Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Krátkozrakost a HLA-B27
3 dní | ELISKAP: REPLY:APEP:74271-1:2024-05-17 22:08:09: Taky ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
3 dní | CODY: PS: taky znám holku co jí umožňili u ochrany ...
hypertenze zdr. prohlídka
4 dní | PATTAS1: Zdravím, smím se zeptat na které oddělení v O...
Policie bez Maturity
4 dní | PATTAS1: https://www.youtube.com/watch?v=P2jOsOYO9U0 ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
12 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
12 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
12 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
12 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Justiční stráž
14 dní | VSCRVSCR: REPLY:L04GHR:74240-1:2024-04-05 14:57:14: J...
Příprava na fyzické testy
15 dní | VSCRVSCR: REPLY:MONOCAJT:74234-1:2024-03-18 13:16:18: ...

Reportáž z fáče a náplastí

Instruktor kurzu první pomoci
Na stránkách policisty se většinou zabýváme problémy policejní praxe, vztahy na pracovišti a jinýmy závažnými problémy. Někdy ale zapomínáme, že to nejcennější je lidský život a zdraví. Doporučuji proto si přečíst reportáž kolegy Jaroslava Vokouna, z kurzu první pomoci, který nedávno proběhl pod záštitou Prvního policejního musado klubu.
Instruktor kurzu první pomoci | Foto: Jaroslav Vokoun

Předmluva:

Nerad bych, aby se čtenáři museli zdržovat luštěním všemožných odborných výrazů, (ne že by snad nerozuměli významu některých slov :-), ale aby pochopili, o co vlastně běží. Pokusím se vyprávět můj zážitek, který je o záchraně života.

1-jpg.jpg 2-jpg.jpg 3-jpg.jpg

Reportáž:


Je kolem sedmé večer a já vcházím do tělocvičny, kde bude v několika nadcházejících minutách začínat přednáška o poskytnutí první pomoci při záchraně lidského života. Ne že by to snad bylo něco výjimečného, ale mezi námi, kdo dnes nacvičuje první pomoc pravidelně?

Zvuk zvonu zahajuje začátek přednášky. Pohodlně se usazuji na předem připravené žíněnky a sleduji výklad mužíka v oranžové vestě.Začíná celkem humornou historkou o tom, jak vám znalost první pomoci může přijít vhod, a to nejen při záchraně tchýně.


V první lekci jsme nakousli téma taktických postupů při poskytování první pomoci, které instruktor shrnul celkem krátce. „Život záchranáře je jen jeden, a proto musí být na prvním místě.  Pokud bychom tento život nechali vyprchat, kdo by se postaral o zbytek zraněných?“ Ať si to každý přebere po svém. Další poučka zní:  „Pokud se do záchrany, nebo i jen pomoci při záchraně budete pouštět, měli byste na sebe být opatrní a počítat s možným rizikem nákazy, či dokonce fyzických útoků ze strany zraněného“


Od šoků, jejich příčin a protišokových opatření, se dostáváme k různým druhům krvácení. Nepatřím k lidem, kteří mají smíšené pocity při krvi na zemi, nicméně určitě si v tom nenalézám zalíbení. Beru to tak, že tahle červená tekutina je naší součástí. Pokud by se snad stalo, že z někoho bude tahle fajnovka stříkat proudem, mohu garantovat neomdlení a po krátké chvilce i pomoc. Samozřejmě s dodržováním několika základních pravidel, mezi které patří jak hygienická tak i taktická pravidla.  Ale na ty jsme narazily hned na začátku přednášky.  „Rozhodnutí je na každém z vás“, říká instruktor. „Nepochybuji, že při záchraně dětských životů, zdraví rodinných příslušníků, či blízkých kamarádů, nikdo z vás nebude váhat, nad porušením těchto pravidel“, pokračuje v přednášce.


Po této kapitole jsme si zopakovali místa tlakových bodů a základy zastavení krvácení materiálem, který mám zrovna po ruce. Fáče u sebe normálně opravdu nenosím, ale jak jsem zjistil, i s obyčejnou ponožkou či trikem naděláte hodně parády.


Po litrech krve a malé přestávce jsme se přesunuli k srdeční masáži, umělému dýchání a možnostech jejích použití. Aby se nezdálo, že jsme jen koukali a poslušně kývali hlavou. Byli jsme jednotlivě zváni k umělohmotné figuře, kterou jsme se snažili jak ve dvojicích, tak i jednotlivcích oživit. „Dokud figura nevstane, nejdete domů“ říká instruktor s úsměvem, mezitím co já nestačím s dechem.


U dětské postavičky, to bylo obdobné. Kapku křehčí tělíčko a o dost větší respekt při srdeční masáži s následným dýcháním do úst společně s nosem dítěte. Vypadá to srandovně, ale na ostro bych to zažít nechtěl. Když trpí dospělý, dá se to snést, ale dítě je něco úplně jiného. Děti by umírat neměly.
„Dětské tělo nevydrží mnoho a to jak při masáži, tak při umělém dýchání, proto je opravdu důležité provádět ho jen s polovičním nádechem“, opakuje instruktor, mezitím co opatrně pumpuju umělohmotné dětské tělíčko.


Následuje nácvik fixace zlomenin, naraženin, popáleniny a další  bolesti, se kterými se člověk může setkat.  V neposlední řadě se opakují i všem určitě známá čísla  155, 150, 158

4-jpg.jpg 5-jpg.jpg 6-jpg.jpg

 

Závěr:

Asi se zamýšlíte, proč vám tady vykládám zážitky z kurzu první pomoci. Ale má to svůj smysl. Každý by asi měl znát určité minimum týkající se poskytnutí a provedení první pomoci. Ať už samotnými znalostmi a provedením, nebo alespoň nebýt lhostejný.  Jedna z pouček, které nám byly vštepovány v kurzu do paměti zní: „ Jeden telefonát může zachránit lidský život“. :-D


Asi každý z nás by si měl sáhnout do svědomí a zamyslet se nad tím, zda by dokázal pomoci alespoň blízkému člověku, při úrazu nebo při nehodě. Já se nad tím zamyslel. A to je důvod proč třikrát ročně absolvuji kurz první pomoci.


Jsem policista a měl bych pomáhat lidem. To asi neznamená jen chytat grázly, ale i umět pomoci zraněnému člověku. Nechci být nepřipravený, když bude nutné zachránit lidský život. A co vy, jste připravení?

Vložil: Jaroslav Vokoun
Publikováno: 28. 04. 2010


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 1 / Celkový počet hodnoceni 1Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 2
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio