Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Psychotesty - negativní
2 dní | HAFHAF: Určitě bych se odvolal, může to vést ke změně...
Drogová minulost=stopka k přijetí do služeb. ...
4 dní | HAFHAF: Při nespokojenosti s výsledkem psychotestu je...
Zákrok v mateřské školce
6 dní | HAFHAF: Výstřely při raně jistoty byly a budou … od t...
Mám se přidat mezi vás? - poslední otázky...
11 dní | SUI: Cau, ja slouzim na dopravce. A urcite mam vic...
Výcvik policistů v Praze
11 dní | HAFHAF: REPLY:TRNKALINKA:73800-1:2023-03-16 11:11:59:...
Jízdní policie, prosím poraďte.
14 dní | PETR-KLINOVSKY: ???...
Ze 6tt do 5tt
16 dní | BEN: Hodnocení nepotřebuješ...
PEO Praha, - Pohotovostní eskortní oddělení P...
19 dní | HAFHAF: PEO v Praze řeší policejní cely (taková hra n...
operativní dokumentace - klady/zápory,,,pro a...
05. 03. 2023 | HAFHAF: REPLY:NOBODY:73780-1:2023-03-04 20:42:09: Per...
MOP Dejvice
01. 03. 2023 | COFFY-J: Kluci je to 24ka pak jeden den volno, pak 24k...

Fair Cop: Blogující policista vyhrál prestižní Orwellovu cenu

(AKTUALIZACE NA KONCI ČLÁNKU) Orwellovu cenu získávají ve Velké Británii každoročně novináři, političtí komentátoři a sloupkaři – v letošním roce ji v kategorii bloggerů získal policista, píšící svoje zápisky pod pseudonymem Jack Night. Zprávu přinesl britský Guardian.
| Foto: ilustrační

Podle porotců texty Night Jacka – Anglického detektiva poskytují perfektní příklad vlivu a důležitosti médií.  Vhled do každodenního života policie, který nabízí blog Jacka Nighta, byl podle všech porotců něčím, co nelze předat jinou formou, než právě skrze blog. A tento blog to předává vskutku brilantně. Bere vás do nitra policistova srdce a jeho pocitů při rutinní práci, do základů toho, co policista musí dělat. Je to první blog, který vás tak zaujme, že se nemůžete dočkat otevření dalšího příspěvku.

Příspěvky policisty píšícího pod přezdívkou nejsou vždy veselé čtení. Jeden z nejrannějších příspěvků vypráví příběh mladé ženy původem z Asie, která utekla z domu  a její otec si na její hledání najal partičkou ex-rugbyových hráčů a podezřelých „týpků“.
„Našli jsme ji jako první a pěkně potichu ji nabrali k nám do auta...,“ napsal detektiv v únoru minulého roku. „Pořád se objevuje v okolí, jako nahodilá kometa, objevující se na obloze a ohlašující zkázu. Její doprovod je hrozivě vypadající muž v kožené bundě zanechávající modřiny“

Jinde zase Jack znovu navštěvuje pozemek, který policie a obyvatelé okolních ulic nazývají  „Evil Poor“: „Viděl jsem hodně úhledných zahrad, čistých a udržovaných, těžce vycíděných od všech odpadků a smějící se děti, které si hrály v okolí.“ Srovnává to s následujícími dvěmi mílemi ulice, okolo které Evil Poor leží: „Žádné hrající si děti, pouze toulavý vyhublý pes s ďábelským vzezřením pobíhající sem a tam, hledající kořist. Pohozené hnijící jednorázové pleny v zahradách a na ulici; každá dlaždice chodníku, který kdysi představoval kýčovitou mozaiku, byla láskyplně vytržena, polámána a zničena.“

Vedle historek o náctileté dívce oddané svému příteli, pro kterého ovšem byla „jenom další zářez na pažbě“ je příběh muže, jenž spřádal plán unést, mučit a znásilnit dítě.

Ne každý zápis je však ponurý. V jednom Jack dumá, jak se plahočící se obchůzkář v martenskách a s dřevěným obuškem vyvinul za posledních 15 let do neprůstřelnou vestou vybaveného, taser ovládajícího vojáka ze Star Wars.

Anonymní blogger se dává na literaturu

Ačkoliv poslední měsíc omezil aktivity na svém blogu, Jack poslal zprávu, že cenu přijímá, avšak potřebuje zůstat v anonymitě, a proto si ji nepřijde vyzvednout osobně. V tomto směru zůstává neoblomný – nechce, aby někdo mimo jeho rodiny a nejbližších přátel znal jeho pravou identitu. Ovšem slíbil, že 3000 liber, které jsou součástí ocenění, předá  Police Dependents' Trust (organizace, která se stará o rodiny policistů zabitých ve službě, stejné jako v ČR Nadace policistů a hasičů).

V současné době pracuje na novele. „Vypadá to, že bych snad mohl umět psát, takže zkusím zjistit, zdali jsem schopný napsat něco více než policejní protokol,“ napsal známý neznámý policista.

 

Ukázky z blogu Night Jacka


O policejních uniformách

„Obušky odvál čas a přichází generace taserů. Občas si říkám, za jakým účelem je současná policie vlastně budovaná? ...my jsme většinou přívětiví a milí lidi, je to jen o tom, že jsme oblečení jako robocopové.(v originále Imperial Stormtroopers)“

O typickém případu

„Lee si vzal jeho hodinky a peněženku jako trofej. Přišlápl Mikeovu hlavu spíš, aby vše bylo tak nějak kompletní, než z nějakého jiného důvodu. Prostě se to musí udělat, když někoho sundáš. Každej to tak dělá. Je teploušský neudělat to.“

O chycení pachatele znásilnění

„No, kdybych já měl natočený, jak obtěžuju čtrnáctiletou holku na mobilu, kdybych použil dobře umístěný sklo ve dveřích, abych natočil sám sebe -smějící se ztělesněný zlo při práci... Tak bych to vymazal. Díky, Bilale, ty pitomej arogantní pedofile.“

O sídlišti plném beznaděje

„Tohle jsou domovy, které když se do nich vrátíš, tak postupně devastují tvojí duši... Tady žije Evil Poor. Dokonce když slunce pálí tak, že dlažba puká žárem, tak tady je temnota i na samé hranici čtvrti.“

 

Night Jack dnes (AKTUALIZACE PŮVODNÍHO ČLÁNKU)

 

"Blog byl autorem smazán, stránka je nedostupná." Toto hlásí návštěvníkům původní stránka blogu. Vysvětlení přináší deník The Guardian. Podle jeho článku došlo k tomu, že deník The Times odhalil totožnost Night Jacka jakožto příslušníka Lancashire police - DC Richarda Hortona. Ten se původně snažil uchovat svou identitu v tajnosti, ale ani u soudu neuspěl.

Soudce se na jednu stranu ztotožnil s názorem The Times, že v případě Night Jackova blogu se jedná spíše o zápisky veřejné než soukromé povahy - a současně nepodpořil argument Richarda Hortona, že odhalení mu může způsobit pracovní potíže; podle vyjádření soudce od počátku dával najevo, že ví, co může přinést odhalení jeho identity.

A skutečně - Night Jack dostal důtku od velitele se zdůvodněním, že takováto činnost nesplňuje normy a standardy profesionálního chování příslušníka policie. Horton následně blog smazal a celá věc tím skončila - o dalším potrestání podle mluvčího Lancastershire police neuvažuje. Nejsmutnější tak nakonec budou fanoušci Night Jackova blogu - je však jen otázkou času, kdy se objeví mezi policejními bloggery další literární talent: bloggování o službě má mezi policisty (nejen) ve Velké Británii řadu příznivců (ukázka některých z nejpopulárnějších blogů níže).  

 

 

The Policeman's Blog
http://coppersblog.blogspot.com/
200 weeks
http://200weeks.police999.com/
Sheepdogs & Wolves
http://sheepdogsandwolves.blogspot.com/
The Duty Sgt
http://thedutysgt.blogspot.com/
PC Bloggs - a Twenty-first Century Police Officer
http://pcbloggs.blogspot.com/
Travails from Safer Neighbourhoods
http://prolege.blogspot.com/
WHICHENDBITES
http://whichendbites.wordpress.com/
The Thinking Policeman: A Police Officer's Blog
http://www.thethinkingpoliceman.blogspot.com/

 

Vložil: Ondra Skalník
Publikováno: 29. 06. 2009


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 6
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio