Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Řízení služebních vozidel
15 hodin | PICKKIFY: Má PČR více manualy anebo automaty ? Vím, že ...
tarifní třída 6. přechod
7 dní | MIKLKLEIN: REPLY:NOBODY:73716-1:2022-11-24 05:43:51: Pok...
Ozbrojené bezpečností sbory v IZS
7 dní | GHOST-COP: Ahoj Tutapely. Záleží, jaké máš zadání práce....
Výměna kus za kus
9 dní | DIP158: Ahoj, já o OŘD zájem mám, ale potřebuji za se...
Vojenská policie
9 dní | PCRVP: .....
Práce a studium zároveň
03. 11. 2022 | ADEE: ....
Výměna - já na KŘ Hl. Města Prahy ty na KŘ St...
02. 11. 2022 | : Potřeboval bych do středních Čech. Jsem pod I...
přestup v rámci Prahy
29. 10. 2022 | ALDA7: Řeším podobný problém. Jak je to s náborákem,...
Pořádková nebo cizinecká v Brně?
28. 10. 2022 | JERSEY27: REPLY:SANDOKAN:73673-1:2022-10-17 16:42:34: s...
Délka výcviku
26. 10. 2022 | JOE: REPLY:24HODINY:73682-1:2022-10-23 13:36:25: ...

´Ryba smrdí od hlavy´ říkají na webu vojáci nespokojení se stavem armády

Mezi zakladateli nového serveru jsou i bývalí letci
„V rámci armády není možno se dovolat svých práv. Pokud se o to někdo snad pokusí, je zastrašován a šikanován.“ Pokud čtenářům serveru policista.cz tato situace připadá jaksi povědomá, zřejmě nejde o náhodu.  Každopádně citát pochází z úvodního prohlášení autorů internetových stránek problemyvarmade.cz. Zřídili je vojáci, kteří v nedávné minulosti opustili svůj resort, často právě pro nesouhlas s jeho stavem.
Mezi zakladateli nového serveru jsou i bývalí letci | Foto: Dušan Stuchlík

Webové stránky problemyvarmade.cz jsou zcela čerstvou a nutno říci, velmi přímočarou, aktivitu. Projekt je nezávislý na Armádě ČR a započal teprve nedávno. Přesto autoři, v již zveřejněných kauzách, se značnou razancí a otevřeností upozorňují na chyby i na konkrétní jedince za ně zodpovědné.


"Záměrem našeho webu je zveřejňovat konkrétní kauzy a nezákonnosti týkající se armády. Každý takový případ je a bude podložený tvrdými a prokazatelnými fakty a důkazy. V rámci zveřejněných případů poukazujeme i na jednotlivé konkrétní armádní činitele, kteří nesou za daný problém zodpovědnost. Hodláme je vytahovat z anonymity," uvedl jeden ze spoluzakladatelů serveru, Jiří Kohout.


Pokud by se stále aktivní vojáci obávali, že jde o umělou iniciativujejich resortu, která má podchytit případné aktivní nespokojence, můžeme ubezpečit,  že naše redakce je s části zakladatelů serveru problemyvarmade.cz v dlouholetém kontaktu a zná je jako zkušené odborníky v oblasti jejich (bývalého) armádního působení.


Máte-li ve svém okolí přátelé a kolegy vojáky (a to i ty bývalé), kterým osud jejich resortu není lhostejný, jistě nebude od věci je na tento slibný projekt upozornit. Iniciátoři nových stránek uvítají každou pomoc a nabídku spolupráce. A s největší pravděpodobností i policisté, kteří si tyto stránky otevřou, zjistí, že se tam dočtou věci zajímavé, ale také svým způsobem důvěrně známe.  


S redakcí tohoto nově vzniklého webu hodláme  spolupracovat a zde v plném znění přinášíme úvodní prohlášení jeho autorů:

 

 

Stránky věnující se problémům v armádě


Důvodem zřízení těchto stránek je prohlubující se neutěšený stav Armády České republiky. Pojmy jako morálka, čest, úcta k právu a k člověku zcela ztratily svůj obsah. Armádní velení se netěší u vojáků žádné přirozené úctě a autoritě. Mezi vojáky a jejich velením se neustále prohlubuje příkop nedůvěry a vzájemné animozity.

Armáda se stala zcela uzavřenou komunitou s vlastními pravidly určovanými nadřízenými zcela bez ohledu na platný právní řád České republiky. Naprostá absence jakékoliv kontroly jak zvenčí, tak i zevnitř má za následek ignorování zákonů a ústavního pořádku. Ze strany velení dochází ke zcela beztrestnému porušování základních lidských práv vojáků. Oba inspekční orgány, jak inspekce AČR, tak i Inspekce ministra obrany, nejen že nečinně tomuto porušování zákonů přihlíží, ale dokonce se podílí na legalizaci takového nezákonného jednání armádních špiček. Když je nejhůř, v zakrývání nezákonností je nápomocna i Vojenská Policie. Dalo by se dokonce říci, že armádu ovládla plukovnicko-generálská mafie.

V rámci armády není možno se dovolat svých práv. Pokud se o to někdo snad pokusí, je zastrašován a šikanován. Bude to znít pro lidi poměrů v armádě neznalých asi divně, ale bránění a domáhání se svých práv vyžaduje opravdovou odvahu a statečnost.

Každý voják z povolání skládá slib, jímž se zavazuje dodržovat Kodex etiky vojáka. Teprve po přečtení těchto textů a při pohledu na skutečnost se nám vyjeví obraz morálního úpadku současné armády. Podle Základního řádu ozbrojených sil České republiky „Svými morálními kvalitami a jednáním musí být velitel svým podřízeným příkladem“ (čl. 53 Zákl-1), „Velitel je v jedné osobě nadřízený a vychovatel podřízených“ (čl. 56 Zákl-1). Kdyby se každý podřízený měl podobat nadřízeným, byla by to již hotová katastrofa, armáda by byla zcela paralyzována a naprosto nefunkční.
O výběru vhodných kandidátů na velitelské funkce by bylo možno konstatovat, že čím větší deficit morálních kvalit, tím větší šance na úspěch. Zde tedy lze vysledovat výchovu podřízených.

Velitel je oprávněn vydávat rozkazy pouze v rozsahu své působnosti v mezích zákonů a vojenských předpisů. Nadřízení ale většinou zákony a předpisy ani neznají, nebo je zcela záměrně ignorují, jisti si vlastní nepostižitelností. U vojenských útvarů jsou zřízena právní oddělení. Ta ale často slouží jako servis pro velitele k legalizaci jeho nezákonných rozkazů a nařízení. Zákony, vojenské předpisy a Etický kodex tedy slouží nadřízeným pouze jako karabáč na podřízené.

O současné armádě se lze s pravděpodobností blížící se jistotě domnívat, že se stala morální stokou, smrdutým rybníkem se zavřenými stavidly kontroly, kde si libují a nachází živnou půdu bezcharakterní prospěcháři, kteří nadřadili vlastní zájem nad zájmem armády. V tomto zapáchajícím prostředí slušní lidé téměř nemají šanci se prosadit. Povětšinou to „nikam nedotáhnou“, nebo raději rovnou armádní řady opustí.

Říká se, že ryba smrdí od hlavy. V případě Armády České republiky to platí beze zbytku. Stupeň zápachu dosáhl v současnosti ale takové intenzity, že jako adekvátní řešení se jeví již jen amputace jejího zdroje. To je ale již úkol pro orgány, které disponují pravomocí k tomuto zákroku.

Cílem těchto stránek je poukazování na problémy a kauzy a zveřejňování relevantních dokumentů. Ze strany armády lze totiž toliko očekávat pouze zapírání problémů, výmluvy a začasté i lhaní. Jedině poukazování na neřád je cesta ke zvýšení šancí k jeho odstranění.

Přispějte i vy, kterým není stav Armády České republiky lhostejný, svými podněty k rozšíření obsahu těchto stránek.Text: redakce serveru problemyvarmade.cz
Úvod:  redakce – Dušan Stuchlík

Vložil: Dušan Stuchlík
Publikováno: 03. 01. 2010


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 52
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio