Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Krátkozrakost a HLA-B27
3 dní | ELISKAP: REPLY:APEP:74271-1:2024-05-17 22:08:09: Taky ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
3 dní | CODY: PS: taky znám holku co jí umožňili u ochrany ...
hypertenze zdr. prohlídka
4 dní | PATTAS1: Zdravím, smím se zeptat na které oddělení v O...
Policie bez Maturity
4 dní | PATTAS1: https://www.youtube.com/watch?v=P2jOsOYO9U0 ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
12 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
12 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
12 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
12 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Justiční stráž
14 dní | VSCRVSCR: REPLY:L04GHR:74240-1:2024-04-05 14:57:14: J...
Příprava na fyzické testy
15 dní | VSCRVSCR: REPLY:MONOCAJT:74234-1:2024-03-18 13:16:18: ...

Recenze - Mikrokamera BH 906

kamera BH-906 na uchu
Není již nic neobvyklého v našich končinách, potkat na ulici policistu s některým typem komerčně prodávaného mikro audiovizuálního záznamového zařízení, tzv. Spy Kamery. Cena těchto zařízení se pohybuje od 400 do 2000 Kč. V drtivé většině se toto zařízení připevňuje na oděv policisty a právě v tom tkví slabina těchto zařízení.
kamera BH-906 na uchu | Foto: Marek Šustáček

Podobných výrobků jsem odzkoušel několik a mohu s jistotou říct, že největší slabinou je právě umístění na oděvu. Asi každý kdo má oči zpozoroval, že oděv se při chůzi různě na těle krabatí a řasí. Mikrokamera upevněna na oděvu se pohybuje současně s oděvem. Policista tak místo záběru z problémového zákroku, často získá rozmazané záběry silnice nebo ještě lépe nebeských výšin.

Z tohoto důvodu profesionální systémy jako např.Systém TASER AXON, používá upevnění na hlavě policisty. Tento systém používají například policisté v americkém San Jose. Podobné záznamové zařízení, zatím nezveřejněného výrobce, je testováno také u Metropolitní policie Londýně.

Bohužel tyto osobní audiovizuální, vysoce odolné systémy, vytvořené přímo pro policejní složky, jsou velmi nákladné. To je také důvod, proč jsou velmi málo rozšířené.

Existují však podobné, ne tolik nákladné systémy, dostupné i civilnímu trhu. Jejich nevýhodou je většinou nižší mechanická odolnost . Takový systém vyrábí např. firma Looxcie z USA. Ke smůle evropských zákazníků a možná i výrobce, nejsou tyto výrobky dodávány na evropský trh a jak jsem si ověřil, firma Looxcie nereaguje ani na emaily odeslané z Evropy.

Evropským zákazníkům tedy nezbývá, než se spokojit s kvalitnější asijskou produkci. Jedna z firem, která dováží takováto zařízení do České republiky je fa EAGLE Security GmbH ,  v jejíž nabídce se nachází zařízení označované jako: skrytá kamera v bluetooth sluchátku s typovým označením BH-906. Jak již název napovídá jde o kameru s mikrofonem maskovanou jako bluetooth sluchátko k mobilnímu telefonu. A právě toto zařízení jsem během tří měsíců testoval ve službě. Než se ale dostanu k samotnému testu, par technických detailů.

009-aplikace-na-uchu-jpg.jpg 010-detail-cocky-jpg.jpg

Kamera na uchu a detail čočky objektivu mikrokamery.


Parametry udávané dodavatelem:


- Rozlišení videa: 640 x 480 VGA HD rozlišení
- Video formát: AVI, je možné jednoduše přehrát video ve Windows Media Player nebo    upload na YouTube
- Podporované systémy: Windows 98 / ME / 2000xp / 2003 / Vista / Linux
- Typ baterie: vysokokapacitní polymer lithium baterie
- Nabíjecí napětí: DC- 5V
- Typ rozhraní: standardní USB port
- 2 GB nebo 4GB operační pamět vestavěná, podle typu
Balení obsahuje:
1 x  bluetooth kamera
1 x USB kabel
1 x CD-ROM s ovladačem VLC Player
1 x Uživatelská příručka
Výrobek je možné nabíjet buď v USB portu počítače nebo pomocí napájecího a nabíjecího adaptéru do běžné zásuvky 220V na USB


Kamera se dodává v krabičce z tvrzeného papíru uzavíratelné magnetem. Tedy v postatě stejné balení, v jakém se dnes prodává většina mobilních telefonů. Uvnitř je skutečně vše, co deklaruje dodavatel, Tedy ovladač na mini CD disku, USB kabel, návod a samotná handsfree kamera s držákem a měkkou koncovkou.

dscn3965-jpg.JPG dscn3966-jpg.JPG
dscn3970-jpg.JPG dscn3971-jpg.JPG

 

Kamera má několik ovládacích prvků. Velké tlačítko se symbolem telefonního sluchátka na vnější straně a dvě menší tlačítka na hřbetu zařízení. Dvě tlačítka na hřbetu jsou určeny k přepínání zařízení na snímky nebo jen audio. Tyto tlačítka jsem však při testovaní nepoužil ani jednou. Vedle dvou tlačítek na hřbetu bluetooth se nachází mikrofon a dírka pro reset jehlou.Toto reset tlačítko jsem využil jen jednou a to když se kamera zasekla v pohotovostním režimu. K ovládání kamery bohatě postačí velké tlačítko na vnější straně.

005-detail-hlavniho-tlacitka-jpg.jpg 001-prehled-jpg.jpg

Detail hlavního ovladacího tlačítka sotvorem led diody a celkový pohled na kameru


Po namáčknutí tohoto tlačítka,se při zpoždění asi 3 sekund, rozsvítí dioda s oranžovým světlem, což znamená  pohotovostní režim. Po opětovném zmáčknutí se rozsvítí modrá dioda, signalizující probíhající nahrávání. Pokud zařízení zůstane v pohotovostním režimu, po 30 sekundách se samo vypne, aby se nedocházelo k vybíjení baterie.

008-detail-bocnich-tlacitek-jpg.jpg 002-porovnani-s-10-kc-jpg.jpg

Detail bočních ovl tlačítek, otvoru pro reset a mikrofon + srovnání s mincí 10 Kč


Přehrání nebo stažení videa je jednoduché. Stačí zařízení připojit USB kabelem k počítači, který má nainstalovaný VLC Media Player. Stejným způsobem, tedy přes USB kabel, se zařízení dobíjí. Samotné dobíjení je automatické a nabití prázdné baterie trvá asi 45 minut. Dobíjení signalizuje blikající oranžová led dioda. V případě, že dioda již nebliká, ale trvale svítí, je baterie dobita. Po té je třeba kameru odpojit stejně jako kterékoliv vnější paměťové zařízení.- tedy ne brutálním vytržením z USB portu. Baterie vydrží na dvě a půl hodiny záznamu, což bohatě stačí na zaznamenání problémové zákroku.

006-detail-usb-jpg.jpg 004-detail-sluchatka-2-jpg.jpg

Detail USB konektoru a upevnění držáku sluchátka s krytkou


Zařízení se upevňuje na ušní boltec pomocí tenké plastové úchytky, která přidržuje sluchátko pomocí vidlice kruhového tvaru, vytvořené na jejím konci. Ta zapadá do drážky vytvořené na sluchátku kamery.

Měl sem zato, že se úchytka zlomí během několika málo použití. Překvapivě je tvárná a vydrží i hrubší zacházení. Díky jejímu tvaru ji lze naprosto bez problému nahradit úchytkou z tvárného drátu. Tu mi vytvořil kamarád pomocí pájky a malých kleštiček. Stejně tak gumovou krytku na sluchátko, lze nahradit zcela běžnou pěnovou krytkou na sluchátka tzv. (špunty). Naštěstí originál krytka i úchytka stále drží a tak rezerva zatím čeká v krabičce na své využití.Výhody:

Díky tomu, že se zařízení upíná na ucho, kopíruje záběr kamery zorné pole uživatele. Jednoduše, kam otočíte hlavu, tam jde obraz. Asi jen málokdo vás bude podezřívat, že jde o kameru a ne o bluetooth zařízení. Díky tomu, že je kamera na těle nehrozí, že byste ji nechtíc odložili společně s výstrojí nebo oblečením. Sluchátko není funkční a je uzpůsobeno tak, aby nebránilo vnímání zvuku prostorově – zjednodušeně řečeno, slyšíte i na ucho ve kterém máte vraženou kameru. Obraz i zvuk je na denním světle ostrý a je zaznamenáván věrně. Kamera bez problémů nahrává za chůze i za běhu. Očekával jsem poměrně nízkou mechanickou odolnost. Všechny součásti kamery bez úhony přežily několik nechtěných pádů na silnici.

Malá ukázka: nahrávka podvečer za chůze a za běhu

Nevýhody:

Díky tomu, že kamera není rozeznatelné od skutečného bluetooth, nebude se asi každému nadřízenému líbit, co máte na uchu. Myslím, že v dnešní době, kdy se více věří zločincům, a policista nepožívá důvěru obyvatel, ani kontrolních orgánů, snad tento krok pochopí každý normální policejní manažer. Bohužel kamera není uzpůsobena k nočnímu provozu. Pokud tedy nejste v dobře osvětleném prostoru, je obraz jednoduše řečeno mizerný. Doporučuji nosit sebou zdroj světla. Ale dobrá svítilna je ve výbavě asi každého, mozkem myslícího policisty.

Noční záběru stejného prostředí. jak vidíte nic moc obraz. Po nasvícení baterkou je to o něco lepší.Závěr:

Jde o zatím nejlepší výrobek, který se mi poštěstilo testovat. Obrovskou devizou, proti jiným podobným zařízením, je kamera sledující zorné pole uživatele. To co jste viděli a slyšeli, bude tedy i na videu. Bohužel nelze u výrobků, podobné cenové relace, očekávat ještě noční režim. Jsme sice v době rychle se vyvíjející audiovizuální techniky, ale na noční viděni ve výrobku velikosti sluchátka bluetooth za 1800 Kč, si budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

 

Foto: Marek Šustáček

Vložil: Lukáš Heinz
Publikováno: 07. 07. 2012


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 4
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio