Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Krátkozrakost a HLA-B27
17 hodin | CRACKY: To odvolání je potřeba? Není nějaká jednoduší...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
2 dní | MONOCAJT: REPLY:CODY:74269-1:2024-05-17 16:41:04: Nej...
hypertenze zdr. prohlídka
6 dní | PATTAS1: Zdravím, smím se zeptat na které oddělení v O...
Policie bez Maturity
6 dní | PATTAS1: https://www.youtube.com/watch?v=P2jOsOYO9U0 ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
15 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
15 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
15 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
15 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Justiční stráž
17 dní | VSCRVSCR: REPLY:L04GHR:74240-1:2024-04-05 14:57:14: J...
Příprava na fyzické testy
17 dní | VSCRVSCR: REPLY:MONOCAJT:74234-1:2024-03-18 13:16:18: ...

Skryté nošení zbraně ve službě

Nylonové pouzdro na služebním opasku
To, že příslušník Policie ČR, je povinen mít ve službě u sebe střelnou zbraň, je všeobecně známo. Policisté sloužící v uniformě obdrželi ke zbraním ČZ 75 P-01 plastová opasková pouzdra s pojistkou, která jsou vesměs neoblíbená a myslím, že by se dala zakoupit i levnější a lepší pouzdra. Ale já se chci věnovat složce neuniformované policie – Službě kriminální policie a vyšetřování.
Nylonové pouzdro na služebním opasku | Foto: lh foto

Policista v civilním oděvu je povinen nosit zbraň skrytě,  aby nebyl na první pohled odhalen na veřejnosti a také, aby ctěné občany neděsil. Nejlepší na nošení pistole u sebe je pouzdro...pořádné, funkční, bezpečné atd...... V dřívější době byly k pistolím vz. 82 Makarov k nafasování dvě pouzdra – kožené podpažní, které ale nemělo pevný ramenní závěs ale pouze gumu se sponou k připevnění na opasek na opačné straně, než bylo pouzdro ( která se s oblibou rozepínala vždy v  nejlepší chvíli) a druhé, kožené pouzdro na opasek, které bylo velmi neuměle provedeno  (cestovalo na opasku sem tam, zbraň v něm byla velmi špatně zajištěna proti vypadnutí, prostě děs ).  Proto si spousta policistů sehnala jiná pouzdra, ve kterých nosili svoji služební zbraň.

S přezbrojením na pistole ČZ 75 P-01 se situace změnila a jak to často bývá, tak k horšímu. Pouzdra, která si policisté sami zakoupili na pistoli vz. 82, jsou často k ničemu, kvůli rozšířené přední části pistole vz. 75 s Weawer lištou na příslušenství, která tak brání zasunutí zbraně do pouzdra určeného pro jinou pistoli

Nevím, jak v jiném kraji, ale u nás policisté SKPV ke zbrani obdrželi pouzdro Dasta mod. 203/Z . V rámci centrálního nákupu se domnívám, že pouzdro bude stejné v celé republice. Opět se dá říci, že ministerstvo vnitra jako vždy  zabodovalo -  vybralo nejhorší firmu a její nejhorší pouzdro. V podstatě se jedná o dva pruhy polstrované Cordury, sešité k sobě a s našitými poutky na bocích. V přední části se nachází kapsička na náhradní zásobník, jištěný páskem s připínáním suchým zipem.

Pouzdro je přichycené k opasku kalhot tenkými pásky, cestuje po celé straně boku policisty, o nesmyslnosti umístění náhradního zásobníku do pouzdra zbraně a jeho následném tasení při přebití křížem přes tělo, se přesvědčil již každý, kdo měl tento nesmysl na sobě. Cena pouzdra je  asi jen 320,- Kč, ale nekoupil bych si ho ani za 10 korun …....

Za stejnou cenu, cca 300 až 500,- Kč se dají sehnat neznačková kožená pouzdra na opasek, která při použití správné šíře opasku kalhot, drží na stejném místě na boku, kam je majitel umístí. Náhradní zásobník je nutno ale nosit jinde, nejlépe v jeho pouzdru, umístěném stále na stejném místě na druhém boku, než je zbraň. Kožená pouzdra samozřejmě přiléhají k boku a dají se tak lépe skrýt pod oblečením, v létě třeba i pod volným tričkem. Pokud by měl někdo zájem, může si koupit opaskové kožené pouzdro značkové, kde jsou ceny i v rozmezí 2000 - 2500,- Kč.

Jak jsem zjistil, i starší kožené pouzdro,  určené původně pro pistoli ČZ 75 - původní typ  bez lišty, se dá roztáhnout tak, že funguje i s pistolí ČZ 75 P-01. Když ne, pomůže vložit naolejovanou zbraň zabalenou v igelitovém pytlíku do namočeného, roztaženého koženého pouzdra, po vyschnutí se pouzdro přizpůsobí novému tvaru zbraně.
               
Výběru pouzdra k celodennímu nošení zbraně je třeba věnovat pozornost a vybrat si takové pouzdro, které mi bude osobně co nejvíce vyhovovat.

Já jsem takové pouzdro objevil u firmy FOBUS z Izraele, vyrábí pouzdra  na širokou škálu pistolí, včetně zbraní z ČZ Uherský Brod. Na naši služební pistoli ČZ 75 P-01 je určené pouzdro značené Fobus 75-D, kupoval jsem ho v podnikové prodejně ČZ UB v Praze před lety za částku 450,- Kč, nyní bude jeho cena asi o nějakou stokorunu větší, tipuji asi tak 600,- Kč. Vyrábí se jak ve verzi pevné s pádlem, které stačí nasunout za opasek nebo okraj kalhot, tak s průvlekem na opasek.


Už jsem slyšel, nebo četl na střeleckých webech, jak při tasení zbraně , střelec vytáhl pistoli i s pouzdrem, ale nikdy se mi to nestalo, a ani nikomu z mých známých ,co mají tenhle typ  pouzdra.  Slaňoval jsem s Fobusem i hlavou dolů, pouzdro ani zbraň nevypadly.
                    
Další verze Fobusu má pádlo stavitelné, tak že se dá měnit sklon pouzdra vpřed a vzad. Mně tato funkce přijde celkem zbytečná, jsem spokojen se sklonem u pevného, navíc kloub zvyšuje poměrně šířku pouzdra a zmenšuje tak jeho schopnost skrýt se pod oblečení. Kloubové pouzdro stojí asi kolem 800,- Kč, ale cena pouzder Fobus je vyvážená kvalitou a doživotní zárukou. V pouzdře 75-D se může nosit i pistole ČZ 75 SP-01 a ČZ 75 TS. Jen na okraj, plně nabitá SP-01 má hmotnost okolo 1400 gramů a ve Fobusu o ní skoro nevím. Cena Fobusů bývala v prodejně ČZ nejnižší, v jiných firmách byly cena okolo 1000,- Kč.
 
Jak jste si asi všimli, upřednostňuji pouzdro s pádlem, nebaví mně nestále pouzdro s průvlekem sundavat a nandavat na opasek. Takhle vstanu, vezmu pouzdro se zbraní ze zásuvky, zastrčím za okraj kalhot a jdu….

Na podobném principu fungují také vnitřní opasková pouzdra, která bývají látková – z Cordury, jsou opatřená nasouvacím klipsem na opasek, ale nosí se na boku uvnitř kalhot. Vyžadují volnější kalhoty a vzhledem k tomu, že pouzdro je zasunuté uvnitř kalhot, vyčnívá ven vlastně jen pažba zbraně, která jde tak lépe skrýt oblečením. Nevýhodou u těchto pouzder je, že se z nich špatně tasí a také často dřou do boku. Špíčky na boku znamenají u tohoto pouzdra problém.

 

Asi nejméně jsou u policistů rozšířená podpažní pouzdra, ve kterých sice člověk vypadá velmi akčně – viz hoši z CI-5 a další, ale zkuste si to nosit celý den …. Sice konstrukce těchto pouzder hodně pokročila, oproti třeba podpažnímu pouzdru pro ČZ 50, které bylo tvořeno podstatě jen překříženými popruhy, ale stejně se u podpažáku moc pohodlí nedočkáme.

Podpažní pouzdra  f. Dasta z Cordury se prodávají v cenách okolo 450 – 650,- Kč,  kožené neznačkové se dá sehnat v ceně okolo 1000,- Kč, ovšem značkové kožené podpažáky se šplhají až do výše třeba 3500,- Kč …..
 

Konstrukcí se podpažní pouzdra dělí na:


horizontální, kde je zbraň uložena pažbou dopředu a hlaveň je ve vodorovné poloze, vhodné spíše pro menší zbraně svislá – zbraň uložena hlavní dolů, vhodné pro větší zbraně

 

kombinovaná – pouzdro je možné odepnout z popruhů a připevnit na opasek, ale to zase nedosahuje kvalit čistokrevného opaskového pouzdra.

Novější podpažní pouzdra využívají tzv. protiváhy, kdy na opačné straně, než je pouzdro na zbraň, se nachází modul s poudrem nebo pouzdry na zásobník či pouta.

Zkrátka, vypadá to tak, že ať si vyberete, jak si vyberete, vždy budete mít lepší pouzdro, než jaké nafasujete ….....

 


Text a foto: Pavel Kučera

Vložil: Lukáš Heinz
Publikováno: 18. 10. 2009


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 1 / Celkový počet hodnoceni 2Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 18
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio