Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Britský režisér dokázal to, k čemu se po desítky let neměli čeští filmaři: postavil našim hrdinům důstojný filmový pomník (REDAKCE)

Britský režisér dokázal to, k čemu se po desítky let neměli čeští filmaři: postavil našim hrdinům důstojný filmový pomník

Foto: filmový plakát Anthropoid

Státníci v kanceláři po půlnoci podepisují Mnichovskou dohodu, československá delegace čeká trapně před dveřmi. Za dva roky Heydrich vítězně vjíždí do Prahy, tahle okupovaná, a přesto hrdá země v srdci Evropy mu leží u nohou. To ještě netuší, že…

Autor: Karolína Košařová
Publikováno: 04. 07. 2016
zpět na článek

 
Nejste přihlášen.

Do komentářů je možné vkládat obrázky umístěné kdekoli na internetu a videa z youtube.com; stačí před odkaz, na němž je obrázek/video umístěno, vložit příkaz IMG:/YT: (tedy například takto – IMG:https://www.policista.cz/files/obrazek.jpg, respektive YT:https://www.youtube.com/watch?v=v54xqBRqWFA).

Vložené komentáře mohou být skryty, pokud budou zcela mimo téma, nebo odstraněny, pokud budou v zjevném rozporu s právním řádem ČR, s „Pravidly a podmínkami používání stránek a uživatelského profilu na serveru policista.cz“ či s dobrými mravy.


Poslat zprávu VETERAN2 22:07:30 15. 08. 2016
default.png
HAMMER [2016-08-13 13:50:36]: Tu a tam něco ano, ale nic, co by byl nějaký příběh. Skoro všechno je tak na 2 řádky.
Třeba jedeš na oznámení týrané manželky a najdeš muže pobodaného nožem. Ale nevím. Není to sice každý den, ale zas nic tak vyjímečného. Stejně jako to, že když ti děvětkrát vedoucí vrátí usnesení, že by tuhle větu napsal jinak a ty víš, že ti to udělá vždycky, po desáté tam napíšeš, že je debil a on to podepíše a pošle na SZ. Tak to udělal jeden můj kolega zástupci. To usenesení skutečně dorazilo i s jeho podpisem na SZ i poškozenému.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu HAMMER 13:50:36 13. 08. 2016
default.png
VETERAN2 [2016-08-12 23:31:31]: Nekecej, těch durchů, co se tam děly, si každý pamatuje hafl.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu VETERAN2 23:31:31 12. 08. 2016
default.png
Jenže ty sháníš spíš veselé historky, a těch moc nebylo. Na smutné není nikdo zvědavý. Toho okolo sebe mají až kam. Navíc jsi se měl ptát před pár lety. Člověk hodně zapomíná. Měl by fungovat vzpomínkový optimismus, ale nějak se nedostavuje.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu HAMMER 18:48:33 11. 08. 2016
default.png
VETERAN2 [2016-08-10 22:26:45]: Proč ne, jen musíš slíbit, že dodáš taky nějaké svoje story, ať to můžu do druhého rozdělaného dílu zakomponovat.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu VETERAN2 22:26:45 10. 08. 2016
default.png
Do dějin jsem se samozřejmě díval. Když člověk nečte něco, co psal Čech, je to často pohled neradostný.
Nějak jsi skromně vynechal ty svoje vzpomínky. Tak co. Budou?

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu HAMMER 19:06:39 08. 08. 2016
default.png
VETERAN2 [2016-08-07 11:52:01]: No bylo by potřeba, aby jsi se podíval hlouběji do českých dějin. Odjakživa se tam Čechové představovali jako jediní správní, holubičí povahy atd atd. Jako utlačovaní a další šplechy. To celou dobu čeští nacionalisté cpali do lidí, teda snažili se, ale moc to nezabíralo.
Po vzniku ČSR se nacionalistické lhaní stalo státní politikou a narazilo hned při prvním problémy a republiky se rozpadla. Ale ti lidi (zase nemnozí stejně jako nemnozí byli v Legiích) vnímali Masaryka a Beneše tehdy jako bohy, morální vzory atd, takže Mnichov (viz jejich vzpomínky) jejich důvěrou v republiku a její představitele nezničil.
Ano, většině národa to došlo a docházelo hned, většina národa měla doma totiž veterány z 1. světové, co do legií před 28. 10 1918 nevstoupili a ti se dočkali dosti podobného "vděku" jako západní i východní bojovníci od bolševika za pár desítek let později.
Tito kluci byli vlastenci, tito kluci nechápali co se skutečně kolem nich děje, věřili nalhaným idejím a byli ochotni za ně položit životy. Bohužel.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu VETERAN2 11:52:01 07. 08. 2016
default.png
HAMMER [2016-08-05 21:07:36]: Promiň. Nějak mi na to nestačí fantazie. Končím u toho, že si neumím představit, že by mě zajímal osud státu, který na svojí obranu nevystřelil ani ránu. O tom věděl každý. Propaganda nepropaganda. Tím by končilo mé případné vlastenectví. Jestli mají Němci z naší práce prospěch, tak ať mají. Jestli se domácím nevede dobře, jejich problém. Měli včas postřílet vládu a vybrat si schopnější. Každý svého štěstí strůjcem.
Osudy C a K vojáků se nikde moc nezmiňují. I legionářů se báli. Nemnoho korytářů, na svém působení tam vytřískalo kapitál, ale obecně z nich byl spíš strach. Ty z Ruska údajně ani nevítali s tím, že už vítání bylo dost. Bylo jich relativně hodně. Nejspíš se báli, že budou za své působení něco chtít. V legiích jsem měl předka. Jeho společenské postavení bylo takové, že na něm nebylo nic, kvůli čemu by někdo toužil zaujmout jeho místo. Takže z jeho případu těžko usuzovat. Ale jestli máš konkrétní případy z obou skupin, sem s nimi.
Taky jsi nedávno zmiňoval, že máš zápisník s veselými příhodami z natáčení od policajtů. Nebuď lakomý a vydej ho tu v PDF, ať se taky pobavím.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu HAMMER 21:07:36 05. 08. 2016
default.png
VETERAN2 [2016-08-02 22:57:30]: Veteráne, kde jsi u policie dělal?
Tak ještě to zkusím jinak: jmenuješ se Jan Kubiš, jsi vlastenec vychovaný v duchu Masarykových ideálů, tvoje vlast byla obsazena Němci, protože ji údajně zradili spojenci a doma si lidi podle zpráv užívají teror od nového říšského zastupujícího Heydricha. Ty jsi v Anglii po peripetiích v Evropě, kde Němci vyhrávají co můžou.
To víš.
Nevíš už, jak se věci skutečně mají a že tvůj idol Dr Beneš je sprostý lhář a korytář a právě ho spojenci tlačí k tomu, aby Češi nějak dali najevo, že nejsou jedna ruka s Němci, když pro ně makají jako šroubci a výrobky z českých zbrojovek a dalších závodů působí Spojencům veliké potíže. Nejen ty, ale předaná výzbroj i výstroj čs. armády umožňuje Německu taktiku zvanou Blitzkrieg a umožňuje mu, byť už s hospodářskými problémy, vést polské a západní tažení. Čímž zase získá kořist, kterou zase prošustruje.
Němce nenávidíš a chceš jim škodit. Přijde výzva k přihlášení se do akce, která nemá návrat - vše je tajné. Nevíš o co jde. Přihlásíš se, protože svoji vlast miluješ víc než svůj život a jsi ochoten za ni život položit. Jsi hrdina.
Pak tě oddělí od ostatních a sdělí ti, co máš udělat a nalžou ti proč to máš udělat. Víš taky to, že tohle ti zajistí nesmrtelnost.
Zprávy z domova jsou bída, vůbec z nich není jasné, co se doma děje a jaký teror národ zažívá. Cpou ti spousty blbin, jakože doma najdeš podporu atd. Nepřipraví tě ale vůbec na stav, který doma panuje.
Pak tě vysadí a ty zjišťuješ, že je všecko jinak. Plníš ale rozkaz sejmout Heydricha, rozhodnutí je pak i na tobě a protože Heydricha jako správný vlastenec nenávidíš, rozhoduješ se ho sejmout.
Přesto, že doma už víš, že Němci vraždí celé rodiny za mnohem menší prohřešky než za pouhé přechovávání cizích vojáků, zapojuješ do své akce spousty lidí aniž dodržuješ a cvičíš pravidla konspirace a proti zkušeným kriminalistům u Gestapa nemáš prostě šanci.
Pak samotný atentát provedeš jak máš, ale cíl není mrtev, což byla hrubá chyba. Tam ho měli před lidma nechat kleknout a prosit je o odpuštění a pak zastřelit jeho a pak hlavně i sebe.
Zmaštěná akce, jen náhoda tomu chtěla, že Heydrich nakonec umírá.

Celá akce začala tak, že Dr. Beneš utekl po vydání pohraničí ČSR Hitlerovi do Anglie a začal se tam všude, jak on to uměl a za co ho němli tak všude rádi, stavět do role
poučovatele. Taky se vydával bezostyšně (koryto, koryto!!!) za čs. prezidenta v exilu (ČSR ale stále existovala když utekl) a od samého začátku požadoval po Spojencích uznání své vlády, oduznání Mnichova a aby ČSR po válce existovala ve svých původních hranicích. Připomínám, že hranice ČSR byly na všech sousedech někde více někde méně ale vydobyty vojenským násilím!!!! A toto mu samozřejmě představitelé jako W.S. Churchill a další, co neměli s hanebným Mnichovem nic společného, nemínili jen tak darovat. Byl to právě Winnie, kdo mu sdělil stav, kdy jím (Dr. Benešem) Němcům vydané nepoškozené zbrojovky a celý čs. průmysl spolu s vydanými zbraněmi i výstrojí i budovami atd atd. slouží Němcům v boji proti Anglii a to tak, že velmi. A aby Češi tedy, když chtějí podle Beneše tak moc samostatnost a ČSR, kterou si nebránili zpět, to dají najevo.
Beneš nebral v potaz nikdy nic, co se mu nehodilo do krámu.
On jednal vždy jen za sebe a svoji, až bych řekl, ješitnost. Příkladů jsou spousty.
No a teď je spor mezi Moravcovým svědectvím (náčelník čs. zpravodajců v Londýně) a svědectvím Dr. Beneše, kdo tu hovadinu s Heydrichem vymyslel. Probíraly se různé cíle koho sejmout, nakonec se došlo na Heydricha. Beneš měl podle svých slov údajně strach z represálií proti národu a jako alibi to stále opakoval, ale větší strach měl o koryto, což následně dokázal svými mrzkými skutky.
Najdeš spoustu zdrojů, které lžou o důvodech provést nějakou akci, kdy by Češi dokázali, že nejsou s Němci jedna ruka. Konstrukce typu povzbuzení lidí doma nebo jiné jsou sice krásné, ale plně v duchu legionářských Benešovsko Masarykovských báchorek.
Beneš se prostě neměl vůbec na veřejnosti po Mnichovu ukazovat.
Celé je to dost o tom, co tomu předcházelo a kdo byl Beneš v očích Spojenců. Zejména konec 1. světové války a jeho způsob rozbití Rakouska Uherska nesli mnozí světoví politici těžce. Beneš s Masarykem hrubě pošlapali mezinárodní právo užitím válečných zajatců v boji proti vlastní zemi a jejich prestiž na mezinárodním poli byla i proto velmi nízká. To, co provedli s veterány c. a k. armády byl další střípek k tomu, aby byli za kašpary a Mnichov tomu všemu dal korunu. Ne že komunista pronásledoval hrdiny vlastního národa, tyhle dvě játra se chovaly dost podobně. Nezabíjeli a nevěznili sice vojenské veterány c. a k. monarchie, ale jinak v tom už rozdíl nebyl.
Výčet mrzkého jednání Dr. Beneše byl obdivuhodný a výsledek snahy tohoto českého nácka byl ztráta svobody i prosperity na padesát let. A to měl plnou tlamu prohnilého Rakouska. Mimochodem vše co o Rakousku řekl po dobu první světové války i později byla jedna velká lež.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu VETERAN2 22:57:30 02. 08. 2016
default.png
Když to bereš takhle, tak nevím, jestli si to dobře pamatuji, ale myslel jsem, že se na tyhle akce hlásili dobrovolně. Z mého pohledu už bych považoval za pošetilé, abych se hlásil do armády státu, který nebyl schopen vystřelit na svou obranu ani ránu. Kdybych už chtěl dělat něco proti Hitlerovi, dal bych se samozřejmě do britské armády, protože jiná možnost snad ani nebyla, ale určitě ne k české jednotce a kdyby šel kolem Beneš, dělal bych, že neumím česky.
Jinak máš samozřejmě pravdu. Když už někdo takovou hovadinu naplánuje, ten poslední, který jí musí provést, už nemá jinou možnost. Jestli se někdo dobrovolně hlásí do akce, kde o něm bude vědět půl Čech, nemůže čekat nic jiného, než že podle toho dopadne. Tak se taky stalo.
Kdo vlastně s tím skvělým plánem přišel? Teď nemyslím s cílem jako takovým, ale s plánem, jak to provést. Tedy poslat na Heydricha atentátníky.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu HAMMER 19:36:50 02. 08. 2016
default.png
VETERAN2 [2016-07-29 23:45:16]: Kua Veteráne, tož jsi praštěný slunkem nebo co? Jak jdeš po časové ose? Nejdeš. Ty po časové ose jdeš max tak zpátky, ale ne v historii do chvíle, kdy atentát proběhl.
Ty máš jako voják rozkaz sejmout Heydricha, ty se nemáš na místě co rozhodovat jestli ano nebo ne. Pozadí toho rozkazu absolutně netušíš a nevíš co za tím je. Ty neznáš z dnešní taktiky ani dalších věcí ani Ň! Tak a teď jdi a splň rozkaz!

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)