Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo
ads 1213
ads 180150

Nejdiskutovanější

Epitaf pro Václava
3 dní | HLINA-HLINOVA: REPLY:RENY:68176-1:2017-04-21 21:29:05: Reny,...
NEZAPOMENEME: Martin Bartoš, Jaroslav Tesař, ...
14 dní | P_KREJCI: REPLY:PETR-KLINOVSKY:68264-1:2017-05-29 13:47...
Nosný systém pro pořádkové policisty
29. 05. 2017 | RV: Dostali jsme na OOP deset kusů na testování. ...
Policejní personální kamera Cel-Tec PD 77 G...
15. 05. 2017 | NOVOTNAPETRAX: Obr. 18 a 19 - objektiv 170 stupňů, obě infra...
Balistické tričko CZ 4M SPIRIT
14. 04. 2017 | PAN-RUZOVY: konečně po dlouhé době něco, co má smysl. co ...
Narkozombie
10. 04. 2017 | JOHN158: Pěkný článek, v podstatě s nastřeleným indivi...
Strážník bez maturity ještě nemusí nutně skon...
27. 03. 2017 | RADEKMP: Co se týče samotné přípravy, tak doporučuji o...
Spamování webu policista.cz
21. 03. 2017 | MONOCAJT: REPLY:LUKAS-HEINZ2:68105-1:2017-03-19 20:26:0...
Zaostřete si do temné noci taktickou svítilno...
13. 03. 2017 | MONOCAJT: Konečně kluky od Fenixu napadlo udělat zoom b...
Demonstrace na podporu švédského policisty
01. 03. 2017 | XXX: ... kolegovi palec nahoru ... ale na druhou s...
Výměna - z ŘSCP do KRP Hl.m. Prahy
21 hodin | CODY: A nehlášená se všichni že :) kdysi jsem takto...
PČR X CS
včera | CODY: REPLY:IVINEK:68310-1:2017-06-20 22:34:27: ...
SON Referent pátrání 5.PT
2 dní | APEP: Zásahová jednotka CS, buď jste na zásahu nebo...
bossing
3 dní | IVINEK: .....u PČR bohužel Bossing je :(...
Měsíční kurz Vyškov
8 dní | CHIP: Je tam hovno. :-) Dvě úpolové tělocvičny, baz...
Doprovody vlaků
9 dní | VSCRVSCR: REPLY:ANTHRACITE:66704-1:2016-08-03 00:07:42:...
psychotest - matematika
9 dní | VSCRVSCR: Rady čísel,doplňování znamének,nějak dělení,z...
Kurz u MP Praha
9 dní | VSCRVSCR: 3 měsíce sedis v lavici +střelnice , pak měsí...
MP-STRÁŽNÍK
9 dní | VSCRVSCR: Já byl 3 roky...
Dozorčí služba na OOP
12 dní | GUSTAV-ZELENY: z vlastni zkusenosti na dvou ruznych OOP v ra...
ads 1213

Oslavy 17. listopadu očima pražského policisty

Ilustrační
V pondělí 17. listopadu oslavila celá Česká republika 25. výročí sametové revoluce. Oslavy probíhaly po celé zemi různě. Někdo vyrazil za masivní mediální pozornosti na Albertov rozdávat červené karty prezidentu Zemanovi, někdo zcela anonymně vyrazil do Alberta a jiných obchodních center utrácet peníze, policisté pak museli dohlížet na to, aby všechny akce proběhly hladce.
Ilustrační | Foto: Wikipedia.cz

Největší akce se tradičně uskutečnily na Národní třídě, ale po celé Praze jich na státní svátek bylo nahlášeno více než dvacet. Takový počet demonstrací, pochodů a pietních aktů znamená zejména pro organizační prvky policejního aparátu vždy velké množství nelehkých příprav.

Ty se samozřejmě neodehrávaly pouze v režii Policie České republiky a posily na toto opatření zajistila také Praha, když povolala své strážníky. Ti pomáhali nejen s hlídkováním na ulicích, ale rovněž nabídli své služebny kolegům od státní policie jako místo, kde si mohou odpočinout v době přestávky.

Svou „akci“ si na takovou událost připraví nejeden organizátor, který určí očekávaný počet lidí a zejména pak místo jejího konání. Posléze se ukáže, že část organizátorů měla pouze velké oči a na jejich shromáždění nedorazí buď nikdo či pouhý zlomek nahlášených osob.

To je však informace, kterou ve chvíli plánování policie nemá a musí tedy reagovat na každou ohlášenou akci. Důležité je zejména zjištění její rizikovosti a nasazení adekvátního počtu příslušníků bezpečnostního sboru - a to jak policistů uniformovaných, tak policistů ze služby kriminální policie a vyšetřování v civilu.
Vzhledem k tomu, že akce byly nahlášeny v různé časy a vedení opatření má rádo velké časové rezervy, nastoupili policisté do zaměstnání již několik hodin před příjezdem prvního demonstranta. To má pro policisty hned několik výhod. Jednak z taktického hlediska platí, že lépe dříve než později, jednak není dřívější začátek vůbec na škodu v případě přesčasových hodin.

Další příjemným faktem pro každého pražského policistu byla skutečnost, že riziková shromáždění byla nahlášena do Brna či obecně mimo Prahu, přestože policisté z prezidentské ochranky by jistě hovořili jinak a ani Národní třída zcela nenaplňovala představy o oáze klidu.

Pro službu konající policisty tak znamenalo výhru přidělení na úseky mimo Národní třídu. Tyto ulice se pak většinou staly obětí akcí bez návštěvníků a například Uhelný trh, který je od Národní třídy doslova na dohození kamene, zel po většinu času prázdnotou a pouze sporadicky posloužil jako průchod pro nositele červených karet či jako krátkodobý azyl pro přibližně patnáctihlavý „mikropochod“ za svobodu Tibetu.

Právě tento pochod stojí za zmínku. V jeho čele stála celkem sympatická paní, která poměrně zmateně pobízela hlídkující policisty k připojení se k "průvodu". Tomu přihlížel mladík vizáží připomínající obyvatele Sherwoodu u pražského hlavního nádraží, který měl zřejmě chuť využít anonymity davu a pár vteřin na policisty pokřikoval cosi o policajtech z devětaosmdesátého.

Na většinu policistů stojících na ulicích, jež si tento rok nepamatovali buď vůbec či pouze z pozice žáků prvního stupně základní školy, neměla tato slova valného účinku. Mladík, byť značně posilněn alkoholem, také celkem rychle pochopil, že „dav“, v němž se nachází, mu díky malému počtu účastníků neposkytuje vůbec žádnou anonymitu, a tak se raději vrátil k pokřikování o svobodě Tibetu.

I přes smršť různých předmětů, jež se snesly na hlavu českého prezidenta, aby nakonec zasáhly prezidenta německého, mohli pražští policisté a strážníci oslavit 25. výročí pádu komunismu mnohem klidněji, než tomu bylo při výročí dvacátém.

Vložil: Bohuslav Kubeš
Publikováno: 23. 11. 2014


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 11
Diskutovat ke článku.