Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Krátkozrakost a HLA-B27
17 hodin | APEP: REPLY:CRACKY:74276-1:2024-05-22 19:47:11: No ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
5 dní | MONOCAJT: REPLY:CODY:74269-1:2024-05-17 16:41:04: Nej...
hypertenze zdr. prohlídka
9 dní | PATTAS1: Zdravím, smím se zeptat na které oddělení v O...
Policie bez Maturity
9 dní | PATTAS1: https://www.youtube.com/watch?v=P2jOsOYO9U0 ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
18 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
18 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
18 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
18 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Justiční stráž
20 dní | VSCRVSCR: REPLY:L04GHR:74240-1:2024-04-05 14:57:14: J...
Příprava na fyzické testy
20 dní | VSCRVSCR: REPLY:MONOCAJT:74234-1:2024-03-18 13:16:18: ...

Jak přijít o dobrého poldu za tři roky

ilustrační
Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normální tabulka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;} Dnes mi můj dlouholetý, velmi dobrý, přítel volal, že se rozhodl odejít od Policie ČR. Přitom slouží pouhé tři roky. Požádal jsem jej, aby mi pověděl,  co jej donutilo k tak radikálnímu rozhodnutí. Příběh, který mi vyprávěl je vcelku stejný, jakých jsem slyšel za poslední dobu desítky. Je svědectvím toho, jakým způsobem jednají  mnozí  nadřízení se svými lidmi.
ilustrační | Foto: redakce

Příběh je i svědectvím toho, jak účinně dokáží funkcionářo přesvědčit své podřízené, že Policie ČR je firma, v níž vládne hlupáctví.  Taková, v níž není pro schopné a aktivní lidi místo.

 

Můj přítel je hlídkovým policistou. Snaží se svoji práci dělat co nejlépe a s nadšením. Začal studovat vysokou školu, protože doufal v kariéru u Policie ČR.

Byl zrovna sám na šetření ve svém rajónu.  Prostě nejsou lidi, a tak vzal svoji osamělou hlídku jako úděl. Cestou si všimnul člověka,  který mu připadal povědomý.  Jediné co si pamatoval, byl nepříjemný pocit z onoho muže.  Zná to každý z nás.  Je to ten policejní šestý smysl, který vám říká: „Tady není něco v pořádku“.

 
Konal tedy, co konat měl a požádal onoho muže o doklad jeho totožnosti.  Ten mu předložil doklad totožnosti, ovšem ne svůj.  Muž na fotografii byl jen podobný kontrolovanému muži.  Protože je však můj přítel velmi nedůvěřivý jako každý správný polda, požádal muže o další kontrolní údaje, které chtěl ověřit přes vysílačku. V tom okamžiku muž prchal a on jej pronásledoval.


Celou situaci zřejmě sledoval další státní zaměstnanec. Osoba, která zřejmě mohla a měla svému kolegovi pomoci. Místo pomoci, tato osoba zavolal nadřízenému mého přítele a stěžovala si, že nějakému policistovi utekl eskortovaný muž.

 
Mezitím můj přítel pronásledoval tuto osobu do prodejny, kde se prchající muž zabarikádoval.  Protože je profesionál, zavolal posily a společně muže zadrželi. Posléze se ukázalo, že  jde o celostátně hledanou osobu.


 Nehleděl na to, že je sám, riskoval svůj život a plnil své povinnosti  jak nejlépe uměl.  Jednal takticky, profesionálně.  Za to byl odměněn  výtkami nadřízeného.  Ano čtete dobře.  Nebyl pochválen. Byl kárán za to, že nechal prchat kontrolovanou osobu, před vysokým státním úředníkem.


Já osobně neznám oprávnění, které by umožňovalo policistovi připoutat kontrolovanou osobu k pevnému předmětu, před započetím kontroly. 

Takové oprávnění by bylo v rozporu s ústavou této země.  Pochybuji o tom, že by nadřízený mého přítele jednal lépe.  Předpokládám, že nemá kromě stížnosti státního úředníka, žádný důvod k výtkám vůči zákroku svého podřízeného.  I to však stačí, aby byl nespokojen , tam kde by měla přijít pochvala.

Můj přítel mi řekl, že to byla poslední kapka a je rozhodnut od Policie odejít. Také mi řekl, že dokud bude u Policie ČR, už nikdy neudělá tu chybu, že zkontroluje člověka, který se mu bude zdát podezřelý.  Policie si tedy vyrobila dalšího policistu, který se bude otáčet stranou, když lidé budou potřebovat pomoci.


Omlouvám se tímto mému příteli a doufám, že mi odpustí, pokud by se jeho nadřízený poznal v tomto článku. Vzkazuji tedy jeho nadřízenému, že tento skvělý policista nevěděl o tom, že jeho příběh sepíšu.  Jeho odvaha je jasná z tohoto příběhu. Má však rodinu o kterou se musí starat a nemůže riskovat práci u Policie, dokud nenajde jinou.


To co mně donutilo sepsat tento poslední příspěvek, byla ta skutečnost, že tento neutěšený stav vztahu u Policie ČR se dotknul mého dlouholetého přítele.  Také skutečnost, že podobných příběhu mám plný mail. Jsem zoufalý pokaždé, když slyším stále stejně podobné příběhy.

 

Jediný způsob, jak umím bojovat za své kolegy a kamarády, je o těchto smutných případech psát.  Zodpovědnost za jejich rodiny jim nedovolí hlasitě se ozvat.  Je tedy na nás bláznech, kteří nemají mnoho co ztratit, aby vyprávěli jejich příběhy.


Text: Lukáš Heinz

Vložil: Lukáš Heinz
Publikováno: 31. 10. 2008


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 1 / Celkový počet hodnoceni 1Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 56
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio