Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nosný systém pro pořádkové policisty
10. 09. 2018 | JAN-POLICKY: Za mě rozhodně palec hore!... Tohle tu chybí ...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
26. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Wachpolizei – saská odpověď na migrační krizi...
20. 03. 2018 | PETR-KLINOVSKY: REPLY:VETERAN2:69188-1:2018-03-18 22:15:46: K...
Benefiční kalendář olomoucké zásahovky podpoř...
01. 03. 2018 | PETR-MORAVEC: 1. V informaci z popisu:"Policisté ze ZJ...
O dobročinný kalendář zásahové skupiny ZONA j...
28. 02. 2018 | TRNKALINKA: Skvělá práce páni kolegové! Už se těším na da...
MÁ POLICEJNÍ SVÁTOST SMÍŘENÍ
17. 12. 2017 | SPATNEZKUSENOSTI: Souhlasím. Až na rádoby JUDr komorouse. Měl j...
Náborování
12 hodin | JOE: REPLY:ANBERLIN:69975-1:2018-12-16 17:24:17: ...
Dobrovolný policajt
20 hodin | APEP: Já osobně bych byl i pro. Ale vzhledem ke vzp...
IQ test MP Praha
5 dní | BELLINDE-SEZNAM-CZ: Ahoj, promiň, že mě odpovědi tak dlouho tr...
Zvýšení platů.
5 dní | DOGING: REPLY:TRNKALINKA:69955-1:2018-12-10 21:39:21:...
Zvyšování rizikového příplatku
5 dní | KARBAREK: Ještě jedna poznámka, ten příplatek se dle zá...
Referent celní kontroly a dohledu Ruzyně
8 dní | LUKEEE: REPLY:LLLLUKAS:69935-1:2018-12-06 08:34:10: V...
ZOP 2009 Holešov
8 dní | WEE: REPLY:PAULL:69922-1:2018-11-28 15:53:46: ...
Oční vyšetření
11 dní | APEP: REPLY:TONDANETOPIL15:69933-1:2018-12-05 18:20...
Ženy, sexismus (na obě strany) a pohlavní riv...
12 dní | AF13: Co to mate za pouta? Pokud se nasadi tak jak ...
Cizinecká policie - OPKAE
15 dní | FINNEGAN-US: REPLY:KONIK:68654-1:2017-10-30 11:55:01: Ahoj...

Jak (ne)spolupracovat s médii?

Kontakt policisty a novináře na místě činu, nebo při zabezpečování různých akcí, je vždy tak trochu konflikt. Policista má své instrukce a novinář chce ty nejlepší informace a záběry. Jaké jsou tedy v tomto případě možnosti policistů, kteří se snaží důsledně plnit svůj úkol: Tedy  řádně ohlídat daný prostor? Základní informace shrnul pro čtenáře našeho webu policista Jaroslav Beneš:
| Foto: ilustrační, evworld.com

Podle Listiny základních práv a svobod má každý občan právo vyhledávat a rozšiřovat informace. V pozici občana je i novinář. Nic více, ale nic méně. Média jsou ovšem také chápana jako „hlídací pes“ demokracie, jako její čtvrtý pilíř (vedle zákonodárné, soudní a výkonné moci). Otázkou je, kdo a jak hlídá hlídacího psa?


Mediální zákony, jako je Zákon o rozhlasovém a televizním vysílání a Tiskový zákon, implementují direktivy Evropské unie, stanovují podmínky provozu médií a také právo na odpověď, ochranu zdroje. K čemu však v podstatě mlčí, to jsou práva a povinnosti novinářů.


Stručně lze říci, že jedinou výsadou novináře oproti běžným smrtelníkům je zpravodajská licence. Ve všem ostatním je novinář člověk se stejnými právy a povinnostmi, jako mají ostatní občané. Výhodou zpravodajské licence je, že pro účely zpravodajství, tedy informace o aktuální události, může novinář filmovat, fotografovat či jinak dokumentovat bez souhlasu zachycených osob. To ovšem platí jen pro účely zpravodajství, nikoli pro jiné (například zábavné) pořady. Natáčení skrytou kamerou či investigativní dokumentování protispolečenského jednání lze tolerovat například při shromažďování poznatků a důkazů o zločinu a podobně.

 

Na místě nemají co dělat

Policisté vyšetřující na místě činu, pokud jsou novinářem požádáni o podání informací k případu, nemají žádnou povinnost odpovídat. Nemusí ani jinak napomáhat čerpání zpravodajských informací či jinak novinářům pomáhat.


Filmování, fotografování či dokumentování jiným způsobem (například mobilním telefonem nebo skrytou kamerou) na určitém místě a zejména na zájmovém případu nemusí být novinářům umožněno. Nemají žádná výsadní práva a je taktické je odkázat na tiskového mluvčího policie, či jinou obvyklou formou public relations (dále jen PR). Stejně tak nemá novinář žádná práva nahlížet do policejních spisů, listin státních orgánů, organizací a soukromých firem.


Pokud novináři proniknou do zakázané zóny (místo činu, dopravní nehody, požáru…), tedy  policejně střeženého území, viditelně označeného „policejní páskou“, či na soukromý pozemek, mohou být policisty perlustrováni, vyvedeni a popřípadě sankcionováni (nedoporučuji blokovou pokutu na místě, ale správní řízení). A to bez ohledu na to, zda-li jsou nějak označeni (například použití reflexní vesty či pásky s nápisem novinář, tisk, press…).
Na druhé straně nemůže policie ani občan sdělovacím prostředkům předem zakázat uveřejňování jakéhokoli – třeba i pomlouvačného – textu či obrazového záznamu, s nímž nesouhlasí.

 

Novináři a jejich zdroje

Novináři při své práci využívají takzvané informační zdroje. Ochrana tohoto zdroje je podle platné legislativy právem novináře. Novinář má právo odmítnout poskytnout informace o svém zdroji, nařídit označení zdroje může novináři pouze vydavatel (jinak řečeno, novinářův nejvyšší šéf). Jinak je to možné pouze soudním rozhodnutím.


Pokud se policista cítí působením médií dotčen, může se bránit především uplatněním takzvaného práva na odpověď. Podle zákona má právo odpovědět na tvrzení, které se dotýká jeho cti a důstojnosti. Nemusí být zveřejněno, pokud by šlo o citaci, eventuálně pokud je požadovaná odpověď nemravná či vulgární. Obdobné pravidlo platí pro takzvané  dodatečné sdělení. V případě, že kdokoliv zvažuje využití práva na odpověď (či dodatečné sdělení), nelze než doporučit velmi pečlivě prostudovat příslušný zákon (tiskový zákon, resp. zákon o rozhlasovém a televizním vysílání) a zejména odstavce týkající se formy a způsobu podání. Pokud totiž není řádně dodržena přesně stanovená forma, žádost není platná.  


Dalším právem – a snad i poslední možností v případě uveřejnění nepravdivého tvrzení – je tisková oprava. Doporučuji snažit se o mimosoudní dohodu. Uveřejnění, popřípadě odvysílání opravy by mělo být realizováno do osmi dnů, jinak může do patnácti dnů následovat žaloba. Písemná žádost adresovaná soudu musí být podána maximálně do třiceti dnů. Požadovaná oprava má být uveřejněna při zachování rovnocenného místa v periodiku, popřípadě času vysílání, zdarma bez jakýchkoli dalších připomínek a komentářů, zpravidla na stejném místě.

 


Text: Jaroslav Beneš

Vložil: Dušan Stuchlík
Publikováno: 21. 09. 2008


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 6
Diskutovat ke článku.