Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Práce u policie ve Zlíně na Obvodu.
3 hodin | PIM-BURGER: ??...
Práce a studium zároveň
10 hodin | STRANIX: Myslel jsem to tak, že personální složení u p...
parťačka z Moravskoslezského kraje
8 dní | NESA97: REPLY:PETR-KLINOVSKY:73603-1:2022-08-09 14:27...
Dopravka/obvod nebo cizina?
13 dní | MACS: Služba dopravních nehod podle tvého příspěvku...
IT zaměření u policie
14 dní | AF13: Na místě tazatele bych zkoušel jako první osl...
Prověření pověsti v místě bydliště
16. 07. 2022 | LALIK: Ono to není nic moc složitého, kdysi na OOP j...
ZOP a osobní život
16. 07. 2022 | SUI: Zopka utece jak voda. Ja sel ve 38 a diky vol...
VÝMĚNA - Já do PRAHY, Ty na VYSOČINU
14. 07. 2022 | HONZAK: Ahoj, psal jsem na email. ...
boční vstupy - vše ohledně náboru
13. 07. 2022 | HAFHAF: REPLY:ANBERLIN:73580-1:2022-07-12 21:46:35: D...
Dotazník k pronásledování a násilnému zastavo...
11. 07. 2022 | PIM-BURGER: ??...

Seminář Low light - boj za zhoršených světelných podmínek

Měl jsem příležitost zúčastnit se semináře pořádané Tamirem Giladem a českou sekcí izraelského bojového systému Krav Maga ČR. Byl jsem zvědavý na tuto další, tématicky zaměřenou akci, protože jako policistovi mi není cizí provádět zákroky v pozdních nočních hodinách nebo v domech, kde často správně nefunguje vnitřní osvětlení. Stejně tak se musí občas propátrávat sklady "napíchnuté" na PCO, kde se člověk často neorientuje a nemůže strávit 15 minut hledáním vypínače světel.
| Foto: ilustrační IKMF

 

Předem upozorňuji, že seminář byl zaměřený na civilisty, tedy nečleny ozbrojených složek. Ale to mu nikterak neubíralo na kvalitě, protože i informace zde získané lze aplikovat do výkonu služby.


Prvním příjemným překvapením bylo opět velké množství zájemců z řad příslušníků Celní Správy, Policie ČR a Vězeňské služby. Na začátku byla zahřívací rozcvička. Poté cvičení ve dvojici, které už bylo zaměřeno na způsoby chování v tmě. Zejména šlo především o to, že pokud má člověk zavřené oči, nebo se ocitne ve tmě, musí reagovat okamžitě na podněty, které se mu dostanou, musí se naučit ihned reagovat na jakýkoliv pokus o jeho úchop nebo na údery.


Potom probíhalo cvičení, kdy jeden z dvojice měl zavřené oči a byl průběžně okopáván a oťukáván soupeřem a když došlo ke kontaktu, musel obránce převzít iniciativu a musel údery a kopy soupeři vracet, když ho neviděl, ale spíše cítil. Po určité zastavovací sérii úderů se obránce musel naučit od protivníka odpoutat a zaujmout polohu na zemi a z této pozice pozorovat okolí. Tato poloha je pro pozorování osob ve tmě mnohem efektivnější než klasické pozorování ve stoje. Je to dáno hlavně uzpůsobením oka a jeho vnitřních orgánů, tedy tyčinek a čípků, které mají výrazný vliv na tzv. noční vidění. Z této polohy pak obránce získal orientaci, kde je soupeř a zda–li v okolí není další hrozba.


Následovalo praktické cvičení, kde se probírala obrana proti úchopům za krk a to zepředu, zezadu i ze strany. Jako hlavní myšlenku jsem si z tohoto cvičení odnesl, že aby obrana byla dostatečně účinná, musí být také včasná a důrazná. Bylo také řečeno, že pokud se už obránce ocitne v pozici, kde je mu jakákoliv obrana znemožněna právě tím, že se situací nechal zaskočit nebo něco opomněl, je čas improvizovat, popřípadě pokud je to možném, tak vyčkat na lepší chvíli k obraně. Dalším cvičením byla obrana proti bodnutí nožem ze předu, kdy cílem tohoto cvičení byla i mentální příprava obránce na případné zranění a jeho vůle pokračovat v boji i přes toto zranění.


Další praktické cvičení: obránce se musel bránit pokusu o bodnutí ze strany s následným pohybem kolem protivníka tak, aby již útočník nemohl ve svém útoku pokračovat.  Následovalo cvičení, které vás mělo připravit na dva útočníky, z nichž jeden byl ozbrojen nožem a druhý vás měl za úkol uchopit. Odzbrojením útočníka by se napadený neměl vůbec zabývat, protože jde hlavně o čas a o zastavení útoku a následném opuštění místa. Toto cvičení se již konalo za úplné tmy, což sebou přineslo i to,že se někdy útočník s obránce ani nenašel, nebo narazil na útočníka z jiné dvojice a tak paradoxně došlo k většímu ,, reálu“ než měl pořadatel v úmyslu navodit. Poté byli tyto podmínky upraveny rozhrnutím závěsů v tělocvičně a tak do našeho bojiště proniklo pár světel z okolních domů.


Následovala malá instruktáž ohledně ručních baterek, bylo nám vysvětleno, proč izraelští policisté a vojáci používají svítilny typu Maglite a v čem jsou její výhody. Potom bylo demonstrováno použití svítilny jako prostředku pro dezorientaci protivníka. Následovalo další cvičení ve tmě, kdy musel obránce čelit dvěma protivníkům, z nichž jeden svítil obránci do očí baterkou a druhý se jej snažil pobodat. S kolegy, kteří byli v roli útočníků jsem nabyl cenného poznatku, že proti tomuto druhu útoku není velká šance na úspěšnou obranu. Je to extremní situace, která by v reálném zákroku zcela jistě ohrozila policistu na životě..


Závěrem bych dodal, že s obsahem a průběhem semináře jsem byl maximálně spokojený a informace které jsem měl možnost takto získat zcela jistě stály za to. Tímto bych chtěl vyjádřit poděkování instruktorovi Tamiru Giladovi a všem, kteří se podíleli na organizaci tohoto zajímavého semináře.

 

 

Text: John Hawk

Vložil: Dušan Stuchlík
Publikováno: 03. 03. 2009


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 3
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio