Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
price zyban. zyban buy us card. Buy zyban onl...
06. 08. 2024 | ZARAMEL: Looking for top-notch meds without leaving ho...
Sin receta Pregabalina. comprar Pregabalina b...
06. 08. 2024 | RAWECAN: ¿Necesita medicamentos confiables y de alta c...
Kde mohu koupit Zyprexa. žádný nákup rx. bez ...
06. 08. 2024 | GAEWASS: Potřebujete spolehlivé a kvalitní léky, ale n...
tienda confiable Metilfenidato. preciso de re...
06. 08. 2024 | RAWECAN: ¿Necesita medicamentos confiables y de alta c...
Order Ativan. Ativan no script. Ativan fedex ...
06. 08. 2024 | ZARAMEL: Need quality meds without the hassle? Our onl...
zolpidem virkning. Bestil ved hjælp af visnin...
06. 08. 2024 | ZARAMEL: Har du brug for pålidelig medicin af høj kval...
acheter viagra soft pills. equivalent sans or...
06. 08. 2024 | VANAWASS: Vous avez besoin de médicaments fiables et de...
Uden recept Alprazolam. Køb Alprazolam generi...
06. 08. 2024 | ZARAMEL: Har du brug for pålidelig medicin af høj kval...
food poisoning medication. Buy cod pay. sales...
06. 08. 2024 | ZARAMEL: Looking for top-notch meds without leaving ho...
šťávy na přibírání na váze. Koupit online. K...
06. 08. 2024 | GAEWASS: Potřebujete spolehlivé a kvalitní léky, ale n...

Řízená deformace? Více účinku, méně rizika!

Snižuje riziko pro okolí i zasahujícího policistu
Jistě každý z úst nějakého "odborníka" slyšel něco o použití střely "dum dum", která oběti explodovala v těle a utrhla ji bůhví co a bůhví kde. Pokaždé, když takovou informaci někde zachytím, žasnu nad tím, kdo všechno se prohlašuje za odborníka. Bohužel, stejné nesmysly slyším mnohdy i od svých kolegů. A co hůř, i od lidí, kteří se touto problematikou u policie mají zabývat.
Snižuje riziko pro okolí i zasahujícího policistu | Foto: www.mujglock.com

Na začátek tedy malé vysvětlení. V roce 1890 dostali Britové do výzbroje vynikající pušky Einfield ráže 303 British, což byl  a je extrémně výkonný náboj s vysoce průbojnou střelou. Jenže i tak mnohdy při bojích s domorodci, z nichž mnozí užívali opiáty, docházelo k tomu, že i přes mnohačetné průstřely  byli tito schopni fanaticky bojovat dále. Britští vojáci si tedy pomáhali tím, že z přední části kulky odstranili plášť střely a hrot  zapilovali na plocho. Střela se díky měkkému olověnému jádru lépe deformovala a měla větší zastavovací účinek. (tzn. předala díky deformaci více energie ).


Dnes se tato střela nazývá poloplášťová a běžně se používá k lovu zvěře i v našich zeměpisných šířkách. Tato munice tedy nevybuchuje, netrhá částí těl na kusy ani nerozemele vnitřní orgány na kaši, jak jsem mnohdy slyšel.  Tyto střely byly ženevskou konvenci PRO VOJENSKÉ ÚČELY v roce 1899 zakázány. A již předtím byly deklaraci v St. Peterburgu v roce 1868 zakázány výbušné střely s váhou menší než 400g.  Nicméně ani v I. a II. světové válce si deklarace nebraly bojující strany nijak k srdci a výbušná munice (ne dum dum), se pro ruční zbraně používala zcela běžně.  

V předu dirka, v zadu díra 

V roce 1960 přišel konstruktér  proslulé zbraně pušky M16, Eugen Stoner  na to, že pokud bude střela dostatečně rychlá a dostatečně malá, bude mít při zásahu těla stejné nebo daleko horší důsledky než střela dum dum (poloplášťová). Vznikla tedy střela ráže 5,56 x 45 (223 Remington).

 

Kulka této ráže po vniknutí to těla začne rotovat kolem příčné osy a tím způsobuje rozsáhlá zranění. Při její vysoké dopadové rychlosti střela mnohdy příčný tlak nevydrží a rozlomí se na několik částí, z nichž každá směřuje jinam. Po té co kulka vyjde z těla je mnohdy  natolik deformovaná, že jsou známy případy, kdy měl otvor kudy kulka vyšla z těla velikost grepu. Při nárazu na kost se střela opět deformuje a rozpadá na několik částí které ničí okolní orgány.  

 

Vzhledem k tomu, že lidské tělo tvoři z 80% voda vznikne po vniknutí této střely vysokou rychlostí do organismu hydrodynamický efekt, který způsobuje pulzovaní dutiny a poškození orgánů v rozsahu až 15-ti násobku průměru střely. 

 

Sovětský svaz nemohl zůstat své konkurenci pozadu a do rukou sovětských vojáků v Afghánistánu se dostala nová zbraň AK 74 ráže 5,45 x 39 se sřelou se stejnými účinky.  Vzhledem k tomu, že oba druhy munice  jsou celoplášťové, zastaralá Ženevská deklarace se na ně nevstahuje a nepatří tedy mezi zakázané.

 

Úmyslně jsem výše uvedl velkým písmem, že Ženevské konvence se vztahuje pouze na munici použitou ve válečném konfliktu.  Již jsem totiž slyšel od některých policejních "odborníku", že policie nemůže používat střely s řízenou deformací díky Ženevským konvencím.

 

Současná praxe: Riziko pro okolí i policisty 

A dostáváme se k jádru věci. Policie ČR používá celoplášťové střely. Ty mají ovšem v ráži 9 mm Luger natolik výrazně průbojné účinky, že v městské aglomeraci hrozí  odražení střely od pevné překážky, nebo že kulka, jež projde tělem pachatele na něhož je vedena palba, zraní někoho za ním. Nelze ovšem říci, že by zrovna toto funkcionáře policejního prezídia zajímalo. Vždyť posléze je na vině vždy jen střílející policista.

 

Co je tedy ta kouzelná střela s řízenou deformací?  Je to kulka, která má v hrotu  předtvarované deformační zóny. Tyto zóny způsobí po vniknutí střely do organismu její rozšíření až na 2 násobný průměr, BEZ ROZPADU STŘELY NA ČÁSTI. Znamená to tedy, že zůstane v těle útočníka a předá mu veškerou energii (stop efekt). Navíc má tato munice výhodu, že se neodráží od pevných překážek. Ovšem po vniknutí do pevného předmětu vystřihne otvor o určitém průměru a zachovává si i svoji průbojnost. Při testech zanechala řízená střela Winchester Gold Dot ráže 9 mm Luger v pneumatice kruhový otvor o průměru 4 mm, kterým unikal rychle vzduch, oproti celoplášťové kulce , které udělala jen malý otvor s cípovitými okraji, jenž se zacelil vnitřním tlakem vzduchu v pneumatice.

Za pozornost v této souvislosti stojí i informace, že všechny policejní sbory okolních států, kromě  Slovenska, již munici s řízenou deformací používají. V čem je tedy problém?  Možná v tom, že střela s řízenou deformací od  muničky Sellier a Bellot  stojí o 50 haléřu více než střela celoplášťová, nebo i to, že  pořád ještě i za chyby munice zodpovídá policista, který ji ze své zbraně vypálil. Možná je tedy na čase zamyslet se nad tím kdo má mít strach. Jestli policista a občané této země nebo lump, který škodí všem.

Kdo by to odnesl?  

A nakonec jeden příklad za všechny. Při zákroku v garážích pražského Palladia proti pachateli několika loupeží došlo, jak všichni víme, k oprávněnému použití zbraně ze strany policisty.  Střela s jeho  zbraně prošla stehnem útočníka, vyletěla jeho hýždí, odrazila se od stěny za ním a po té narazila do protější stěny. Tam měla kulka ještě dost energie, aby stopy po ní byly vidět ještě dnes. A zkusme si položit kontrolní otázku: Jak by asi byl hodnocen zakročující policista, kdyby zrovna v tomto okamžiku  projíždělo garáží vozidlo s nezúčastněnými osobami?


Text: Lukáš Heinz    

    

Vložil: Dušan Stuchlík
Publikováno: 19. 04. 2008


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0



Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 14
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio