Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

(REDAKCE)

Četnictvo a potulní cikáni
Znak četnictva
Foto: Archiv autora

Cikáni, metla venkova. Takto výmluvně nazval svůj článek Alois Somr ve 30. letech minulého století v četnickém a policejním časopisu Bezpečnostní služba, aby upozornil na problematiku tak zvaných potulných cikánů, kteří kočovali z místa na místo a mezi jejich způsob obživy patřilo i páchání rozličných trestných činů. Kdo ale vlastně byli potulní cikáni, jakým způsobem proti nim četnictvo zasahovalo a byly tyto zásahy účinné a úspěšné? Na to vše se pokusí odpovědět následující článek.

Autor: Pim Burger
Publikováno: 11. 06. 2011
zpět na článek

 
Nejste přihlášen.

Do komentářů je možné vkládat obrázky umístěné kdekoli na internetu a videa z youtube.com; stačí před odkaz, na němž je obrázek/video umístěno, vložit příkaz IMG:/YT: (tedy například takto – IMG:https://www.policista.cz/files/obrazek.jpg, respektive YT:https://www.youtube.com/watch?v=v54xqBRqWFA).

Vložené komentáře mohou být skryty, pokud budou zcela mimo téma, nebo odstraněny, pokud budou v zjevném rozporu s právním řádem ČR, s „Pravidly a podmínkami používání stránek a uživatelského profilu na serveru policista.cz“ či s dobrými mravy.


Poslat zprávu PIM-BURGER 22:33:50 19. 06. 2011
Pim Burger.jpg
STENLI [2011-06-18 20:26:10]: No, popravdě to bylo spíš tak, že se je snažili hnát z okresu do okresu s tím, že úřady jim na některá místa mohla i vstup zakázat.

Se zákazem kočování přišla až nacistická správa - stejně jako s vyhlazováním romského etnika, které máš nejspíše na mysli. Nicméně nelze jednoznačně spojovat potulného cikána a příslušníka nějakého etnika (to byla právě praxe za protektorátu, ne za 1. republiky).

Jinak není náhodou, že další režim, který zakázal kočování, byl komunismus, který omezoval pohyb veškerého obyvatelstva země prakticky kamkoli - alespoň na konci 40. a celá 50. léta. Následky této politiky, kdy se celé skupiny obyvatelstva přemysťovaly z místa na místo, jak to strana potřebovala, bohužel cítíme dodnes např. v severních Čechách.

Účelem četnictva bylo udržovat veřejný klid a pořádek, ne se zabývat nějakým etnikem.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu STENLI 20:26:10 18. 06. 2011
default.png
Pěknej článek .. je dobře , že se píše i o věcech, který jsou dnes spíše tabu. Ale nutí mě to přemýšlet nad tim, že v určité době, kdy se cikáni dali na jedno místo , kde jim byla nucena základní lidská činnost tj. práce, muselo se spoustě lidem ulevit a pro četníky tím muselo ubýt spousty práce . No nezbývá , než si jen povzdechnout a polknout zlost nad tim, kam jsme to dopracovali.

Souhlasím (+ 1)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu JAMESCLC 22:32:42 11. 06. 2011
default.png
Díky za velmi zajímavý článek, je viděti že četnictvo už za první republiky dělalo co mohlo aby s cikány a podobnými pachateli mohlo efektivně bojovat, je až zarážející že po více jak 70letech je situace horší a nijak se neřeší ba naopak jsou dnes takový existence zvýhodňování a mají více práv než slušní občané...

No doufejme, že alespoň za pár stovek let se situace zlepší...

Souhlasím (+ 2)    Nesouhlasím (- 0)