Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Wachpolizei – saská odpověď na migrační krizi...
13 hodin | VETERAN2: Divné. Ke kádrové politice, systému vzdělání...
Benefiční kalendář olomoucké zásahovky podpoř...
17 dní | PETR-MORAVEC: 1. V informaci z popisu:"Policisté ze ZJ...
O dobročinný kalendář zásahové skupiny ZONA j...
19 dní | TRNKALINKA: Skvělá práce páni kolegové! Už se těším na da...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
29. 01. 2018 | HCS: Asi bych ani neřešil vzdělání, jako spíš fakt...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
10. 01. 2018 | VETERAN2: Nábor vyučených jsem zažil dvakrát. Celkem v...
MÁ POLICEJNÍ SVÁTOST SMÍŘENÍ
17. 12. 2017 | SPATNEZKUSENOSTI: Souhlasím. Až na rádoby JUDr komorouse. Měl j...
Nošení nožů v Německu
16. 12. 2017 | PETR-KLINOVSKY: REPLY:BOMILDA:68796-1:2017-12-12 11:29:11: Do...
Policie ČR představila nové náborové vizuály...
15. 10. 2017 | KUBIK123: Toto je nic moc. ...
SOUTĚŽ O NEJLEPŠÍ AMATERSKÉ POLICEJNÍ NÁBOROV...
19. 09. 2017 | RV: Nalákáme lidi pěknou náborovou kampaní a pak...
Stravování policistů během nočních směn...
29. 08. 2017 | DAX: Stravovací poradce řezník Jíra doporučuje jak...
Zvyšování rizikového příplatku
3 hodin | SEKTA: REPLY:MALCOM:69187-1:2018-03-18 20:57:42: J...
Bunda - VSČR
16 hodin | LADIS: Jestli je to ještě aktuální, tak jsem ti psal...
Koupě výložek a brigadýrky
2 dní | PRIJA: Tak se ozvěte. ...
vyšívané služební číslo
6 dní | DABLIK: Čísla jsem objednává zde: stick@stick.cz. Jso...
Má dnes vůbec nějaký smysl hlásit se k PČR?...
6 dní | DABLIK: Tak hybaj k nám do Stř. Čech. Mám volné 4 x 5...
Pokuta za kradez v obchode
11 dní | AF13: No, "ani jsem nevedela, ze to stoji tak ...
Cizinecká policie - Ruzyň
11 dní | WOLF: Zdravím, zajímalo by mě, jaká je možnost prof...
ZCK
13 dní | MELCHI: ZCK nyní dohromady trvá dva měsíce. Tři týdny...
Kombinace služebních stejnokrojů
15 dní | JAN-POLICKY: áhoj, doporučuji kouknout na výstrojní pokyn,...
ZOP - střelecká a fyzická příprava PRAHA jaro...
18 dní | BOBRAS: Jéé díky chipe, ale nakonec jsem to našel v Z...

Nebezpečná kabelka

Etuje přes rameno
Snad milionkrát jsem slyšel, že v oblasti zbraní a jejich příslušenství není co vymyslet a kde inovovat. Pokaždé se však najde někdo, kdo předvede nový výrobek nebo inovaci starší verze. Nejinak je tomu tentokrát. Dasta s.r.o - výrobce, který již dlouhá létá kraluje českému trhu s vybavením pro ozbrojené složky, tentokrát zaútočila znovu do oblasti skrytého nošení zbraní.
Etuje přes rameno | Foto: Dasta

Snad každý český střelec zná výrobky firmy Dasta s.r.o., a proto je celkem zbytečné tuto firmu představovat. Milovníci umělých tkanin jsou rozmazleni neustálými specialitkami od Dasty, přesto se firmě daří držet si titul inovátora již řadu let. Není tedy překvapením, že firma tento rok přišla na trh s několika novinkami. 

 

 

Etuje na zbraň přes rameno

 

Když jsem poprvé uviděl tuto černou kabelku s několika kapsami na zip a popruhem přes rameno, pomyslel jsem si něco o bláznech. Přemýšlel jsem, že snad výrobce z čirého rozmaru zabrousil do světa módy a hodlá konkurovat věhlasným světovým značkám. Čím více jsem si etuji prohlížel, tím více se mi líbila. Nakonec jsem si ji pořídil. Běžně nošenou vestu značky 5.11 Tactical, které má přítelkyně opovržlivě říká „vyblitá rybářská vesta“, jsem tedy vyměnil za košili 5.11 Tactical s etuji přes rameno. Má drahá polovička tuto změnu kvitovala jako pozitivní. Po té co jsem do této malé kabelky nacpal pistoli Glock 19, rezervní zásobník, služební průkaz, peněženku, doklady,kapesní svítilnu a mobilní telefon, vše aniž by etuje vypadala jako kopací míč, přítelkyně usoudila, že je pro mně škoda tak skvělého výrobku a bude lépe slušet jí. Přesto mi bylo dovoleno etuji podrobit zátěžové zkoušce.

 

Popis

 

Etuje má rozměry 23 x 18 cm.  Na její čelní straně se nachází dvě kapsy uzavíratelné na zip a jedna otevřená kapsa z textilní síťoviny. Popruh je široký 3 cm a lze jej regulovat pomocí všité spony. V horní části je umístěn zip se dvěmi textilními poutky po stranách, které jsou všité na jeho vnitřní stranu. Tato poutka slouží k rychlému rozepnutí etuje.

Od výrobce jsem se dozvěděl, že etuji lze nosit přes rameno, ale také kolem pasu jako uzavřené taktické pouzdro. K tomuto účelu byla etuje vybavena na zadní straně širokými poutky, sloužícími případně k zavěšení další výstroje. Pokud je přes poutka provlečen popruh se suchým zipem, etuje se jím upevní na stehno, přičemž popruh přes rameno, po stažení na potřebnou velikost, funguje jako opasek. Etuji lze upevnit na levou i pravou nohu, podle způsobu tasení.

 

Test

 

Etuji jsem používal během čtyř měsíců všemi uvedenými způsoby a podrobil jí nevídané policejní brutalitě. Byla vláčena štěrkem, po té co několikrát zapadla mezi sedačky auta, byla násilně vytrhávána a permanentně přetěžována užitečným leč těžkým vybavením. Během té doby došlo vlivem únavy materiálu k prasknutí plastové spony popruhu. O závadě jsem ihned informoval výrobce. Další etuje se, dle jeho slov, již budou vyrábět s kovovými součástkami.

Do této na pohled zdánlivě drobné etuje se vejde mnoho věcí, které policista potřebuje ke své práci, ale především střelná zbraň standardní velikosti, (G 17, Colt 1911, CZ 75 apod).

 

Tasení

 

Po zatažení za poutko směrem od těla se zip samovolně rozepne a odkryje pouzdro se zbraní. Následné tasení zbraně probíhá stejně jako u běžného opaskového pouzdra. Po dvoudenním nácviku jsem pistoli z etuje tasil stejně rychle, jako z běžného opaskového pouzdra opatřeného jistícím páskem na druk.

 

Závěr

 

Díky nenápadnému vzhledu a několika možným způsobům nošení je etuje ideální pro policisty v civilu, kteří nechtějí způsob oblékaní přizpůsobovat skrytému nošení zbraně. Po příchodu do kanceláře etuji jednoduše pověsíte na věšák a bez omezení se lze věnovat úřednické práci.

V současné době se etuje vyrábí pouze v černé barvě. Výrobce plánuje do budoucna větší barevnou škálu, zvláště aby vyhověl dámám v řadách policie. Po úpravách provedených výrobcem, na základě mých připomínek, bude etuje snad i polduvzdorná.Text: Lukáš Heinz

Vložil: Lukáš Heinz
Publikováno: 30. 10. 2009


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 1 / Celkový počet hodnoceni 1Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 5
Diskutovat ke článku.