Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nosný systém pro pořádkové policisty
10. 09. 2018 | JAN-POLICKY: Za mě rozhodně palec hore!... Tohle tu chybí ...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
26. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Wachpolizei – saská odpověď na migrační krizi...
20. 03. 2018 | PETR-KLINOVSKY: REPLY:VETERAN2:69188-1:2018-03-18 22:15:46: K...
Benefiční kalendář olomoucké zásahovky podpoř...
01. 03. 2018 | PETR-MORAVEC: 1. V informaci z popisu:"Policisté ze ZJ...
O dobročinný kalendář zásahové skupiny ZONA j...
28. 02. 2018 | TRNKALINKA: Skvělá práce páni kolegové! Už se těším na da...
MÁ POLICEJNÍ SVÁTOST SMÍŘENÍ
17. 12. 2017 | SPATNEZKUSENOSTI: Souhlasím. Až na rádoby JUDr komorouse. Měl j...
Ženy, sexismus (na obě strany) a pohlavní riv...
2 hodin | CODY: Aby to nevyznivalo zas jako akční film, toho ...
obor Kriminalisticko právní specializace
22 hodin | MARCI12: Zdravím, téma je sice staré, ale třeba pomůže...
Jak na psychotesty
2 dní | EVAB: REPLY:KOSI:69856-1:2018-10-18 20:43:23: To ne...
zkušenost s botama
4 dní | FIZIRN: REPLY:MIA:69822-1:2018-10-17 07:35:21: špička...
Ochranná služba
5 dní | MOP33: Předem díky za příspěvky!...
Ostrava - sako
6 dní | LINFAR: Nikdo nic ?...
PAČR- přijetí
6 dní | FEHER: REPLY:TAHAC:69801-1:2018-10-08 06:57:14: My...
Vyhláška 393/2006 sb.
8 dní | APEP: REPLY:GHOST-COP:69810-1:2018-10-12 23:33:25: ...
ZNOVUPŘIJETÍ - volné místo na OOP Kojetín, ÚO...
9 dní | MIRALIP: Mohl bych se zeptat, kde se u znovuprijeti vy...
UKONČENÍ SLUŽEBNÍHO POMĚRU
13 dní | APEP: No ale zkušební doba trvá prvních šest měsíců...

PRÁVO: Policejní prezidium nahradilo náměstka během jeho nemocenské

Policejní prezident Oldřich Martinů nahradil podle informací Práva v úterý na postu svého náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování (SKPV) Jiřího Houbu, který je přitom v současnosti jen několik dnů v pracovní neschopnosti. Zprávu uveřejnil server Novinky.cz.
| Foto: ilustrační

Aniž by to prý Houbovi osobně řekl, dosadil do jeho funkce Viktora Čecha, dosavadního zástupce ředitele celorepublikové kriminálky a Houbovi přes jiného policistu vzkázal, že se už nemá vracet. Právu to potvrdil sám Houba s tím, že se o svém nahrazení dověděl zprostředkovaně.

„Potvrzuji, že jsem byl po čtyřdenní pracovní neschopnosti nahrazen Viktorem Čechem, který je od dnešního dne pověřen výkonem funkce náměstka SKPV. Bylo mi vzkázáno, že pokud bych se chtěl vrátit, tak budu odeslán na studijní pobyt na ministerstvo vnitra,“ řekl Právu v úterý Houba, který je podle svých slov postupem Martinů rozhořčen.


Potřeboval dlouhodobé řešení


Také Martinů svůj krok Právu následně potvrdil s tím, že se rozhodl Houbu nahradit kvůli jeho údajně plánovanému odchodu do civilu. „Přirozeně jsem začal hledat vhodného adepta a toho jsem v úterý pověřil zastupováním, protože pan Houba je nepřítomen,“ uvedl Martinů.

Na dotaz Práva, zda Čech zůstane ve funkci i poté, co se Houba vrátí z nemocenské, policejní prezident odpověděl: „Ano, je to přesně tak. Bude pověřen zastupováním do doby, než bude vypsáno výběrové řízení a po dobu nepřítomnosti náměstka Houby.“

Ten se v současnosti léčí kvůli problémům s vysokým tlakem, které se objevily vlivem velkého stresu. „Pan prezident údajně říká, že jsem s ním přestal komunikovat, ale to není pravda. Jeden den jsem měl vypnutý mobil, protože jsem podstupoval čtyřiadvacetihodinové měření tlaku a lékařka mi doporučila, abych měl telefon vypnutý,“ vysvětlil Houba s tím, že žádný další pokus o kontakt Martinů následně neučinil.

Policejní prezident k tomu Právu sdělil, že osobně poslal za Houbou dva policisty, aby mu jako první změnu oznámili, a učinil tak prý proto, že se mu Houbu nepodařilo jiným způsobem kontaktovat.

Nynější krok policejního prezidenta je velmi neobyvklý. Dosavadní praxe na prezidiu byla taková, že když někdo z náměstků onemocněl nebo měl dovolenou, zastupoval jej jiný náměstek. Teď jen po čtyřech dnech Houbovy nemocenské má za něj Martinů náhradu.


Plánovaná výměna


„Mohl jsem pověřit někoho z náměstků, což by bylo logické, ale vzhledem k tomu, že Viktora Čecha už mám připraveného dlouhodobě, tak nebylo co řešit a je to standardní postup, který mi umožňuje zákon o služebním poměru,“ přiznal Martinů, že o výměně Houby uvažoval již několik týdnů.

Houba sice oficiálně ve funkci náměstka zatím nekončí, nicméně je mu prý jasné, že už se do ní po zhruba měsíční nemocenské nebude moci vrátit. Důvody takového rozhodnutí policejního prezidenta nechtěl náměstek příliš komentovat. Nicméně se spekuluje o tom, že se Houba nezamlouval především ministrovi vnitra Martinu Pecinovi (nominovanému ČSSD).

Ministr však jakoukoli roli v personálních změnách na prezidiu odmítl. „Pana Houbu jsem jako ty ostatní viděl dvakrát v životě, vůbec ho neznám. Já se snažím držet policisty od těla. Mějte rozum, myslíte si, že by mě ti chlapi poslechli. Nad policejním prezidentem nemám personální pravomoc a policii nechávám žít,“ odmítl nějaký zásah do chodu prezidia ministr.

Kdyby se prý snažil na prezidiu dělat nějaké personální změny, tak by s ním prý vláda rychle vyběhla. „Do voleb nic takového dělat nebudu,“ podotkl. Pecina však nynější krok policejního prezidenta týkající se výměny náměstka schvaluje. „Jestliže pan Houba řekl, že bude měsíc marod, tak se nedivím, že policejní prezident někoho na jeho místo pověřil,“ doplnil ministr. 


O Houbově odvolání se mluvilo už minulý měsíc


Nynější Houbův konec tak potvrzuje informace Práva, které o možném odvolání tohoto náměstka psalo již v červnu. Tehdy policejní prezident našemu deníku sdělil, že by rád našel za Houbu náhradu do začátku srpna. To se prakticky vyplnilo.

Martinů od počátku tvrdí, že jej Houba sám v květnu požádal o odchod do civilu do konce roku a že mu to nejdříve vymlouval. Později se prý rozhodl jeho návrh akceptovat a hledat za něj náhradu. Houba však Právu řekl, že od policie odcházet aktuálně nechtěl.

Houbovi bylo nyní podle jeho slov sděleno, že by se po návratu z nemocenské, který plánuje asi do měsíce, přesunul na ministerstvo a tam se měl starat o vyhodnocení reformy policie. Dá se však očekávat, že tuto nabídku nepřijme a zřejmě od policie skutečně odejde.

 

 

Text: novinky.cz

Vložil: Ondra Skalník
Publikováno: 04. 08. 2009


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 17
Diskutovat ke článku.