Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Psychotesty-výsledek
včera | OPS: Ahoj, já loni v říjnu a přišlo mi to za týden...
Мир здоровья и отдыха
9 dní | RODRIGUEZPIA: https://www.putevka.com/moskva/moskva...
Tina Woolman
9 dní | MONOCAJT: Děkuji adminům, že tu poctivě a pravidelně ma...
Nedoslýchavost, naslouchátka ve službě?
17 dní | NOMINISS: REPLY:PATTAS1:74217-1:2024-03-11 23:24:09: Ja...
Dovolená na ZOP
17. 06. 2024 | QUARESS: REPLY:JOE:74285-1:2024-06-17 08:32:17: Naopak...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
06. 06. 2024 | VSCRVSCR: REPLY:MONOCAJT:74260-1:2024-05-13 08:28:23: ...
What’s App+27673406922 ]] to get powerful mag...
03. 06. 2024 | : BITCOIN & CRYPTO SCAM RECOVERY SPECIALIST...
Krátkozrakost a HLA-B27
25. 05. 2024 | APEP: REPLY:CRACKY:74276-1:2024-05-22 19:47:11: No ...
hypertenze zdr. prohlídka
16. 05. 2024 | PATTAS1: Zdravím, smím se zeptat na které oddělení v O...
Policie bez Maturity
16. 05. 2024 | PATTAS1: https://www.youtube.com/watch?v=P2jOsOYO9U0 ...

Levný nůž pro tvrdou policejní práci

SW HRT Rescue Knife
To je zřejmě dilema všech policistů v naší zemi. Kde sehnat levné a kvalitní vybavení do služby. To nafasované má k označení, „kvalitní“, většinou velmi daleko. To co řadoví policisté nefasují vůbec, je dostatečně kvalitní nůž do služby. A zřejmě nikomu se nechce vydávat tisíce korun za nůž, který může během zákroku snadno ztratit nebo zničit.
SW HRT Rescue Knife | Foto: ww.noze-nuz.com

Každý má nějakou představu o ideálním noži pro policejní službu a z těchto představ pak vyplývají kritéria, které by měl policejní nůž splňovat. Navíc každému se líbí něco jiného a tak i design hraje podstatnou roli. Podle mně by policejní nůž měl být především levný, z dostatečně kvalitních materiálů a použitelný jako nouzová zbraň na obranu. Jeho ostří by mělo být trvanlivé a snadno řezat automobilové pásy, stejně jako chleba na svačinu. Nůž by měl být lehký a nenápadný, aby jej snadno přehlédl možný útočník, nebo kontrolní chroust,  který miluje špekbrašny a nerad vidí nestandartní výstroj. A rozhodně by nevadilo, kdyby měl takový nůž i nějaké další přednosti.

Hledal jsem, až jsem narazil na webových stránkách nože-nůž.com na kudlu značky Smith and Wesson H.R.T Rescue Knife Combo Edge v ceně 550 Kč. Tento nůž by měl podle výrobce dokonce fungovat jako kladívko na roztloukání autoskel. To mi připadalo minimálně přitažené za vlasy. Má nedůvěra v reklamní agendu výrobců, zvláště pak těch amerických, je velmi silná. Nechci ale kritizovat něco, co jsem nevyzkoušel. Proto jsem si u prodejce nůž objednal a během týdne u mě. Samotné testování nože probíhalo po dobu dvou měsíců.

Trocha historických souvislostí

Kdo to neví připomínám, že Smith and Wesson je velmi známá značka amerického výrobce střelných zbraní. Zbrojovka funguje na americkém trhu od roku 1852 a v současné době zní její celý název, Smith and Wesson Holding Corporation. Sídlo společnosti se nachází ve Springfieldu, ve státě Massachusetts, odkud pochází i rodina slavných kreslených postaviček, kultovního seriálu Simpsonovi. Jako asi většina výrobců zbraní, nechává si vyrábět zbrojovka SW vedlejší sortiment v Číně. Tedy také nože. Zástupci zbrojovky kontrolují pouze kvalitu výrobků, které prodávají pod svou značkou.


Technická data

Nůž Smith and Wesson H.R.T Rescue Knife Combo Edge, je zavírací nůž.

délka čepele: 9,3 cm.
typ čepele: Kombinovaná
materiál čepele : Ocel 440 C
materiál rukojeti: Hořčík
barva rukojeti: černá
celková délka v otevřeném stavu: 21 cm
váha nože: 113g

Jak už je z názvu patrné, ostří nože je kombinované. Horní část ostří o délce asi 4 cm je hladké. Dolní část má zoubkované ostří. Asi centimetr pod zubatým ostřím začíná záštita nože, kterou tvoří dva tupé, nesymetrické výběžky. Ty jsou vybroušeny z materiálu čepele a opatřeny vroubkováním. Rukojeť nože je složená ze dvou anatomicky tvarovaných hořčíkových střenek upevněnych imbusovými šrouby na kovových plíšcích. Na jedné ze střenek je přišroubován třemi imbusovými šroubky ocelový klip, který slouží k upevnění na záhyb kapsy.

Systém, který fixuje ostří, je až primitivně jednoduchý. Vnitřní kovový plech rukojeti je z části vytvarován a ohnut, aby fungoval jako ocelové listové péro. Na konci této tvarované části jsou vybroušené jemné vroubky pro snadnější ovládání a malý výstupek zapadající do výřezu ve spodní části čepele. V okamžiku kdy se čepel nože ocitne v krajní otevřené poloze, ocelové péro zapadne do výřezu a fixuje ji. Když chcete nůž zavřít, jednoduše zatlačíte ocelové péro do strany za vroubkovanou část a otočíte čepel, která se zasune do otevřeného středu rukojeti.

Nůž lze bleskově otevřít mírným tlakem ukazováčku na výstupek záštity. Nebo pro milovníky klasiky, je umístěn na dolní části záštity tvarovaný ozdobný nýt, kterým lze čepel otevřít kruhovým pohybem palce.

Ocel 440 C ze které je čepel, je vzduchem kalitelná nerezová ocel s vysokým obsahem uhlíku, která se kryje s ocelí 12C27. Má austenitický poměr uhlíku a chrómu 0,56/13,5 % při teplotě 1100oC. Z tohoto důvodu je i korozní odolnost a tvrdost na stejné úrovni jako 12C27. S ohledem na vyšší podíl nerozpuštěných karbidů má vyšší odolnost proti opotřebení, ale nižší stabilitu ostří jako 12C27. Ocel 440C je schopna dosáhnout po tepelném zpracování nejvyšší pevnost, tvrdost a odolnost proti opotřebení  ze všech slitinových nerezových ocelí.

 


Test čepele a ostří

Zastavil sem se na vrakovišti a se svolením majitele, otestoval nůž na pneumatikách a bezpečnostních pásech vozů určených k sešrotování. Hladká část ostří s hrotem zajede do pneumatiky jako do másla. Zoubkované ostří už jde do pneumatiky o poznání hůř, ale zato ji dokáže rozpárat k nepoznání. Rozřezání bezpečnostního pásu vyžaduje trochu zručnosti. Nejefektivnější je naříznout pás vroubkovanou částí čepele a zbytek už snadno doděláte její hladkou částí. Rozhodně to nejde tak snadno a rychle jako s tvarovaným řezákem na pásy, ale po několika pokusech to nezabralo víc než pár sekund. Nechtíc se mi následně podařilo nůž upustit na betonovou podlahu, čímž jsem zalomil špičku čepele.

Zkoušel sem bodat nožem také do prasete připraveného k rožnění. Nůž i se zlomenou špičkou zajel mezi žebra pašíka překvapivě hluboko. Asi 7 cm. Nůž sem přitom držel jako při bodání spodním úhlem. Nebyla tedy vyvinuta taková síla, jako při bodnutí shora. Nůž by pak do masa zajel zřejmě ještě hloub, ale další devastace chutného vepřového mi byla zakázána spolustolovníky.

 

sdc11658-jpg.JPG sdc11649-jpg.JPG
sdc11663-jpg.JPG sdc11659-jpg.JPG
Záštita jako kladivo

Pochyboval jsem o tom, že by při váze přes 10dkg, mohl nůž sloužit jako roztloukač autoskel. V uzavřené poloze vytvoří výběžky záštity jakési hroty kladívka. Výběžky záštity jsou tupé a to mé pochybnosti ještě znásobilo. Vyzkoušel jsem nejdříve nůž chytit za konec rukojeti a lehce s ním klepnout do skla. Objevil se pouze malý škrábanec. Vzal sem si tedy koženou rukavici a rukojeť nože chytil za dvě třetiny její délky. Švihem jsem udeřil výběžkem záštity proti sklu. Nebýt  rukavice, asi bych už hledal lékárničku. Sklo se vysypalo a moje ruka skončila až po loket ve voze. Při dostatečné švihu tedy vystupky záštiy skutečně fungují jako vytloukač oken.

Doufal sem, že si nůž poradí i z vrstveným, tvrzeným autosklem. Bohužel i po silných úderech se objevilo jen pár škrábanců. Rozhodně ale nejde o ostudu. Vrstvené sklo dlouho odolalávalo i teleskopickému obušku a záchranné rozbíjecí kladívko z výbavy nepojizdného autobusu si s tímto typem autoskla také neporadilo. Podobný destrukční postup jsem vyzkoušel na 3 milimetrovém okenním skle. Po úderu cípem záštity nože, se objevila prasklina ve tvaru pavučiny. Po dalším úderu se sklo začalo sypat.

 

sdc11648-jpg.JPG sdc11510-jpg.JPG
sdc11637-jpg.JPG sdc11521-jpg.JPG
sdc11633-jpg.JPG sdc11517-jpg.JPG
Rukojeť a klip

Proč jsou střenky nože z hořčíku? Snad proto, že je hořčík lehký. Jiný důvod nevidím. Díky anatomickému tvarování rukojeti a možnosti opřít prsty o záštitu, se nůž drží velmi dobře. Pokud se vám podaří nůž chytit pouze za magnezitové střenky, zjistíte, že ty samy o sobě v dlaních kloužou. V dolní části rukojeti je otvor, kterým lze provléci řetízek nebo lanko pro zajištění nože na zápěstí. Po úderech do skla se na střenkách objevily vrypy od skleněných střepů.

Ani ocelový klip nože jsem nijak nešetřil. Několikrát jsem jej navlékl na kožený opasek, a potom se usilovně snažil klip utrhnout vahou svých 130 kg, abych vyzkoušel kolik toho vydrží. Na popáté se mi podařilo u dvou ze tří šroubků strhnout závit, nic víc. Nůž jsem pak amatérsky vylepšil dvěma různými šroubky stejného průměru viz. foto

 

sdc11672-jpg.JPG sdc11680-jpg.JPG


Klady

Přestože na to nevypadá, má nůž schopnosti, které by od něj nikdo nečekal. Také velice pěkný design přidává noži na atraktivitě. Váha pouhých 113 g, vám rozhodně kapsu neutrhne.

 


Zápory

Ocelový klip nože drží na třech nýtech a ty při testováni povolily. Musel jsem dokoupit imbusový klíč v ceně 10 Kč. Střenky přidržují další 4 imbusové šrouby stejného průměru jako šrouby na klipu. Myslím, že při výše uvedené ceně klíče, by výrobce nepřišel na buben, kdyby imbusový klíč dodával k noži v ceně.

U testovaného nože se ocelové péro, které fixuje rukojeť dalo povolit velice mírným tlakem, což nasvědčuje špatnému dolícování. Při příliš křečovitém úchopu to může mít za následek neúmyslné odtlačení  jistícího péra s následným rizikem pořezání prstů. Zřejmě jde pouze o jeden špatně dolícovaný kus, ale větší pečlivost výstupní kontroly by rozhodně neškodila. Zvláště když jde o něčí prsty.

 

Závěr

Jde o kvalitní, lehký a účelný nástroj, který se rozhodně bude v kritických situacích hodit .Za cenu 550 Kč jde o velice dobrou investici. Jinak řečeno za málo peněz hodně muziky.

Vložil: Lukáš Heinz
Publikováno: 08. 05. 2011


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 1 / Celkový počet hodnoceni 1Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 7
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio