Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Policejní personální kamera Cel-Tec PD 77 G (REDAKCE)

Policejní personální kamera Cel-Tec PD 77 G
Cel-Tec PD 77 G
Foto: Marek Šustáček MS Foto

Stále větším problémem, pro výkon policejní služby, je snaha pachatelů trestné činnosti o diskreditaci zakročujících policistů, prostřednictvím falešného obviňování z překročení pravomocí, nebo z použití nepřiměřeného násilí. V některých případech si pachatelé dokážou obstarat falešné svědky, nebo policisty pranýřovat prostřednictvím médií. Nedávná kauza, „rohlík.cz“, ukázala, že tento trend má vzestupnou tendenci. Jedinou obranou policistů v takových případech, může být důkaz v podobě audiovizuálního záznamu. U mnohých zahraničních policejních sborů, patří profesionální personální videokamera, mezi standardní výbavu policisty.  V naší zemi jsme teprve v začátcích, nicméně poptávka ze strany policistu je vysoká. Na tuto poptávku reagovala firma VARIANT plus, spol. s r.o., která na český trh dodává profesionální personální kamery pro policisty, „Cel-Tec PD 77 G“. A my vám přinášíme její recenzi

Autor: Lukáš Heinz
Publikováno: 21. 04. 2017
zpět na článek

 
Nejste přihlášen.

Do komentářů je možné vkládat obrázky umístěné kdekoli na internetu a videa z youtube.com; stačí před odkaz, na němž je obrázek/video umístěno, vložit příkaz IMG:/YT: (tedy například takto – IMG:https://www.policista.cz/files/obrazek.jpg, respektive YT:https://www.youtube.com/watch?v=v54xqBRqWFA).

Vložené komentáře mohou být skryty, pokud budou zcela mimo téma, nebo odstraněny, pokud budou v zjevném rozporu s právním řádem ČR, s „Pravidly a podmínkami používání stránek a uživatelského profilu na serveru policista.cz“ či s dobrými mravy.


Poslat zprávu NOVOTNAPETRAX 22:40:17 15. 05. 2017
default.png
Obr. 18 a 19 - objektiv 170 stupňů, obě infra diodové světla a pačkový spínač nočního režimu


Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu AF13 11:14:56 03. 05. 2017
default.png
LUKAS-HEINZ2 [2017-05-03 02:11:54]: Díky za dohledání toho stanoviska, podívám se na to.

Osobně si myslím, že kdyby zákonodárce chtěl pořizování záznamů spojit s nějakým poučováním, bylo by to uvedeno v daném paragrafu, stejně jako je tam uvedeno, že mají být označené prostory pod kamerou.

No, snad se toho nechytně žádný spisovatel pokynů a nestane se z toho povinnost :-)


Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu LUKAS-HEINZ2 02:14:50 03. 05. 2017
Lukas Heinz.jpg
MONOCAJT [2017-05-01 17:10:02]: Otázka je,jak by to dopadlo, pokud by se jednalo o pachatele, který by byl veřejně exponovanou osobností a jeho právní zástupce by se otáčel na tom, že jeho klient nebyl řádně poučen o tom, že věc bude zaznamenávána. Pro soudce to může být důvod, odmítnout tento záznam jako důkazní prostředek.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu LUKAS-HEINZ2 02:11:54 03. 05. 2017
Lukas Heinz.jpg
AF13 [2017-04-28 20:37:00]: na použítí záznamového prostředku si vyhledej stanovisko Odboru bezpečnostní politiky MV z roku 2004 vedené pod Č.j: OBP 250/CZ- 2004. Zde je uvedeno, že pokud jsou pořizovány záznamy v souvislosti se služebních úkonem při plnění úkolu Policie ČR, lze pořizovat záznam i přes nesouhlas zaznamenávané osoby při respektování podmínek uvedených v zákoně o Policii ČR z čehož automaticky vyplývá povinnost poučení dle ust § 13 zák. o Policii ČR. Alespoň tak to chápu já.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu MONOCAJT 17:10:02 01. 05. 2017
Monocajt.jpg
LUKAS-HEINZ2 [2017-04-28 20:21:16]:
O tom, že něho nahráváme, nikoho nepoučujeme a prochází to. Respektive, ještě s tím u soudu nebyl problém. Naštěstí.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu AF13 20:37:00 28. 04. 2017
default.png
LUKAS-HEINZ2 [2017-04-28 20:16:40]: Diky za kvalifikovanou odpoved. A je na to tedy nejaky ZPPP, ktery policista porusi, pokud pouceni neprovede?

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu LUKAS-HEINZ2 20:21:16 28. 04. 2017
Lukas Heinz.jpg
AF13 [2017-04-26 09:18:53]: V určitých momentech právo počítá s tím, že nelze zaznamenávanou osobu poučit, neboť to za daných okolností nelze. Těžko budeš poučovat osobu, kterou stíháš ve vozidle, že ji zaznamenává kamera. Stejně tak asi těžko poučíš přestupce, který jede ve vozidle. Nicméně pokud s osobou jednáš v osobním kontaktu, je tvou povinností ji poučit o tom, že je její jednání zaznamenáváno. Pokud to neuděláš, může soud rozhodnout o tom, že záznam nebude akceptovat jako důkaz.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu LUKAS-HEINZ2 20:16:40 28. 04. 2017
Lukas Heinz.jpg
AF13 [2017-04-25 16:19:11]: Dle § 62 odst. 1 zákona o policii může policie, je-li to nezbytné pro plnění jejích úkolů, pořizovat zvukové, obrazové nebo jiné záznamy osob a věcí nacházejících se na místech veřejnosti přístupných a zvukové, obrazové nebo jiné záznamy o průběhu úkonu. Technickým prostředkem se rozumí i prostředek, který není majetkem policie, pokud je užit k záznamu výkonu služby nebo protiprávního jednání. Na základě odst. 1 tohoto ustanovení může policie získávat informace pomocí automatických i jiných systémů. Podmínkou pro pořizování záznamů je nezbytnost získaných informací pro plnění jejich úkolů (včetně prevence kriminality). Pořizování záznamu o úkonech policistů, včetně dokumentace podoby osob a jejich dokladů přispívá k předcházení korupci jak ze strany policistů, tak ze strany osob, se kterými jednají. Technické záznamy obecně zlepšují důkazní situaci v následných projednáváních případů před příslušnými orgány

Některá služební vozidla policie jsou vybavena záznamovým zařízením – kamerami. Pokud je služební vozidlo policie kamerou osazeno, záznam se pořizuje, přičemž pořizování záznamu se zahajuje okamžikem výjezdu vozidla. Policie může pořizovat tyto záznamy dle § 62 odst. 1 zákona o policii.

K zálohování záznamů kamer umístěných ve služebních vozidlech policie dochází pouze tehdy, pokud se vyhodnocením potvrdí potřebnost zajištění pořízeného záznamu. V takovém případě policista prostřednictvím vedoucího pracovníka pořízený záznam zajistí a přenese na záznamní médium. Přitom je povinen učinit taková opatření, aby ještě předtím nedošlo k jeho změně či úpravě. Pořízený záznam musí být odstraněn nejpozději do 1 měsíce od dne jeho pořízení.

Co se týče poučení osoby jejíž záznam pořizuješ, najdeš stanovisko legislativně právního odboru MV v ESIAŘi. Zde je právě ta podmínka poučení takové osoby. Důvodem jsou judikatury, kde byly videozáznamy zamítnuty jako důkazní prostředky právě proto, že nahrávaná osoba nevěděla o tom, že je její jednání zaznamenáváno. Vše mám na počítači v práci, ale není problém to dohledat na intranetu.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu AF13 09:18:53 26. 04. 2017
default.png
No, nevím, nahrává se i z palubní kamery auta, nebo se nahrávají realizace, nebo zákroky atd. a žádné poučení se tam neprovádí. Oprávnění pořizovat záznam je v par. 62 a nic o tom, že by se to muselo předem oznamovat tam není.

Vůbec nemluvím o dokumentaci demonstrací atd. tam by se asi to poučení taky špatně realizovalo. A to se tam natáčí o 106 :-)

Takže bych se toho nebál a nestahoval bych zbytečně kalhoty.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu POLDICEK 00:15:33 26. 04. 2017
default.png
AF13 [2017-04-25 16:19:11]:

Co takhle § 13 policejniho zakona? Policista je povinen pred provedenim ukonu poucit osobu dotcenou ukonem o pravnich duvodech provedeni ukonu, a jde-li o ukon spojeny se zasahem do prav nebo svobod osoby, take o jejich pravech a povinnostech ... osoba ma pravo na soukromi a dustojnost podle LZPS. Takze bych to videl takhle.
ZPPP je jen interni pokyn a nejaky to urcite upresnuje taky. Ale stezejni je zakon.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)