Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Krátkozrakost a HLA-B27
včera | APEP: REPLY:CRACKY:74276-1:2024-05-22 19:47:11: No ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
5 dní | MONOCAJT: REPLY:CODY:74269-1:2024-05-17 16:41:04: Nej...
hypertenze zdr. prohlídka
10 dní | PATTAS1: Zdravím, smím se zeptat na které oddělení v O...
Policie bez Maturity
10 dní | PATTAS1: https://www.youtube.com/watch?v=P2jOsOYO9U0 ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
18 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
18 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
18 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
18 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Justiční stráž
20 dní | VSCRVSCR: REPLY:L04GHR:74240-1:2024-04-05 14:57:14: J...
Příprava na fyzické testy
05. 05. 2024 | VSCRVSCR: REPLY:MONOCAJT:74234-1:2024-03-18 13:16:18: ...

Na návštěvě u dolnosaské policie

Polizei Niedersachsen
Policista.cz přinesl již několik reportáží o přijímacím řízení u našich německých sousedů. Po společném absolvování přijímacího řízení ve spolkových zemích Sasko a Duryňsko dnes společně navštívíme pět set kilometrů vzdálené Dolní Sasko. Podívejme se, jaké požadavky musí splnit každý uchazeč, který chce obléknout uniformu se saským vraníkem na rameni.
Polizei Niedersachsen | Foto: polizei-studium.de

V předchozích dílech našeho nepravidelného seriálu jsme představili tři stupně služby u německé policie. Prvním stupněm služby je „mittlerer Dienst“, kdy musí být policista alespoň vyučen a poté absolvovat policejní střední školu (hodnostní hvězdičky jsou vyšity v barvě uniformy – dříve zelené, dnes většinou modré), druhou je „gehobener Dienst“ (hvězdičky jsou vyšity stříbrnou barvou) a poslední „hoher Dienst“ (zlaté hvědičky).

Ve spolkové zemi Dolní Sasko byl nejnižší stupeň policejní služby zcela zrušen a každý uchazeč o práci u policie musí splňovat minimálně středoškolské vzdělání (nemá-li ho, může ho dodatečně absolvovat na odborné škole ekonomické a správní). To samo o sobě ale umožňuje pouze přihlášení na Policejní akademii Dolní Sasko. Teprve úspěšné absolvování tříletého bakalářského programu a získání mezinárodně uznávaného titulu B. A. (Bachelor of Arts) znamená definitivní přijetí do řad dolnosaské policie. Každý dolnosaský policista tak absolvuje odborné vysokoškolské studium.

Legendární služební divoké prase Luise sloužilo věrně policii v Dolním Sasku


Předpoklady pro studium

Základní předpoklady pro přijetí na akademii (a službu u policie) představují německé státní občanství či státní občanství jiného státu Evropské unie, ukončené středoškolské vzdělání, znalost anglického jazyka na úrovni B1 (nižší úroveň české státní maturity), čistý trestní rejstřík, maximální věk 31 let (mezní hranice pro „gehobener Dienst“), minimální výšku 1,63 m (ženy) a 1,68 (muži), řidičský průkaz skupiny B, bronzový mládežnický plavecký odznak, psychické a tělesné předpoklady a v neposlední řadě jsou dokládány známky z němčiny a matematiky.

Pokud mladý jedinec tyto předpoklady splňuje, podá si on-line přihlášku k jednomu z šesti policejních ředitelství (Osnabrück, Oldenburg, Lüneburg, Hannover, Göttingen, Braunschweig) podle toho, v jaké části Dolního Saska chce studovat a později i sloužit. Motivací pro studium je nejen možnost studovat na moderní akademii, ale rovněž plat pro studenty ve výši 900 euro netto, jistota pracovního místa po absolvování studia spolu se zajištěním služebního místa v hodnosti komisař s nástupním platem okolo 1800 euro.

Přijímací řízení

Přijímací řízení je velice podobné přijímacímu řízení k PČR, kdy musí každý absolvovat čtyřhodinový počítačový test kognitivních schopností, ve kterém jsou obsaženy číselné řady, paměťová cvičení, schopnost jedince rozhodovat se pod tlakem a rovněž velice důležitý test německého pravopisu.

Počítačový test

Po absolvování počítačového testu přichází fyzické přezkoušení. To spočívá v běhu na pět kilometrů, při kterém je dolní hranice pro ženy určena na 33 minut, u mužů je to 28 minut. Při rychlejším zaběhnutí v časovém limitu 26 minut (ženy) nebo 21 muži je uchazeči přičten jeden bod navíc. Ten získáte i v případě, že jste vlastníkem německého stříbrného sportovního odznaku.

Běh na 5000 metrů


Pokud se podaří uspět v běhu, octne se budoucí strážce zákona před komisí složenou z člena personální rady, dvou zástupců policejního ředitelství, u kterého chce policista sloužit a jednoho člověka, který zajišťuje spravedlivost výběrového řízení (Frauenbeaufragte) a má znemožnit diskriminaci kvůli pohlaví, rase či náboženskému přesvědčení. Cílem je motivační pohovor, ve kterém je ale zjišťována nejen motivace, ale také schopnost komunikace, uchazeč je tázán na své dětství, předchozí studium a nakonec má popsat, jak by se zachoval v různých situací – např. je-li na ulici někým urážen.

Motivační pohovor


Poslední částí přijímacího řízení je lékařské vyšetření.

Pokud se mladému muži či ženě podaří úspěšně splnit všechna kritéria, nastupuje k policii v hodnosti Polizeikommissaranwärter (policejní čekatel) a zároveň začínají i jeho studia na jedné ze tří poboček dolnosaské policejní akademie. Během studia absolvují studenti dvě tříměsíční praxe v přímém výkonu služby. Studium se svým obsahem podobá studiu na Policejní akademii v Praze, kdy si budoucí policisté mají osvojit znalosti z práva, kriminalistických disciplín, sociálních věd a cizích jazyků.

Budoucí policisté


Dolní Sasko se potýká s velkým počtem přistěhovalců z různých částí světa a z toho také plyne velký zájem na službě přistěhovalců v policejních složkách. Dalším stěžejním tématem dolnosaské policie je i podpora rodin, která se projevuje například tím, že policistům umožňuje sloužit na částečný úvazek, kteří díky tomu mohou trávit s rodinou více času a tak vychovat další generaci policii oddaných následovníků.

Policistka z Dolního Saska

Filozofie dolnosaského policejního tkví v tom, že pouze kvalifikovaný a motivovaný jedinec může odvádět kvalitní policejní práci.

Zdroj: polizei-studium.de

Vložil: Petr Klinovský
Publikováno: 30. 07. 2013


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 5
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio