Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nosný systém pro pořádkové policisty
2 hodin | RV: Dostali jsme na OOP deset kusů na testování. ...
NEZAPOMENEME: Martin Bartoš, Jaroslav Tesař, ...
9 hodin | PETR-KLINOVSKY: P_KREJCI: Jak píšete, dokument z produkce MV ...
Policejní personální kamera Cel-Tec PD 77 G...
14 dní | NOVOTNAPETRAX: Obr. 18 a 19 - objektiv 170 stupňů, obě infra...
Epitaf pro Václava
21. 04. 2017 | RENY: Už jen dovětek.....Jednou,když jsme spolu ,,f...
Balistické tričko CZ 4M SPIRIT
14. 04. 2017 | PAN-RUZOVY: konečně po dlouhé době něco, co má smysl. co ...
Narkozombie
10. 04. 2017 | JOHN158: Pěkný článek, v podstatě s nastřeleným indivi...
Strážník bez maturity ještě nemusí nutně skon...
27. 03. 2017 | RADEKMP: Co se týče samotné přípravy, tak doporučuji o...
Spamování webu policista.cz
21. 03. 2017 | MONOCAJT: REPLY:LUKAS-HEINZ2:68105-1:2017-03-19 20:26:0...
Zaostřete si do temné noci taktickou svítilno...
13. 03. 2017 | MONOCAJT: Konečně kluky od Fenixu napadlo udělat zoom b...
Demonstrace na podporu švédského policisty
01. 03. 2017 | XXX: ... kolegovi palec nahoru ... ale na druhou s...
Sympatak 25-35
včera | VIRAX: REPLY:MIA:67937-1:2017-02-10 14:11:40: Klid...
Zvíře x rozbití okna
včera | DEWCLAY: díky :)...
Teleskop, obušek... co na opasek?
5 dní | JERSEY27: REPLY:VSCRVSCR:68252-1:2017-05-22 23:31:33: J...
přestup přes výpoveď
6 dní | VSCRVSCR: Záleží na řediteli veznice k jakému datu te p...
Služba v Praze
7 dní | JOHN158: kdo nebyl alespoň na tři metry v Praze, jako ...
Cizina mobilní jednotka
7 dní | VSCRVSCR: http://zpravy.idnes.cz/milan-chovanec-vytvore...
Kde najít partnera?
9 dní | LUKAS-HEINZ2: Podařilo se někoho najít?...
Vyškov
13 dní | RV: Chip: První, s čím se nový policista setká, ...
Výměna otroka - já ze stř.kraje, Ty z Práglu ...
16 dní | PARDAL7: ahoj ještě to platí? kamarádka chce z prahy d...
e-shopy kde nakupujete
18 dní | JERY1: Ahoj kolegové, sice to není úplně k tématu ná...

IFAK: Kam s ním?

IFAK autora
Co je IFAK (lékárnička jednotlivce), co by v něm každý policista měl nosit a proč jsme rozebírali v minulých článcích. Nyní je čas rozřešit nerudovskou otázku: kam s ním?
IFAK autora | Foto: Pek

Začněme jednoduše. Materiál obecně se dává do kapes, sumek, brašniček, kapsiček a podobně. Takových kapes je mnoho. Velkých i menších. Ne všechny se ale hodí k přenášení materiálu určeného na první pomoc.

Jak už jsem uvedl, snahou je minimalizace a co nejmenší objem kapsy. Nabídku najdete u mnoha českých výrobců, na e-shopech atd. Kapsa, která se stane IFAKem, by ale měla mít několik vlastností. Především musí jít jednoduše odepnout a zase připnout. Odepnout proto, abyste v případě potřeby měli přístup k materiálu a nemuseli někde naslepo „lovit“, připnout proto, aby byla možnost se přesouvat a mít prázdné ruce, resp. volné ruce pro další činnosti. Možnost odepnutí má další výhodu, a to, že se kolega v případě nutnosti dostane k materiálu pro vaše ošetření bez problému.  Kapsa by měla být uvnitř vybavena očky, aby materiál v ní byl umístěn přehledně a ne jen „naházen“.  Opět jde o „lovení“ v situaci, kdy potřebujete něco rychle a ve stresu.

Samotnou kapsu umístit na výstroj je často složité. Ať už jde o ostatní materiál, který potřebujete mít dostupný, nebo o ústrojovou kázeň. Každopádně platí, že musí být dosažitelná oběma rukama, jednoduše a v různých polohách. Problematické je umístění na opasku vzadu. Zraněný obvykle leží na zádech, popřípadě sedí. IFAK je pak pro zachránce obtížně přístupný, popřípadě si ho nemusí vůbec všimnout a postrádá pak potřebný materiál. Pro policejní využití lze například umístit IFAK na stehenní panel. Nebezpečí, že bude odtržen i s končetinou při výbuchu nástražného zařízení není naštěstí v našich podmínkách vysoké. Další možností jsou chlopně pod neprůstřelnou vestu, které vám umožní nosit IFAK vepředu pod vestou, přes sponu opasku. Je to o tom, nají si cestu,k terá funguje vám. Pokud používáte pouze opasek, poohlédněte se po kapse, která je koncipována horizontálně. Se službou „v modrém“ mnozí výrobci počítají.

Materiál by měl být připraven k použití. Zdroj: Autor

Specifické je pak umístění samotného zaškrcovadla. Není vhodné mít jej přímo v IFAKu. Ideální je, pokud Vám to vaše ústrojová kázeň dovolí, mít jej přístupné okamžitě, bez nějakého rozepínání, oběma rukama a jednoduše. Fungují gumičky, popř. se dají sehnat k tomu určená pouzdra. V samotném IFAKu vám pak nic nebrání mít zaškrcovadlo druhé. Jako u každého vybavení platí- vyzkoušejte si, zda vám funguje tak jak zamýšlíte. Zkuste si materiál vyndat v různých pozicích a třeba poslepu. Je hloupé zjistit, že na zaškrcovadlo nedosáhnete, až když jej potřebujete.   

Označení zdravotnické kapsy by mělo být jasné. Typicky lze použít symbol červeného kříže atp. Vzhledem ke stejnokrojovým předpisům apod. se alespoň snažte mít kapsu, kde máte zdravotnický materiál, označenou nějakou červenou barvou. Např. v podobě namotané červené šňůrky. Vyvarujte se „krutopřísných“ nápisů MED, CLS atp. protože ty značí odbornost, nikoli materiál. Navíc se nestanete terčem nejapných žertíků ;). Tím se samozřejmě nedotýkám nošení označení odbornosti, pokud se cítíte na to dostatečně erudovaní. Je jen dobře, když je u zákroku jasno, koho lze využít ke krytí a koho ke kvalifikovanějším činnostem.

Vrátím se ještě k poučce „nepoužívám, co použít neumím“- dnes není problém se přihlásit na kurz, kde vás zkušení instruktoři připraví na různé scénáře, s vybavením se seznámíte a prakticky si vše vyzkoušíte. Některé kurzy jsou dražší, jiné levnější. Mohu doporučit kurzy od společnosti EMREX (www.EMREX.cz) které vedou lidé z „výkonu“, a tomu jsou také kurzy přizpůsobeny. Samozřejmostí jsou zvýhodněné ceny kurzů pro kolegy od PČR, MP, VS a dalších bezp. sborů a ozbrojených sil.

Ještě pár jednoduchých rad na závěr:

1)MYSLETE NASEBE A VLASTNÍ ZDRAVÍ/ŽIVOT

2)PŘEMÝŠLEJTE

3)ZASTAVTE MASIVNÍ KRVÁCENÍ

4)CVIČTE SE SVÝM MATERIÁLEM. Aplikaci zaškrcovadala je vhodné „sušit“

Články o IFAKu nemají být vyčerpávajícím studijním materiálem první pomoci. Ještě jednou připomínám a silně doporučuji zúčastnit se výcvikových kurzů, vyzkoušet si vše prakticky a pak své znalosti cvičit. Děkuji Vám za pozornost a přeji Vám, abyste nemuseli tyto informace nikdy využít naostro.

Vložil: Pek
Publikováno: 28. 01. 2017


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 3
Diskutovat ke článku.