Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
3 dní | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
18 dní | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Wachpolizei – saská odpověď na migrační krizi...
20. 03. 2018 | PETR-KLINOVSKY: REPLY:VETERAN2:69188-1:2018-03-18 22:15:46: K...
Benefiční kalendář olomoucké zásahovky podpoř...
01. 03. 2018 | PETR-MORAVEC: 1. V informaci z popisu:"Policisté ze ZJ...
O dobročinný kalendář zásahové skupiny ZONA j...
28. 02. 2018 | TRNKALINKA: Skvělá práce páni kolegové! Už se těším na da...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
10. 01. 2018 | VETERAN2: Nábor vyučených jsem zažil dvakrát. Celkem v...
MÁ POLICEJNÍ SVÁTOST SMÍŘENÍ
17. 12. 2017 | SPATNEZKUSENOSTI: Souhlasím. Až na rádoby JUDr komorouse. Měl j...
Policie ČR představila nové náborové vizuály...
15. 10. 2017 | KUBIK123: Toto je nic moc. ...
SOUTĚŽ O NEJLEPŠÍ AMATERSKÉ POLICEJNÍ NÁBOROV...
19. 09. 2017 | RV: Nalákáme lidi pěknou náborovou kampaní a pak...
Přestupek v rámci přijetí
15 minut | HANZO: REPLY:POLDICEK:69454-1:2018-06-20 22:07:26: T...
Zvyšování rizikového příplatku
1 hodin | GHOST-COP: Z toho zase budou debaty o nápadu, akci, počt...
Nízký věk
včera | SEKTA: Sorry mělo byt Liberacakovi;-)...
problémy se zády
včera | JANULE97: REPLY:CHIP:69441-1:2018-06-18 21:32:15: Děkuj...
výsledky fyzických testů
2 dní | JANULE97: REPLY:STRAPEK:69438-1:2018-06-18 16:46:54: Dě...
Psychotesty doba trvání vysledku
4 dní | SUI: To mi prijde dlouho. Ja vedel vysledky do tyd...
Dálniční známká na dálnici
6 dní | GHOST-COP: To,že média dělají tendenční reportáže k čemu...
Předváděcí řetízky - pouzdro
7 dní | BBQBB: ...nemáte někdo k odprodeji? nebo i jiná kože...
GDPR
9 dní | POLDICEK: Par. 62 zakona o policii a par. 88 obcanskeho...
Nábor k VS
12 dní | JERSEY27: Platove bida, jestli nemas maturitu budes v 1...

IFAK: Kam s ním?

IFAK autora
Co je IFAK (lékárnička jednotlivce), co by v něm každý policista měl nosit a proč jsme rozebírali v minulých článcích. Nyní je čas rozřešit nerudovskou otázku: kam s ním?
IFAK autora | Foto: Pek

Začněme jednoduše. Materiál obecně se dává do kapes, sumek, brašniček, kapsiček a podobně. Takových kapes je mnoho. Velkých i menších. Ne všechny se ale hodí k přenášení materiálu určeného na první pomoc.

Jak už jsem uvedl, snahou je minimalizace a co nejmenší objem kapsy. Nabídku najdete u mnoha českých výrobců, na e-shopech atd. Kapsa, která se stane IFAKem, by ale měla mít několik vlastností. Především musí jít jednoduše odepnout a zase připnout. Odepnout proto, abyste v případě potřeby měli přístup k materiálu a nemuseli někde naslepo „lovit“, připnout proto, aby byla možnost se přesouvat a mít prázdné ruce, resp. volné ruce pro další činnosti. Možnost odepnutí má další výhodu, a to, že se kolega v případě nutnosti dostane k materiálu pro vaše ošetření bez problému.  Kapsa by měla být uvnitř vybavena očky, aby materiál v ní byl umístěn přehledně a ne jen „naházen“.  Opět jde o „lovení“ v situaci, kdy potřebujete něco rychle a ve stresu.

