Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Hledám 6.TT
5 dní | NOBODY: Nesměřuje, ona už tam je....
Já Řscp ty KŘP Praha
8 dní | COOLCOP: ....
Naborak
11 dní | HAFHAF: REPLY:OPS:74131-1:2023-11-24 11:49:15: Jde o ...
Přestup v přijímacím řízení
13 dní | CODY: OK, spíše jsem myslel zakladatelku, jak někdo...
Policie bez Maturity
13 dní | QUARESS: Klidně nastup bez maturity a tu si dálkově na...
24/12
14 dní | THEANSWER: Za mě si myslím, že pokud zruší 24h služby v ...
Rizikáč + stabilizák
16 dní | QUARESS: 24ky se možná na nějakých odděleních zruší, z...
Psychotesty - negativní
20 dní | CODY: Takhle na dálku "z oleje" příliš do...
Nedoslýchavost
14. 11. 2023 | MONOCAJT: REPLY:NOMINISS:74087-1:2023-11-13 14:15:19: ...
Kurz na zbraň
13. 11. 2023 | MONOCAJT: REPLY:CODY:74074-1:2023-11-09 19:42:21: Z...

Symbolický atentát na hlavu státu, ale....

ilustrační
Dnes slavíme Den české státnosti. Vlastně je to den, kdy byl úspěšně spáchán atentát na českého panovníka, knížete Václava I. Včera byl v Chrastavě opět spáchán atentát na hlavu státu, prezidenta České republiky Václava Klause. Tentokrát naštěstí je symbolicky. Nicméně tento symbolický akt cosi vypovídá o současném vztahu občanů k politikům.
ilustrační | Foto: internet

Při pátečním otevírání opraveného secesního mostu v Chrastavě, vytáhnul neznámý mladík plastovou airsoftovou pistoli a z bezprostřední blízkosti několikrát vystřelil na prezidenta České republiky Václava Klause. Policisté ochranné služby na útok nestačili zareagovat. Střelec byl zadržen společnou hlídkou Policie ČR a Městské Policie Chrastava.

Ještě předtím stačil útočník novinářům sdělit, že na prezidenta střílel, protože politici jsou slepí a hluší k nářkům lidu a symbolický atentát byla podle něj jediná možnost, jak dát najevo nespokojenost. Média pak označila mladíka za psychicky narušeného jedince. Možná právě proto mu nic nebránilo spáchat skutek, o kterém mnoho občanů této země jen tiše přemýšlí.Profesionalita s klacky pod nohami

Nepochybuji o profesionalitě kolegů z ochranné služby. Také v jejich řadách vznikly povážlivé trhliny po řadě deforem, snižování platů, omezení prostředků na výcvik a materiální zabezpečení. Vím, že tito policisté ctí profesionalitu nade vše, přestože mnozí z těch které chrání, se právě na policejním sboru, podepisují tím nejhorším způsobem.

Na rozdíl od jiných, bývalí policisté ochranné služby jsou v civilním sektoru velmi žádaní. Mnozí podnikatelé, manažeři nebo známé osobnosti, dnes více než kdy jindy pociťují, že oni sami nebo jejich blízcí mohou být ohrožení. Právě policisté chránící politiky tak nemusí mít obavy o zajištění životních nákladů, pokud opustí policejní sbor. Když mluvíme o platech soukromých ochránců, ten je s tím policejním jen stěží srovnatelný. Policistů z řad ochránců ústavních činitelů, kteří přejdou do služeb soukromých osob nebo nestátních organizací, tedy bude zřejmě dále přibývat.

Příčinou  pátečního selhání bezpečnostních opatření, může být také nabubřelost samotných politiků, pocit nedotknutelnosti a neochota řídit se pokyny policistů. Stačí si občas promluvit s kolegy z ochranné služby, aby se člověk dozvěděl, že někteří politici považují ochranku spíše za nepohodlné svědky svých podezřelých aktivit, nebo zcela zbytečný doprovod. Přitom se podle toho staví k ochráncům samotným a k jejich doporučením. Pokud tomu tak skutečně je, nelze přičítat vinu jednoznačně policistům.

Je jasné, že na policisty z prezidentovy ochranky bude mít tato událost neblahý dopad. Pokud k selhání došlo, pak je nutné se ptát po příčině. Policejní funkcionáři a zvláště pak policejní kontrolní orgány mají rády jednoduchá řešení. Prostě potrestat policisty, kteří se události bezprostředně účastnili a neptat se Proč. A to je právě to, co by se určitě nemělo stát.

 

O čem mnozí zatím jen mluví

Politici si možná ještě neráčili všimnout, že jich lidé mají plné zuby. Nebo prostě jej doufají, že lidé upustí páru v hospodách a oni nebudou muset sklízet co sami zaseli. Stále častěji slýchám a to od zcela střízlivých lidí, volání po obnovení  tradic defenestrace, nebo po fyzické likvidaci toho či onoho politika. Stále častěji v těchto výzvách chybí tón, který by upozorňoval, že vyřčená slova jsou míněna s nadsázkou.

Skutek, který v pátek spáchal údajně psychický narušený mladík, by měl být varováním právě pro politiky. Blázni nedodržují společenské konvence a plně si neuvědomují následky svého jednání. Jak se ale zdá společenské konvence padly právě v lavicích poslanecké sněmovny. Kdo občas sleduje rozpravy z poslanecké sněmovny a chování některých politiků, ten mi dá jistě za pravdu. Jediné co tedy lidem brání v tom, aby stříleli na politiky, je vědomí možných následků.

Příklady z dějin ukazují, že když lidem dojde trpělivost, jsou následky to poslední, co by je zajímalo. Také události ze současného světa dávají poznat, že zastavit rozzuřený dav bažící po krvi, je mnohdy i nad síly zdravého policejního sboru. V naší zemi jsou někteří politici, snažící se velmi úporně a mnohdy i úspěšně, aby ten náš policejní sbor nebyl zdravý a už vůbec ne silný.

Může se stát, že pokud budou v podobné snaze pokračovat a i nadále zasévat aroganci, povýšenost a hrabivost, budou sklízet krvavou úrodu.

Vložil: Lukáš Heinz
Publikováno: 29. 09. 2012


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 1 / Celkový počet hodnoceni 1Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 78
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio