Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Wachpolizei – saská odpověď na migrační krizi...
20. 03. 2018 | PETR-KLINOVSKY: REPLY:VETERAN2:69188-1:2018-03-18 22:15:46: K...
Benefiční kalendář olomoucké zásahovky podpoř...
01. 03. 2018 | PETR-MORAVEC: 1. V informaci z popisu:"Policisté ze ZJ...
O dobročinný kalendář zásahové skupiny ZONA j...
28. 02. 2018 | TRNKALINKA: Skvělá práce páni kolegové! Už se těším na da...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
29. 01. 2018 | HCS: Asi bych ani neřešil vzdělání, jako spíš fakt...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
10. 01. 2018 | VETERAN2: Nábor vyučených jsem zažil dvakrát. Celkem v...
MÁ POLICEJNÍ SVÁTOST SMÍŘENÍ
17. 12. 2017 | SPATNEZKUSENOSTI: Souhlasím. Až na rádoby JUDr komorouse. Měl j...
Policie ČR představila nové náborové vizuály...
15. 10. 2017 | KUBIK123: Toto je nic moc. ...
SOUTĚŽ O NEJLEPŠÍ AMATERSKÉ POLICEJNÍ NÁBOROV...
19. 09. 2017 | RV: Nalákáme lidi pěknou náborovou kampaní a pak...
Stravování policistů během nočních směn...
29. 08. 2017 | DAX: Stravovací poradce řezník Jíra doporučuje jak...
Co mě čeká? Bude stačit moje fyzička? 2018...
1 hodin | VIOLET: dneska je takový stav, že berou všechno, co u...
Střelecké prověrky
včera | FOXX: REPLY:TRNKALINKA:69359-1:2018-05-25 11:15:20:...
Zapomněl jsem na něco?
včera | STRAPEK: Já jsem splnil úspěšně psychotesty dva týdny ...
Vysvětlení co a jak
2 dní | PAN-RUZOVY: změnilo. časy se mění. lidé se mění. doba se ...
Hodně otázek
5 dní | SEKTA: Na ZJ jsou výběrka pravidelně , stačí pak hlí...
Placene přesčasy- konečně??
6 dní | TRNKALINKA: Dovolím si také napsat svůj minoritní názor n...
Chci Hřích s policistou
6 dní | CASTIELL: Když dámy, tak to zkusím taky :D Sympatická s...
Výměna - sloužím na PMJ Praha, potřebuju kus ...
16 dní | BEN: Snad se podaří, já měl za sebe taky náhradu a...
K jakému útvaru jít?
16 dní | KUBIK123: Politika by měla zajímat každého. Přeci nechc...
Výměna - Já Praha, ty OSTRAVA Cokoliv
17 dní | KOALA: Ahoj. Našels? A nevíš o někom, kdo by chtěl n...

Policejní modř

Ilustrační
Nedávno jsme se s kamarády zabývali otázkou, kolik že asi policistů v naší zemi se nestydí za svou práci? Kolik policistů se o svoji práci zajímá i mimo pracovní dobu a nevnímá svoje řemeslo jako forotu ve fabrice?  Nakonec jsme se shodli, že víc než pětina policistů to nebude. Když jsem stejnou otázku položil svému americkému kolegovi Ronovi z Kalifornie, odpověděl, že tak pětina policistů na svojí práci po službě kašle, zbytek se pořád zajímá.
Ilustrační | Foto: redakce

Proč tomu tak je, opravdu netuším. Nevidím jediný důvod, proč bych se měl stydět za to, že jsem polda.  Jsem na to dokonce patřičně hrdý. Pokud se to někomu nelíbí, tak mi může políbit zadek. Když jsem byl před rokem na promoci své přítelkyně ve slavnostní uniformě, označovali mě někteří kolegové jako magora. Naopak přítomní lidé za mnou chodili, aby mi řekli, že je to fajn, když se nestydím za svoji práci. Podle těch, se kterými jsem mluvil, jde o zapomenutou tradici, která se vidí jen zřídka. Slavnostní uniformu jsem si oblékl také při několika dalších příležitostech. Nikde jsem nebyl atakován, nikde na mě nekoukali skrz prsty, nikde mě nikdo neobtěžoval.  V současné době si slavnostní uniformu oblékám na jakoukoliv formální akci.


Mnoho mých kolegů by se nikdy veřejně nepřihlásilo ke své práci, natož aby šli někam v uniformě, když nemusí.  Někteří projeví zájem o svou práci až v okamžiku, kdy se mluví o snižování jejich platů. Pokud jde však o profesní záležitosti, pak ty jsou zapomenuty s koncem šichty.  Investovat do vlastního vybavení nebo například do odborné literatury související s policejní prací, je pro mnohé naprosto nepředstavitelné.


Jistě - zaměstnavatel by policisty měl vším potřebným vybavit.  Ale ministerstvo vnitra není zrovna zaměstnavatel, který by byl ochoten investovat do každého jednotlivého policisty horentní sumy. Koneckonců nevím o žádném zaměstnavateli, který by své zaměstnance vybavil více, než jen základními pomůckami. Ten náš zaměstnavatel se tedy od těch ostatních až zase tak moc neliší. Pokud má tedy policista zájem o svou práci, nezbývá než občas investovat ze svého. Policejní řemeslo, alespoň podle mě, vyžaduje víc než nošení opasku se zarezlou pistolí a oprašování prastaré sbírky zákonů, z níž vypadávají listy.  Pokud bych měl dnes svému zaměstnavateli naúčtovat každou korunu, kterou jsem investoval do svého vybavení, dlužil by mi určitě desetitisíce, možná i statisíce.


Asi před rokem jsem si vytvořil profil na facebooku.  Ne proto, abych posílal někomu přihlouplé fotky nebo trhnul rekord v nejvyšším počtu facebookových přátel. Prostě jsem chtěl poznat nové lidi mimo naši zemi.  Lidi s podobnými zájmy jako já, tedy policisty.  Nebyl to žádný velký problém.  Kolegové z mnoha jiných zemí jsou na svou práci hrdí a nebojí se otevřeně dát najevo svou příslušnost k policejnímu sboru. V současné době znám z facebooku  necelé dvě stovky policistů z celé planety. Dvě stovky lidí, kteří se hrdě hlásí ke své uniformě - a další poznávám každý den.  Mezi nimi je ovšem jen velmi málo policistů z naší země, kteří se na této veřejné síti takto identifikují.


Pro některé lidi je možná dobře, že jen velmi málo českých policistů je hrdých na svoji práci. Hrdí lidé se dají jen velmi těžko zastrašit, uplatit nebo zlomit.  Policista, který je hrdý na svůj statut, se nebude ohlížet, jestli je zločinec bohatý podnikatel nebo politik.  Lump jako lump, padni komu padni. Mnozí lidé tak vynakládají nemalé úsilí, aby policisté neměli důvod být pyšni na svoji práci. Nenechte se těmito lidmi zlomit, nemějte z nich strach, oni se ve skutečnosti obávají vás.

Pozn:  Ať už jsme odkudkoliv a máme jakoukoliv barvu kůže, ta naše barva je jen jedna. Je to policejní modř. To nás odlišuje od běžných lidí.

Vložil: Lukáš Heinz
Publikováno: 07. 07. 2010


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 1.36364 / Celkový počet hodnoceni 11Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 49
Diskutovat ke článku.