Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Wachpolizei – saská odpověď na migrační krizi...
19 hodin | PETR-KLINOVSKY: REPLY:VETERAN2:68707-1:2017-11-19 21:48:07: V...
MÁ POLICEJNÍ SVÁTOST SMÍŘENÍ
včera | VETERAN2: REPLY:GHOST-COP:68696-1:2017-11-16 15:09:27: ...
Policie ČR představila nové náborové vizuály...
15. 10. 2017 | KUBIK123: Toto je nic moc. ...
SOUTĚŽ O NEJLEPŠÍ AMATERSKÉ POLICEJNÍ NÁBOROV...
19. 09. 2017 | RV: Nalákáme lidi pěknou náborovou kampaní a pak...
Stravování policistů během nočních směn...
29. 08. 2017 | DAX: Stravovací poradce řezník Jíra doporučuje jak...
POLICEJNÍ HON NA VODÁKY, NEBO BEZOHLEDNÉ OCHM...
16. 08. 2017 | SANTIAGO-SAN: REPLY:TAHAC:68408-1:2017-08-13 07:10:29: Díky...
Zveme vás na diskusi s nizozemskými policisty...
14. 08. 2017 | ROBCA: O policii a její práci se příliš nemluví, ale...
Policista z Vodňan střílel na ozbrojeného úto...
23. 07. 2017 | VETERAN2: Teď bych čekal, že se ozve JUDr. Denver. Tak...
Brněnské podsvětí ovládají ukrajinské gangy...
10. 07. 2017 | VETERAN2: Tenhle článek se tu na chvíli objevil. Je to ...
Epitaf pro Václava
21. 06. 2017 | HLINA-HLINOVA: REPLY:RENY:68176-1:2017-04-21 21:29:05: Reny,...
ZOP - Stráž pod Ralskem
včera | MYSICKA: REPLY:JERSEY27:68474-1:2017-09-01 13:31:29: ...
ZOP střed. kraj
2 dní | AF13: Cela ZOP je v nejlepsim pripade na rok. Pokud...
K jakému útvaru jít?
4 dní | KUBIK123: REPLY:AF13 Odpovíš k tomu prosím?...
Práce strážníka u MP,,testy, směny,náročn...
4 dní | ADRIMLK: REPLY:GHOST-COP:68698-1:2017-11-16 18:42:07: ...
Trestní bezúhonost
5 dní | GHOST-COP: MORIS: Trestní bezúhonnost bys dle tvého popi...
Fyzické testy - fakta a mýty
7 dní | ZUZAN: Ahoj,dělala jsem je před měsícem. Kliky minmá...
Od nového roku náborový příspěvek?
8 dní | LAURENEC: Dobrý večer, děkuji za cenné rady. Jsem zvěd...
Cizinecká policie - OPKAE
14 dní | LAKYNO101: REPLY:KONIK:68655-1:2017-10-30 12:00:22: Ahoj...
3. týdny v PA
19 dní | JURA66: Hele asi takhle ... 90% času tam chodíš v čer...
Výměna - já do Ostravy nebo okolí - ty Praha ...
19 dní | NOMEX25: Stále aktuální a co se týče tohohle outoforde...

Deník: Policisté chybí. Ale máme jich nejvíc v Evropě

Na zajímavu skutečnost týkající se personální situace v policii upozornil list Deník. Položil si zajímavou otázku:   Jsou tuzemští strážci zákona neschopní a neefektivní, nebo Češi porušují zákony více než jiné národy a musí být víc hlídáni?
| Foto: redakce

Je to velký paradox: Ministr vnitra Ivan Langer prohlásil, že v Česku chybí takřka tři tisíce policistů. Přitom podle oficiálních statistik jich máme na počet obyvatel téměř nejvíc v Evropě. Před námi je pouze rozdělený Kypr.

Zatímco v Česku hlídá jeden policista bezpečí 210 lidí, v Holandsku je to již 443 lidí a ve Finsku dokonce 660 lidí. „Ministr neříkal, že chybí policisté ve srovnání třeba s Holandskem, ale že chybí proti schválenému početnímu stavu policistů vládou,“ vysvětluje rozpor s realitou Langerův náměstek Jaroslav Salivar.

 

Ano, jsme neefektivní


Podle Salivara je tento rozpor dán neefektivitou. „Proto také připravujeme reformu policie,“ vysvětluje. Ta podle něj má zejména oprostit policii od věcí, které s jejím posláním nesouvisí. Jako je třeba transport opilců na záchytky, doručování soudních zásilek či zajišťování pořádku při komerčních akcích, například koncertech nebo fotbalových zápasech.

 
Počet obyvatel na jednoho policistu v různých zemích Evropy. Zdroj: Deník.cz

 

 

To, že policie zajišťuje spoustu věcí, které jinde ve světě strážci zákona nedělají, přitom připouští i bývalý ministr vnitra a dnes předseda sněmovního výboru pro bezpečnost František Bublan. Ke změnám, které by policii těchto povinností zprostily, ale podle něj nebyla politická vůle. „Sněmovna naopak povinnosti policie ještě rozšiřovala,“ říká.

Bublan si na víc není jist (i přes porovnání se statistikami), že by v Česku bylo víc policistů, než je třeba. „Když mluvím s hejtmany či starosty, tak si všichni stěžují, že je policistů málo,“říká.

 

Vzhůru do ulic


Ministerstvo vnitra není schopno zatím říci, zda se v případě, že se objem práce policistů zmenší, sníží i jejich počet. „Ušetřenými lidmi chceme prioritně posílit policisty v ulicích, aby byli vidět,“ říká Salivar, podle něhož se bude teprve ve sněmovně jednat o tom, co má policie dělat. Salivar navíc tvrdí, že nelze říct, že je policistů v Česku nadbytek. Čísla o počtu policistů na počet obyvatel totiž nejde porovnávat, protože v každém státě jsou pravomoci i struktura policie jiné.

„Někde mají třeba silnou městskou policii, ve Francii je zase četnictvo,“ říká. Jeho argumentace má ale slabiny: Podrobnou statistiku, jaké věci policisté v jiných státech mají v popisu práce, totiž vnitronemá. A stejně tak ministerstvo nedokáže dodat přesná čísla, nakolik v jednotlivých zemích státní policii pomáhají například četníci či městští policisté. „Bylo by to příliš složité,“ vysvětluje Benedikt Vangeli z odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra, který se na přípravě reformy policie podílí.

To, že v každém státě má policie jiné pravomoci, potvrzuje Martin Bohman z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, který se na problematiku policie v Evropě specializuje. „V Česku, když hlásíte krádež auta, nejdříve hodiny čekáte na policisty, než ohledají místo činu. A pak dalších několik hodin čekáte na sepsání záznamu.

V Holandsku jen sepíšete krátký protokola jdete hned na pojišťovnu,“říká Bohman. „Jenže já si nejsem jist, že je to cesta, kterou bychom zrovna měli jít,“ řekl Deníku Bublan s tím, že diskuse o reformě bude ve sněmovně ještě bouřlivá.

 

Už nebudou pošťáky


Policie by již napříště neměla poskytovat zdarma servis jiným. A pokud ano, tak jen na náklady toho, kdo si její službu objedná. Shodl se na tom bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny, když začal projednávat reformu policie.

Změna se dotkne zejména ministerstva spravedlnosti, pro něž například policisté doručili přes 80 tisíc soudních obsílek a asistovali u 2400 soudních exekucí. Ministerstvu spravedlnosti se plány ale nelíbí. „Policie je nezastupitelná. Disponuje informacemi, které nemají soudy k dispozici, například kde se dotyčný aktuálně zdržuje,“ vysvětluje jeho mluvčí Zuzana Kuncová. Podobné je to podle ní i při asistenci u soudních exekucí. „Už se třeba stalo, že se otec bránil odebrání dítěte se zbraní v ruce,“ říká Kuncová.


„Pokud by chtěli, abychom tyto věci dál prováděli, tak jedině za úhradu nákladů,“ argumentuje náměstek ministra vnitra Jaroslav Salivar.
Co by to pro resort znamenalo a zda si již spočítali, kolik by to stálo, mluvčí Kuncová neřekla. „Je předčasné to komentovat,“ uvedla.


 
Text: Marek Pokorný, Deník.cz

Vložil: Dušan Stuchlík
Publikováno: 31. 10. 2007


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 4
Diskutovat ke článku.