Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Zdravotní vyšetření na Lhotce
2 dní | : f...
Volné místo v Moravskoslezském kraji
3 dní | MATJEES: Samozřejmě vím, že se dají volné tabulkové mí...
Volné místo v Moravskoslezském kraji u PČR....
3 dní | MATJEES: Samozřejmě vím, že se dají volné tabulkové mí...
Volná pozice v Moravskoslezském kraji
3 dní | MATJEES: Samozřejmě vím, že se dají volné tabulkové mí...
Psychotesty-výsledek
8 dní | OPS: Ahoj, já loni v říjnu a přišlo mi to za týden...
Мир здоровья и отдыха
16 dní | RODRIGUEZPIA: https://www.putevka.com/moskva/moskva...
Tina Woolman
16 dní | MONOCAJT: Děkuji adminům, že tu poctivě a pravidelně ma...
Nedoslýchavost, naslouchátka ve službě?
25. 06. 2024 | NOMINISS: REPLY:PATTAS1:74217-1:2024-03-11 23:24:09: Ja...
Dovolená na ZOP
17. 06. 2024 | QUARESS: REPLY:JOE:74285-1:2024-06-17 08:32:17: Naopak...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
06. 06. 2024 | VSCRVSCR: REPLY:MONOCAJT:74260-1:2024-05-13 08:28:23: ...

Policisté na diskusních fórech

ilustrační
Jeden z důvodů založení diskusního fóra na našem webu byla také obava policistů z postihu za kritické názory na interních diskusních fórech Policie ČR. Mnoho vody od té doby uplynulo a jak se zdá, obavy některých se ukázaly jako oprávněné. V současné době projednává poradní komise Krajského ředitelství policie Středočeského kraje návrh kázeňského potrestání kutnohorského policisty za poněkud útočný příspěvek na policejním intranetovém fóru.
ilustrační | Foto: internet

Potrestaný policista se vyjádřil v diskusi na interním policejním webu na adresu policejních koordinátorů v tom smyslu, že by jejich práci mohla vykonávat i opice. To se zřejmě dotklo ředitelky kutnohorské policie plk. JUDr. Blanky Matějů natolik, že si prostřednictvím administrátora vyžádala IP adresu počítače, ze kterého byl příspěvek odeslán, načež byl drzý policista vypátrán a následně s ním bylo zahájeno řízení o kázeňském potrestání. Policejní prezident plk. Mgr. Martin Červíček vyjádřil nesouhlas s postupem plk. JUDr. Blanky Matějů slovy: „V žádném případě nechci, aby byl u policie někdo trestán za svůj názor.“


„Rub a líc“ internetových debat

Krok, pro který se rozhodla plk. JUDr. Blanka Matějů, je z lidského hlediska, alespoň pro mě, pochopitelný. Také mě rozčilují některé příspěvky uživatelů diskusního fóra našeho webu. Jako šéfredaktor mám určitou zodpovědnost vůči čtenářům a musím tedy respektovat i názory, se kterými nesouhlasím. Ředitelka kutnohorské policie plk. JUDr. Blanka Matějů je především nadřízenou policisty, kterého se rozhodla potrestat za jeho názor. Zodpovědnost, kterou plk. JUDr. Blanka Matějů nese, je velká a měla by, alespoň dle mého názoru, zahrnovat i jistý nadhled a vyšší míru tolerance vůči názorům jejich podřízených. Jak se zdá, rozhodnutí, které učinila, je značně ovlivněno emocemi a postrádá onu manažerskou míru nadhledu a tolerance. To by se ovšem policistům v jejím postavení stávat nemělo.

Tento případ také poukazuje na dvě úskalí debat na internetových diskusních fórech. Pocit anonymity některé lidi motivuje ke způsobu vyjadřování, který by v reálném životě vůči jinému člověku nepoužili. S anonymitou se vytrácí i zodpovědnost, kterou bychom měli za vlastní názory nést. To může mít i fatální následky. Existují případy, kdy emoce vyvolané na diskusních fórech a sociálních sítích měly za následek smrt člověka.

Jedním z příkladů může být vražda z roku 2006, která se odehrála ve státě New York v USA. Thomas Montgomery popravil dvěma výstřely domnělého soka v lásce Briana Baretta. Při vyšetřování této vraždy bylo zjištěno, že žena, která vraždu z vášně vyprovokovala, je 46letá Marie Shieler . Vše se odehrálo kvůli romanci na internetovém diskusním fóru, kde se skuteční lidé vydávali za smyšlené postavy, nebo, v případě Marie Shieler, za vlastní osmnáctiletou dceru.

V případě potrestání kutnohorského policisty nehrozí vražda z vášně, ale emoce, které jeho diskusní příspěvek vyvolal, jsou, jak se zdá, také silné. Právě zjitřené emoce jsou častým důvodem převážení nevýhod internetové debaty nad jejími výhodami

Jedním z velkých plus internetových debat, je okamžitá zpětná vazba přispěvatelů do těchto diskusních fór. Neanonymní vyjádření vlastního názoru v reálném životě vyžaduje značnou odvahu a tu má jen nemnoho lidí. Právě internetové diskuse daly možnost vyjádřit se anonymně i těm méně odvážným. Lidé zbavení strachu z postihu dokáží daleko lépe a upřímněji vyjádřit svůj názor na sociální problémy ve skupině lidí nebo ve společnosti. Zbavit se možnosti slyšet necenzurované názory lidí ze svého okolí je jako stát se slepým a hluchým. Zvláště pokud jde o pracovní vztahy mezi nadřízenými a podřízenými.


Závěrem:

Krok, který ředitelka kutnohorské policie plk. JUDr. Blanka Matějů učinila, může mít za následek ztrátu jediné neutrální půdy v policejním sboru. Tu tvoří právě intranetová diskusní fóra, kde se smazávají rozdíly v hodnostech a funkcích a kde se mohou policisté vyjadřovat otevřeně. Tato neutrální půda by neměla být zničena jen z důvodu něčí uražené ješitnosti.

Vložil: Lukáš Heinz
Publikováno: 22. 02. 2013


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 121
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio