Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Krátkozrakost a HLA-B27
9 hodin | ELISKAP: REPLY:APEP:74271-1:2024-05-17 22:08:09: Taky ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
15 hodin | CODY: PS: taky znám holku co jí umožňili u ochrany ...
hypertenze zdr. prohlídka
včera | PATTAS1: Zdravím, smím se zeptat na které oddělení v O...
Policie bez Maturity
včera | PATTAS1: https://www.youtube.com/watch?v=P2jOsOYO9U0 ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
9 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
9 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
9 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
9 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Justiční stráž
11 dní | VSCRVSCR: REPLY:L04GHR:74240-1:2024-04-05 14:57:14: J...
Příprava na fyzické testy
12 dní | VSCRVSCR: REPLY:MONOCAJT:74234-1:2024-03-18 13:16:18: ...

Proč se u nás grázlům daří

ilustrační
Za poslední čtyři měsíce se mi hned dvakrát stalo, že jsem byl zcela bezdůvodně napaden na veřejnosti jiným člověkem. Nebyl jsem v uniformě, tyto lidi jsem nijak neprovokoval a nikdy předtím jsem je neviděl. Oba incidenty skončily naštěstí pouze slovním vyhrožováním ze strany útočníků. Ale mohlo to být i jinak. Podobné incidenty se ovšem stávají i jiným lidem a jsou stále četnější. Proč tomu tak je?  
ilustrační | Foto: internet

Moje přítelkyně, která byla svědkem obou incidentů mi posléze položila mnoho otázek, které jsem ji zodpověděl, jak nejlépe jsem uměl. Nejenom moje přítelkyně, ale i ostatní lidé si myslím zaslouží odpověď na tyto otázky.

 

Proč jsou agresivní?

K tomu aby člověk pochopil jak podobní lidé myslí, musel by znát sociální podmínky ve kterých vyrůstali. Díky tomu, že již více než deset let s podobnými lidmi pracuji, znám jejich osudy. Výchova, které bývají podrobení se dá přirovnat spíše k režimu středověkých sirotčinců, než k rodinnému zázemí. Vůdcem rodiny bývá dominantní jedinec, který vyžaduje bezvýhradnou poslušnost , přičemž univerzální výchovnou metodou je výprask. Jediné pravidlo, které tito lidé uznávají je tedy právo silnějšího. Čím větší agresivita, tím větší šance na přežití. Pokud se tedy pohybují ve společnosti podobných lidí, míra agresivity určuje postavení v této skupině. Takto fungující skupině se ve zvířecí říši říká, „smečka“. A stejným způsobem jako ve směčce, prosazují tito lidé své zájmy ve společnosti. Výjimku tvoří sociopati. Těm jsou, přes mnohdy láskyplnou výchovu, běžné lidské pocity cizí. Páchají násilí beze strachu z postihu a žádné hranice nedodržují.

 

 

 

Proč agresivních lidí přibývá?

 

Odpověď je jednoduchá: Protože mohou beztrestně páchat násilí. V jejich agresivitě jim policie nemůže účinně bránit, dokud tito lidé nepřekročí určitou mez. To už jde ovšem někomu o zdraví nebo o život. V mém policejním okrsku se pohybuje několik takovým lidí. Znám je jménem, protože nemine týden, kdy by nebyli nedobrovolnými návštěvníky mé domovské policejní služebny. Ve většině případů, protože někoho napadli, nebo si přivlastníli věc, která jim nepatří. Jsou propuštěni dříve, než skončí papírování na jejich další lumpárně. A rozhodně z toho nemám já a nikdo z mých kolegů radost.

 

 

Proč s nimi policie nezatočí?

 

Tito lidé se potýkají se zákony tak často, že důvěrně znají onu hranici, kterou nemohou překročit. Pokud si tedy chtějí na někom vylít svůj vztek, ublíží jinému člověku jen tolik, aby se daný skutek dal po právní stránce kvalifikovat pouze jako přestupek. Pro jejich oběť to ovšem znamená šok, modřiny a mnohdy dlouhodobé psychické problémy. Je téměř pravidlem, že útočník nemá trvalé bydliště a stálý příjem. Finanční sankce ze strany úřadů, se v těchto případech naprosto míjí účinkem. Naopak, společnost platí náklady na vymáhání těchto nevymahatelných pohledávek.

Stejní lidé se dopouštějí drobných krádeží a velmi striktně se drží pravidla, že cena odcizeného zboží nesmí překročit určitou finanční hranici, kdy by mohli být trestně stíháni. Tito násilnící a zlodějíčci mají často takových skutků na svém kontě desítky, ale zůstávají nepotrestáni.

 

 

Co s tím?

 

Policisté již velmi, velmi dlouhou dobu požadují po politicích zavedení jednotné evidence přestupků, kde by byly činy těchto výtečníků evidovány. Po úpravě trestního zákona a trestního řádu, by mohli být pachatelé přestupků za určitý počet incidentů podobného charakteru postihováni jako za trestný čin. Zdá se však, že naši zákonodárci mají jiné starosti, než ochránit své voliče před podobnými individui.

 

 

Co dělat, když na ně zákon nemůže?

 

Rozhodně nemá cenu s těmito lidmi diskutovat. Díky podmínkám ve kterých byli vychování, budou diskusi považovat za projev slabosti. Pokud je nejde ignorovat, je třeba se jim bránit dostupnými zákonnými prostředky. Bohužel, je až překvapivé, kolik lidí v dnešní době považuje nošení např.obranného spreje za cosi nežádoucího nebo minimálně podivného. Riziko, že budete napadení je asi stejné, jako že prožijete dopravní nehodu, nebo budete hospitalizování v nemocnici. Přitom používání airbagů, bezpečnostních pásů, nebo užívání léků nikdo za podivné nepovažuje.

 

Možná to je způsobeno tím, že se někteří populisté snaží držitele obranných prostředků kriminalizovat. Tito pseudohumanisté razí heslo: „Kdo se připravuje na obranu je násilník a může být nebezpečný“. Je to asi stejný nesmysl, jako kdyby se o člověku poutajícím se ve vozidle mělo říkat, že bude jezdit agresivně, protože očekává vlastní dopreavní nehodu. Spoléhat v dnešní lhostejné společnosti na pomoc jiných je minimálně pošetilé. Zdraví a život máte jen jedno a je rozhodně lepší hájit se u soudu a žít, než zemřít a být tématem krimi zpráv jako oběť násilného činu.

Závěrem

Nechci strašit veřejnost, nebo být prorokem úpadku společnosti. Lidé páchající násilí byli, jsou a budou mezi námi. Je potřeba naučit se jim bránit a efektivně postihovat jejich nežádoucí chování. Protože nečinně přihlížet a nechat se těmito lidmi terorizovat, rozhodně nevede ke vzniku lidštější a humánnější společnosti. Britský politik a filozof , Edmund Burke řekl: „Pro vítězství zla postačí, když slušní lidé nebudou dělat nic“.

Vložil: Lukáš Heinz
Publikováno: 07. 11. 2011


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 1 / Celkový počet hodnoceni 3Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 60
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio