Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Stravování policistů během nočních směn...
3 dní | CODY: Banán je zlo,to už dnes ví i malé děti...toli...
POLICEJNÍ HON NA VODÁKY, NEBO BEZOHLEDNÉ OCHM...
7 dní | SANTIAGO-SAN: REPLY:TAHAC:68408-1:2017-08-13 07:10:29: Díky...
Zveme vás na diskusi s nizozemskými policisty...
9 dní | ROBCA: O policii a její práci se příliš nemluví, ale...
Policista z Vodňan střílel na ozbrojeného úto...
23. 07. 2017 | VETERAN2: Teď bych čekal, že se ozve JUDr. Denver. Tak...
Wachpolizei – saská odpověď na migrační krizi...
18. 07. 2017 | PETR-KLINOVSKY: Problémy s náborem jsou všude a důvody jsou v...
Brněnské podsvětí ovládají ukrajinské gangy...
10. 07. 2017 | VETERAN2: Tenhle článek se tu na chvíli objevil. Je to ...
Epitaf pro Václava
21. 06. 2017 | HLINA-HLINOVA: REPLY:RENY:68176-1:2017-04-21 21:29:05: Reny,...
NEZAPOMENEME: Martin Bartoš, Jaroslav Tesař, ...
10. 06. 2017 | P_KREJCI: REPLY:PETR-KLINOVSKY:68264-1:2017-05-29 13:47...
Nosný systém pro pořádkové policisty
29. 05. 2017 | RV: Dostali jsme na OOP deset kusů na testování. ...
Policejní personální kamera Cel-Tec PD 77 G...
15. 05. 2017 | NOVOTNAPETRAX: Obr. 18 a 19 - objektiv 170 stupňů, obě infra...
Plat u PČR v roce 2017
20 hodin | DEDALEBEDA: Prý to je tou dovolenou, ptal jsem se......
Vyjímečný stav
5 dní | AF13: Přátelé, kdyby byla válka, tak policie bude d...
Mobilní jednotka cizincké policie
7 dní | POLL: REPLY:WERT:68437-1:2017-08-16 10:58:41: K fir...
Fyzické testy na ZOP
9 dní | ROBCA: Fyzické testy: pro přijetí, 2x NK Vyškov, 2x ...
SON - ŽENY
12 dní | CODY: No ale omz není žádná zasahovka a ten babochl...
Doba prace
17 dní | APEP: Práce v terénu obnáší právě to, že se někdy n...
Výměna - já do Brna, ty Praha
28. 07. 2017 | MS15: Stále aktuální ...
přestup přes výpoveď
27. 07. 2017 | DEWCLAY: Hele takhle, jak píšou kluci, buď přes výběrk...
Zařazení MP do služby.
27. 07. 2017 | VSCRVSCR: REPLY:AF13:64974-1:2016-01-25 13:38:42: Já ...
Zdravotní vyšetření - ženy
26. 07. 2017 | AF13: Pokud vím, vnitro žádnou svojí gynekologii ne...

Mučedník Lessy

Odvolaný Petr Lessy
Na blogu Policisty.cz se objevil velmi zajímavý názorový příspěvek k aktuální kauze ohledně odvolání policejního prezidenta Petra Lessyho od uživatele pod přezdívkou "emil". S laskavým dovolením autora jsme se rozhodli ho zveřejnit jako článek na našem serveru.
Odvolaný Petr Lessy | Foto: Policie.cz

V tomhle příspěvku se nechci zaobírat procesem odvolání Petra Lessyho. Osobně ho nepovažuji vůbec za šťastný natož slušný. Navíc způsob odvolání jen přispěl ke glorifikaci někoho, kdo ve funkci nepředvedl skoro nic, ač k tomu měl historickou příležitost.

Malá rekapitulace na začátek. Petr Lessy se stal nejvyšším velitelem policie na základě výběrového řízení. Kdo slouží u policie a zná situaci, velmi dobře ví, jak výběrová řízení probíhají. Jistě máme výjimky, ale ty se týkají takřka výlučně bojových útvarů(URNa, ZJ, ÚOÚČ, Pyro), což není případ policejního prezidenta. To jen, že už jsem slyšel řeči o křyšťálově čistém původu a všichni víme z čeho křišťál byl.

Po nástupu se rozešel se svými náměstky, neboť údajně měli jinou vizi na fungování policejního sboru. Zatím nic zvláštního, tak to prostě chodí, šéf chce mít spolupracovníky, kterým může věřit. Zajímavé bylo se se stalo poté. Bylo vyhlášeno výběrové řízení na náměstky. Ovšem ještě než vypršela lhůta k podání přihlášky na tyhle pozice, na místa byli ustanoveni pánové Červíček a Husák. Zlí jazykové tvrdí, že původně naopak, Husák pro trestní řízení a Červíček pro uniformovanou policii. Oba si to prohodili, a když ráno přišli do kanceláří, museli narychlo předělávat jmenovky na dveřích. I kdyby tohle byla pomluva, ustanovení takhle rychle do funkcí před koncem výběrového řízení svědčí o tom, že o nich nerozhodoval Lessy. Spíš tato místa byla součástí širší politické dohody a on jen splnil zadání. Tuhle verzi by potvrzovalo to, že si jako nejbližšího spolupracovníka vybral pana Osvalda, který do té doby nevelel ničemu většímu, než je družstvo. Ani to bych mu nevyčítal, potřeboval někoho kdo se na prezidiu vyzná a komu bude moci věřit víc, než dvěma dosazeným náměstkům. Zde spatřuji první jeho chybu, nechal se zatlačit poprvé do kouta.

Vzápětí přišly zprávy o tom, že je třeba šetřit. Kde jinde než na platech policistů a provozu. Pokud se podíváte na záznamy porad PP z dubna loňského roku, uvidíte, že šetřit chtěl pan Lessy tak, že zredukuje na obvodech policisty v 6. platových třídách. Je tam sice i stať o tom, že i plukovníků je mnoho, ale s nimi na rozdíl od vrchních inspektorů pohovory o skončení nikdo nedělal. (pohovory se například konaly na ÚO Znojmo). Mezitím přišla zpráva od komise MV o tom, že je třeba škrtat hlavně na tabulkách funkcionářů. První co Lessy udělal, začal vykřikovat, že zrušení náměstka PP pro personalistiku by bylo bezpečnostní riziko pro stát. Do té doby jsme ho neměli. Je pravda, že jistá bezpečnostní rizika občané pociťovali, ale nezaznamenal jsem, že by po nástupu Osvalda do funkce ubylo vloupání do aut nebo kapesních krádeží.

A poté nastalo takřka nekonečné přetahování o to, jak vlastně nikomu funkci nezrušit. V této diskuzi byly nejzajímavější argumenty např. ÚOÚČ, kde velitelé plakali, že funkcionářů je vlastně málo, protože stav 1:7 je naprosto nedostatečný. Nikdo ovšem už neřekl, že dřív zde na daleko větší počet lidí byli jen dva náměstci (třetí byl zřízen z moci bývalého ministra Grosse pro jeho zasloužilého ochránce) a činnosti, které tento útvar vykonává, jsou neustále ty samé, tudíž vedení nic nevymýšlí, jen udržuje stav.

A zde se musím Lessymu vzdát poctu, mistrně na vlně odporu vůči vládě obrátil diskuzi o podobě policejního sboru do roviny, že vláda chce policajty zničit, aby nemohli vyšetřovat korupci. A uznávám, že se mu to dokonale povedlo. Lessyho vzali za svého i policisti, které zamýšlel v rámci úspor přeřadit na nižší tabulky nebo propustit. A funkcionáři zase byli v klidu, neboť těmhle plukovníkům je jedno jestli mají 1 nebo 20 podřízených. Naopak míň znamená méně starostí. Nikdo už se nezabýval tím, že zeštíhlení sboru je naprosto nezbytné, už jen z toho důvodu, aby byla jasně daná zodpovědnost a rozděleny kompetence. Každý kdo slouží ví, že na řadového četníka se hned bič najde, kdežto když má nést zodpovědnost nadřízený, tak vidíme, že vlastně není kdo, by byl v tom množství funkcionářů zodpovědný.

Mezitím, ale ztratil Lessy - bodrý chlapík z Frydku nervy. Zkrátka přepálil nápřah. Ruku na srdce, kdybyste to co on řekli svému nadřízenému, co byste čekali? Pochvalu, nebo psychologické vyšetření na zakázku a vyhazov?

Nejsem v žádném případě fanoušek předkladatele naprosto diletantsky provedené zprávy ani jeho náměstka, který si jako policajt snažil přilepšit připisováním hodin na cesťáky, ale Lessy měl jen dvě možnosti, začít s ministrem spolupracovat a skutečně čelit tlaku, který šel od funkcionářů bojících se propuštění, nebo odejít. Místo toho urážel ministra (svého nadřízeného)  a kritiky z řad krajských ředitelů přeplácel odměnami, které zdůvodňoval tím, že v civilním sektoru berou manažeři také hodně peněz.

No nyní  má jako civilista šanci nám všem ukázat, jaká je jeho skutečná cena na trhu práce a nám nezbývá doufat, že policie začne rušit tabulky, kde doposud šéfové dosazovali své věrné a rodinné příslušníky, kteří místo aby výkonu pomáhali, hlavně ho dusili.

A úplně na závěr, o statečnosti Lessyho svědčí to, že když se dozvěděl o svém odvolání, šel na neschopenku. Velitel jak má být, před bitvou se schoval jako malej kluk. I umřít se musí se ctí. Ovšem takhle se chová drtivá většina našich funkcionářů, takže by bylo divné, kdyby vlastně vybočil.

 

Původní příspěvek na blogu naleznete ZDE.

Vložil: emil
Publikováno: 01. 09. 2012


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 1 / Celkový počet hodnoceni 1Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 22
Diskutovat ke článku.