Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Služební vs. pracovní poměr?

Dobrý den, když koukám na nabídku volných míst u policie udivuji se nad rozdělením zaměstnanců na jedny, kteří jsou ve služebním poměru a na druhé, které jsou v pracovním poměru. Jaký je mezi tím rozdíl? Platové třídy jsou stejné? Taky mě zaráží že klasický policista dostane při nástupu 2. nebo 3. platovou třídu a řidič jakožto zaměstnanec v pracovním poměru dostane 8. platovou třídu? Jak je to možné? Díky za objasnění :-)
ZERYK :: Datum založení: 19. 07. 2009 :: celkem 15 komentářů

 
Nejste přihlášen.

Do komentářů je možné vkládat obrázky umístěné kdekoli na internetu a videa z youtube.com; stačí před odkaz, na němž je obrázek/video umístěno, vložit příkaz IMG:/YT: (tedy například takto – IMG:https://www.policista.cz/files/obrazek.jpg, respektive YT:https://www.youtube.com/watch?v=v54xqBRqWFA).

Vložené komentáře mohou být skryty, pokud budou zcela mimo téma, nebo odstraněny, pokud budou v zjevném rozporu s právním řádem ČR, s „Pravidly a podmínkami používání stránek a uživatelského profilu na serveru policista.cz“ či s dobrými mravy.


Poslat zprávu HLAVEN 08:15:21 28. 07. 2009
default.png
Nedávno proběhla médii zpráva o tom, že armáda hodlá propustit 2.800 vojáků. Takže s novým nabíráním to vidím bledě.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu CODY 18:39:41 21. 07. 2009
Cody.jpg
Mám z tebe dojem že si to představuješ jak Hurvínek válku,pokud chceš k armádě kvůli penězům,tak to rovnou zabal.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu ZERYK 08:08:39 21. 07. 2009
default.png
Out: Díky za komentář. Stale se ještě účastním výběrového řízení na leteckého mechanika u LS PČR, takže jsem to ještě úplně nevzdal. Výsledky budou až začátkem září. Když by to klaplo tak bych to asi vzal, protože jak říkáš, není vůbec jístý kdy armáda začne zase nabírat. A zájemců k armádě je hodně tak bych možná musel čekat i na další termíny...kdoví :-(

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu OUT 07:59:14 21. 07. 2009
Out.jpg
Dohadovat se nechci, ale přijde mi, že tu někteří v Žerykovi (ten hafan od Spejbla?:D) vyvolali dojem, že když bude dělat leteckého mechanika u PČR tak bude brát čistě tabulkovej plat dle 8. platové třídy. Což rozhodně není pravda. Započítává se do toho ještě tarifní stupeň (který by měl po škole první, to je jasné) a dále osobní ohodnocení + odměny. Můj kamarád dělá u PČR přesně mechanika v pracovním poměru (sice né leteckýho) a třídu má tuším 8 nebo 9 a plat rozhodně nemá malej. Je taky poměrně mladej, takže tafirní stupeň má taky malej, ale celkově mám skoro 100% pocit že se jeho plat bude blížit s osobním k 20 tis. hrubýho. Takže rozhodně nedělá za 12 tisíc jak to může dle tabulky vypadat. Já osobně mám taky dle tabulky a stupně 16610 Kč a rozhodně toto není můj celkový plat. Neznám člověka co by dělal ve státní správě a bral jen čistě tabulkový plat. To by ho nadřízení museli hodně nesnášet. Jinak ty tabulky co sem hodil Pim jsou staré, od 1.6. 2009 došlo k navýšení. A hlavně taky nezanedbatelná věc je v tom, že podmínky přijetí do pracovního poměru jsou neskonale nižší než do služebního poměru. U armády to platí dvojnásob. jedna z novějších tabulek: img.personalista.com/platova-tabulka-od-1-6-2009-paragraf-5-odstavec-2.GIF Žeryk: ono je otázka jak dlouho bude člověk čekat než AČR začne zase nabírat. Je to tvoje volba, to je jasný, ale pokud si to s tim leteckym mechanikem u PČR nehodil už uplně do žita tak bych si sjel osobně na útvar kterej vypsal nabídku toho místa a tam hodil řeč se šéfem nebo lidma. Určitě zjistíš že nedělají za 12 tis. hrubýho. I když nepopírám že armáda ve služebním poměru tě zaplatí líp každopádně.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu GENERACNI-SPUNT 13:03:34 20. 07. 2009
default.png
Tak to máš smůlu že jsi to nestihl. K těm mechanikům z povolání kteří se v současné době berou „z ulice“ je to možné. Měl jsem několik známých kteří končili voj. učiliště pro let. mechaniky ještě za Federálu někde na Slovensku (asi v Košicích). Tak jsem předpokládal že se vojenské školství v této vysoce kvalifikované profesi „přilepilo“ k nějaké voj. škole v ČR ( jako např.teor. výcvik voj. pilotů do Brna). Jinak spolužák dělá na jednom voj.letišti „rádia“ ( má střední školu – slaboproud), a je jako občan. zaměstnanec. Samo že předpokládám, že pokud bych šel jako „palubák“ někam na misi, tak že budu „pod penzí“. Vzhledem k neustálým reorganizacím v poslední době už dění v AČR nestíhám. Nevím do jaké platové třídy budeš zařazen, ale základní tarif pro „kanónfutr“ bez praxe (v 1-5 plat třídě) je rozpětí 7 160 – 9 920,- hrubého. V 6 – 16 platové třídě, pro letce, zpravodajce, umělce, managery apod. je rozpětí 10 750 –24 290,- hrubého( Nařízení vlády č.565/2006 Sb.). K tomu jsou tzv. pohyblivé složky platu (osobní, odměny, příplatek za vedení, mise apod.+ příplatek na bydlení).Částku kterou uvádíš by jsi jako policajt bez praxe asi neměl!

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu ZERYK 10:54:19 20. 07. 2009
default.png
Gš: U armády mám slíbené místo už od března. Jen se čekalo až dodělám školu abych mohl 1.července nastoupit do Vyškova. Jenže když jsem zkončil tak armáda vyhlásila stop stav, takže řekli ať počkám až zase začnou nabírat. Armáda vlastní školu speciálně pro letecké mechaniky nemá a když jsem jim řekl, že studuju přímo leteckýho mechanika tak byli velmi rádi, že už mám toto odborné vzdělání. A mechanici jsou normální profesionální vojáci (žádní civilové) - proto taky musí projít 3 měsíce Vyškovem. A plat je slušný...cca 24 čistýho (včetně 10tis. na bydlení a různých příplatků.)

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu KOS 07:58:11 20. 07. 2009
default.png
platové tabulky a výhody jsou nastaveny vysoko a ten veget u některých složek je neskutečný.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu GENERACNI-SPUNT 21:14:04 19. 07. 2009
default.png
U každé organizační složky PČR je stanovena systemizace pracovních míst (SPM), kdy je také uvedena i platová třída a počet občanských zaměstnanců jednotlivých profesí (o.z.). Tedy včetně řidičů, uklizeček, referentek spisů, dráteníků apod. Civilní třída sekretářky by se např. rovnala polic. třídě vrchního komisaře (8). Když už se zmiňuješ o práci let. mechanika, ty máš toto vzdělání, a konkrétní „typovku“ na stroje zařazené u PČR?! Rád bych sdílel tvé nadšení, že při současném srabu sehnat práci leteckého mechanika u AČR, (i když dislokací letadel je daleko víc) asi také nebude žádná sláva. Nehledě na to, že si AČR vychovávala let.mechaniky (elektrikáře, drakaře, motoráře. zbrojíře apod.) ve vlastních zařízeních a se spec. na konkretní typy strojů. Abys měl příspěvek na bydlení a další benefity, tak budeš muset být zřejmě ve služebním poměru. Což může být u technických profesí v AČR problém. Např. v některých VVP (voj.výcvik prostorech) jsou již i pyrotechnici občanští zaměstnanci.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu JAN_P 20:16:39 19. 07. 2009
default.png
Přesně se to má tak: Pracovní poměr se řídí zákonem č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Služebních poměrů existuje několik. je to jednak služební poměr vojáka z povolání, a to podle zákona č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání. Dále je to služební poměr příslušníka bezpečnostního vzoru (tedy i policie) podle zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. A pro úplnost je třeba ještě zmínit služební poměr státního zaměstnance ve správním úřadu podle zákona č. 218/2002 Sb., služební zákon, který však doud nenabyl v těch podstatných částech účinnosti. Všechny uvedené předpisy samozřejmě ve znění pozdějších předpisů. Zásadní rozdíl mezi pracovním a služebním poměrem je ten, že zatímco pracovní poměr uzavírají dvě smluvní strany, tedy dva subjekty, které jsou z hlediska svého postavení na stejné úrovni. Pracovní poměr je soukromoprávní vztah. Služební poměr je vztahem svou povahou veřejnoprávní povahy a jedná se o jednostranný právní vztah, neboť služební poměr vzniká ustanovením (aktem příslušného orgánu), který ustanovuje osobu na služební místo. O něčem svědčí, když se tu pořád někdo vyptává na takové banality, místo aby si sám nejdřív aspoň ty zákony přečetl, tam je totiž úplně všechno, co vás zajímá....Ještě smutnější je to u samotných příslušníků, kteří pak šíří bludy a nesmysly, protože neznají ani základní zákon, který upravuje jejich služební poměr. Pak taky totiž neznají svá práva a povinnosti. Jestli je dané místo ve služebním nebo pracovním poměru je dáno systemizací bezpečnostního sboru. 727j: kde jste proboha přišel na to, že 2. tarifní třída odpovídá 11. tarifní třídě u civilů? Před účinností zákona č. 361/2003 Sb. platil pro příslušníky policie a vlastně všechny státní zaměstnance 16 třídní tarifní systém. Po účinnosti zákona č. 361/2003 Sb., se odměňování u příslušníků změnilo na 11 třídní tarifní systém, přičemž obecně platilo, nejvyšší současná třída 11 odpovídala tarifní třídě 15 v původním systému, tj. současná třída jedna odpovídala původní třídě 5. Chtěl bych ještě připomenout, že při přechodu na 11 tarifní systém došlu u příslušníků bezpečnostních sborů k podstatně většímu nárůstu v tarifech než u ostatní státní správy.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu ZERYK 20:15:22 19. 07. 2009
default.png
Díky...tímto jsem se s policií asi definitivně rozloučil a radši půjdu k armádě...tam se aspoň k platu připočte příspěvek na bydlení 10000,- a najvíc poběžej roky.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio