Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
tarifní třída 6. přechod
2 dní | MIKLKLEIN: REPLY:NOBODY:73716-1:2022-11-24 05:43:51: Pok...
Ozbrojené bezpečností sbory v IZS
2 dní | GHOST-COP: Ahoj Tutapely. Záleží, jaké máš zadání práce....
Výměna kus za kus
3 dní | DIP158: Ahoj, já o OŘD zájem mám, ale potřebuji za se...
Vojenská policie
4 dní | PCRVP: .....
Řízení služebních vozidel
6 dní | HAFHAF: Je úplný nesmysl, aby někdo, kdo nejezdí mimo...
Práce a studium zároveň
03. 11. 2022 | ADEE: ....
Výměna - já na KŘ Hl. Města Prahy ty na KŘ St...
02. 11. 2022 | : Potřeboval bych do středních Čech. Jsem pod I...
přestup v rámci Prahy
29. 10. 2022 | ALDA7: Řeším podobný problém. Jak je to s náborákem,...
Pořádková nebo cizinecká v Brně?
28. 10. 2022 | JERSEY27: REPLY:SANDOKAN:73673-1:2022-10-17 16:42:34: s...
Délka výcviku
26. 10. 2022 | JOE: REPLY:24HODINY:73682-1:2022-10-23 13:36:25: ...

Kdo seje vítr, sklidí vichřici

ilustrační
Asi většina policistů, kteří sledují zpravodajství, viděla zákrok strážníků pražské městské policie v Praze na Andělu. V médiích se o tomto zákroku hovoří jako o nepřiměřeném, a to na základě tvrzení údajných odborníků a právních expertů. Protože náš právní systém je velmi ohebný, lze jeden skutek vykládat mnoha způsoby. Nemyslím tedy, že má cenu zatěžovat čtenáře dalšími právními polemikami. Těch bude kolem této události ještě dost. To o čem chci mluvit jsou možné příčiny a budoucí následky této a jiných podobných události.
ilustrační | Foto: internet

Stále častěji se ve výkonu policejní služby setkávám s tím, že lidé kteří až doposud respektovali autoritu policistů, jakožto ochránců práva, nyní hovoří s policisty se zřejmým despektem a cítí se být oprávněni s policisty polemizovat nebo dokonce zasahovat do jejich práce. A nemluvím tady zrovna o sociálně vyloučených lidech u kterých se dá takové chování předpokládat, ale o běžných občanech této země. Proč to tak je a kdo je vinen?

 

Policie sama není bez viny

Asi všichni, kteří nesledují jen přihlouplé televizní seriály, si stačili všimnout, že nálada v této zemi je tzv. „blbá“. Lidé mají plné zuby politických slibů, zkorumpovaných úředníků a mnoha žvanilů ve veřejných funkcích. K této blbé náladě patří i averze vůči tajnůstkaření státních institucí, ať už se to týká platů, nebo schovávání zcela zjevných skutečností za neprůstřelné zdi z paragrafů a statistik.

Policie je jedním z reprezentantů státu a je vykonavatelem jeho vůle. Bohužel, jak se zdá, v současné době to není ani tak vůle občanů této země, jako spíše vůle jednotlivých politiků, politických stran či s nimi spojených  zájmových skupin. Lze vysledovat, že vysocí policejní funkcionáři jsou často vybíráni podle ochoty podřídit se politické objednávce, spíše než podle svých kvalit. Praxe obsazovaní klíčových míst ve státních institucích na politickou objednávku se stala tak rozšířenou, že si ji při její obludnosti nedaří ani maskovat, natož utajit.

Další osudovou chybou může být to, že policie prakticky vůbec, nebo jen v minimálně míře, zapojuje občany do policejní práce. Přitom pokud má být policejní sbor v potírání protiprávní činnosti a v prevenci úspěšný, je důvěra a spolupráce obyvatel naprosto nezbytná. Policie, se nemůže chovat jako tajná organizace s přístupem pouze zasvěceným.

Občané mohou vidět v médiích stále častější různá selhání policistů, což může být a samozřejmě také je, způsobeno morální, profesní a finanční situací policejního sboru. A zlepšení stavu policejního sboru je zatím v nedohlednu.Když do jejich práce zasahují politici, proč bychom…

Premiér nazve nejvyšší funkcionáře policie, „partou plukovníků, kteří o ničem nebudou rozhodovat“. Ministr financí zcela otevřeně znevažuje práci policie v médiích a dokonce je podezřelý, že vyhrožuje policejnímu prezidentovi. Ministr spravedlnosti se zase měl podle médií vyjadřovat k zákroku policistů, vůči úředníkům podezřelým z korupce, jako o teatrálnímu činu a obvinit je, že se tak snaží ovlivnit komunální volby.

Ačkoliv si politici zřejmě myslí opak, jsou i oni  pouhými občany, kterým bylo uděleno oprávnění zastupovat ostatní obyvatele a řídit stát v jejich prospěch. Občané to takto chápou a mělo by to tak skutečně být. Někteří politici urážejí policisty na veřejnosti a znevažují jejich práci, nebo se snaží práci policistů přimo ovlivňovat. Kdo se tedy může divit, že sami občané této země, se cití být oprávněni zasahovat do práce policistů, urážet je, nebo práci policistů znevažovat.

Pokud politici nezmění svůj postoj vůči policii a budou se k ní i nadále chovat jako k nechtěnému děcku, může přijít situace, kdy v zemi nastane chaos a policie nebude mít dost sil, aby situaci dostala pod kontrolu. Politici, kteří obrazně zasévají vítr a oslabují svým jednáním policii, mohou sklidit vichřici v podobě nezvladatelných občanských nepokojů.


Lidé nám nevěří

Před lidmi se rozdíl mezi městským strážníkem, policistou nebo celníkem stírá. Jediný rozdíl je jen v několika málo pravomocích. Občané cítí, že policie a další státní instituce, nemájí podporu politiků a zvláště pak policejní sbor je ve stavu morálního a profesního úpadku. Všechny tyto výše uvedené příčiny vedou k jedinému výsledku. Dříve nebo později se nedůvěra občanů vůči policii a jiným státním institucím projeví v jejich přístupu k řadovým policistům a státním úředníkům, se kterými se denně setkávají. A jak to vypadá, již se tak děje.

Vložil: Lukáš Heinz
Publikováno: 09. 10. 2012


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 1 / Celkový počet hodnoceni 4Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 70
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio