Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Wachpolizei – saská odpověď na migrační krizi...
20. 03. 2018 | PETR-KLINOVSKY: REPLY:VETERAN2:69188-1:2018-03-18 22:15:46: K...
Benefiční kalendář olomoucké zásahovky podpoř...
01. 03. 2018 | PETR-MORAVEC: 1. V informaci z popisu:"Policisté ze ZJ...
O dobročinný kalendář zásahové skupiny ZONA j...
28. 02. 2018 | TRNKALINKA: Skvělá práce páni kolegové! Už se těším na da...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
29. 01. 2018 | HCS: Asi bych ani neřešil vzdělání, jako spíš fakt...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
10. 01. 2018 | VETERAN2: Nábor vyučených jsem zažil dvakrát. Celkem v...
MÁ POLICEJNÍ SVÁTOST SMÍŘENÍ
17. 12. 2017 | SPATNEZKUSENOSTI: Souhlasím. Až na rádoby JUDr komorouse. Měl j...
Policie ČR představila nové náborové vizuály...
15. 10. 2017 | KUBIK123: Toto je nic moc. ...
SOUTĚŽ O NEJLEPŠÍ AMATERSKÉ POLICEJNÍ NÁBOROV...
19. 09. 2017 | RV: Nalákáme lidi pěknou náborovou kampaní a pak...
Stravování policistů během nočních směn...
29. 08. 2017 | DAX: Stravovací poradce řezník Jíra doporučuje jak...
Střelecké prověrky
14 hodin | FOXX: REPLY:TRNKALINKA:69359-1:2018-05-25 11:15:20:...
Zapomněl jsem na něco?
včera | STRAPEK: Já jsem splnil úspěšně psychotesty dva týdny ...
Vysvětlení co a jak
2 dní | PAN-RUZOVY: změnilo. časy se mění. lidé se mění. doba se ...
Hodně otázek
5 dní | SEKTA: Na ZJ jsou výběrka pravidelně , stačí pak hlí...
Placene přesčasy- konečně??
6 dní | TRNKALINKA: Dovolím si také napsat svůj minoritní názor n...
Chci Hřích s policistou
6 dní | CASTIELL: Když dámy, tak to zkusím taky :D Sympatická s...
Výměna - sloužím na PMJ Praha, potřebuju kus ...
16 dní | BEN: Snad se podaří, já měl za sebe taky náhradu a...
K jakému útvaru jít?
16 dní | KUBIK123: Politika by měla zajímat každého. Přeci nechc...
Výměna - Já Praha, ty OSTRAVA Cokoliv
17 dní | KOALA: Ahoj. Našels? A nevíš o někom, kdo by chtěl n...
výměna já praha ty-cizina vyšní lhoty
17 dní | KOALA: Ahoj. Potřebuju za sebe náhradu z moravskosle...

NEZAPOMENEME: Martin Bartoš, Jaroslav Tesař, Jiří Linhart

Projekt NEZAPOMENEME!
Do konce měsíce dubna zbývá představit čtyři policisty a jejich příběhy. Na smutné výročí tří z nich vzpomeneme právě dnes, u dvou neznáme přesné místo úmrtí a v posledním případě si připomeneme další vraždu policisty.
Projekt NEZAPOMENEME! | Foto: Policista.cz

Martin Bartoš a Jaroslav Tesař oba sloužili u Správy Jihomoravského kraje, Martin Bartoš v hodnosti podporučíka, Jaroslav Tesař v hodnosti kapitána. Dne 23. dubna 1997 vyjeli oba dva ve služebním vozidle na svou poslední cestu.

Řidičem vozidla byl podporučík Bartoš, zatímco kapitán Tesař zaujal místo spolujezdce. Na blíže neurčeném místě dostal jejich služební automobil smyk a došlo ke smrtelnému zranění obou policistů. Podporučík Martin Bartoš a kapitán Jaroslav Tesař zahynuli při autonehodě služebního vozu a stali se tak 49. a 50. padlým policistou od roku 1990.

Jiří Linhart

Přesně o rok později, dne 23. dubna 1998, přišel o svůj život další policista. Byl jím detektiv z tehdejšího Odboru pro boj s organizovaným zločinem (OBOZ) Jiří Linhart. Stejně jako v mnoha dalších případech sehrála v jeho případě velkou roli nešťastná náhoda, jež měla pro všechny zúčastněné fatální následky.

V osudný den prováděli kriminalisté z OBOZu zátah na vyděračský gang, který unášel, věznil a vydíral podnikatele. Vytipováno bylo pět až šest míst, kde by se pachatelé mohli nacházet, přičemž Jiří Linhart spolu se třemi kolegy dostal na starost prohledání bytu v Táboritské ulici v Praze, kde se měly nacházet krevní stopy jednoho z unesených podnikatelů.

Zde nastala první z celé řady smolných náhod, když se vyšetřovatel zdržel s povolením k domovní prohlídce a všichni čtyři policisté tak se vstupem do bytu museli počkat. Všichni čtyři zaujali pozice v předposledním patře, kde jeden z domnělých pachatelů vlastnil byt. Po chvíli čekání policisté uslyšeli, jak v bytě zazvonil venkovní zvonek.

Jak se nakonec ukázalo, jednalo se o druhý zlomový okamžik celé události. Dva z policistů se rozhodli, že sjedou výtahem dolů a zjistí, kdo na pachatele zvoní. Za chvíli se výtah vracel zpět nahoru. Nezastavil však v patře, kde bydlel pachatel, ale vyjel o patro výše – Jiří Linhart se se svými kolegy dohodl, že na zpáteční cestě vyjedou až do posledního patra, aby se v případě nenadálého útoku pachatele v bytě nedostali do křížové palby.

Major Linhart se tedy vydal po schodech nahoru, aby zjistil, kdo na majitele bytu Uhlíře dole zvonil. Za ním zůstal stát pouze jeho druhý kolega. Když se dveře výtahu otevřely, nestáli v nich však policejní důstojníci, nýbrž vrah Petr Chromek se dvěma pistolemi připravenými ke střelbě.

První dávka střel směřovala na kolegu Jiřího Linharta, který stál s automatickou puškou Sa 58 v nižším patře. Služební zbraň mu také nejspíše zachránila, když jedna ze střel zasáhla píst zbraně a srazila projektil do pravého lýtka.

Poté pachatel obrátil svou pozornost na Jiřího Linharta, který byl několik okamžiků skrytý za rohem a nyní stál jen o čtyři schody níže než Chromek. Na rozdíl od svého kolegy nebyl major Linhart ničím krytý a vrah do něj vypálil několik střel, aniž by měl šanci reagovat. Po smrtelné střelbě se Petr Chromek nepokusil utéct, ale uchýlil se do bytu Uhlíře, kde byla přítomna i jejich společnice Kolmanová.

Jiří Linhart

Zatímco scéna u výtahu vypadala jak z amerického akčního filmu, kdy pachatel bezhlavě střílel dvěma pistolemi, scéna při zatýkání už vypadala jako ze špatné grotesky. Jednadvacetiletý vrah policisty, vystrašený z toho, že ho policisté také zastřelí, vyhodil své napřed zbraně a se slzami v očích se před policisty doslova vyplazil z bytu ven.

Policisté ho skutečně nezastřelili a Petr Chromek nakonec od soudu za vraždu a pokus vraždy odešel s 22 lety odnětí svobody. U soudu se také vysvětlilo, jak mohl být pachatel na policisty připraven a z výtahu vystoupil již s tasenými zbraněmi.

Za vším stála opět nešťastná náhoda. Když policisté uslyšeli zvonek a dva z nich se vydali výtahem dolů, prošel Petr Chromek kolem výtahu, který byl na cestě dolů a znovu si výtah přivolal až z druhého patra, kam stačil dojít. Policisté dole tak vraha těsně minuli.

Mezitím mu Uhlíř, jenž policisty pozoroval dveřním kukátkem, upozornil Chromka telefonem na přítomnost a rozmístění strážců zákona. Tomu už pak ve výtahu stačilo jen připravit zbraně a dojet o patro výše.

Major Linhart zemřel 23. dubna 1998 po zákeřné střelbě vraha Petra Chromka a stal se tak 61. padlým policistou od roku 1990.


ČEST JEJICH PAMÁTCE!

Vložil: Petr Klinovský
Publikováno: 23. 04. 2014


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 1 / Celkový počet hodnoceni 2Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 14
Diskutovat ke článku.