Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Ock
2 hodin | COOP110: ahoj..a na čem si na OCK pohořel??.. a Cab...
Plat u Policie
13 hodin | JOE: Především je potřeba říct, že nový policista ...
Výběrové řízení, služební hodnocení
včera | TRNKALINKA: Pokud máš normálního šéfa, tak je služební ho...
Mobilní jednotka cizincké policie
8 dní | DEATHCAME: Dobrý den, v současné chvíli bohužel slouží n...
Přestupek
12 dní | AF13: No, jsou to hlavy pomazané, některé personali...
Pmj
16 dní | HOMER: ???...
Jakým útvarem co nejrychleji nahoru ? Respekt...
17 dní | BOOKY90: Ahoj. Nastupuji na ZOP v prosinci. Mám vel...
Krev - granulocytopenie/neutropenie
26. 09. 2021 | MATES1234: REPLY:DAPLER:72779-1:2021-09-22 18:50:42: A...
Psychotesty k CS ČR - INFO
22. 09. 2021 | ALOUETTE: REPLY:ANDILEK:71667-1:2020-09-10 20:30:38: Di...
Toxikologie při přijímání k CS?
22. 09. 2021 | ALOUETTE: Ahoj, tak koukám že nikdo neodpověděl...Nicmé...

Směny po americku - zápisky z jednoho výzkumu I.

(AKTUALIZACE 15.11. - doplnění informací na konci původního článku) Jeden z našich spolupracovníků v současné době pobývá v USA. Součástí jeho pobytu je i účast na rozsáhlém výzkumu toho, jaký má provoz na směny vliv na bezpečí policistů při práci. Jak takový výzkum probíhá a jak to vlastně je s policií v Texasu - o tom bude série článků, které přineseme v následujících dnech.
| Foto: Nášivka Arlington PD

Základní charakteristika


Výzkum, o kterém bude řeč, se odehrává ve městě Arlington ve středním Texasu, na půl cesty mezi Dallasem a Fort Worth, vzdálených od sebe asi 50 kilometrů. Městem, které má samo o sobě 350 tisíc obyvatel, tak denně projíždí další desítky tisíc lidí, kteří tu nebydlí, navíc má na svém území snad největší zábavní park v USA (Six Flags Over Texas) a stadiony baseballových Texas Rangers a fotbalových Dallas Cowboys. Takže rozhodně žádná oáza klidu.

Na pořádek tu dohlíží místní Arlington Police Department, který má 600 policistů a bezmála dvě stovky civilních zaměstnanců (v tomto roce by se měl kvůli novému stadionu Dallas Cowboys zvýšit počet policistů o dalších 150). Policie tu má na starosti i městskou věznici, což je něco na způsob CPZ - zadržení musí být buď obviněni do 72 hodin a předáni do okresní (county) věznice (ta spadá pod úřad šerifa), nebo jsou propuštěni (v době psaní tohoto článku bylo ve věznici okolo sedmdesáti zadržených).

 

Organizace Arlington PD


Policie v Arlingtonu je rozdělená do čtyř "obvodů". Vedle toho má také vlastní tréninkové centrum, kde připravuje nové policisty a ještě pár malých, denních úřadoven, které jsou ve velkých obchodních centrech. Jinak musí policisté všechno obsáhnout ze svých aut - hlídkují jednotlivě, jenom nováčci jsou ve dvojicích s FTOs (Field Training Officers, což se dá nejspíš přeložit jako důstojník pro terénní výcvik). Pěší hlídky tu nejsou, protože pěšky tu nechodí nikdo.

Policie v Arlingtonu má poměrně jednoduchou řídící strukturu. Nad obvody je jenom ředitel sboru a jeho zástupci (kteří současně řídí jednotlivá oddělení). Na odděleních jsou pak po samostatných liniích řízeni detektivové (jeden lieutenant a několik seržantů) a uniformovaní policisté (stejně jako u detektivů). Pár uniformovaných a detektivů má vždy na starosti dohromady okrsek - detektivové se v něm starají o vyšetřování, uniformovaní (kterým se říká HEAT - Hotspot Enforcement & Assistance Team) o udržování pořádku. To znamená zčásti reakce na tísňová volání, zčásti úsilí o aktivní ovlivňování prostředí a problémů, které v něm vznikají - podle v USA oblíbeného modelu řešení problému na místní úrovni SARA (Scanning-Assessment-Response-Analysis).

 

Práce Arlington PD


Těžko posoudit, nakolik se zde policii daří - málo práce rozhodně nemá, názor si udělejte sami:

Zločinnost v roce 2007
vraždy
13
znásilnění
156
loupeže a loupežná přepadení 740

ostatní násilné trestné činy

1 672
vloupání 4 447
krádeže
14 990

Doprava
v roce 2007
usmrcení při dopravních nehodách
24
zranění při dopravních nehodách 2 947
počet nehod 7 488
počet přestupků
55 000


Co se týče standardní výbavy uniformovaných policistů, kromě podkošilových neprůstřelných vest a teleskopických obušků, o kterých se hodně mluví, jsem si nevšiml ničeho "na české poměry" neobvyklého (samozřejmě pokud nemluvíme o autech, vybavených počítačovými terminály, které jsou v US standard).

A ještě jedna specialita - všichni policisté Arlington Police Department musí mít před nástupem na šestiměsíční základní trénink aspoň nejnižší vysokoškolské vzdělání (4 roky), takže nástupní věk policistů je tady obvykle 22 a více let. Odpovídají tomu i platy - ve srovnání s průměrem v policejních sborech v USA (okolo 50 tisíc USD ročně) jsou tu příjmy policistů cca o pětinu vyšší. Dodatek: Rozsah činnosti policistů Arlington Police Department (APD)


Pod článkem se rozběhla zajímavá diskuse, které bohužel chyběla některá důležitá fakta. Aby nebyla tolik "na vodě", dodávám některé podrobnosti o rozsahu působnosti policie v Arlingtonu.

Jak bylo uvedeno v článku, policie v Arlingtonu navyšuje stavy v důsledku přenesení fotbalového stadionu Dallas Cowboys na území města. V současnosti zde podle aktuálních informací slouží 650 policistů, konečný stav by se měl zastavit o stovku výše. Přibližně 260 z těchto policistů slouží v uniformách a dohlíží na veřejný pořádek a dopravu ve svěřených okrscích. Okrsky mají rovněž přidělené detektivy, kteří vyšetřují trestnou činnost na jejich území (nejvíce se tedy asi podobají našim zpracovatelům). Těch je ale menšina - převážná část detektivů slouží ve specializovaných odděleních (jedná se o oddělení vražd, pátrání po osobách, oddělení pro vyšetřování domácího a sexuálně motivovaného násilí, dále gangů, loupeží, odcizených aut, mladistvých, oddělení ekonomické kriminality a oddělení pro předávání zatykačů a soudní předvádění). Kromě toho má APD i oblíbenou jednotku SWAT.

Federální agentury, o kterých byla v diskusích řeč (FBI, ATF a další), operují po své vlastní linii a jejich aktivity se mnohem více blíží činnosti rozvědky. S policisty Arlington PD se tak v podstatě nepotkají (s výjimkou ozbrojených bankovních loupeží s oběťmi - pak se do vyšetřování zapojuje FBI). Jinými slovy, veškerou trestnou činnost na území města vyšetřují pouze detektivové APD a nikdo jiný.

Policistů je tedy v Arlingtonu vzhledem k počtu obyvatel ve srovnání s ČR opravdu méně. Některé zjevné důvody už padly v komentářích - jednočlenné autohlídky jistě udělají své, stejně jako fakt, že si zdejší policisté nedodělávají školy, protože už je mají. Vliv má určitě i to, že auta jsou vybavená počítačovými terminály (i když pro úplnost je třeba dodat, že policie zde používá i odhadem alespoň třicet různých formulářů pro zpracování nejběžnějších věcí).

A nezanedbatelný vliv má ještě jedna skutečnost - v policejních sborech v USA je běžné off-duty vedlejší zaměstnání; to znamená, že policistu (se všemi jeho povinnostmi a oprávněními a v uniformě) si mohou najímat v jeho volnu i soukromé firmy (místo pracovníka bezpečnostní agentury). Takže dohled na bezpečnost například obchodních domů a stadionů finančně zatěžuje sbor méně, protože se na jeho nákladech často přímo podílí jejich provozovatelé. Výše platu policistů za off-duty práci je stanovená centrálně (a je poměrně vysoká) a služební předpisy obvykle stanovují, kolik hodin měsíčně může policista odpracovat "mimo službu" (aby tím nebyla ohrožena kvalita jeho výkonu v "normální" práci).
Text: Michal Tošovský
Vložil: Michal Tošovský
Publikováno: 15. 11. 2008


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 25
Diskutovat ke článku.