Přihlásit / Zaregistrovat se
Nejdiskutovanější
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
4 dní | ELINA: Dobrý den, za pár dní mě čekají psychologick...
Realita PČR 2024
8 dní | NOBODY: Pardon, v předposledním odstavci měl být Petr...
v 50 k policii
11 dní | VSCRVSCR: REPLY:QUARESS:88327-1:2024-10-30 20:38:52: ...
Je/není místo ve městě
13 dní | TRNKALINKA: Pokud budeš přijata, dostaneš "papír(ekv...
Fyzické testy
07. 11. 2024 | MARKYTKA-J: Bohužel, je to tak, jak říká pim-burger. I kd...
Psychotesty v Olomouci
06. 11. 2024 | PIM-BURGER: Psychotesty v Olomouci jsem nikdy neabsolvova...
Gilbertův syndrom - PČR
24. 10. 2024 | VSCRVSCR: Záleží jaké máš jaterní výsledky ,pár lidí už...
Já do Prahy, Ty do Ústeckého kraje
18. 10. 2024 | MILANKRLS: REPLY:DZOBY:88299-1:2024-10-17 18:27:53: Neví...
Sportoviště na Policejní akademii
28. 09. 2024 | PIM-BURGER: Kdo ví?...
Psychotesty pomocný papír
30. 07. 2024 | MATT01: Pro výpočty je k dispozici papír pro výpočty....
Na návštěvě u švýcarské policie
Švýcarsko je federativní stát a z toho vyplývá základní členění policie, která funguje – stejně jako většina ostatních státních orgánů – na třech úrovních. Nejvyšší úroveň je spolková, tj. úroveň „celostátní“, další úroveň představují kantony a poslední, nejmenší, úroveň jednotlivé obce.
V zásadě leží pravomoci policie, stejně jako pravomoci soudů v rukou 26 švýcarských kantonů. Každý z těchto kantonů je zodpovědný za nábor, vzdělávání, výzbroj a výstroj svého policejního sboru, a proto lze v malé alpské zemi najít velké množství různě fungujících policejních organizací. Vedle „zemské” státní policie fungují ve více jak sto městech a větších obcích městské a obecní policie.
Státní policie v kantonu a komunální policejní síly jsou zodpovědné za zachování veřejného pořádku a bezpečnosti na svém území. Na spolkové úrovni jde především o zachování vnitřní, to znamená celonárodní bezpečnosti. Na spolkové úrovni tedy přebírají funkci boje proti kriminalitě, funkci preventivní a funkce bezpečnostně-policejní především Spolkový policejní úřad (Bundesamt für Polizei – fedpol) spolu se Spolkovou kriminální policií (Bundeskriminalpolizei – BKP) a Spolkovou bezpečnostní službou (Bundessicherheitsdienst-BSP).
Zvláštností švýcarského systému je především to, že důležitou roli při plnění policejních úkolů plní i armáda, zvláštní policejní úřady jako je například Drážní policie (Bahnpolizei), jednotky Pohraniční stráže (Grenzwachtkorps - GWK) a soukromé bezpečnostní agentury. Armáda pak podporuje civilní úřady především v případě, že hrozí větší nebezpečí ohrožení vnitřního pořádku a vnitřní bezpečnosti a zároveň pomáhá zvládnout mimořádné situace (například setkání států G8 v roce 2003 nebo zasedání MMF v Davosu).
Příslušníci Pohraniční stráže dnes plní asi ze 70 procent dopravní, především bezpečnostně-policejní úkoly a z 30 procent úkoly fiskální. V případě Drážní policie v současnosti probíhá novelizace zákona o této bezpečnostní složce, která má především vytvořit podmínky pro to, aby vedle Drážní policie vznikla i „Dopravní” policie (Transportpolizei) s odpovídajícími kompetencemi.
Policejní sbory v jednotlivých kantonech
Zodpovědnost za pořádek a bezpečnost leží primárně na jednotlivých kantonech. Mnohé kantony upravují své činnosti v policejní oblasti vlastními zákony (například Bern). Jejich policejní sbory zajišťují zachování bezpečnosti, veřejného pořádku, službu justiční policie (Gerichtspolizei) a zároveň do jejich působnosti patří i pomoc při živelných a jiných katastrofách. Politickou zodpovědnost nese policejní ředitel daného kantonu, který je zároveň členem vlády daného kantonu. Finanční a zákonné podmínky pro výkon policejní služby schvaluje parlament každého jednotlivého kantonu.
Jak již bylo řečeno na začátku, díky velkému množství kantonů s různou historií a obyvatelstvem, se značně liší i jednotlivé bezpečnostní sbory – a to především podle jazyka, kterým se v určitém kantonu mluví a ke kterému státu má daná oblast blíže.
V německých kantonech (13 kantonů a 6 polokantonů, kde je němčina hlavním úředním jazykem) se policie většinou dělí na tři základní oblasti, které asi nejvíce odpovídají českým podmínkám. Jedná se o kriminální policii (Kriminalpolize), bezpečnostní - též přeložitelné jako pořádková - policii (Sicherheitspolizei) a dopravní policii (Verkehrspolizei).
Ve francouzských kantonech (jedná se asi o 6 kantonů s hlavním úředním jazykem francouzštinou) převládá francouzský model a policejní sbory se zde dělí na četnictvo (gendarmerie), které v sobě spojuje pořádkovou a dopravní policii a na „sûreté“, která plní funkce kriminální policie.
Zcela vlastní cestou se vydaly italský kanton Tessin, který své policejní sbory rozdělil ne podle funkce, ale podle geografických sektorů a kanton Basilej-město, kde je kriminální policie (Kriminalpolizei) podřízena městskému zastupitelstvu a pátračka (Fahndungspolizei) policejnímu velitelství.
Jednotlivé policejní sbory disponují také speciálními jednotkami, intervenčními skupinami a speciálními organizacemi jako je například říční policie (Seepolizei) nebo letištní policie (Flughafenpolizei). Částečně bývají tyto orgány nasazovány jako takzvané „Konkordatsformationen“, což znamená, že sbor z jednoho kantonu plní své funkce na území více kantonů na základě dohody (konkordátu). Příkladem takové jednotky je například intervenční formace „Rys“ (LUCHS), která zasahuje na území centrálního Švýcarska.
Komunální policejní sbory
Vedle „zemské“ státní policie hraje důležitou roli městská, popřípadě obecní policie. Obecní policie vznikly v kantonech, které se vyznačují teritoriální roztříštěností (typickým příkladem je kanton Wallis v jihozápadním Švýcarsku) nebo v obcích, které mají tradičně větší nezávislost jako například Bern či Curych.
Policejní sbory měst Bernu, Curychu a v menší míře i Lausanne chrání nejen veřejný pořádek a bezpečnost, ale přebírají také úkoly spojené s trestním řízením. Kromě historických sborů středních a malých měst existuje ještě něco okolo 300 obecních policií, jež zaměstnávají od jednoho do dvanácti policistů.
Na druhou stranu existují i kantony, kde žádná obecní policie není, další města a kantony převedly na bedra komunálních policistů jen malé kompetence. Všeobecně pak vzniká na mnohých místech trend nahradit městké policisty policejními jednotkamy s mobilní a flexibilní zásahovou silou.
Zdroj: wikipedia.de, fedpol.admin.ch