Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Wachpolizei – saská odpověď na migrační krizi...
20. 03. 2018 | PETR-KLINOVSKY: REPLY:VETERAN2:69188-1:2018-03-18 22:15:46: K...
ZOP1 Sadská
8 hodin | ANIERY: Dík za reakci, ale to už tam naštěstí nebudu ...
contact us now and make some quick and fast c...
včera | ZEE2020: BUY 100% UNDETECTABLE BANK NOTES AND QUALITY ...
BUY REAL REGISTERED PASSPORTS(http://www.legi...
včera | ZEE2020: BUY 100% UNDETECTABLE BANK NOTES AND QUALITY ...
ZOP
včera | PROMETEUS: Jj místa se změnili ale doby jednotlivých čás...
Plzeň
2 dní | HOMER: ??????...
Compre Anfetamina online, Compre Crystal Meth...
5 dní | FREEMETH: LSD para venda on-line, codeína para venda o...
Faatau Amphetamine luga o lugalaina, Faʻatau ...
5 dní | FREEMETH: Faatau Amphetamine, Faatau Methamphetamine, ...
Ja Královehradecký, Ty OHS II Praha
5 dní | TELEKE: Ahoj, jestli stále někoho sháníš, tak bych mě...
ZOP detailně
6 dní | EARI: REPLY:LK369:71462-1:2020-07-03 22:49:40: Vysk...
OHS Praha vs. PMJ vs. jiný prvosled
8 dní | LK369: Napiš mi na mail lk369@email.cz a já se ti o ...

Dräger DrugTest 5000

Dräger Drug Test 5000
Již delší dobu se snaží mnohé firmy vyvinout přístroj, který by spolehlivě zjistil přítomnost psychotropních a omamných látek v organismu člověka, řidiče. Po celém světě se totiž množí případy vážných dopravních  nehod, zaviněných řidiči pod vlivem drog.
Dräger Drug Test 5000 | Foto: Dräger

Většina řidičů v naší zemi je zvyklá, že je policisté otestují na přítomnost alkoholu v dechu, pokud mají podezření, že je řidič alkoholem ovlivněn. Testy na alkohol, ať už jednorázové nebo elektronické přístroje, jsou relativně levné a má je k dispozici prakticky každá policejní hlídka v České republice. Mnozí řidiči ale začali využívat toho, že policisté nemají běžně k dispozici testy na zjištění přítomnosti jiných drog a nahradili alkohol jinými látkami. Na tento vzrustající trend zareagovala firma Dräger vyvojem přístroje DrugTest 5000.

 

Přístroj DrugTest 5000 od firmy Dräger sestává ze dvou částí. Analyzátoru a výměnných souprav. Celý systém slouží k rychlé analýze vzorků slin ke zjištění přítomnosti drog a jejich metabolitů. Látkami, které lze tímto přístrojem zjistit patří amfetaminy, metamfetaminy, opiáty, kokain a jeho matabolity, benzodiazepiny a kanabionidy.

 

Tři tlačítka stačí 

Samotný přístroj váži asi 4,5kg. Je určen tedy především pro motorizované hlídky dopravní a pořádkové policie. Celý systém přístroje obsahuje barevný displej s řízeným menu. U displeje je možná volba jazyka,  včetně češtiny. Přístroj je také vybaven pamětí, kde je možné uložit hodnoty až 500 jednotlivých měření.  K obsluze slouží tři tlačítka, takže přístroj může obsluhovat i průměrný policista PMJ,  jako třeba moje maličkost.  Je zde možnost připojení k externí klávesnici nebo PC. Ta je ale spíše určena pro servisní obsluhu, než pro nenechavé koumáky.

 

Přístroj má samostatnou regulaci teploty pro optimalní vyhodnocení vzorku. K přístroji je také možnost připojit tiskárnu nebo čtečků čárových kodů. K příslušenství patří také síťové napájecí kabely. Vše je kompatibilní s již používaným příslušenstvím firmy Dräger. Pokud tedy příslušné policejní oddělení vlastní novější  přístroj firmy  Dräger na zjišťování alkoholu v dechu řidiče, je možné využít tiskárnu tohoto přístroje pro přístroj Drug Test 5000. Přístroj je převážen v plastovém kufříku nebo víceúčelové brašně, kde je možné mít i ostatní příslušenství, podle přání zákazníka.

 

Druhou část přístroje tvoří výměnné kazety se sběračem slin, (kolektorem). Testovaní se tudíž nemohou vymlouvat na nedostatek zeleně pro zakrytí intimních partií. Testovaný jednoduše vloží kolektor do úst. V okamžiku kdy je v něm obsaženo dostatečné množství slin, změní barvu.  Po té se na sběrač nasadí jednorázová patrona a následně se celá kazeta vloží do přístroje.  Přístroj do 12 minut provede kompletní analýzu vzorku slin, určí případnou  přítomnost specifické drogy a výsledek zobrazí na displeji.

 

Na čem se shodli policisté?

Minulý týden se konala prezentace tohoto přístroje pro policisty, kteří by byli potencionálními uživateli. A na místě byla také redakce serveru Policista.cz. Firma Dräger na ní předvedla funkčnost přístroje a prezentovala výsledky praktických testů.  Nejčastější výtky policistů směřovaly právě na rozměry a cenu přístroje. Přičemž bylo řečeno, že cena samotného přístroje by měla být asi 60 tis. korun a výměnná kazeta do přístroje k provedení jednotlivého testu stojí něco přes 500kč. Pro strovnání jednorázový test který  má cenu asi 700kč. Přičemž dle tvrzení zástupců firmy Dräger je spolehlivost testu provedeného jejich přístrojem,  podle doposud provedených klinických zkoušek asi 95%. Navíc zde není přítomnost lidského faktoru. 

 

Přítomní policisté se shodli na tom, že pro jejich učely postačí, aby přístroj mělo k dispozici oddělení, které bude schopno vyslat hlídku s přístrojem při podezření na ovlivnění řidiče omamnými a psychotropními látkami. Zástupci firmy Dräger v reakci na výtky policistů ohledně ceny přístroje přitomným sdělili, že je možné uvažovat o jiných možnostech prodeje přístroje. Například pronájmu přístroje za symbolickou cenu s možností následného odkupu.


Nelze popřít, že jde o velmi zajímavý vynález a nepochybně by jej policisté v přímém výkonu služby  využili. Zda se ale osvědčí mohou ukázat jen následné praktické testy.

 


Text: Lukáš Heinz

 

 

 

 

 

Vložil: Lukáš Heinz
Publikováno: 04. 08. 2008


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 12
Diskutovat ke článku.