Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Kdo jezdí v černém?
včera | CABLE: Hele jestli ti jde jen o cernaky, tak ty nosi...
Jakým útvarem co nejrychleji nahoru ? Respekt...
2 dní | BEDY: REPLY:HAFHAF:72639-1:2021-05-08 13:06:21: Jin...
Skpv operativa
3 dní | IDNOTEXIST: REPLY:AF13:72647-1:2021-05-11 17:39:30: Ahoj!...
Ukončení služebního poměru
4 dní | ALFONS: REPLY:POLDICEK:72643-1:2021-05-10 10:42:51: ...
Pro všechny uchazeče a zájemce o práci u CS....
4 dní | JANUSHKA: REPLY:BERTAS:72601-1:2021-04-26 13:01:10: ...
Proč nejvíce uchazečů vypadne kvůli osobnostn...
5 dní | TRNKALINKA: Nejvíce uchazečů vypadne kvůli osobnostním te...
Operativní dokumentace -je to dobré místo? ...
7 dní | AF13: REPLY:CABLE:72634-1:2021-05-07 23:18:19: Hele...
Jak zkrátit délku přijímacího řízení?
8 dní | CABLE: No moji zkušenost s výběrkem k CS už sem pops...
Volno na ZOP
8 dní | : Ahoj, teď ti volno nikdo nedá, bude nařízeno ...
Cizinecká policie Olomouc
10 dní | MEKK: Konkrétně v Ol se tomuto cizinecké policie ne...

Policejní polokošile

policejní polokošile
Chystaná novela výstrojní normy policistů PČR počítá se zařazením některých nových výstrojních součástek. Vzhledem k tomu, že přišly horké letní měsíce, nejaktuálnější z nich bude policejní polokošile, nebo krátce Pólo. Jak se nosí, jsem se proto zeptal kolegů z OHS, kteří tyto výstrojní součástky testují.
policejní polokošile | Foto: internet

Polokošile existuje ve třech verzích: modrá s šedými reflexními pruhy pro Službu pořádkové policie, žlutá s šedými reflexními pruhy pro Službu dopravní policie a bílá bez reflexních pruhů pro Leteckou službu Policie ČR. Všechny verze mají rukávový znak Policie ČR na levé straně, na pravé straně je možno našít domovenku příslušného útvaru. polokošile se bude nosit s rozepnutým horním knoflíkem límečku.

 

 

Verze pro Službu pořádkové policie

 

 

Materiál: 100% Polyester.  Jak uvedli kolegové, kteří tuto výstroj testují, „jedinou výhodou tohoto materiálu je snadná údržba“. Jediný způsob odvedení potu je páteřním žlábkem rovnou do trenek. Ačkoliv již existují materiály s vlastnostmi polyesteru a schopností pohlcovat pachy a pot, vypadá to, že policejní machři přes výstroj tuto skutečnost nezaznamenali, nebo na tyto vymoženosti prostě nezbyly peníze. Nicméně pokud pod polokošili vezmete dostatečně savé prádlo, dle jejich tvrzení je polokošile pohodlnější než standardní policejní polyesterová košile.

Barva: Světle modrá s šedými reflexními pruhy na okrajích rukávů a ve stejné výšce v oblasti zad. Reflexní pruh tedy lemuje obvod polokošile. Na zádech je šedý reflexní nápis „POLICIE“.  Tento nápis je v menším provedení umístěn na levé přední straně polokošile.  Límeček polokošile je tmavě modrý. Na pravé straně v úrovni hrudníku je našitý suchý zip pro umístění hodnostního označení. Vlevo ve stejné úrovni je taktéž suchý zip pro umístění nášivky se služebním číslem.

Názor: Výběr materiálu rozhodně není šťastný, při současném stavu financí u Policie ČR se však není co divit. Polokošile má poměrně moderní střih. Někoho konečně napadlo, že špinavý límeček po celodenním nošení nebudí dobrý dojem, a tak je jeho tmavě modré provedení vítanou změnou.  Pokud je účelem, aby byl policista vidět v kteroukoliv denní dobu, účel je splněn. Reflexní pruhy i nápisy na polokošili při nasvícení doslova září. Černé nápisy na světlomodré polokošili s tmavomodrým límečkem působí trochu jako pěst na oko. Pokud by se změnila barva límečku z tmavě modré na černou, nepůsobily by černé nápisy s číslem a hodností tak disharmonicky.

 

 

Verze pro Službu dopravní policie

 

Materiál: Opět 100% Polyester. Platí totéž co u předešlé verze.

Barva: Křiklavě žlutá doslova bije do očí.  Nápisy „POLICIE“, umístění hodnostního označení a služebního evidenčního čísla je stejné jako u verze pro pořádkáře. Přes břicho vedou dva široké reflexní pruhy šedé barvy. Příčně na ně od spodní části hrudníku po ramena vedou další dva široké reflexní pruhy.

Názor: Dopraváka v této ústroji snad může přehlédnout jedině dokonalý idiot.  I za bílého dne tato polokošile svití na všechny strany. Pokud polokošili nasvítíte ve tmě, mate pocit, že jste objevili největší světlušku světa. Tady už barva límečku nehraje skutečně žádnou roli. Jediné, co jste schopni vnímat je křiklavě žlutá barva s ještě křiklavějšími reflexními pruhy.

 

Verze pro Leteckou službu Policie ČR

 

 


Materiál: Zatím neznámý

Barva: Sněhově bílá bez reflexních pruhů. Z obrázků ve výstrojové normě není zřejmé, zda jsou na této verzi polokošile nějaké nápisy. Lze však přepokládat, že jsou šedé barvy jako u verze pro pořádkové policisty, stejně jako umístění hodnostního označení a služebního čísla.

Názor: Asi nejelegantnější verze ze všech tří.

Závěr


Vzhledem k materiálu nejde o nic převratného v rámci Policie ČR. Nicméně lze tento počin našich výstrojních specialistů brát jako malý krok vpřed. Už nebudou vidět umazané límečky a nestane se, že vám každý agresivní ožrala půjde po výložkách, jako po patřičné trofeji.  Kolegové z OHS, kteří polokošile testují, je i přes výhrady považují za pohodlnější, než klasické košile. V noci bude policista vidět na hony daleko, ale to je asi dobře. Dnes má každá zlodějská parta kromě tipařů i své volavky, které je varují před přítomností policistů, ať už jsou v reflexním nebo ne.

Poznámka pro čtenáře policejní nováčky: Téměř každé noční zapískání, které slyšíte, vydává zlodějská volavka.  Znamená to, že se vám někde poblíž v rajónu schovává škodná.

Vložil: Lukáš Heinz
Publikováno: 17. 06. 2010


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 3 / Celkový počet hodnoceni 3



Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 39
Diskutovat ke článku.