Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Krátkozrakost a HLA-B27
včera | APEP: REPLY:CRACKY:74276-1:2024-05-22 19:47:11: No ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
5 dní | MONOCAJT: REPLY:CODY:74269-1:2024-05-17 16:41:04: Nej...
hypertenze zdr. prohlídka
10 dní | PATTAS1: Zdravím, smím se zeptat na které oddělení v O...
Policie bez Maturity
10 dní | PATTAS1: https://www.youtube.com/watch?v=P2jOsOYO9U0 ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
18 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
18 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
18 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
18 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Justiční stráž
20 dní | VSCRVSCR: REPLY:L04GHR:74240-1:2024-04-05 14:57:14: J...
Příprava na fyzické testy
20 dní | VSCRVSCR: REPLY:MONOCAJT:74234-1:2024-03-18 13:16:18: ...

Recenze - Gerber Bear Grylls Ultimate

Gerber BG Ultimate
Jazykově vybavení policisté mají v současné době možnost, zúčastnit se zahraničních misí. Naše policisty najdete například v africké Libérii nebo v Afghánistánu. V těchto zemích je příroda stále pánem nad vším živým. Pokud  v tvrdých přírodních podmínkách těchto zemí zůstane člověk sám bez pomoci, aby přežil, potřebuje opravdu kvalitní vybavení. Kvalitní nůž pro přežití k takovému vybavení patří.
Gerber BG Ultimate | Foto: Marek Šustáček

Do ruky se mi dostal jeden takový nůž, který si dělá nárok na titul: Nůž k přežití. S kolegou jsme se rozhodli ani trochu jej nešetřit a otestovali jsme nůž v naších přírodních podmínkách, jak nejlépe, resp. jak nejhůře je to šlo.

bear_grylls_ultima-jpg.jpg bear_grylls-jpg.jpg


Bear Grylls

Nůž získal jméno po Edwardu Michaelovi (Bearu) Gryllsovi.  Tento Angličan se narodil v roce 1974. Ve svých 19ti letech vstoupil do služeb 21 pluku SAS, kde sloužil do roku 1996, kdy se mu při seskoku jen částečně otevřel padák a po tvrdém dopadu si zlomil tři obratle. Přestože lékaři předpokládali, že již nikdy nebude chodit, jeho vůle mu pomohla vyléčit se. Krátce po té, se v roce 1998 stal nejmladším člověkem, který zdolal Mount Everest, pouhých 18náct měsíců po zranění.  Za svoji nezdolnou medvědí vůli si vysloužil přezdívku Bear, (medvěd), kterou používá dodnes. Tento muž má na kontě mimo jiné, dalších 8 světových rekordů.

Skutečně známým se stal po sérii pořadů na kanálu Discovery: Man vs Wild a Ultimate Survival, kde učí diváky jak přežít v nejtěžších přírodních podmínkách. Proslul tím, že své rady nejen sděluje, ale názorně je předvádí. Můžete jej tak vidět, jak v seriálu pije vodu ze sloního trusu, vlastní moč, nebo slézá strmé skály. Výstroj pro natáčení si vybírá sám a také díky tomu vznikla spolupráce mezi Bearem Gryllsem a nožířskou firmou Gerber. Ta nakonec vyrobila speciální edici nožů na přežití, jejíchž spoluautorem je právě Bear Grylls. A právě z této edice je nůž Bear Grylls Ultimate.

bg-jpg.jpg

Rozměry:

Nůž

Délka nože: 25,4 cm.

Délka čepele: 12, 2 cm drop point (kombinované ostří)
Materiál čepele: Nerezová ocel 7 Cr 17 Mov
Materiál rukojeti: Polypropylen
barva rukojeti: šedo-oranžováPouzdro

Materiál: Nylon v kombinaci s tvrzeným plastem
V pouzdru je integrován magnezitové škrtadlo a brousek


Popis:

Nůž má kombinované ostří. Prvních 6 cm tvoří hladké ostří. Zbytek je zoubkované ostří se zaoblenými hranami sloužící k snadnému narušení struktury, lan, pásů nebo kůže. U zoubkovaného ostří je výbrus široký 4mm a u hladkého jen 1mm.  Na hřbetě je čepel široká 5mm a 1 cm od záštity má čepel na hřbetu malý vybrus pro magnezitové škrtadlo. Rukojeť nože je vyrobena ze dvou materiálů. Tvrdý plast oranžové barvy tvoří záštitu a šedý měkký polypropylen tělo rukojeti. Na konci rukojeti je masivní kovová patka s otvorem pro provlečení šňůry s píšťalkou.

Pouzdro tvoří výlisek s tvrdého plastu, upevněný na podkladu z kondury. Ve spodní části plastového pouzdra je přilepen další plastový výlisek do kterého přesně zapadá magnezitové škrtadlo s úchytem ve tvaru T.  Po rozepnutí úchytek na suchý zip se dá plastová část pouzdra vyklopit. Po vyklopení lze použít brousek, který je na pouzdru přišroubován.


Test:

Kovová patka:

Nůž jsme testovali na zatloukání hřebíků, pomocí k tomu určené kovové patky. Pokud má člověk dobré oko a netrefí se na hřebík vlastním prstem, pak jde zatloukání poměrně snadno. S kladivem to rozhodně nejde srovnávat, ale k zatlučení stanových kolíků, nebo vyklepnutí zlomeného čepu se to vážně šikne. Ani po zatlučení několika hřebíků se na patce neobjevil známky opotřebení, nebo škrábance. Což samo o sobě svědčí o kvalitě materiálu patky.

img_9937-jpg.jpg img_9939-jpg.jpg
nuz_001-jpg.jpg nuz_002-jpg.jpgČepel

Čepel jsme testovali na suché větvi o průměru 7 cm. Za tři minuty sekání a řezání se větev podala. I po té bylo ostří stále ostré, přičemž se z čepele začala stírat svrchní šedá vrstva. Tomu ale nelze nijak zabránit. Jde prostě o nůž na přežití, ne na parádu.

img_9940-jpg.jpg img_9942-jpg.jpg
img_9941-jpg.jpg img_9946-jpg.jpgPřestože všichni vědí, že k házení jsou určeny zcela jiné nože a nožem na přežití se na cíl nehází, najde se pořád ještě dost lidí, kteří dokáží tímto stupidním způsobem svůj nůž zničit. A protože je takových troubu pořád mnoho, zkusili jsme to i my. Pouštěli jsem nůž z výšky ramen na suchý pařez a také jsme jej házeli s otočkou do hlíny. I takové zacházení hrot nože vydržel. Nůž jsme také zařízli ostřím do špalku. Po té jsme se jej snažili vikláním ze strany na stranu vyndat. Přestože takový způsob zacházení s nožem je úplná dobytčárna i to nůž vydržel bez újmy.

nuz_003-jpg.jpg nuz_007-jpg.jpg
nuz_004-jpg.jpg nuz_008-jpg.jpg

 

Škrtadlo:

Škrtadlo je určeno k zapalování suchého troudu, mechu nebo jemných pryskyřičných hoblin. Pokud se obrníte trpělivostí, tak se vám tento materiál podaří zapálit, pomocí škrtadla, do pěti minut. Pěvně věřím, že se nenajde nikdo, kdo by chtěl takto zkoušet podpalovat hrubé větve. K přežití je totiž potřeba, kromě dobrého nože, také zdravého selského rozumu.

img_9932-jpg.jpg img_9934-jpg.jpg
img_9946-jpg.jpg nuz_009-jpg.jpg

 

Brousek:

Jde skutečně o provizorium, kterým se dá nůž v případě potřeby trochu přibrousit. Pokud ale vylomíte ostří nože, nebo jej na tomto brousku začnete brousit, až když je nůž zcela tupý, pak vězte, že vám příliš nepomůže. Tady opět platí zásada zdravého rozumu.

brousek-jpg.jpgPouzdro nože:

Je velice povedené. V plastovém těle pouzdra jej přidržují za záštitu dva zahnuté horní okraje pouzdra. Přestože toto uchycení nože je samo o sobě pevné, lze nůž  zajistit navíc páskem na suchý zip. Průvlaky pozdra jsou koncipovány tak, aby se nůž dal na opasek zavěsit svisle i podélně. Na zadní straně mezi průvlaky je našita oranžová tabulka s instrukcemi nouzové signalizace tělem.

img_9949-jpg.jpg img_9957-jpg.jpg
img_9951-jpg.jpg img_9950-jpg.jpg
naked-jpg.jpg bg-jpg.jpg

 Píšťalka:

Uchycená na provázku provlečeném otvorem v patce rukojeti, má velmi výrazný zvuk a v horách nebo zalesněném prostředí se pískání ponese velmi daleko.

img_9935-jpg.jpg img_9938-jpg.jpgPříkladné chování firmy Gerber

Asi 14 dní po zakoupení nože, se mi podařilo vytratit magnezitové škrtadlo z pouzdra nože. Zřejmě jsem jej málo zatlačil do otvoru v pouzdře. Dodavatel náhradní díly neměl a tak jsem vznesl dotaz přímo na servisní mail fa. Gerber, zda by bylo možné si zakoupit rezervní díl. Na druhý den mi došel mail, že fa. Gerber sice záruku na ztrátu dílu neposkytuje, ale přesto mi jej zdarma pošlou. Přičemž mně ihned požádali o doručovací adresu. Odeslal jsem tedy mail s adresou do České republiky a počítal s tím, že když zjistí kam mají díl poslat, misto něj pošlou mně rovnou k šípku. Naprosto neuvěřitelné překvapení bylo, když mi za týden došla zásilka z amerického Portlandu, kde byl náhradní díl, jehož cena je 5 dolarů. Na obálce bylo razítko poštovní služby US MAIL, se sumou 15 dolarů. Firma Gerber tedy zaplatila 20 dolarů za to, abych mohl užívat náhradní díl, na jehož ztrátu se nevztahuje žádná záruka. Tak příkladné chování velké firmy k obyčejnému zákazníkovi je pro mne natolik šokující, že jsem se o tento zážitek musel podělit.


Závěr:

Přestože je nůž Gerber Bear Grylls Ultimate barevně i tvarově velice hezký kousek, rozhodně se nejedná o nic na výstavku okrasných nožů. Tento nůž je dělník pro tvrdou práci a jako nůž na přežití poslouží svému majiteli naprosto spolehlivě. Přitom cena 1600 Kč za výrobek těchto kvalit,  je v rámci srovnatelného sortimentu naprosto bezkonkurenční. Bear Gylls Ultimate

Vložil: Lukáš Heinz
Publikováno: 21. 05. 2012


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 5
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio