Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nosný systém pro pořádkové policisty
10. 09. 2018 | JAN-POLICKY: Za mě rozhodně palec hore!... Tohle tu chybí ...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
26. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Wachpolizei – saská odpověď na migrační krizi...
20. 03. 2018 | PETR-KLINOVSKY: REPLY:VETERAN2:69188-1:2018-03-18 22:15:46: K...
Benefiční kalendář olomoucké zásahovky podpoř...
01. 03. 2018 | PETR-MORAVEC: 1. V informaci z popisu:"Policisté ze ZJ...
O dobročinný kalendář zásahové skupiny ZONA j...
28. 02. 2018 | TRNKALINKA: Skvělá práce páni kolegové! Už se těším na da...
MÁ POLICEJNÍ SVÁTOST SMÍŘENÍ
17. 12. 2017 | SPATNEZKUSENOSTI: Souhlasím. Až na rádoby JUDr komorouse. Měl j...
Jak na psychotesty
včera | EVAB: REPLY:KOSI:69856-1:2018-10-18 20:43:23: To ne...
Ženy, sexismus (na obě strany) a pohlavní riv...
2 dní | MIA: Ahoj Luci, Ac tedy preferujes nazor spise ...
zkušenost s botama
2 dní | FIZIRN: REPLY:MIA:69822-1:2018-10-17 07:35:21: špička...
Ochranná služba
4 dní | MOP33: Předem díky za příspěvky!...
Ostrava - sako
5 dní | LINFAR: Nikdo nic ?...
PAČR- přijetí
5 dní | FEHER: REPLY:TAHAC:69801-1:2018-10-08 06:57:14: My...
Vyhláška 393/2006 sb.
7 dní | APEP: REPLY:GHOST-COP:69810-1:2018-10-12 23:33:25: ...
ZNOVUPŘIJETÍ - volné místo na OOP Kojetín, ÚO...
7 dní | MIRALIP: Mohl bych se zeptat, kde se u znovuprijeti vy...
UKONČENÍ SLUŽEBNÍHO POMĚRU
11 dní | APEP: No ale zkušební doba trvá prvních šest měsíců...
Převod Spisu (nábor)
13 dní | KLOUCEK098: No mě bylo 21.9 řečeno, že byl spis z Ústí na...

Derby očima policisty

Jízdní policie před letenským stadionem
Dne 11. dubna se Prahou prohnala smršť fotbalových fanoušků, natěšených na derby klubů Sparty a Slavie, které se konalo na stadionu letenského mančaftu na Praze 7. Fanoušci Slavie navíc nahlásili pochod od Edenu právě až na stadion Sparťanů na Letné, což vždy automaticky znamená nasazení zvýšeného počtu policistů.
Jízdní policie před letenským stadionem | Foto: Bohuslav Kubeš

Už od Edenu na fanoušky, kterých se sešlo kolem patnácti set, dohlíželi policisté ze speciální pořádkové jednotky, krajské pořádkové jednotky, jízdní policie, dopravní policie, policisté z řad místních oddělení, antikonfliktní tým a samozřejmě i vzdušná podpora v podání vrtulníku letecké služby.

První z mnoha zastávek fanoušků Slavie po výstupu z metra byla na náměstí Jana Palacha. Sem první příznivci Slavie dorazili kolem 15. hodiny a ihned obsadili část náměstí a schody vedoucí ke vchodu Rudolfina. Zde také došlo k prvním konfliktům, když opakovaná výzva zákazu používání pyrotechniky byla fanoušky opakovaně ignorována.

Výzvy Policie lze považovat za úsměvné, zejména když ani po několikátém vyzvání a stejném počtu jeho porušení chybí policii prvek, který by rozhodl o naplnění onoho "jinak bude použito...". Nelze se pak divit, že si lidé z výzev policistů nic nedělají a jsou následně velmi překvapeni a rozhořčeni, když nějaký policista výjimečně svou pravomoc využije.

Když pak některým fanouškům zdi Rudolfina posloužily jako veřejné toalety, zatímco ti slušnější byli policisty odkazováni na skutečná sociální zařízení v okolí či alespoň do nedaleké zeleně, musel jistě nejeden z mužů zákona popřemýšlet nad smyslem své práce.

Kolem půl čtvrté se dav fanoušků vydal přes Mánesův most a dále přes náměstí Edvarda Beneše do Letenského tunelu. Konfliktů s policisty bylo až na ojedinělé případy skutečně minimum a dav šel v dobré náladě.

Po většinu trasy se v těsné blízkosti davu pohybovali policisté z řad místních oddělení, vybaveni reflexními vestami, kdy zadní voj davu uzavíraly tranzity s policisty SPJ, kteří nárazově vystupovali a zajišťovali bezvadný chod davu, který byl ojediněle narušován fanoušky, kteří se na zápas posilnili až příliš.

Přestože akce probíhala bez větších potíží, tak pohyb policistů v těsné blízkosti davu alkoholem posílených fanoušků v tak zvaně "neproplivnutelných" reflexních vestách, nebyl pro muže a ženy v uniformách jistě nikterak příjemný.
Když se k tomu připočte skutečnost, že jediným důvodem pro riskování zranění policistů je to, aby nebyli fanoušci "provokování" neustálou přítomností Speciální pořádkové jednotky, je to pro řadového policistu další důvod k zamyšlení nad svou prací.

Velení opatření tak přenáší riziko z vycvičených a pro tyto případy vybavených specialistů na řadové policisty, kteří dav doprovází doufajíc, že se proti nim tento neobrátí a nenapadne jej. Ale jako prakticky se vším u policie - do "průseru" změny nečekejme a pro vedení sboru je zřejmě politicky schůdnější riskovat zdraví neadekvátně vystrojených policistů, než "provokovat" dav policisty s protiúderovými obleky.

Další problém s pyrotechnikou nastal při průchodu Letenským tunelem. Ani zde si totiž fanoušci neodpustili vypouštění světlic a petard, které díky stísněným prostorům v jeden moment dokázaly zaplnit tunel dýmem v takové míře, že viditelnost v prostoru připomínala mlhu z legendární pohádky o Rákosníčkovi. Vzhledem k podnapilosti některých fanoušků tak hrozilo, že bude někdo zraněn či přiotráven dýmem.

Po opuštění tunelu dav směřoval ulicí Korunovační, kde již byla přítomna krajská pořádková jednotka a jízdní policie. Obě složky společně vytvořily barikádu mezi postupujícím davem Slávistů a fanoušky Sparty. I přes relativně klidný průběh akce se několik fanoušků z obou táborů neudrželo a pokusilo se začít fotbalové derby už na ulici. Místo na rozhodčího však narazili na policejní kordon, což nemohlo dopadnout jinak, než jejich zajištěním. Když červenobílý dav po půl šesté dorazil ke vchodu stadionu, mohli si všichni konečně začít užívat to, kvůli čemu tento průvod vlastně byl.

Ačkoliv se celá akce díky dobré organizaci, (často vynucené) benevolenci policistů a obecně slušnému chování Slávistů obešla bez závažnějších zranění, konfliktů či problémů, zůstal po fanoušcích v ulicích města obrovský nepořádek, který trousili po celé délce trasy. Holt není nic lepšího, než se v sobotu projít sluncem zahřátou Prahou…

Vložil: Bohuslav Kubeš
Publikováno: 18. 04. 2015


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 1 / Celkový počet hodnoceni 1Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 1
Diskutovat ke článku.