Samotnou kapsu umístit na výstroj je často složité. Ať už jde o ostatní materiál, který potřebujete mít dostupný, nebo o ústrojovou kázeň. Každopádně platí, že musí být dosažitelná oběma rukama, jednoduše a v různých polohách. Problematické je umístění na opasku vzadu. Zraněný obvykle leží na zádech, popřípadě sedí. IFAK je pak pro zachránce obtížně přístupný, popřípadě si ho nemusí vůbec všimnout a postrádá pak potřebný materiál. Pro policejní využití lze například umístit IFAK na stehenní panel. Nebezpečí, že bude odtržen i s končetinou při výbuchu nástražného zařízení není naštěstí v našich podmínkách vysoké. Další možností jsou chlopně pod neprůstřelnou vestu, které vám umožní nosit IFAK vepředu pod vestou, přes sponu opasku. Je to o tom, nají si cestu,k terá funguje vám. Pokud používáte pouze opasek, poohlédněte se po kapse, která je koncipována horizontálně. Se službou „v modrém“ mnozí výrobci počítají.

Materiál by měl být připraven k použití. Zdroj: Autor

Specifické je pak umístění samotného zaškrcovadla. Není vhodné mít jej přímo v IFAKu. Ideální je, pokud Vám to vaše ústrojová kázeň dovolí, mít jej přístupné okamžitě, bez nějakého rozepínání, oběma rukama a jednoduše. Fungují gumičky, popř. se dají sehnat k tomu určená pouzdra. V samotném IFAKu vám pak nic nebrání mít zaškrcovadlo druhé. Jako u každého vybavení platí- vyzkoušejte si, zda vám funguje tak jak zamýšlíte. Zkuste si materiál vyndat v různých pozicích a třeba poslepu. Je hloupé zjistit, že na zaškrcovadlo nedosáhnete, až když jej potřebujete.   

Označení zdravotnické kapsy by mělo být jasné. Typicky lze použít symbol červeného kříže atp. Vzhledem ke stejnokrojovým předpisům apod. se alespoň snažte mít kapsu, kde máte zdravotnický materiál, označenou nějakou červenou barvou. Např. v podobě namotané červené šňůrky. Vyvarujte se „krutopřísných“ nápisů MED, CLS atp. protože ty značí odbornost, nikoli materiál. Navíc se nestanete terčem nejapných žertíků ;). Tím se samozřejmě nedotýkám nošení označení odbornosti, pokud se cítíte na to dostatečně erudovaní. Je jen dobře, když je u zákroku jasno, koho lze využít ke krytí a koho ke kvalifikovanějším činnostem.

Vrátím se ještě k poučce „nepoužívám, co použít neumím“- dnes není problém se přihlásit na kurz, kde vás zkušení instruktoři připraví na různé scénáře, s vybavením se seznámíte a prakticky si vše vyzkoušíte. Některé kurzy jsou dražší, jiné levnější. Mohu doporučit kurzy od společnosti EMREX (www.EMREX.cz) které vedou lidé z „výkonu“, a tomu jsou také kurzy přizpůsobeny. Samozřejmostí jsou zvýhodněné ceny kurzů pro kolegy od PČR, MP, VS a dalších bezp. sborů a ozbrojených sil.

Ještě pár jednoduchých rad na závěr:

1)MYSLETE NASEBE A VLASTNÍ ZDRAVÍ/ŽIVOT

2)PŘEMÝŠLEJTE

3)ZASTAVTE MASIVNÍ KRVÁCENÍ

4)CVIČTE SE SVÝM MATERIÁLEM. Aplikaci zaškrcovadala je vhodné „sušit“

Články o IFAKu nemají být vyčerpávajícím studijním materiálem první pomoci. Ještě jednou připomínám a silně doporučuji zúčastnit se výcvikových kurzů, vyzkoušet si vše prakticky a pak své znalosti cvičit. Děkuji Vám za pozornost a přeji Vám, abyste nemuseli tyto informace nikdy využít naostro.

Vložil: Pek
Publikováno: 28. 01. 2017


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 3
Diskutovat ke článku.