Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

(REDAKCE)

Četník, který bojoval s vlkem
Praporčík Karel Zítek
Foto: Archiv Václava Zítka

Období první republiky, Protektorátu Čechy a Morava, stejně jako doba poválečná, patří k nejdramatičtějším letům české historie a jen opravdu silní lidé dokázali projít touto dobou se ctí, hrdostí a vztyčenou hlavou. Jedním z takových mužů byl i četník Karel Zítek, který vždy dokázal pevně stát za svými mravními zásadami a až do posledního dechu bojovat proti nacismu a jeho přisluhovačům. Svého přemožitele našel poručík Zítek nakonec až v druhém zrůdném systému 20. století – v komunismu.

Autor: Pim Burger
Publikováno: 04. 07. 2011
zpět na článek

 
Nejste přihlášen.

Do komentářů je možné vkládat obrázky umístěné kdekoli na internetu a videa z youtube.com; stačí před odkaz, na němž je obrázek/video umístěno, vložit příkaz IMG:/YT: (tedy například takto – IMG:https://www.policista.cz/files/obrazek.jpg, respektive YT:https://www.youtube.com/watch?v=v54xqBRqWFA).

Vložené komentáře mohou být skryty, pokud budou zcela mimo téma, nebo odstraněny, pokud budou v zjevném rozporu s právním řádem ČR, s „Pravidly a podmínkami používání stránek a uživatelského profilu na serveru policista.cz“ či s dobrými mravy.


Poslat zprávu ANDRAS 13:24:41 07. 06. 2011
Andras.jpg
Další ze skvělých pim-burgerových článků. Na můj vkus by články ale mohly býti o dost obsáhlejší;-) Každopádně díky pime, že se s námi dělíš o zajímavé a historické příběhy a informace.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu PIM-BURGER 10:57:16 07. 06. 2011
Pim Burger.jpg
HONZAD [2011-06-07 10:10:14]: To, že období po roce 1948 byl věnován pouze jeden odstaveček, nesouvisí ani tak s tím, že by někdo chtěl šovinisticky tvrdit, že zlí byli pouze Němci, ale spíše je to tak, že Karel Zítek většinu své kariéry bojoval proti Němcům, respektive nacistům.

Nevidím rovněž nic národně šovinistického na tom, když je v článku popsán ani ne tak proti samotným Němcům, ale proti českému kolaborantovi, který byl k tomu všemu ještě legionářem, finančním strážníkem a snad i četníkem. Zde opravdu žádný šovinismus nevidím.

Navíc komunisté s Karlem Zítkem zatočili "pouze" v tom smyslu, že ho vyhodili z práce, kterou miloval a kterou uměl a nechali ho živořit a těžce manuálně pracovat do celkem vysokého věku. Přestože to pro něj muselo být nesmírně těžké, dopadl v kontextu doby ještě relativně (a to berme opravdu velice relativně) dobře, protože ačkoliv byl bývalým četníkem, členem čs. strany lidové a jistě toho na mnoho lidí dost věděl, tak neskončil ve vykonstruovaném procesu a jeho děti směly dokonce studovat, přičemž jeho syn Václav Zítek patří dodnes k legendám české operní scény. V tomto měl jistě štěstí v neštěstí. Bylo mnoho jiných, kteří skončili mnohem hůře, čímž samozřejmě nelze pomíjet ani tuto zvůli komunistického režimu.

Posledním problémem, co se týče života Karla Zítka po roce 1948, jsou archivní materiály. Je relativně snadné získat informace o četnících, policistech a vojácích, ale s dřevorubci či pracovníky cihelen je to takto zpětně takřka nemožné.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu HONZAD 10:10:14 07. 06. 2011
honzad..jpg
zvlastni a smutne osudy hrdych lidi.. jen mi tady v tech pribezich pripada zajimava jedna vec, tady je to pekne videt: Pomerne obsahle se popisuji strety s nacisty (coz je samozrejme dobre a nemelo by to byt zapomenuto), ale tomu, jak s VLASTNIMI lidmi pak zatocili samotni cechove (resp cesti komuniste) se cudne nechava jeden odstavecek...
Jestli to proste neni tak krapet sovinisticke, vypada to jakoby tady v te nasi zemeplose vlastne v tom minulem stoleti zli byli jenom ti nemcouri.. a my cesi, my jsme malem jen takovy chudackove, vsemi fackovane holubici povahy.

O nasi likvidaci nasich vlastnich elit (vcetne pana Karla Zitka) moooc neradi mluvime (piseme).

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)