Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Seznámení s policistou
4 dní | KRISTUS1: Čauky...
Nezadaný policista
4 dní | KRISTUS1: Hezký den, už jste našla?...
Praha - západ
4 dní | KRISTUS1: DI Západ má dle mých informací málo lidí. Na ...
Očkování policistů proti Covidu
5 dní | JOE: REPLY:JOHN158:72995-1:2022-01-11 09:38:41: ...
AUTOBUSY, HESLA, TRANSPARENTY
6 dní | MUSAWOLUCERO: +27717917137WHATSAPPBE RICH AND HAPPY IN LIFE...
Prověrka uchazeče
7 dní | HAFHAF: REPLY:GHOST-COP:73028-1:2022-01-17 20:41:44: ...
Analytika a kyberkriminalita
9 dní | A-K: Tak ještě jednou (mobil selhal). Kouzlo to má...
Pracovní nabídka OHK Opava
10 dní | BOBRAS: Jojo lidi nejsou a nikomu se nechce dělat pyt...
Referentka celního řízení - plat
13 dní | CABLE: Ahoj, Apep už tu v podstatě vše řekl, takže ...
Policie METRO
13 dní | HAFHAF: Jako odd. po nástupu bych na metro určitě neš...

Holub, nejlepší přítel četníka?

Pro koho asi létá?
Vysílačky, mobilní telefony, internet – to vše jsou komunikační prostředky, které nám pomáhají a usnadňují každodenní kontakt s kolegy, přáteli nebo rodinou, ale zároveň slouží jako cenní pomocníci, když se ocitneme v nebezpečí nebo potřebujeme neodkladně sdělit důležité informace. Málokdo si dnes dovede život bez výdobytků moderních technologií představit. Jak si s nutností komunikovat uměli poradit naši předkové v četnických uniformách, přiblíží následující článek.
Pro koho asi létá? | Foto: www.naturfoto.cz

Jak již napovídá název článku, řeč bude především o chovu a použití poštovních holubů pro potřeby četnictva. Chov ptáků, které si městský člověk spojí především s poškozováním vzácných soch a svátečního oblečení, má více než tisíciletou tradici. Již v antickém Řecku byli holubi využíváni jako nejrychlejší dopravní prostředek pro informování vzdálených míst o výsledcích olympijských her. Ještě důležitější roli sehráli okřídlení kurýři ve válečných konfliktech, zvláště pak v 1. světové válce, kde se nasazení holubů stalo nutností. Důležitost rychlého a přitom celkem nenápadného spojení se však nevytratila ani po skončení prvního světového konfliktu – ba právě naopak.

Do hledáčku četnictva se poštovní holubi dostávají zvláště v souvislosti s prováděním nepřátelské špionáže proti Československu především v pohraničních oblastech. O tom, že byl zájem oprávněný a vážný, hovoří především nařízení tehdejšího zemského velitele četnictva v Čechách generála Holny z 11. května 1936. Ten zde upozorňuje na zalétávání nepřátelských holubů za pomoci důvěrníků cizích rozvědek či za pomoci balonů, které jakoby náhodou zabloudily nad československé území.

Zároveň upozorňuje všechny organizační složky četnictva v Čechách, především pak četnické stanice, že je to právě četnictvo, jenž ve svém obvodu nese hlavní zodpovědnost za plnění všech zákonných předpisů, týkajících se chovu poštovních holubů. Ve svém nařízení zdůrazňuje i to, že znalost oprávněných chovatelů patří k základní osobní a místní znalosti příslušníků každé četnické stanice.

Na základě těchto zkušeností začali nejvyšší představitelé četnictva uvažovat, jak létající pomocníky využít i v bezpečnostní službě. Příležitost se naskytla při založení nové bezpečnostní organizace Stráže obrany státu v roce 1936, jejíž jádro měli tvořit především příslušníci četnictva. Právě při plnění úkolů v rámci SOS se počítalo se situacemi, kdy jednotlivá družstva zůstanou mimo dosah telefonů, jimiž byla v druhé polovině 30. let vybavena většina četnických stanic, a jedinou možností spojení se stanou motospojky a  nebo právě poštovní holubi, kteří díky své rychlosti 1 km za minutu tvořili spojkám na motocyklech, které se často stávaly oběťmi nepřátelské střelby, více než úctyhodnou konkurenci.

Celé dva roky trvalo, než byl dne 23. května 1938 vydán rozkaz, aby byli v oblasti zemského četnického velitelství v Čechách vytipováni všichni četníci, kteří mají praktické zkušenosti s chovem poštovních holubů. Seznam 12 četníků (vrchní strážmistr Jaroslav Ort, štábní strážmistři Rudolf Hammer a František Procházka I. a strážmistři Jaroslav Mrázek, Jaroslav Bureš, Oldřich Raška, Stanislav Faltus, Jaroslav Kareš, Jaroslav Šimána, Karel Plašil, Karel Novák I. a Rudolf Václav Novák), kteří měli tvořit základ nové služby uvnitř četnictva, byl dodán již 18. května 1938, tzn. tři dny před vyhlášením mimořádných květnových opatření, nesprávně označovaných jako částečná mobilizace, kdy došlo k obsazení hranic jednotkami Stráže obrany státu.

Mimořádná květnová opatření jen potvrdila nezbytnost rychlé komunikace jednotek v terénu s jednotlivými velitelstvími. Na nastalou zareagovala především jednotlivá zemská četnická velitelství (ZČV) a na základě výnosu č. 48.126/38 z 10. června 1938 předložila návrhy na zřízení holubníků. V obvodu ZČV v Praze mělo dojít ke zřízení pojízdných holubníků ve Falknově nad Ohří (dnešní Sokolov) a v Liberci, na Moravě se počítalo se zřízením stálého holubníku v Moravských Budějovicích, na Slovensku v Banské Bystrici a poslední četnický holubník, určený pro jednotky na Podkarpatské Rusi měl být zřízen v Užhorodě.

Finanční prostředky, potřebné na zřízení, měly být u každého zemského četnického velitelství čerpány z jiné rozpočtové položky. V Praze z položky „Různé výdaje“, v Brně z položky „Oděvné“ a v Bratislavě, stejně jako v Užhorodě z položky „Výzbroj a střelectví“. Cenu přenosného holubníku vyčíslilo ministerstvo vnitra na 1050 Kč,  přičemž roční udržovací náklady činily 1200 Kč. Holoubata měl dodat zdarma nejbližší vojenský útvar.
Historii „četnických“ holubů ukončily zářijové události, které vyvrcholily uznáním  Mnichovské dohody československou vládou a podstoupením pohraničních oblastí nacistickému Německu.

Poslední strohou tečku za letkami holubů ve službách četnictva znamenal přípis ze dne 17. února 1939: „Vzhledem ke změněným zahraničním i vnitropolitickým poměrům není otázka zavedení poštovních holubů u četnictva pro úkoly SOS již aktuální. Pokud jde o upotřebení poštovních holubů jako spolehlivého pojítka v rezortní službě četnictva sluší uvésti, že užití poštovních holubů v zemi České a Moravskoslezské nepřichází v úvahu, neboť poštovní holub nabývá významu jen ve vysokých horách.“Text: Pim Burger


Zdroj: Národní archiv Praha

Vložil: redakce
Publikováno: 28. 07. 2010


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 1 / Celkový počet hodnoceni 2Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 3
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio