Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Wachpolizei – saská odpověď na migrační krizi...
20. 03. 2018 | PETR-KLINOVSKY: REPLY:VETERAN2:69188-1:2018-03-18 22:15:46: K...
Benefiční kalendář olomoucké zásahovky podpoř...
01. 03. 2018 | PETR-MORAVEC: 1. V informaci z popisu:"Policisté ze ZJ...
O dobročinný kalendář zásahové skupiny ZONA j...
28. 02. 2018 | TRNKALINKA: Skvělá práce páni kolegové! Už se těším na da...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
29. 01. 2018 | HCS: Asi bych ani neřešil vzdělání, jako spíš fakt...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
10. 01. 2018 | VETERAN2: Nábor vyučených jsem zažil dvakrát. Celkem v...
MÁ POLICEJNÍ SVÁTOST SMÍŘENÍ
17. 12. 2017 | SPATNEZKUSENOSTI: Souhlasím. Až na rádoby JUDr komorouse. Měl j...
Policie ČR představila nové náborové vizuály...
15. 10. 2017 | KUBIK123: Toto je nic moc. ...
SOUTĚŽ O NEJLEPŠÍ AMATERSKÉ POLICEJNÍ NÁBOROV...
19. 09. 2017 | RV: Nalákáme lidi pěknou náborovou kampaní a pak...
Stravování policistů během nočních směn...
29. 08. 2017 | DAX: Stravovací poradce řezník Jíra doporučuje jak...
Výměna - Ty na OŘP Praha II - já na OŘP Praha...
3 hodin | TRYTRY: Píšu zprávu...
Koupě výložek a brigadýrky
15 hodin | PRIJA: Fakt nikdo nemá? ...
Zapomněl jsem na něco?
17 hodin | STORMTY: REPLY:STORMTY:69256-1:2018-04-22 18:27:24: Pr...
Poruchy učení během příjmacího řízení a násle...
včera | STORMTY: Zdravím, na tvou otázku odpověd neznám, ale z...
UBS zkušenosti s komunikací?
4 dní | PATRICK: Ahoj, já u nich jsem od roku 2014 a nemůžu si...
"Mobil" na lustraci
5 dní | FIZIRN: Milý Honziku, stejně jako Tobě našel strejda ...
Stihne se to?
5 dní | HORACIO: ok díky všem za odpověd , stejně mi to vyšlo ...
Zvyšování rizikového příplatku
8 dní | TAHAC: Cokoliv navic dobry, desitka vsak bude nejlep...
ZOP - Průběh Ol kraj (Prostějov)
10 dní | ROCKYCZ: Čest... Shodou okolností sem z PV. První...
Cizina mobilní jednotka
11 dní | PETR-UVAHAT: Mobilní jednotka cizinecké policie bude něco ...

Odbory kritizují hádku Kubiceho s Komorousem

Předseda NOSP Milan Štěpánek
Policejní odbory odmítají úniky důvěrných informací z policejního vedení na veřejnost. Nelíbí se jim ani dělení policistů podle jejich působení před rokem 1989. Uvedl to předseda výkonného výboru Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek.
Předseda NOSP Milan Štěpánek | Foto: Policista

Odborům vadí, že se do médií dostávají interní informace, jako jsou například obsahy služebních porad, vnitřní předpisy v připomínkovém řízení nebo údaje z rozpracovaných vyšetřovacích spisů. "Potom se stávají předmětem nepodložených spekulací, fám a mnohdy i prostředkem politického boje. Je zarážející, že tento stav přetrvává z předchozího roku a v posledních týdnech nabývá na intenzitě," uvedl Štěpánek. 

Kubice vyčetl Komorousovi kontakty na StB

Reagoval tak mimo jiné na zprávy popisující incident z 21. srpna, kdy se vrcholní funkcionáři na poradě o reformě policie ostře pohádali. Podle médií byli hlavními aktéry sporu ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice a šéf protidrogové centrály Jiří Komorous.

Kubice prý vytkl Komorousovi jeho předlistopadové kontakty se Státní bezpečností. Komorous pak Kubicemu podle očitých svědků řekl, že by si s ním věc vyřídil fyzicky. Poradu řídil náměstek Jiří Houba, který Kubicemu údajně vytkl jeho loňskou zprávu pro parlamentní bezpečnostní výbor.  Kvůli takzvané Kubiceho správě byla podle Houby policie zatažena do politiky. Kubice podle tisku kontroval prohlášením, že mu tato slova připomínají vyjádření předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.

S únikem informací podle Štěpánka úzce souvisí také dělení policistů podle jejich působení před a po listopadu 1989. "Toto kritérium nemá nic společného se skutečným hodnocením, které musí být založeno zejména na odbornosti, kvalitě práce, dosaženém vzdělání a dodržování právních předpisů," zdůraznil Štěpánek.  Podle něj označování policistů, kteří nastoupili do služebního poměru před rokem 1989, za "rudé" může být signálem pro příslušníky, kteří nastoupili do služebního poměru později, aby tyto své nadřízené nerespektovali.


Autor : František Novák

Vyjádření předsedy NOSP Milana Štěpánka

 

Na sklonku prázdnin a okurkového času se vynořila zarážející informace. Pravicový ministr vnitra dosadil do vrcholných míst Policie ČR zločince. Jak jinak totiž nazvat pány Martinů, Houbu, Bílka a Kužela, kteří se neprovinili ničím menším, než svým služebním poměrem u Sboru národní bezpečnosti, jak se policie dříve nazývala. Jak si to jen mohl ministr dovolit a kde nalezli tito muži odvahu se svým morálním hrbem nastoupit na svá místa?

Naskýtá se otázka, jak budeme řešit podobnou situaci nejen u policie, ale i ve společnosti. Stejnými viníky přece mohou být lékaři, učitelé, politici, novináři, ba dokonce i dělníci, kteří svou prací podporovali komunistický režim.

Řešení tak širokého problému v celé společnosti asi není možné zvládnout. U policie by ale byla možnost, jak účinně oddělit zrno od plev. Stačí kosmetická novelizace zákona o služebním poměru, která by vedle tak zanedbatelných drobností, jako jsou neplacené přesčasové hodiny nebo protiústavní propouštěcí důvod, vyřešila otázku nežádoucích policistů.

Novela by měla vymezit okruh lidí, jejichž služební poměr trvá nejméně od dopoledních hodin dne 17. 11. 1989. Tito policisté by v první vlně byli povinně zařazeni maximálně do 2. tarifní třídy. Po stabilizaci policejního sboru náborem mnoha tisíců nových policistů by provinilci byli neprodleně propuštěni bez nároků. Do doby, než by byl proveden tento očistný krok, by museli nosit na své uniformě nebo civilním obleku přišitou rudou hvězdu. Občan by tak snáze poznal, zda jedná s tím správným policistou. Určitě bychom se po nějaké době dopracovali k dokonalosti a měli bychom v celé policii prověřené kádry. Třeba modrooké, plavovlasé, se správnými rysy nejen charakterovými. Chce se už jen zvolat: „Adolfe, Josife Vissarionoviči, Klemente!“

Ale teď vážně. Zdají se vám tyto řádky absurdní? Nezdají, ony totiž takové jsou. Stejně jako je nesmyslné, a v právním státě, v němž platí zákaz diskriminace, také nezákonné, každé dělení lidí bez ohledu na to, zda se něčím provinili či nikoli. V historii bylo vždy příčinou zla, pokud hodnocení lidí záviselo na pravosti víry, barvy košile nebo stranické průkazky.

Označování policistů, kteří nastoupili do služebního poměru před rokem 1989, za „rudé“ může mít dalekosáhlé dopady. Je totiž signálem pro příslušníky, kteří nastoupili do služebního poměru později (třeba proto, že se díky svému věku nemohli stát policisty již před uvedeným rokem), aby své „rudé“ nadřízené nerespektovali. To je v podmínkách ozbrojeného sboru více než nezodpovědné. Je to velký hazard. Pokud některá média chtějí tímto způsobem prezentovat údajný problém, pokouší se tak rozbít dlouhodobou, a přiznejme, že i obtížnou práci - vytváření důvěry občanů v policii. Podmínky jim k tomu vytváří někteří, zřejmě nedocenění policisté, kteří zapomněli na pravidla služební a lidské zdvořilosti.

 

Milan Štěpánek, 05. 09. 2007

Publikováno: 05. 09. 2007


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 0
Diskutovat ke článku.