Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

MÁ POLICEJNÍ SVÁTOST SMÍŘENÍ
12 hodin | MARTOO: S článkem se dá souhlasit, jen ta míra sentim...
Wachpolizei – saská odpověď na migrační krizi...
2 dní | PETR-KLINOVSKY: REPLY:VETERAN2:68711-1:2017-11-21 23:08:17: N...
Policie ČR představila nové náborové vizuály...
15. 10. 2017 | KUBIK123: Toto je nic moc. ...
SOUTĚŽ O NEJLEPŠÍ AMATERSKÉ POLICEJNÍ NÁBOROV...
19. 09. 2017 | RV: Nalákáme lidi pěknou náborovou kampaní a pak...
Stravování policistů během nočních směn...
29. 08. 2017 | DAX: Stravovací poradce řezník Jíra doporučuje jak...
POLICEJNÍ HON NA VODÁKY, NEBO BEZOHLEDNÉ OCHM...
16. 08. 2017 | SANTIAGO-SAN: REPLY:TAHAC:68408-1:2017-08-13 07:10:29: Díky...
Zveme vás na diskusi s nizozemskými policisty...
14. 08. 2017 | ROBCA: O policii a její práci se příliš nemluví, ale...
Policista z Vodňan střílel na ozbrojeného úto...
23. 07. 2017 | VETERAN2: Teď bych čekal, že se ozve JUDr. Denver. Tak...
Brněnské podsvětí ovládají ukrajinské gangy...
10. 07. 2017 | VETERAN2: Tenhle článek se tu na chvíli objevil. Je to ...
Epitaf pro Václava
21. 06. 2017 | HLINA-HLINOVA: REPLY:RENY:68176-1:2017-04-21 21:29:05: Reny,...
Práce strážníka u MP,,testy, směny,náročn...
15 hodin | ADRIMLK: Prosím jak jd to se zdravotní prohlídkou u ná...
ZOP - Stráž pod Ralskem
18 hodin | BUROS: REPLY:MYSICKA:68722-1:2017-11-24 09:23:08: Má...
Hrdlořezy
21 hodin | TRNKALINKA: Když je člověk neplavec, tak neumí plavat. Js...
Koupím lodičku vel. 56
22 hodin | HELIS9: Zdravím všechny, nenašel by se někdo, kdo má ...
Od nového roku náborový příspěvek?
2 dní | LAURENEC: REPLY:ZUZAN:68714-1:2017-11-22 18:43:25: Veli...
ZOP střed. kraj
5 dní | AF13: Cela ZOP je v nejlepsim pripade na rok. Pokud...
K jakému útvaru jít?
7 dní | KUBIK123: REPLY:AF13 Odpovíš k tomu prosím?...
Trestní bezúhonost
8 dní | GHOST-COP: MORIS: Trestní bezúhonnost bys dle tvého popi...
Fyzické testy - fakta a mýty
10 dní | ZUZAN: Ahoj,dělala jsem je před měsícem. Kliky minmá...
Cizinecká policie - OPKAE
17 dní | LAKYNO101: REPLY:KONIK:68655-1:2017-10-30 12:00:22: Ahoj...

Homosexualita u četnictva

Znak četnictva
Podkarpatská Rus. Nejchudší, nejodlehlejší, nejvýchodnější cíp Československé republiky. Asi bychom marně hledali příslušníka ozbrojených sil Československa, který by rád v této oblasti sloužil. Nacházíme spoustu dokladů o tom, že zdejší služba byla nejen velice namáhavá, ale často sem byli umisťováni četníci spíše za trest, než za odměnu. A právě zde se odehrál i netradiční příběh, který nám dává nahlédnout do problematiky homosexuality v masarykovské republiky.
Znak četnictva | Foto: archiv autora

Nejen ženy, ale i muži…

Jiná než heterosexuální orientace v době První republiky nebyla tolerována, takže se s ní nikdo na veřejnosti nechlubil. I tehdejší zákonodárství na daný "problém" pamatovalo a ustanovilo několik zákonů, které se jiné orientace týkaly. Jednalo se o § 408, odst. b trestního zákona. Tento paragraf pojednával o smilstvu a chování proti přírodě, kam homosexualita spadala. Dále do této kategorie spadá návrh osnovy trestního zákona z roku 1926, kde se o smilnění píše: "jak mimomanželská soulož, tak i jiné jednání smilné, tj. takové, jež má sloužiti k ukojení neb aspoň podráždí pohlavního chtíče. Také smilné jednání mezi osobami téhož pohlaví sem náleží. Zdali donucená osoba je při tom aktivně zúčastněna či jen trpným objektem činu, takže smilný akt toliko dopouští, je lhostejno". Právní experti První republiky se především ve 30. letech zabývali tím, zda má být homosexualita vůbec trestným činem. Sečteno a podtrženo, homosexuál to neměl v mladé republice lehké a pokud ještě sloužil v četnictvu, nutil ho stát svými zákony buď potlačit přirozené pudy nebo porušit zákon.

Takový byl i příběh mladého četnického strážmistra J. Ž., který byl dne 20. srpna 1932 kdesi na Podkarpatské Rusi nachytán jak "líbá na ústa muže R. G. a přitom mu vkládá jazyk do úst. Oba se k sobě tiskli a třeli o sebe své údy." Nutno podotknout, že proti zmíněnému strážmistrovi nebylo zakročeno ihned, ale byl na jeho počínání nasazen jiný kolega, který měl o jeho chování podávat hlášení. Již četnické předpisy nám hovoří o: "střežení dobré pověsti sboru a vzájemném na sebe dozírání, čímž bude umožněno, aby nectnosti a zlozvyky byly již v zárodku potlačeny." To ale v našem případě moc neplatilo. Nebyl to jen jeho kolega, odkud dostával místní velitel zprávy. Chování četníka neušlo ani pozornosti ostatního obyvatelstva. Malé obce a vesničky v hlubokých lesích Podkarpatské Rusi nebyly zrovna místem, kde by člověk unikl pozornosti svého okolí, a tak byl mladý četník přistižen se stejným mužem v autě, kde měli opět "smilnit". V pozdějších hodinách byl strážmistr viděn s mužem V. K., se kterým se objímal ve stáji. Později došlo také k líbání. V polovině září si zmíněný strážmistr pravděpodobně neuvědomil, kde se nachází, a přímo před četnickou stanicí a místo obezřetnosti na sebe tiskl a objímal vojína, který zde sloužil. Za měsíc se situace opakovala, když v jiné obci objímal dalšího vojáka. Zdá se, že strážmistr nezahálel a měl ve svém okolí několik partnerů, se kterými udržoval větší či menší milostný kontakt.

Ke konci října byl spatřen v hostinci, na nádraží i na dvoře četnické stanice pokaždé s jiným mužem, ale vždy při stejné činnosti. V lednu následujícího roku byl strážmistr viděn ve skleníku a několikrát se ho dokonce podařilo přistihnout, jak opouští byt muže s iniciály V. B. - o důvodech návštěvy můžeme dnes pouze spekulovat. Na jaře téhož roku trpělivost nadřízených přetekla, četník byl zatčen a postaven před soud. Na základě svědeckých výpovědí vynesl soud rozsudek v duchu paragrafů výše citovaných: "Strážmistr J. Ž. spáchal zločin smilstva proti přírodě a přečin proti kázni a pořádku. Dále výše zmíněný lehkomyslně dělal dluhy a jednal tak, že to mělo škodlivý vliv na jeho službu u četnického sboru. J. Ž. byl již po dvakráte disciplinárně potrestán, ale svého chování se nevyvaroval a nadále v něm pokračoval." Rozsudkem nejvyššího vojenského soudu a generálního velitelství četnictva ztratil strážce zákona nejen svou hodnost, ale zároveň i zaměstnání. Strážmistr J.Ž. jistě nebyl jediným četníkem s homosexuální orientací ve sboru, ale zcela určitě byl jedním z mála, který se neobával názoru společnosti a veřejně a bez zábran se se svými partnery ukazoval.

Zdroj: Národní archiv Praha, zákony Republiky Československé, Kasárenské předpisy

Vložil: Jakub Formánek
Publikováno: 06. 03. 2013


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 2.5 / Celkový počet hodnoceni 2Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 3
Diskutovat ke článku.