doprovodit" ho z bytu. To nebrání tomu, abych ho řádně poučil, co by následovalo v případě, že by do bytu neoprávněně vnikl či se o to pokusil. Kontakty na právní či psychologické služby poškozeným poskytuji i bez vykázání.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu ZRUŠENO NA ŽÁDOST UŽIVATELE 08:58:04 21. 02. 2009
default.png
for stile a nprap. Pavel.. ale no tak pánové .-) diskuze směřuje trošku jinam, než by měla... právně jsou čisté oba způsoby. Vykázání považuji za vhodnější neboť, jak zde uvedl stile "Navíc je ohrožené osobě poskytnut komfortní servis v podobě právní a psychologické pomoci ze strany intervenčního centra, policie je dále povinna učinit v bytě kontrolu dodržování zákazu vykázání apod.". Ale jinak pokud k bytu nemá přítel právní nárok, i když ho užíval třeba 2roky, prostě pokud není uveden v nájemní smlouvě má smůlu. Policie samozřejmě nebude asistovat při vyhazování, ale policie bude reagovat na volání o pomoc. Paní prostě vymění zámek a přítele vyhodí a ten bude-li se domáhat vstupu, musí na místě dokázat, že je oprávněn. Nedokáže-li to nájemní smlouvou či čímkoliv podobným a zde znovu upozorňuji, že ani trv. pobyt neopravňuje ke vstupu, policie musí konat a případně muže vyzvat k upozornit, že vstoupí-li bez pozvání do bytu, bude zadržen dle §76/1TŘ. Opakuji, ani společné bydlení neopravňuje ke vstupu, i kdyby tam měl osobní věci. Ty musí být vydány, ale to jsem popsal v minulém příspěvku. Vykázání je v tomto případě vhodnější, jak uvedl stile, dává to poškozené i polici více možností a nehledě, že dom. násilí je více sledováno a policie zde má "volnější ruce". Ještě doplním k vykázání, zejména pro nprap. Pavla, k vykázání nemusí dojít jen ve společné domácnosti, ale i např. na pokoji hotelu, na chatě atd. D8le to nemusí být vztah druh-družka, manželé.... ale i sourozenci, příbuzní v pokolení přímém, či u osob bydlících ve společné domácnosti, ošetřovatelka, pacient atd. Už z tohoto vyplývá, že druhá osoba (agresor) nemusí mít k bytu (prostoru) právní vztah, přesto dojde k vykázání. Apriori je řešena bezpečnost ohrožené osoby, ne vztahy k bytu či prostoru. V podstatě, kdyby šlo např. o společné bydlení druh-družka, kdy majitelem bytu by byl jen agresor (družka by u něho bydlela), i tak by byl vykázán, i když družka nemá právní vztah k bytu. Prostě by jsi na místě vyhodil (vykázal) majitele na 10dnů... otázkou by bylo, co by následovalo, respk. co přesně by bylo na místě řečeno útočníkem či poškozenou... Jedině snad, kdyby agresor prohlásil, teď se s ní rozcházím, až si vezme věci a jde.. pak by se situace v podstatě otočila... ale to už jsou pouhé spekulace...

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu STILE 07:51:23 21. 02. 2009
default.png
...mno za předpokladu, že v bytě dejme tomu dva roky žije a užívá jej, není to tak jednoduché - má zde např. osobní věci, nábytek, může přispívat na domácnost apod., prosté vyhnání z bytu, navíc za asistence policie by bylo patrně "o hubu". Pokud by si sám zabalil raneček a dobrovolně odešel, pak snad ano, ale pokud zde s tazatelkou delší dobu žije, pak bych do Tvého řešení situace rozhodně nešel. V ustanovení o vykázání ze společného obydlí ve smyslu ust. § 44 zák. č. 273/2008 Sb., jde o "byt nebo dům společně obývaný s útokem ohroženou osobou", což ten člověk může splňovat i bez nájemní smlouvy, nebo uživatelských práv k bytu. V případném vykázání ve smyslu zákona o policii nevidím problém a navíc se mi zdá tohle řešení jaksi právně čistčí. Rovněž vykazující četník je absolutně krytý proti jakékoliv stížnosti ze strany všech zúčastněných(nebudu rozvádět každý přece ví, že dobrý skutek bývá po zásluze potrestán). Navíc je ohrožené osobě poskytnut komfortní servis v podobě právní a psychologické pomoci ze strany intervenčího cetra, policie je dále povinna učinit v bytě kontrolu dodržování zákazu vykzání apod.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu NPRAP-PAVEL 00:16:10 21. 02. 2009
default.png
Jestli jsem to dobře pochopil, tak ten člověk nemá k uvedenému bytu žádná majetková ani uživatelská práva. Je tam tedy jenom na návštěvě. V takovém případě ho ale policie nebude z bytu vykazovat ve smyslu zák. č. 273/2008 Sb. Pokud v tom bytě nemá co dělat a odmítá ho opustit, tak ho hlídka jednoduše vyvede (pokud do bytu neoprávněně vnikl, či v něm neoprávně setrvával proti vůli uživatelky, není trestní odpovědnost za porušování domovní svobody vyloučena). Vykázání by se týkalo situace, kdy by se v tom bytě nacházel na základě nějakého právního vztahu (např. by uvedený byt vlastnil či spoluvlastnil nebo by v něm měl trvalé bydliště nebo by nájemní smlouva byla krom slečny psána i na něj).

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu ZRUŠENO NA ŽÁDOST UŽIVATELE 21:28:27 20. 02. 2009
default.png
.. a já doplním, pokud by policisté ve vašem oznámení neshledali, že jde o dom. násilí, může jít o podezření z trestného činu, vydírání, nebezpečné vyhrožování atd. atd. i zde je možná eventualita např. zadržení osoby dle TŘ.. vše tady napsané je teorie, nečekejte na nic, vše oznamte na policii na linku 158 a hlídka bude konat. Zdůrazněte strach o život a zdraví, že váš přítel vám vyhrožuje zabitím. Ohledně podnájemní smlouvy (předpokládám, že spíše jde o nájemní než podnájemní smlouvu, jsou tam trochu rozdílné právnické nijance v tomto případě asi nepodstatné). Prostě a jednoduše si kupte nový zámek (vložka FAB, stojí cca 20-250Kč), až nebude přítel doma, vyměňte vložku nebo požádejte souseda, je to povolení jednoho šroubku z boku dveří, samozřejmě nezapomeňte o výměně informovat majitele bytu a příteli sdělte, že ho do bytu už nepustíte. Pokud se tam bude dobývat, vyhrožovat či tam vnikne, na nic nečekejte volejte policii, zde je již podezření z trestného činu porušování dom. svobody. Jinak jste povinna uschovat jeho věci a vydat mu je. Samozřejmě nemusíte hned, informujte ho, že to bude v nějakém termínu na určeném místě za přítomnosti třetí osoby. Opět, pokud bude nadávat, vyhrožovat atd. ihned volejte policii. Pokud přítel nemá žádná práva k bytu, tak máte vyhráno, jen se rozhodnout a e nebrat rozhodnutí zpět. Nejhorší a z praxe ověřeno, když po nějaké době vezmete přítele zpět. Bude to pak ještě horší. Ještě jedna poznámka závěrem, pokud budete mít strach, že vás přítel bude čekat před domem n společné chodbě, v práci, vše řekněte hlídce policie a vykázání se může týkat i prostor společné chodby, prostoru před domem či vaší práce. To jen na vysvětlenou, aby jste nemusela mít strach vyjít z domu či bytu. Pokud by to porušil, ihned volat a opět zde máme podezření z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Pokud by jste měla strach, z krizového centra vám poradí i kam se na pár dní schovat a jak postupovat atd....

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu STILE 20:20:06 20. 02. 2009
default.png
Appalacio Vám to vysvětlil vyčerpávajícím způsobem. Lze Vám jen doporučit, abyste se ve vlastním zájmu co nejdříve dostavila na nejbližší oddělení Policie ČR a vše tam dopodrobna popsala. Podmínky pro vykázání osoby jsou celkem jasné: 1) musí jít o stupňující se opakované násilí (psychické, fyzické), 2) k napadání dochází nejvíce v soukromí, 3) jsou zde jasné role (kdo je napadený a kdo agresor). Specifikem je, že nemusí být naplněny všechny podmínky a přesto se může o domácí násilí jednat, záleží na tom, jak policista vyhodnotí situaci a na šetření provedeném na místě. Pokud nabyde převědčení, že nastaly podmínky pro vykázání, využije svého oprávnění a Vašeho přítele vykáže ze společného obydlí na dobu 10 dnů. To může i PROTI Vaší vůli. Vykázání má charakter správního rozhodutí a pokud by jej bývalý přítel proušil, dopouští se trestného činu "Maření výkonu úředního rozhodnutí" (to platí i pro Vás). Po vykázání Vás druhý den kontaktují z intervenčního centra a v případě potřeby Vám poskytnou právní pomoc k sepsání tzv. předběžného opatření. Návrh na předběžné opatření můžete v této lhůtě podat kdykoliv, třeba i poslední den. V tom okamžiku se lhůta prodlužuje až do doby, kdy soud o předběžném opatření rozhodne. Není na co čekat, pokud budete váhat, bude se agrese ze strany bývalého přítele patrně stupňovat a následky by mohly být tragické.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu AXAM 16:43:30 20. 02. 2009
default.png
jsem v podnájmu,a on s bytem nemá nic společného ani není ve smlouvě,vyhrožuje mi,prostě mě řekl když ho vyhodím že mě propichne nožem at se na to připravim,prostě bych potřebovala ho odsud dostat pryč a aby mě pak nechal napokoji.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu ZRUŠENO NA ŽÁDOST UŽIVATELE 19:34:18 17. 02. 2009
default.png
I z výše uvedené otázky se dá lecos usoudit. Určitě tazatelka není s dotyčným v manželství. Otázkou tedy zůstává, pokud spolu nechcete žít v jedné domácnosti, kdo je vlastníkem bytu. Pokud jste vlastníkem (jediným) bytu sama nebo jste v nájmu, kdy nájemní smlouva je psána jen na vás, máte vyhráno. Prostě přítele vystěhujte, vyměňte zámek a sdělte mu, že si nepřejete jeho další setrvání ve vašem bytě. Pokud se tam bude dobývat nebo tam vnikne, ihned volejte policii, který věc na místě vyhodnotí a může muže i zadržet, neboť se může jednat i o trestný čin, např. omezování dom. svobody. Pokud jste v podnájmu nebo i v nájmu a nemáte smlouvu (je to špatná situace), ale i to se dá řešit, ale musíte prokázat, že jste oprávněná uživatelka bytu a že není nájem uzavřen pro vašeho přítele. Pak ho opět jednoduše vystěhujte a opakuje se výše popsané. Pokud máte nájem nebo vlastnictví na sebe i přítele zároveň, buď ho musíte vyplatit, pokud je fin. angažován a musí to býti po vzájemné dohodě, nebo se dohodněte s pronajimatelem, že v domácnosti dochází k napadání atd. a může dotyčnému ukončit nájemní smlouvu s tím, že vám ji obnoví. Samozřejmě to nejde jen tak, musíte prokázat to napadání, nejlépe argumentací, že jste věc opakovaně nahlásila na policii. I v případě, že by tam přítel měl z nějakého důvodu trv. pobyt, tak tento ho neopravňuje ke vstupu do bytu, pokud nefiguruje v nájemní smlouvě, v respk. podnájemní. I kdyby byl sám vlastníkem bytu a uzavřel s vámi nájemní smlouvu, která bude jen na vás, tak ho to neopravňuje ke vstupu. Opět, kdyby tedy vnikl do bytu bez vašeho souhlasu, dopouští se trestného činu->volejte policii. Další situace může být ta, že vás napadá (verbálně, fyzicky), přesto s ním chcete být ve společné domácnosti, nebo prostě musíte být. Po napadení ihned volejte policii (samozřejmě nejprve se vzdalte od agresora, aby v útoku nepokračoval, klidně i utečte, život a zdraví je přednější). Policie musí na místo přijet a i když nepodáte oznámení (jedná se o osobu blízkou, takže nemusíte nic podávat, respk. můžete oznámení vždy stáhnout), policie je vždy povinna sepsat záznam a vyhodnotit zda se nejedná o dom. násilí. O dom. násilí se jedná v případech, kdy se útoky opakují, stupňují atd. Podrobnosti vám na požádání vysvětlí hlídka nebo se obraťte na nějaké krizové centrum, telefony, kontakty jsou i na netu. Policie právě dom. násilí vyhodnocuje i podle četnosti zásahů a následků a to i v případech, kdy oznámení stáhnete, proto musí hlídka vždy sepsat oznámení i když si vše rozmyslíte. Pokud tedy hlídka na místě vyhodnotí, že jde o dom. násilí, vykáže násilníka na 10dnů z bytu a nesmí se tam vrátit (jsou tam další věci, opět vše vysvětlí policista na místě). Pokud máte strach, že vše může po 10dnech gradovat, na soudě můžete požádat o předběžné opatření a soud dle důkazů může prodloužit zákaz na na 1rok. Pokud by to přítel porušil, dopouští se trestného činu. Vy pak máte dostatek času vše řádně vyřešit, jak po právní stránce tak po osobní. Jinak jsou zde i další možnosti, pokud vám přítel vyhrožuje zabitím, respk. jiným násilím a máte obavu o života zdraví, může opět policie konat. Bohužel nejde to tak, že jednou za rok něco ohlásíte a myslíte si, že policie dotyčného vyvede z bytu a zavře. Policie jedná na základě důkazů. Takže pokud jste byla zbita, nechte se vždy ošetřit a lék. zprávy si schovejte na bezp. místě. Opět nemusíte nic hlásit, ale později se to může hodit. Foťte si veškerá zranění. Svědkové (sousedi) jsou také dobří, pokud jednoznačně potvrdí vaši verzi, mají třeba taky strach z napadení atd. Pokud jednání přítele nahrajete, máte opět důkaz atd. Bohužel nefunguje to, pokud se taky občas napijete a občas příteli nafackujete, sprostě nadáváte, jinak řečeno italská domácnost atd. V tomto případě nejde o dom. násilí, neboť tam je pouze jedna oběť a jeden útočník, ne na střídačku. Pokud i vy děláte bordel v domě, tak vám sousedi nepomohou a policie věc pošle do komise jako přestupek. Prostě a jednoduše nemá z čeho usoudit, že jste v ohrožení, když to občas i vám ulétne, jestli chápete. Pokud to není váš případ a jste obětí násilí, platí pro vás první odstavce. Rozhodně jednejte a nenechte věci plynout. Až se něco stane, těžko vám někdo pomůže. Dá se o věci hovořit více, ale musíte přiblížit svoji situaci, neboť variant jak občansko-právních či trestně-právních je více.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu JAREK 17:12:20 17. 02. 2009
default.png
Případně zkuste kontaktovat některou z krizových linek, kde se můžete o Vaší záležitosti poradit. Čísla najdete na internetu, nebo můžete kontaktovat DONA linku 251511313, mají i stránky www.donalinka.cz.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio