Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Wachpolizei – saská odpověď na migrační krizi...
20. 03. 2018 | PETR-KLINOVSKY: REPLY:VETERAN2:69188-1:2018-03-18 22:15:46: K...
Má cenu ZOP
včera | MIA: REPLY:AF13:71016-1:2020-02-22 15:48:07: Hanba...
Pracovník dohledového centra bezpečnostních s...
2 dní | NOBODY: ???...
CZ 75 D Compact vs malé ruce
2 dní | CHIP: Dělají se hliníkové, placaté. Asi ve třech tl...
Zdravotní testy
3 dní | KLENIS: REPLY:GHOST-COP:71013-1:2020-02-21 11:42:25: ...
Psychotesty celnaku
4 dní | DADULE: REPLY:NIKES75:71002-1:2020-02-19 20:22:42: ...
How to Buy PMP certificates Exam in Saudi Ara...
4 dní | KOFFIBROWN02: How to Buy PMP certificates Exam in Saudi Ara...
Registered TESTDAF Certificate Online For Sal...
4 dní | KOFFIBROWN02: Registered TESTDAF Certificate Online For Sal...
Skype:(modify ielts)buy TOEFL certificate onl...
4 dní | KOFFIBROWN02: Buy a registered TOEFL certificate. The TOEFL...
Mám na to? ZOP
6 dní | VALAR-MORGHULIS: To je sila, si pamatuji, jak jsem na ZOPce br...
Přijímací řízení
8 dní | SHOGUN: Psychotesty platí dva roky....

Radikálové v Litvínově: Praky proti mačetám a jeden obviněný

Policie ČR
AKTULIZACE 29.10.2008: Podle informací, které má naše redakce k dispozci, se připravuje další mítink týkající se dění na litvínovském sídlišti Janov. Dělnická strana svolala na 17. listopad 2008 do Litvínova shromáždění nazvané „Proti pozitivní diskriminaci a policejnímu násilí.“   
Policie ČR | Foto: policista.cz

AKTULIZACE 22.10.2008:"Prohlášení k pochybení Policie ČR při nepokojích v Litvínově." Zpráva s tímto názvem přišla e-mailem v minulých hodinách na adresu  šéfredaktora webu. Jde o prohlášení dvou nevládních organizací týkající se sobotního dění.  A můžete se v něm dočíst například, že: "Špatným postupem policie a podceněním dané situace došlo k nezajištění základních povinností právního státu – ochránit své obyvatele." Celé stanovisko dvou nevládních organizací si můžete přečíst na konci původního článku.


Původní text z 20.10.2008: Nebývale vyhrocený happening pravicových radikáků zažily v sobotu ulice města Litvínova. Ve stínu krajských a senátních voleb zůstavají smutná fakta: Radikálové s sebou na pochody vozí praky a Romové chodí po ulici s mačetami v ruce. To vše za potlesku místních, kteří podle fotografa serveru iHNed.cz aktivisty ultrapravice vítali jako osvoboditele.

Zhruba tři stovky sympatizantů krajní pravice,  kteří se během dopoledne objevili v Litvínově na Mostecku, napochodovaly směrem k sídlišti Janov, na kterém žije početná romská komunita. Romům, kteří o chystané "návštěvě" pravicových extremistů dopředu věděli, přijelo na pomoc několik desítek Romů z okolních měst. Romové vyčkávali s klacky a násadami v ruce.


Radikálové se k početné skupině Romů přiblížili na vzdálenost několik desítek metrů, v útoku jim bránil policejní kordon. Ten se extremisté pokusili obejít, což se jim nakonec nepovedlo, policie jim v tom zabránila  a s pomocí těžkooděnců je rozehnala. Jednoho radikála policisté během střetu zadrželi.

O pár minut později radikálové na policisty vrhli znovu, tentokrát vyzbrojeni skleněnými lahvemi a kameny. Policisté museli na odvrácení útoku použít vodní dělo a slzný plyn, střet si vyžádal několik zraněných a čtyři zatčené neonacisty. Kolem 17 hodiny už byla situace na sídlišti Janov i v centru Litvínova zcela pod kontrolou.---------------------------------AKTUALIZACE: 


Prohlášení k sobotním nepokojům vyvolaným militantní neonacistickou scénou a k neschopnosti České republiky dostatečně chránit veřejnost před neonacisty


V sobotu 18.října 2008 organizoval Národní odpor a členové Dělnické strany demonstraci v Litvínově. Záměrně neohlášené shromáždění směřovalo proti romské menšině obývající sídliště Janov. Jednalo se o provokativní akci vedenou militantními neonacisty, jejímž cílem bylo vyvolat násilné střety s Romy. Bezpečnostní složky státu musely vědět, že se jedná o jedno z nejrizikovějších shromáždění letošního roku, přesto přípravu podcenily a následně na místě proti neonacistům nezasáhly takovým způsobem, který by byl v demokratické společnosti adekvátní. 

Od okamžiku kdy neonacisté zveřejnili pozvánku na pochod Janovem bylo jasné, že její bezpečnostní rizika nebudou malá. Neonacistické webové stránky (pozn.1) ,  webová stránka Dělnické strany a několik diskusních fór dávaly najevo, že do Litvínova a Janova se sjedou stovky neonacistů, které hodlají napadnou romskou komunitu.

V sobotu 18.října se neonacisté  sešli na litvínovském nádraží. Již zde bylo patrné, že policie akci velmi podcenila a že její aktivity nejsou koordinovány. Na místě bylo přítomno pouze několik desítek policistů, kteří celou akci kontrolovali pouze z povzdálí. Ačkoli na nádraží došlo k napadení fotografa a kameramana, policie nezasáhla, řidič policejní dodávky, který celý incident viděl, raději odjel pryč, než aby musel situaci řešit. Přítomný antikonfliktní tým také nezasáhl.
 
Některé policejní útvary naopak na jiných příjezdových místech do Litvínova neonacisty kontrolovaly, nalezené zbraně jim zabavily a majitelům neumožnily zúčastnit se shromáždění. Ačkoliv tedy velitel zásahu musel mít jednotlivé poznatky o tom, že neonacisté přijíždějí na akci ozbrojeni, policie nepřistoupila k plošné kontrole ostatních aktivistů s cílem odhalit další držení zbraní, odebrání těchto zbraní a budoucímu zabránění násilných střetů.

Policie ČR tak umožnila proniknout ozbrojeným neonacistům do centra Litvínova Po přednesení projevů bylo  shromáždění rozpuštěno starostou Litvínova, kterého se téměř okamžitě pokusilo několik maskovaných neonacistů napadnout.
Poté se neonacistům podařilo prolomit početně slabé zásahové jednotky. Skupinky militantů překonaly vzdálenost 3 km z centra Litvínova až ke čtvrti Janov a navíc se během cesty ozbrojily dalšími kameny, lahvemi a tyčemi. Neonacisté útočili na policisty, postavili několik barikád, stříleli prakem, házeli po policistech kameny, lahve, napadali novináře a chystali se zaútočit na Romy. Jen velkou shodou náhod nedošlo ke skutečnému střetu mezi útočícími neonacisty a napadanými Romy.

Špatným postupem policie a podceněním dané situace došlo k nezajištění základních povinností právního státu – ochránit své obyvatele bez ohledu na barvu pleti, etnický či národnostní původ, víru, sexuální orientaci, politický názor a další.

Policie nedostatečným způsobem šetřila trestnou činnost, nezadržela a nezkontrolovala totožnost desítek osob, které se dopouštěly nebo se mohly dopustit některého z trestných činů podle §§ 196-198a nebo §§ 260-261 trestního zákona. Zcela rezignovala na své povinnosti uložené jí zákonem o policii, konkrétně povinnosti chránit bezpečnost osob a majetku a odhalovat trestnou činnost a její pachatele.

V neposlední řadě vystavilo velení policie tím, že nebylo schopné akci dostatečným způsobem připravit a organizačně zajistit, a uvedlo v nebezpečí zranění i zasahující policisty.

Provokace, snaha vyvolat násilí, otevřený rasismus a páchání trestné činnosti za dozoru policie nesmí být legitimní v žádné demokratické společnosti.

Domníváme se, že došlo na úrovni policejního vedení k takovým pochybením, které není  možné přejít bez vyvození osobní zodpovědnosti velitele opatření, ředitele okresního policejního ředitelství, ředitele krajského policejního ředitelství, policejního prezidenta a v neposlední řadě ministra vnitra.

Proto žádáme, aby došlo k
-    přezkoumání  a zveřejnění šetření postupu velitele opatření v Litvínově dne 18.října 2008. Zejména zjištění :

o    kolik bylo na místě přítomných pořádkových jednotek a jak vybavených
o    proč pořádkové jednotky umožnily neonacistům odejít z nám. Míru a pokusit se zaútočit na obyvatele čtvrti Janov
o    proč antikonfliktní tým vyjednával s neonacisty poté, kdy neuposlechli opakovaných výzev a snažili se zaútočit na obyvatele sídliště Janov
o    jak je možné, že policie po několikahodinových bojích odvedla ty samé neonacisty zpět na nádraží a nezkontrolovala jejich totožnost? Proč bylo zadrženo pouze 6 osob, ačkoli porušení zákona se jich  dopustilo několik desítek
o    jak mohlo dojít k tomu, že pachatelé násilné trestné činnosti pronikli až do těsné blízkosti romské komunity/osob romského etnika
o    jak je možné, že antikonfliktní tým vyjednával s neonacisty poté, co opakovaně porušili policejní výzvy
-    přezkoumání postupu zodpovědného představitele okresního policejního ředitelství
-    přezkoumání postupu zodpovědného představitele krajského policejního ředitelství
-    vyvození politické odpovědnosti policejního prezidenta a ministra vnitra
o    zejména zodpovězení otázky jak je možné, že v demokratickém právním státě nejsou bezpečností jednotky schopné ochránit příslušníky etnické menšiny před militantními neonacisty
Dále žádáme o informaci, jaké personální důsledky byly z pochybení bezpečnostních složek konkrétně vyvozeny.


V Praze dne 21. října 2008

Tolerance a občanská společnost, o.s.
Český helsinský výbor


pozn.:

1)  www.odpor.org, http://protestinfo.wordpress.com/

Vložil: redakce
Publikováno: 29. 10. 2008


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 85
Diskutovat ke článku.