Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Výsluha vs. spáchání TČ

Zdravím všechny přítomné kolegy a kolegyně. Trošku jsme se s některými kamarády od ozbrojených sborů u pivka neshodli na pár bodech ohledně služebního zákona a tak žádám zdejší znalejší osazenstvo o radu. Jedná se o tři níže uvedené body. 1) Počítá se doba v pracovní neschopnosti z důvodu nemoci, operace či úrazu, do odsloužených let? Jedná se o běžnou neschopnost s nárokem na služební příjem. Dle většiny ano, ale jeden kolega tvrdí, že si to zjišťoval na personálním a že se to nepočítá, respektive doba neschopnostiodčítání z odsloužené doby. 2) Když policista odejde na výsluhu a tedy pobírá tzv. rentu, tak když pak v soukromém životě spáchá trestný čin (který nesouvisí s předešlou dobou služ. poměru), se mu zastavuje výplata renty. Zde názory již nejednoznačné, ale podle mě se nezastaví výplata, ani kdyby byl odsouzen pravomocně, či šel do VTOS. 3) Když by byl někdo stíhán např. pro výtržnictví a skončí služební poměr ještě před pravomocným rozhodnutím ve věci soudem, kdy stíhaná věc se netýká výkonu služby, má nárok na odstupné a výsluhu? Tady jsme tak půl napůl v názorech. Když bude mít někdo čas a bude aspoň na některý z bodů míti nějaké stanovisko, budeme rádi.
JANO :: Datum založení: 29. 11. 2021 :: celkem 9 komentářů

 
Nejste přihlášen.

Do komentářů je možné vkládat obrázky umístěné kdekoli na internetu a videa z youtube.com; stačí před odkaz, na němž je obrázek/video umístěno, vložit příkaz IMG:/YT: (tedy například takto – IMG:https://www.policista.cz/files/obrazek.jpg, respektive YT:https://www.youtube.com/watch?v=v54xqBRqWFA).

Vložené komentáře mohou být skryty, pokud budou zcela mimo téma, nebo odstraněny, pokud budou v zjevném rozporu s právním řádem ČR, s „Pravidly a podmínkami používání stránek a uživatelského profilu na serveru policista.cz“ či s dobrými mravy.


Poslat zprávu GHOST-COP 04:51:19 14. 12. 2021
default.png
BEN [2021-12-14 01:03:38]: Jo jasně, už vím, jak to myslíš a myslíš to správně ;-) Potíž je v tom, že v příspěvku reaguju na apepa a přitom odpovídám "pouze" v kontextu tazatele. Takže sorry za provedení odpovědi :-)

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu GHOST-COP 04:47:06 14. 12. 2021
default.png
BEN [2021-12-14 01:03:38]: Buď nerozumím tobě nebo jemu :-)

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu BEN 01:03:38 14. 12. 2021
default.png
GHOST-COP [2021-11-30 18:26:12]:
K §162 jsi zřejmě nedošel ;-) Toliko k bodu 1

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu JANO 08:03:52 01. 12. 2021
default.png
GHOST-COP [2021-11-30 23:23:24]: To ano, ale je to podle mě myšleno na případy, kdy ke spáchání došlo v době, kdy příslušník byl ještě v poměru, ale mezi tím a konečným rozhodnutím poměr ukončil.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu GHOST-COP 23:23:24 30. 11. 2021
default.png
JANO [2021-11-30 22:40:07]: Buď nerozumím tobě nebo jemu.
Moje chápání je ve smyslu "Jsi bývalý příslušník na rentě, spácháš, přicházíš o rentu.". Na to ses ptal, nebo ne? A říkáš to samé, co já.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu JANO 22:40:07 30. 11. 2021
default.png
No já teda souhlasím s apepem, co jsem to teď pročetl. Poněvadž to d) je právě pro ty případy, kdy se rozhodne pravomocně, ale poměr už skončil.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu GHOST-COP 18:26:12 30. 11. 2021
default.png
APEP [2021-11-30 13:15:43]:
2) Nesouhlasím. 157 písm d) Nárok na rentu zanikne.
1) Souhlas u běžné neschopnosti
3) Souhlas

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu APEP 13:15:43 30. 11. 2021
default.png
Zajímavá diskuze.
1) ano počítá
2) neskončí, nárok na rentu zaniká pouze pokud znova nastoupí do služby nebo jako voják z povolání, viz par 162 zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů
3) ano nárok nevznikne, pokud je příslušník v době odchodu na vlastní žádost trestné stíhán pro úmyslný TĆ (tedy i když se netýká výkonu služby) a je posléze odsouzen, viz par 157

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu JANO 12:20:40 30. 11. 2021
default.png
Tak tady se asi moc nediskutuje. :-(
Ale kdyby to někoho zajímalo, bod 1 je jak jsem říkal já, tedy že nemocenská, pokud je při ji nárok na služební příjem, do odsloužených let počítá.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)