Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Dovolená na ZOP
33 minut | JOE: REPLY:QUARESS:74284-1:2024-06-16 09:52:41: ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
11 dní | VSCRVSCR: REPLY:MONOCAJT:74260-1:2024-05-13 08:28:23: ...
What’s App+27673406922 ]] to get powerful mag...
13 dní | : BITCOIN & CRYPTO SCAM RECOVERY SPECIALIST...
Krátkozrakost a HLA-B27
25. 05. 2024 | APEP: REPLY:CRACKY:74276-1:2024-05-22 19:47:11: No ...
hypertenze zdr. prohlídka
16. 05. 2024 | PATTAS1: Zdravím, smím se zeptat na které oddělení v O...
Policie bez Maturity
16. 05. 2024 | PATTAS1: https://www.youtube.com/watch?v=P2jOsOYO9U0 ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
08. 05. 2024 | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
08. 05. 2024 | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
08. 05. 2024 | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
08. 05. 2024 | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...

Žádná práce se neprodává sama

ilustrační
Existuje jen velmi málo policejních útvarů Policie ČR, které dokážou svoji práci veřejně prezentovat. Možná tato neschopnost plyne z domněnky, že dobrá práce se prodává sama. Ale žádná, ani ta nejlepší práce se sama neprodá.
ilustrační | Foto: LH

Nikdo nás nemá rád


Poslední dobou si připadám jako ve večerníčku Rákosníček a Hvězdy. Ze všech stran slyším nářky typu: „Nikdo mně nemá rád, nikdo si se mnou nechce hrát“. Píšou mi kolegové z různých útvarů, které chtějí rušit, že oni přece odvádějí skvělou práci, a přesto je v rámci úsporných opatření označí za nepotřebné a odepíšou jako závadové zboží. 

Věřím tomu, že tyto útvary jsou důležité a odvádějí skvělou práci. A proč tomu věřím? Protože tyto stěžovací maily jsou často mnohastránkové. Jsou v nich vylíčeny úspěšné zákroky policistů onoho útvaru. Hovoří se v nich o rozsahu činností, které policisté musejí provádět. Také o jejich vytíženosti a riziku, které musí denně podstupovat. Fajn a co z toho ptám se? Můžeme si společně zanaříkat nad tím, jaká je život svině, nebo i někdo jiný. Ale kdo bude vědět, že zrovna tito policisté odvádějí skvělou práci? Já, policisté postiženého útvaru a možná jejich blízcí? Dost málo a dost pozdě na férový boj za záchranu. Prodávat svou práci v okamžiku, kdy vám zvoní hrana, na to už je asi dost pozdě myslím.Tiskoví tu nejsou od toho??!!


Jedno mně vždy udiví, a totiž to, že policisté, kteří dokážou napsat mnohastránkový mail, nejsou schopni přenést jej do prezentační formy a pokusit se svou práci zviditelnit. Někdo jistě podotkne, že to by měli dělat tiskové odbory. Já se ptám: Kolik toho o jednotlivých útvarech dokážou říct tiskoví mluvčí? Policie má stovky útvaru. Kdyby o každém z nich měli mít tiskoví mluvčí jen základní údaje, byly by to gigabajty informací, které lidský mozek není schopen pojmout. Asi stejná utopie, jako kdyby si měl každý policista pamatovat znění všech platných závazných pokynů, vztahujících se k jeho práci.
Nevíme o vás, tedy vás nepotřebujeme.


Pokud veřejnost nebude vědět, že existuje nějaký policejní útvar, který odvádí skvělou práci, nebude ji ani zajímat, když takový útvar zruší. Proč by taky mělo. Asi každý druhý český občan ví, kdo je Agáta Hanychová. Je vidět, je slyšet, pořád se o ní mluví. Kolik lidí asi ví, že v Kladně existuje útvar psovodů, který měl být ještě nedávno zrušen. Nebýt intervence médií, některých lidí a nakonec i kraje, zřejmě by zmizel, jak pára nad hrncem. Jen minimum lidí by vědělo, že tento útvar někdy existoval.
Kdo umí prodat, má navrch


Živým příkladem, že lze prodat policejní práci, je pražská Pohotovostní motorizovaná jednotka. Neboli všudybylové. Stačí se podívat na titulky novin. Policisté pražské Pohotovostní motorizované jednotky zadrželi....... Hlídka pražského útvaru PMJ pronásledovala...... Zapnu si televizi a koukám na 112ku. Koho vidím? Policisty pražského útvaru PMJ jak provádějí zákrok. Kromě pozornosti, to policistům PMJ přináší také investice do jejich vybavení a výcviku. A hlavně bych chtěl vidět sebevraha, který by se pokusil takto medializovaný a populární útvar vyškrtnout.

Podle někoho přehnané. Stačí se ale podívat na některé kanály satelitní televize a uvidíte povětšinou americké policisty, jak provádějí nejnebezpečnější zákroky za účasti kamer, doslova jako v nějaké reality show. Co našinec může vnímat jako mediální exhibicionismus, je jinde vnímáno jako běžná prezentace dobře odvedené práce.


Že média nemají zájem? Blbost. Regionální tisk má často problém zaplnit stránky zajímavými zprávami. Neznám zajímavější práci, než je ta policejní. Za dobrou zprávu a akční fotky by mnozí regionální redaktoři byli schopni vraždit. Existují také zájmové časopisy jako Rescue report apod. a v neposlední řadě třeba zájmové servery, jako policista.cz. Myslím, že budu mluvit za celou redakci, když řeknu, že není větší potěšení, než prezentovat dobrou policejní práci, nebo aktivní policejní útvar.

 Udělej si sám

Pokud by vás napadlo udělat své práci nebo svému útvaru reklamu, zřejmě by bylo nutné, nechat si prezentaci oficiálně schválit. Je to složité? Už jste to zkoušeli? Já ano. V rámci svého krajského policejního ředitelství a ve spolupráci s městským úřadem prezentuji pro veřejnost svého okrsku přednášky s bezpečnostními tématy. Schvalovací proces probíhá asi takto: 1.) Zašlu mail s prezentací a komentářem.  2.) Zvednu služební trubku a vytočím číslo tiskového odboru. 3.) Požádám slušně o schválení.  Výsledek druhého dne zní: (Ano), (Doplňte o..... ) a slovo (Ne), jsem ještě neslyšel.

Pokud máte jen dvě hvězdičky, pak znáte někoho, kdo umí telefonovat a možná i posílat elektronickou poštu. Požádejte jej, ať to udělá vašim jménem. Pokud nezvládnete ani toto, zřejmě je rozhodnutí o tom, že vás Policie ČR může postrádat, zcela správné.


Policie ČR není žádná běžná firma, jak tvrdil bývalý ministr vnitra Ivan Langer. Jsme profesionálové mnoha specializací, pracující v nejvytíženějším ozbrojeném sboru této země. Denně odvádíme tvrdou práci a nasazujeme zdraví i život. Ovšem co se týče sebeprezentace, platí pro nás stejná pravidla, jako v komerčním světě.  Dnes zdaleka nestačí jen dobře pracovat. Je třeba umět dobrou práci prodat. Ale to mnohým z nás činí pořád ještě problémy.

Vložil: Lukáš Heinz
Publikováno: 08. 11. 2010


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 34
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio