Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Dovolená na ZOP
5 dní | QUARESS: REPLY:JOE:74285-1:2024-06-17 08:32:17: Naopak...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
16 dní | VSCRVSCR: REPLY:MONOCAJT:74260-1:2024-05-13 08:28:23: ...
What’s App+27673406922 ]] to get powerful mag...
19 dní | : BITCOIN & CRYPTO SCAM RECOVERY SPECIALIST...
Krátkozrakost a HLA-B27
25. 05. 2024 | APEP: REPLY:CRACKY:74276-1:2024-05-22 19:47:11: No ...
hypertenze zdr. prohlídka
16. 05. 2024 | PATTAS1: Zdravím, smím se zeptat na které oddělení v O...
Policie bez Maturity
16. 05. 2024 | PATTAS1: https://www.youtube.com/watch?v=P2jOsOYO9U0 ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
08. 05. 2024 | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
08. 05. 2024 | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
08. 05. 2024 | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
08. 05. 2024 | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...

Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?

Znak saské policie
Saská policie se na našich stránkách objevila již několikrát. Poznat jste tak mohli nejen všeobecné podmínky vstupu do policejního sboru našich sousedů, ale zároveň jsme Vám již představili saskou Wachpolizei a prostřednictvím svědectví i zkušenosti z přijímacího řízení pro poddůstojnickou dráhu. Dnes nám jeden z uchazečů přiblíží své zážitky z výběrového testu na důstojnickou školu.
Znak saské policie | Foto: polizei.sachsen.de

Saská policie – stejně jako většina policejních sborů v Německu – umožňuje všem uchazečům volbu mezi modulem 1.2 (dříve mittlerer Dienst, poddůstojnická dráha) a modulem 2.1 (dříve gehobener Dienst, důstojnická dráha). Pomineme-li všeobecné požadavky na každého policistu, byla v tomto roce od uchazečů požadována minimálně maturita, popř. mistrovská zkouška.

Stejně jako v ostatních případech se lze pro bakalářské studium, které probíhá částečně v Budyšíně a částečně v Rothenburgu, přihlásit velice snadno přes internet. Během několika minut lze vyplnit krátký formulář, po jehož odeslání lze jen netrpělivě čekat na odpověď. Ta přijde většinou do druhého dne a zpřístupní uchazeči termíny přijímacích zkoušek.

Oproti předchozím letům pozměnila saská policie požadavky na nové uchazeče. Největší změnou je snížení fyzických nároků. Ale k tomu až později. Přijímací řízení sestává ze tří výběrových dnů. Oproti testům pro poddůstojnickou školu musí uchazeč o studium projít vedle počítačového testu a fyzického přezkoušení ještě skupinovým pohovorem a rozhovorem s personalistou. Za třetí výběrový den je považována lékařská prohlídka.

Já osobně jsem se do Lipska, kde probíhají zkoušky pro všechny moduly včetně Wachpolizei, vydal na začátku září loňského roku. Test pro budoucí vysokoškoláky se výrazně nelišil od testů pro „poddůstojníky“, jenž jsem před pár lety neúspěšně absolvoval, a navíc byla snad pouze gramatická část. Stejně jako v případě prvního testu mi zadání a úlohy nepřišly nijak komplikované a pro rodilé mluvčí to muselo z mého pohledu být až snadné. Já bohužel rodilý mluvčí nejsem a tomu odpovídaly i výsledky.

Oproti několika protivníkům jsem sice postoupil a mohl jsem pokračovat k sportovnímu testu, který od minulých let dostál několika podstatných změn. Zatímco se dříve každý nováček musel popasovat s tak zvaným „Kasten-Bumerang-Testem“ a speciálními „Bundeswehr“ kliky, kterých navíc museli muži udělat nejméně 30 a ženy 25. Letos stačily kliky obyčejné a hranice byla posunuta na nejméně 15 kliků pro muže a 5 kliků pro ženy. Pokud jich někdo udělal více, byly mu za to připočítávány body navíc.

I přesto, že jsem tam ve svých 35 letech patřil mezi nejstarší, podařilo se mi po namáhavém „Kasten-Bumerang-Testu“ udělat ještě 34 kliků a s přehledem tak porazit ostatní uchazeče. I zde odpadlo několik protivníků a my zbývající jsme pokračovali před budovu, kde jsme měli uběhnout minimálně 2400 m (ženy 2000 m). Běh není mou silnou stránkou a celkově se tak moje skóre zastavilo na 106 bodech. To sice nebyl úplný propadák, ale pro tento rok byl stanoven počet bodů potřebných pro přijetí na 110 bodů.

Nezbývalo mi nic jiného, než se pokusit o zázrak a body ztracené v počítačovém testu dohnat v druhém výběrovém dnu. Zde už šlo opravdu do tuhého, protože jsem musel porazit rodilé mluvčí ve skupinovém rozhovoru. Na říjnový den bylo vedle mě pozváno dalších osm potencionálních důstojníků. V určený čas jsme všichni zaujali pozice u velikého stolu, u dalšího stolu pak zasedla pětičlenná porota, která měla nejen pozorovat naše reakce, ale především nám za ně přidělovat body.

Hlavním úkolem v druhém výběrovém dnu je ukázat, že máte osobnostně na to být důstojníkem. Každému účastníkovi je přidělena mapa města a přibližně dvanáct číselně označených situací. Vy jako budoucí nadřízený máte přidělený určitý počet sil a na základě závažnosti jednotlivých situací máte nejen přidělit hlídky, ale zároveň svůj názor musíte prosadit proti ostatním a nakonec se s nimi i shodnout. To, jak moc se účastníte debaty a kolik vašich návrhů projde, jste pak hodnoceni.

V místnosti sešla vskutku zajímavá skladba – vedle bývalého vojáka Bundeswehru tam byli mladí lidé po maturitě, ale i starší lidé se životní zkušeností – což pro mě nevypadalo nejlépe. Nakonec jsem se rozhodl vše risknout a když se ostatní dohodli na způsobu, jak budeme situace zpracovávat, přišel jsem se svým návrhem. Ten prošel a po asi čtyřicetiminutové debatě se mi podařila věc pro mě téměř neskutečná. I přes velice nízké šance jsem byl společně s dvěma dívkami jediným, kdo postoupil k pohovoru s personalistkou. Ostatním byla na základě jejich výsledků nabídnuta poddůstojnická dráha.

O co vypjatější byl skupinový rozhovor, o to volnější a příjemnější byl pohovor s příjemnou personalistkou, na které bylo vidět, že i ona je s mými odpověďmi spokojená. Výsledek na sebe nedal dlouho čekat a další kolegyně mi oznámila, že jsem na základě druhého výběrového dne dosáhl (po zprůměrování výsledků z obou dnů) 108 bodů. Druhý den tak musel být výrazně úspěšnější. Bohužel ne tak, aby to stačilo na pokoření magické hranice 110 bodů a přijetí mě tak minulo o pouhé dva body.

I přes tento výsledek ale výběrové řízení běží dál a až i ostatní uchazeči absolvují lékařské vyšetření, ustálí se i pravidelně aktualizované pořadí. Se svými 108 body zaujímám momentálně nepříliš lichotivou 178. příčku ze 150 přijímaných. Přestože jsou moje šance na přijetí již neexistuje, zůstalo alespoň vědomí, že se mi podařilo obstát i v německém přijímacím řízení. Vedle toho se pro mě navíc otevírá možnost, že mi saská policie nabídne místo v poddůstojnické škole…

Vložil: Redakce
Publikováno: 24. 01. 2018


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 1 / Celkový počet hodnoceni 1Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 1
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio