Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nošení nožů v Německu
3 dní | BOMILDA: Dobrý den, tento víkend jsme v Regensburgu do...
Benefiční kalendář olomoucké zásahovky podpoř...
6 dní | TRNKALINKA: Pánové a dámy, loňský kalendář byl mimořádně ...
Wachpolizei – saská odpověď na migrační krizi...
13 dní | VETERAN2: REPLY:PETR-KLINOVSKY:68780-1:2017-12-01 22:22...
MÁ POLICEJNÍ SVÁTOST SMÍŘENÍ
20 dní | XXX: ghost cop: data poskytl Český statistický úřa...
Policie ČR představila nové náborové vizuály...
15. 10. 2017 | KUBIK123: Toto je nic moc. ...
SOUTĚŽ O NEJLEPŠÍ AMATERSKÉ POLICEJNÍ NÁBOROV...
19. 09. 2017 | RV: Nalákáme lidi pěknou náborovou kampaní a pak...
Stravování policistů během nočních směn...
29. 08. 2017 | DAX: Stravovací poradce řezník Jíra doporučuje jak...
POLICEJNÍ HON NA VODÁKY, NEBO BEZOHLEDNÉ OCHM...
16. 08. 2017 | SANTIAGO-SAN: REPLY:TAHAC:68408-1:2017-08-13 07:10:29: Díky...
Zveme vás na diskusi s nizozemskými policisty...
14. 08. 2017 | ROBCA: O policii a její práci se příliš nemluví, ale...
Policista z Vodňan střílel na ozbrojeného úto...
23. 07. 2017 | VETERAN2: Teď bych čekal, že se ozve JUDr. Denver. Tak...
Od 1.1.2018 k PČR s výučním listem
9 hodin | TRNKALINKA: Bez maturity zatím pouze na pozici strážný, t...
Hledám parťáka do života
9 hodin | CHIP: Náhodou, já myslim že je to dobrý nápad. My p...
ZOP Brno nástup 4.12.2017
10 hodin | MUTINA: To seš ty, holá hlavo? :-) Nepoznáš staršího ...
bližší info ZOP Praha
10 hodin | MBMAT: ZOP bude i nadále v Hrdlořezích. V areálu PA ...
hlídkař x DS
20 hodin | DEWCLAY: ....
Fyzické testy a výběrový kemp?
včera | AF13: Idealni by bylo zeptat se toho, co te naboruj...
Přestup od CS k PČR
3 dní | APEP: REPLY:STRANIX:68799-1:2017-12-12 17:24:17: A ...
Do 15 ledna 2018 nelze si tzv. nafasovat nové...
3 dní | VYKULENY: Čau, v průběhu listopadu jsme projeli výstroj...
K jakému útvaru jít?
7 dní | KUBIK123: Ještě to právo......
Existuje možnost ročního studia a výcviku v B...
14 dní | BLEDYY: Ja si dovolim reagovat na to "odpolednic...
Fyzicke testy
15 dní | DZULIE:

12. 03. 2017 | MIA:

Pár postřehů z Pietního aktu

pplk. v. v. Rudolf Čížek
Reportáž z tradičního Pietního aktu za padlé policisty a hasiče ze dne 23. listopadu 2017
pplk. v. v. Rudolf Čížek | Foto: pplk. v. v. Rudolf Čížek

Ve čtvrtek 23. listopadu 2017 jsem dělal fotoreportáž z tradičního Pietního aktu za padlé policisty a hasiče.Pietní akt moderoval vedoucí správy sbírek Muzea Policie Mgr. Radek Galaš.Kromě projevů významných hostů promluvil za Policii České republiky první náměstek policejního prezidenta,brigádní generál Mgr. Martin Vondrášek. Všiml jsem si, že mezi těmito hosty je opět i bývalý ministr vnitra Martin Pecina, který se Pietního aktu účastní každým rokem.Po projevech hostů byly položeny věnce k pomníku padlým a akt dále pokračoval v kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého.

Při Pietním aktu a zejména při jeho pokračování v Karlovském kostele, kde po dojemných slovech trvalého jáhna kostela,mjr. Mgr. et Mgr. Jiřího Ignáce Laňky, Ph.D., četli pplk. v.v. Mgr. Galaš a kurátor muzea npor. v.v. Bc. Miroslav Domanský jména padlých policistů, jsem se všiml velkého dojetí řady pozůstalých, z nichž se někteří nedokázali ubránit slzám.

IMG_9475_W.JPG

Přiznávám, že mne velice překvapil policista středního věku, který slouží na Oblastním ředitelství Praha I a jež přišel v civilu, kterému se při přečtení jména jeho padlého kolegy objevily na tvářích slzy. Nutno ještě doplnit, že se Pietního aktu zúčastnili i bývalí policisté a hasiči, kteří pro těžká zranění ve službě museli odejít do invalidního důchodu a u některých z nich bylo zřejmé, že jim pohyb činí asi velké obtíže.

 

IMG_9522_W.JPG

 

A v souvislosti s nimi mi na mysl přišla drobná výčitka. Tento Pietní akt se koná jednou za rok, vždy ve stejnou dobu a jeho termín je jistě v Muzeu Policie dobře znám i několik měsíců předem a je vyvěšen na webových stránkách Nadace vždy s velkým časovým předstihem. A právě proto, že se koná pouze jednou za rok se domnívám, že by si ministr vnitra i policejní prezident mohli najít pár hodin času. Protože fotoreportáž aktu dělám každý rok, tak jsem si snadno ověřil, že ani jeden z nich tam za poslední tři roky nepřišel. Tak nevím, zda je jim to jedno či jsou k tomu lhostejní? To těžko říci.

 

IMG_9539_W.JPG

 

Rovněž se musím pozastavit u krajských ředitelů Policie ČR. Jména padlých policistů z jejich krajů jsou na desce, takže jsem přesvědčen o tom, že by si jednou za rok mohli udělat čas a přijít se poklonit jejich památce. Pro ně by to vlastně měla být čest, že za jejich revír to jsou právě oni. Za revír, kde s vysokou pravděpodobností bydlí stále rodinní příslušníci padlých, včetně dětí, kteří se tohoto pietního aktu pravidelně účastní a kteří zde nikoho z kraje prostě nevidí. Když se nad tím vším zamyslím tak mám obavu, že to je snad ukázka jakéhosi mravního marasmu u policejního sboru, přesněji u části jejího vedení, které nepovažuje za nutné, se takovéto akce zúčastnit. Nemyslím obecně, protože jsem tam viděl mnoho řadových policistů, kteří přišli v civilu vzdát hold děvětašedesáti padlým a samozřejmě i jejich pozůstalým, o které, alespoň se domnívám, jde především.

IMG_9528ořez.JPG

A co se týká politiků? Domnívám se, že jednou za rok, na několik hodin, by mohly jít stranou různé ty politické taškařice, sněmy, zahraniční cesty a podobně, zejména když je to vše plánováno většinou téměř rok dopředu, stejně jako Pietní akt s desetiměsíčním předstihem. Možná, že by se všichni tito uvedení mohli nad svým postojem k padlým, ale i k Policii a Hasičům jako subjektu, zamyslet. Ono nejinak tomu bylo na večerním koncertu, kde jsem měl možnost být. Zde již nechyběl generální ředitel HZS gen. Ryba, ani bývalý ředitel gen. Štěpán. Ovšem jedinými policejními stejnokroji zde byly policistky, zajišťujícími servis a představitel Muzea Policie ČR. Ani sem neměl nikdo z nejvyšších představitelů ministerstva a policie čas přijít.

IMG_9590_W.JPG

Tyto signály lze vnímat různě. Samozřejmě buď jako obrovský časový nedostatek předních manažerů a jejich enormní nasazení při plnění jim svěřených úkolů, které jim nedovoluje svoje pozice opustit ani naněkolik málo hodin. Zde se pak ukazuje jejich naprostá nepostradatelnost. Nebo jako lhostejnost, která ukazuje buď na naprostou sociální negramotnost nebo na – a to je horší – osobní morální a manažerské selhání, kdy nejsou schopni definovat priority a pro jednou přestat hledět pouze na získávání politických bodů či osobního prospěchu. Alespoň tak to na mne poslední tři roky působí. Jak to působí na pozůstalé a na samotné policisty je jistě nasnadě.

IMG_9603_W.JPG

 

Vložil: pplk. v. v. Rudolf Čížek
Publikováno: 01. 12. 2017


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 0
Diskutovat ke článku.