Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Dovolená na ZOP
5 dní | QUARESS: REPLY:JOE:74285-1:2024-06-17 08:32:17: Naopak...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
16 dní | VSCRVSCR: REPLY:MONOCAJT:74260-1:2024-05-13 08:28:23: ...
What’s App+27673406922 ]] to get powerful mag...
19 dní | : BITCOIN & CRYPTO SCAM RECOVERY SPECIALIST...
Krátkozrakost a HLA-B27
25. 05. 2024 | APEP: REPLY:CRACKY:74276-1:2024-05-22 19:47:11: No ...
hypertenze zdr. prohlídka
16. 05. 2024 | PATTAS1: Zdravím, smím se zeptat na které oddělení v O...
Policie bez Maturity
16. 05. 2024 | PATTAS1: https://www.youtube.com/watch?v=P2jOsOYO9U0 ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
08. 05. 2024 | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
08. 05. 2024 | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
08. 05. 2024 | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
08. 05. 2024 | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...

Pavel Černý na iDNES.cz: Policisté by nemuseli střílet tak často

(AKTUALIZACE z 11.2. na konci článku) Policisté v posledních týdnech hned několikrát stříleli, aby zastavili podezřelé. Jak řekl v rozhovoru pro server iDNES.cz bývalý policejní instruktor pro speciální zbraně Pavel Černý, je to mimo jiné i proto, že jim chybí vhodná alternativa, která by člověka nezabila. 
| Foto: ilustrační

Rozhovor, který včera publikoval server iDNES.cz:

 

Změnila se nějak taktika policie při používání střelných zbraní?
To rozhodně ne. Spíš ale vzrůstá otrlost a drzost pachatelů a jejich ochota použít násilí. Určitě nejsou na vině policisté. Když sahají po zbrani, tak většinou už skutečně musí. Zejména při zastavování vozidel není bohužel k dispozici jiný vhodnější prostředek. Policistovi by jinak nezbývalo, než nechat ho jet. To by v důsledku znamenalo jediné - nikoho nechytat, nic neřešit a vše nechat být. A od toho snad policie ve společnosti není, kam by to došlo.

Co třeba zastavovací pásy?
Jejich použití je v podobných případech velmi omezené. To by znamenalo už dobře připravený čekat na určitém úseku, kam prchající zajede. Byla by velká náhoda, kdyby skutečně zamířil zrovna tam. Navíc podle předpisu musí být před pásy znamení ke snížení rychlosti a v těsné blízkosti pak další upozornění. To je prakticky neřešitelné. Pásy lze použít spíše při nějakých klasických kontrolních uzávěrách, kdy se například hledá uprchlý vězeň.

Střelbě přímo na auto musí předcházet varovné výstřely?
Speciálně k zastavení vozidla se výstražný výstřel nepoužívá. To je výjimka v zákoně.

Je tedy ještě vůbec nějaká možnost ho zastavit, mimo střelby?
Od 1. ledna nově platí, že policista může ujíždějící auto vytlačit svým služebním vozidlem, pokud k tomu je speciálně vyškolen. Takový výcvik zatím v praxi chybí, což je škoda, protože to všechny kolem ohrožuje méně než střelba. V minulosti, kdy zákon neplatil, docházelo k paradoxním situacím. Policista kupříkladu za cenu poškrábaného auta zastavil prchajícího zločince. Dostal za to sice pochvalu, ale zároveň byl stíhán jako viník dopravní nehody se všemi důsledky, včetně přidělení bodů.

Co samotná střelba, jak ji policisté zvládají?
Střelba z jedoucího služebního vozidla na prchající automobil je jedna z nejobtížnějších. V takových případech bude zákonitě nejhorší střelecký výsledek. Veškerá odpovědnost je v takovém okamžiku jen na policistovi, přitom taková situace se nikde netrénuje. Policie ale tento způsob střelby, pro veřejnost nebezpečný, používat bohužel musí. Na toho konkrétního člověka je to strašný tlak.

Zmínil jste střelbu z vozu. Za prchajícím vozem nestřílí stojící policista?
I tak to může být, ale střelba z jedoucího vozu patří v reálu také k velmi běžným.

Co pro policistu znamená takový výstřel?
Většinou spoustu nepříjemností do budoucna. Bude vyšetřován, hrozí mu obrovský postih, když se ukáže, že špatně odhadl situaci. Může mít zničenou kariéru nebo čelit i trestně právním důsledkům. Jít sedět za to, že se snažíte pomáhat společnosti, je na hlavu postavené. Policista má na správné rozhodnutí někdy zlomky sekund, ti, kdo jej pak posuzují, týdny, měsíce i roky. Proto věřte, že se policisté střelbě raději vyhýbají. Občas se říká, že se policista více než zločince bojí nadřízených a vyšetřovacích orgánů. Když ale střílet nebude, tak to obvykle může stát zdraví nebo život některého z kolegů nebo lidí okolo.

Střílejí u nás policisté častěji než jinde v Evropě?
Například Praha je poměrně divoké město, když to srovnám třeba s mnohem klidnějším Mnichovem. Když jsme měli výcvikové stáže v Bavorsku, tak se divili, jak často se u nás používá zbraň. Jiné to ale zase bude v Berlíně, kde je odlišné složení obyvatel, například množství menšin, východní gangy. Jednotlivá města ani tam nejde nikdy úplně porovnávat.

Liší se nějak zásahy s pistolí u nás a v zahraničí?
V zahraničí se více předchází jejímu použití, a to například využíváním slzných sprejů. Když proti nim stojí například někdo s nožem a přímo hned neútočí, tak nejprve použijí účinný pepřový sprej. Tím mu výrazně ztíží možnost útoku nebo útěku a téměř nic to nikoho nestojí. Také následky nejsou prakticky žádné, žádná krev, zranění či dokonce úmrtí.

Proč je nepoužívají čeští policisté?
To je jeden z největších kamenů úrazu. Náš policista má sprej starý dobrých 35 let, který má dosah jeden metr a neúčinnou dráždivou látku. Většina policistů ho proto logicky ani nenosí. Dnes přitom existují slzotvorné prostředky, které zasaženému znemožní nebo velmi sníží útok nebo útěk. Když někdo mává sekáčkem a po zásahu slzným plynem se už jen plazí po zemi, tak už na něj není třeba střílet. Tyto spreje navíc mají dosah až pět metrů, a při odjištění například svítí, což úžasně pomáhá při použití ve tmě. Nejen v zahraničí je k jejich používání policie cvičena, mají je například strážníci v Praze.
Městské policii Praha to šetří jak zdraví, tak prostředky, a snižuje se tak nápor i na samotné strážníky. Ke střelné zbrani zkrátka mají vhodnou alternativu. Je to navíc ten nejmírnější prostředek, mírnější než třeba obušek, takže pokud by došlo k omylu, není to nevratné jako ničivý úder, nebo dokonce výstřel ze služební pistole.  

Co takzvané tasery, tedy elektrické paralyzéry?
Mají slušný účinek, ale jejich cena je nepoměrně vyšší. Také ovládání je výrazně náročnější, takže jsou vhodné tak pro specialisty ze zásahových jednotek. Zatímco velmi kvalitní slzný sprej se dá koupit za 200 korun i s pouzdrem, taser stojí kolem 40 tisíc a další nemalé náklady pak vznikají jeho užíváním a ne zrovna laciným průběžným servisem.

Přesto se mluví o jejich používání policisty.
Nikdy nemohou být rozšířeny tak, aby je měla každá hlídka. Navíc proti nim vznikl takříkajíc "politický" odpor v souvislosti s úmrtími v Kanadě a USA. Někdo je vnímá div ne jako atomovou bombu. Přitom je vždy pro zasaženého mnohem výhodnější, když na něj policie použije taser či již zmíněný sprej a nikoli střelnou zbraň. Nejde jen tak trochu střelit, i když má policista co nejvíce chránit život dotyčné osoby. I zásah do končetiny může být smrtelný, to ovlivnit nikdy nejde.Text: iDNES.cz - Čeněk Třeček

Aktualizace z 11.2. - Informace k vytlačování vozidlem

 


Jeden z čtenářů serveru poslal do redakce po přečtení rozhovoru upřesňující komentář k vytlačování vozidlem. Výklad tohoto institutu totiž neslouží k vytlačování jiného vozidla, jak by mohlo z rozhovoru mylně vyplynout. Ve snaze uchránit od průšvihu kolegy, kteří nebyli při školení k novému zákonu o policii tak pozorní, komentář přetiskujeme v plném znění. Tady je:

Vzhledem k tomu, že při čtení článku jsem našel určitou nesrovnalost dovoluji si je uvést na pravou míru, aby někdo z kolegů článek nevzal jako bernou minci a nedostal se do problému v situaci, kdy užije služební vozidlo na vozidlo ujíždějící osoby, a proto následující komentář k níže uvedenému donucovacímu prostředku. Doufám, že se tím nijak nedotknu pana Mgr. Pavla Černého, kterého si za jeho práci a odborné znalosti vysoce vážím.

§ 52 písmeno g) vytlačování vozidlem z. č. 273/2008 Sb.
Neslouží k vytlačení jiného vozidla během jízdy ze silnice při jeho pronásledování. Je užíván při zásazích proti větší skupině osob pro rozptýlení takové skupiny z určitého prostoru, např. nepovolené technoparty nebo nepovolené demonstrace. Na uváženou přichází pomalu jedoucí vozidla např. těžké transportéry s „pletivem“ nebo také k odstranění překážky např. barikády či zatarasení přístupu nepovolaným osobám na místa, kam je vstup v zájmu ochrany veřejného přádku a bezpečnosti zakázán.

DF

Vložil: Dušan Stuchlík
Publikováno: 11. 02. 2009


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 1 / Celkový počet hodnoceni 1Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 126
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio