Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Krátkozrakost a HLA-B27
18 hodin | CRACKY: To odvolání je potřeba? Není nějaká jednoduší...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
2 dní | MONOCAJT: REPLY:CODY:74269-1:2024-05-17 16:41:04: Nej...
hypertenze zdr. prohlídka
6 dní | PATTAS1: Zdravím, smím se zeptat na které oddělení v O...
Policie bez Maturity
6 dní | PATTAS1: https://www.youtube.com/watch?v=P2jOsOYO9U0 ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
15 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
15 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
15 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
15 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Justiční stráž
17 dní | VSCRVSCR: REPLY:L04GHR:74240-1:2024-04-05 14:57:14: J...
Příprava na fyzické testy
17 dní | VSCRVSCR: REPLY:MONOCAJT:74234-1:2024-03-18 13:16:18: ...

Recenze svítilny Fenix UC35

Asi každý policista s průměrnými zkušenostmi z praxe a mozkem v hlavě chápe, že existuje rozdíl mezi nezbytným závažím nařízeným předpisy a nezbytným vybavením, které může rozhodnout o bytí či nebytí onoho policisty. Mezi takové nezbytné vybavení policisty rozhodně patří osobní svítilna.
| Foto: Marek Šustáček

Zvláště u těch méně zkušenějších kolegů se setkávám s poměrně sebevražednou teorií, že kvalitní osobní svítilna jde nahradit čímkoliv, co se zrovna prodává na nejbližší tržnici nebo dokonce tím, čím vás vybaví vaše výstrojní středisko. Že jde o omyl, může být zkušenost, za kterou se platí zdravím nebo životem.

 

„Budiž světlo“, řekl policista….

Pokud pomineme scény z hororových filmů, kde nezkušený a brzy i mrtvý policista hledá v nejtmavším koutě města sadistického masového vraha, pak stále zůstane dost reálných situací, kdy můžete bez kvalitní svítilny přijít k úhoně.

Prohlídky osob ve špatně osvětlených prostorech, šetření autonehod v nočních hodinách, první pomoc při úrazech a nehodách za špatných světelných podmínek, pátrání v neosvětlených lokalitách a chatových oblastech atd. Jednoduše neexistuje místo, kde by policista neupotřebil osobní svítilnu.

Běžnou součástí policejní práce jsou mimo jiné prohlídky různých squatů a ruin budov, kde někdy přebývají závadové osoby a kde šlápnutí vedle může znamenat dlouhý pád ze schodů nebo do výtahové šachty s následným trvalým umístěním na invalidní vozík.

A pokud jde o svítilnu policejní, pak ta musí být odolná i spolehlivá, protože je vážně průšvih přijít o osvětlení a tedy i zrakový vjem z důvodu selhání svítilny v nevhodný okamžik. Proto policista potřebuje profesionální svítilnu. Za „profi“ svítilnu ovšem nelze považovat plastovou hračku z tržnice nebo plechový artefakt z dob dávno minulých, na který se od šedesátek prášilo ve výdejně.

Jednou ze svítilen aspirujících na titul „profi“ svítilny pro policejní službu je Fenix UC35, kterou jsem si otestoval během posledních tří měsíců. Tady je výsledek.

img_0961-jpg.jpg img_0962-jpg.jpg

obr. 1 a 2  - Svítilna Fenix UC 35 (celkový pohled)

 

Základní info

Není důvod zatěžovat kohokoliv stohy technických údajů, které si může přečíst v manuálu nebo přímo na e-shopu. Důležitá je, alespoň podle mě, praktická zkušenost. Snad jen pro elektrokutily pár základních informací. Uvnitř svítilny je výkonná led dioda typu Cree XM-L2U2 s maximálním světelným tokem 960 lumenů. Pro obecnou představu- svítilna bez problémů nasvítí objekt ve vzdálenosti 200 m. S plně nabitým li-ion akumulátorem typu 18650 vydrží svítilna svítit šest dní nepřetržitě na nejmenší světelný režim.

img_0960-jpg.jpg img_0959-jpg.jpg
img_0955-jpg.jpg img_0956-jpg.jpg

obr. 3 - detail reflektoru svítilny  obr. 4 - detail ocelového klipu

obr. 5 - detail hlavního spínače  obr. 6 - detail voliče režimu osvětlení a nabíjecího konektoru (chybí krytka)

 

Vybaleno

V balení je kromě manuálu, nabíjecího zdroje a USB kabelu pro nabíjení také náhradní pryžová krytka na hlavní spínač a provizorní nylonové pouzdro. Tělo svítilny je z tvrzeného hliníku a je na něm umístěný odnímatelný ocelový klip. Svítilnu je ovšem možné dobíjet jakoukoliv síťovou nabíječkou s příslušným koncovým konektorem. Takovým, jaký v současné době mají např. novější mobilní telefony zn. Samsung.

img_0943-jpg.jpg img_0944-jpg.jpg
img_0945-jpg.jpg img_0946-jpg.jpg

 obr. 7 až 10 - čtyři z šesti režimů svitu

 

Odzkoušeno

Po celou dobu testování jsem svítilnu nosil zavěšenou na klip v kapse služebních nebo civilních kalhot. Ani jednou se nestalo, že by samovolně vypadla. Při váze 145 g a délce 15 cm nebylo její nošení v kapse nijak nepohodlné a její vytažení bylo pohotové. Svítilna má hlavní spínač vzadu na konci těla, přičemž přepínání režimů intenzity osvětlení se provádí pomocí zapuštěného spínače před hlavicí svítilny.

Všech pět režimů intenzity osvětlení jsem ve službě plně využil. Nejmenší svit se hodí při vypisování formulářů nebo pokut v nočních hodinách. Tento a další režim nezpůsobuje oslepení policisty odrazem o bílou plochu papíru. Další dva jsou vhodné při prohlídkách osob ve špatně osvětlených lokalitách, nejintenzivnější režim je potom ideální při nasvětlení objektů, částí parků nebo chatových oblastí. Využití šestého stroboskopického režimu si dokážu představit při použití přídavného červeného kužele, který je ke svítilně možné dokoupit, jako velmi zřetelné označení policisty na silnici při špatných světelných podmínkách nebo k dezorientaci agresivní osoby jako přípravu pro následné agresorem nepozorované použití donucovacích prostředků.

img_0942-jpg.jpg img_0950-jpg.jpg

obr 11 a 12 - porovnání svítilny Fenix UC35 s jedním z nejsubtilnějších teleskopických obušku na našem trhu

 

Test policejním křupanem

Se svítilnou jsem zacházel velmi neslušným a hrubým způsobem. Zaplavala si 10 minut v umyvadle, padala na kachličky i beton. Dokonce jsem s ní házel otočkou proti dveřím jako nožem. Při této činnosti došlo ke ztrátě gumové krytky USB konektoru, což nemělo na jeho funkci žádný vliv. Nechal jsem ji svítit, dokud se nerozpálila a nevybil se zdroj, pak jsem ji zchladil ve studené vodě a znovu rozpálil pomocí nových baterií. Překvapivé bylo, že do ní nenatekla voda ani přes odkrytý nabíjecí port. Při těchto „prasáckých“ pokusech svítilnu zničit nedošlo ani k odprýsknutí jejího laku, což hovoří samo za sebe. Svítilna i po tomto nevděčném zacházení svítila spolehlivě a fungovala, jak měla.

 

USB mazel

Co je na svítilně Fenix UC35 nejsympatičtější, je způsob nabíjení. Vezmete USB kabel, ten šoupnete do notebooku, laptopu nebo čehokoliv, co má USB port, a nabíjíte. Plné nabití trvá cca 3 až 5 hodin. Je nutné po připojení svítilny na USB kabel zmáčknout hlavní spínač. Rozsvítí se červená dioda pod spínačem režimů svitu, která tak signalizuje nabíjení. Úplné nabití signalizuje zeleně svítící dioda, taktéž pod spínačem režimů osvětlení. Jako alternativu lze zdroj typu li-ion 18650 nahradit dvěma bateriemi typu CR 123A. Vybití zdroje signalizuje blikající červená dioda pod režimovým spínačem, přičemž se svítilna automaticky přepne do režimu, ve kterém ji vydrží zdroj napájet, ještě několik desítek minut, takže i při vybité baterie neskončíte nikdy v úplné tmě. Tuto její vlastnost považuji za jednu z nejpodstatnějších pro policejní využití. Jak už jsem uvedl výše, není nic horšího, než když máte nasvětleného agresivního zfetovance, držíte si bezpečný odstup a najednou blik a tma.

 

Malá vada na kráse

První a naštěstí poslední věc, která mě na této svítilně naštvala, je absence kvalitního pouzdra. V balení je jakási rychlou jehlou spíchnutá textilní náhražka. Chápu, že by kvalitní pouzdro mohlo svítilnu prodražit o další stovky nebo tisíce korun, ale výrobce by alespoň mohl do manuálu zapracovat seznam doporučených pouzder od jiných firem. Samotná svítilna si zaslouží jedničku.

Cena 2.599,- Kč odpovídá kvalitě svítilny. Svitilnu lze koupit na e-shopu www.kronium.cz. Rozhodně bych nepohrdnul nějakou profesní slevou, protože výdaj v této výši udělá citelnou díru do policejní výplaty.

 

Rozsudek

Rozdíl mezi profesionální svítilnou a hračkou není v tom, kolik má která lumenů nebo jak drsně vypadá. Ten rozdíl je v tom, že profesionální svítilna vás nikdy nenechá po tmě, i když s ní zacházíte jako dobytek. A svítilna Fenix UC35 si rozhodně titul „profi“ zaslouží.

 

Autor: Lukáš Heinz

Foto: Marek Šustáček

korekce textu: Lenka Petroušková

Publikováno: 05. 05. 2015


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 5
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio