Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Služební kynologie
2 dní | EARI: REPLY:MARTINANOV:74011-1:2023-09-18 12:48:05:...
Ty na OŘP III, já na PEO
4 dní | ORP3: Píšu komentář pro zviditelnění tématu....
Výkonové psycho testy k PČR 2023 Ostrava
7 dní | ELISKAP: Ahoj, sice jsem nedělala psycho v Ostravě, al...
PA - Garantované přijetí
7 dní | KAREL198: REPLY:MONOCAJT:74003-1:2023-09-06 09:33:33: Z...
Plzeňský kraj
9 dní | OPS: Děkuji ...
Kliky
12 dní | ELISKAP: REPLY:EARI:70599-1:2019-08-27 20:30:12: Ahoj,...
Jak si vybrat? Jít studovat? Jít pracovat?
14 dní | MONOCAJT: REPLY:VERBAMOVENT:73988-1:2023-08-27 19:01:00...
Průběh přijímacího řízení 2023
03. 09. 2023 | CODY: Základní útvary už ztratili chiméru mystické ...
UBYTOVNY v PRAZE
29. 08. 2023 | OPS: Ahoj, ještě jeden dotaz k ubytování. Jak to t...
Obvody pmj
28. 08. 2023 | HOMER: …...

Budoshow 2011

ilustrační
Na konci listopadu se odehrála v Brně Budoshow, s podporou Krajského ředitelství Policie ČR a také s nemalou účastí policistů. Jeden z účastníků čtenářům našeho webu zprostředkoval reportáž z této již mezinárodní akce.
ilustrační | Foto: Zdeněk Daniel

Co je Budoshow:

Budoshow je největší přehlídka bojových sportů v České republice, která se koná vždy ke konci roku v Brně. Na této akci se prezentují různé školy bojových stylů z České republiky, ale i ze zahraničí. Mezi každoroční hosty patří např. mistři bojových umění z Korey, Číny, Japonska, Brazílie, Izraele, Slovenska, Polska a dalších zemí. Budoshow je velmi zajímavá akce jak pro diváky, tak i pro média. Každoročně zde natáčí své reportáže všechny české televize. Pozvání do rolí moderátorů nebo VIP hostů přijalo za 14 let pořádání přehlídky mnoho známých osobností. V letech minulých to byli např. herci Pavel Zedníček, Martin Dejdar, Leoš Mareš, Richard Genzer, Michal Suchánek, herec a kaskadér Petr Jákl, Ondřej Vetchý nebo moderátor rádia Kiss Hády Borek Kapitánčík. Letošním, 14. ročníkem, výborně provázel moderátor Michal Chylík.


Scénář policejního vystoupení:

Letos bylo vystoupení policie připraveno trochu jinak než v předchozích ročnících. Nepředváděli se chvaty, hmaty, přehozy, pády, páky, skoky a jiné sebeobranné techniky ve dvojicích, ale všechny výše uvedené prvky byly zakomponovány do čtyř modelových situací.


Cílem bylo přiblížit lidem realitu, se kterou se mohou potkat přímo na ulici při výkonu služby policistů, když je potřeba volat linku 158. V takovém případě dorazí do tří minut přímo na místo činu obvykle jedna nebo maximálně dvě hlídky. V případě větších potíží vyjíždí až čtyři hlídky. Ukázky měly představit také taktickou secvičenost policistů a využití ochranných prostředků, výbavu a výstroj, kterou mají sloužící policisté na OHS pro výkon služby k dispozici.


První modelová situace ukazuje vloupání dvou pachatelů do uzamčené kanceláře, kde je trezor s hotovostí. Všímavý oznamovatel ihned volá na policii a operační důstojník na místo vysílá dvě hlídky, které oba prchající lupiče zadrží. Ve druhé modelové situaci demoluje šílenec krumpáčem nábytek v bytě a křičí, že všechny zabije. Na místo přijíždí opět dvě hlídky a po výzvách, na které psychopat reaguje zaseknutím krumpáče do stolu a hodem plastové popelnice po policistech, agresora zneškodňují. Následně při krytí venkovního perimetru zneškodňují pachatelovu přítelkyni, která se ho rozhodne bránit s baseballovou pálkou v ruce. I ona je nakonec pomocí hmatů a chvatů zpacifikována a na rukou jí zaklapnou pouta. Modelová situace číslo tři poukazuje na součinnost složek IZS. V této scéně se zhostili svých rolí i dva zdravotníci Rychlé zdravotnické služby Jihomoravského kraje. Došlo zde k napadení zakročujících záchranářů, kteří jsou přivoláni k ošetření muže napadeného čtveřicí násilníků. Policie zajišťuje všechny agresory a dohlíží na dokončení práce záchranářů. Poslední scéna zachycuje aktivního střelce, kterého musí zneškodnit první dvě hlídky bezprostředně po příjezdu na místo činu. Tuto modelovou situaci zahajuje krátké video, které lidem v hledišti představuje celou škálu úkonů, které následují po zavolání oznamovatele na linku 158… operační odbor nabírá oznámení, následuje vyslání hlídek, příprava hlídek před vstupem do objektu - samopaly, helmy, balistický štít... Za zvuku střelby, přímo v hale, pak hlídky provádí rychlí zákrok. Vyhledají aktivního střelce a zneškodní ho.


Policie České republiky a Budoshow:

Brněnská policie se na této prestižní akci úspěšně prezentuje již po čtvrté. V Roce 2008 to byla jednotka PPO (Pohotovostní pořádkový odbor), v roce 2009 PEO (Pohotovostní a eskortní odbor) a PMJ (Pohotovostní motorizovaná jednotka), v roce 2010 OHS (Oddělení hlídkové služby a 1. výcviková skupina). Letos se na 14. ročníku Budoshow prezentoval útvar OHS (Oddělení hlídkové služby Policie české republiky Městského ředitelství Brno). Každý rok pod jiným názvem, ale dá se říct, že jsou to vždy ti samí policisté, kteří podávají nejlepší výkony. V ukázkách předvádí použití donucovacích prostředků a ukazují modelové situace, které přibližují široké veřejnosti výkony jejich každodenního služebního života na teritoriu města Brna, kdy pomáhají a chrání bezpečnost našich spoluobčanů.

_d3s3189m-jpg.jpg _d3s3235m-jpg.jpg
_d3s3254m-jpg.jpg _d3s3216m-jpg.jpg
_d3s3223m-jpg.jpg _d3s3248m-jpg.jpg

 

20.11.2011, 15:47 hod., přímo z haly…:

U VIP stolku sedí vážení hosté. Mezi jinými i plk. Mgr. Tomáš Kužel, ředitel krajského ředitelství Jihomoravského kraje Policie ČR, plk. Ing. Tomáš Richtar, náměstek ředitele pro ekonomiku krajského ředitelství Jihomoravského kraje Policie ČR a plk. Mgr. Milan Janík, vedoucí územního odboru pro vnější službu Městského ředitelství policie Brno. Budoshow se rozjíždí naplno, všichni účinkující se maximálně koncentrují… „Teď si předvedeme policejní zásah. Haló, tísňová linka? Tady Michal Chylík. Viděl jsem dva muže, jak se vloupali do bytu vedle…“ uvádí policisty moderátor večera. Jdeme do akce.


Do haly vzápětí nabíhají čtyři muži v černých stejnokrojích a zasahují proti pachatelům. To se opakuje i v další scénce. „Všechny tady zabiju!“ křičí muž a krumpáčem ničí dřevěný stůl a nábytek. Vzápětí ale leží bezmocně na zemi a pomoci mu nedokáže ani jeho ozbrojená přítelkyně. Hned poté policisté krotí skupinu mladíků, kteří zkopali jednoho muže a napadli i přivolané zdravotníky.


Halou zazní tři výstřely, následuje tma a krátké video. Součástí jsou i záběry z televizních reportáží natočených po řádění norského střelce Breivika či po útoku muže, který loni v Bratislavě zastřelil osm lidí. Hodiny odpočítávají čas do příjezdu policie, všem se tají dech, aktivní střelec hledá svoji oběť. Po několika výstřelech a pokynu „tango zbraň“ se pachatel hroutí k zemi. Je zneškodněn. Následuje kontrola a zajištění. Na místo přijíždí další dvě hlídky, které doprovází zdravotníky a ošetřují zraněné.


Následně moderátor celou scénku ukončuje a všichni se zvedají a policisté odchází do šatny. Lidé tleskají, ale zároveň ještě každému běhá mráz po zádech, při pomyšlení že by se právě tohle mohlo stát někde poblíž. Nikdo si raději tuto možnost nepřipouští a všichni se dál baví gradujícím večerem plným bojového umění. Někteří účinkující policisté se v šatně připravují na noční službu, někteří jdou do hlediště, někteří budou ještě vystupovat a prezentovat jiné bojové styly, někteří se chystají na denní službu.

 

Autor: Zdeněk Daniel

Vložil: Zdeněk Daniel
Publikováno: 17. 12. 2011


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 1 / Celkový počet hodnoceni 1Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 1
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio