Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Krátkozrakost a HLA-B27
včera | APEP: REPLY:CRACKY:74276-1:2024-05-22 19:47:11: No ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
5 dní | MONOCAJT: REPLY:CODY:74269-1:2024-05-17 16:41:04: Nej...
hypertenze zdr. prohlídka
10 dní | PATTAS1: Zdravím, smím se zeptat na které oddělení v O...
Policie bez Maturity
10 dní | PATTAS1: https://www.youtube.com/watch?v=P2jOsOYO9U0 ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
18 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
18 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
18 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
18 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Justiční stráž
20 dní | VSCRVSCR: REPLY:L04GHR:74240-1:2024-04-05 14:57:14: J...
Příprava na fyzické testy
05. 05. 2024 | VSCRVSCR: REPLY:MONOCAJT:74234-1:2024-03-18 13:16:18: ...

Sprejové svítilny

Tornádo u obecní policie
Nejen příslušníci Městské policie Praha již po delší dobu s úspěchem využívají zcela nové vybavení, které umožňuje provádět noční zákroky mnohem bezpečněji a efektivněji. Tento „služební hit“, nazvaný TORNÁDO, se už v současnosti plošně zavádí i u celní správy, další součásti oficiálních ozbrojených složek nyní tuto novinku testují či přímo uvažují o jejím zakoupení. O co se vlastně jedná?
Tornádo u obecní policie | Foto: Pavel Černý

Dle mnoha odborných hlasů jde o přelomovou kategorii bezpečnostních prostředků. O český produkt, který ve světě dosud nemá obdoby – tzv. „sprejovou svítilnu“. Ve firmě ESP vyvinuli špičkový moderní služební sprej, schopný zasáhnout obličej zájmové osoby velmi účinnou pepřovou látkou až na vzdálenost několika metrů a doplnili jej o speciální hlavicí se supersvítivou LED diodou.


Hlavní inspirací tohoto projektu byla zvýšená poptávka po vhodném neletálním nástroji pro specifické zákroky, realizovanými za výrazně zhoršených světelných podmínek.  Podle dlouhodobých statistik dochází k použití obranných a donucovacích prostředků z 80% v šeru či za úplné tmy.

 

Pomocník v akci

Dodnes existuje mnoho příslušníků bezpečnostních sborů,  kteří nad „kasry“ tak trochu „ohrnují nos“.  To je však jen pohled lidí, kteří se dosud setkávali jen s obstarožními, takřka 30 let sloužící slzotvornými prostředky a kteří nemají potuchy o moderních možnostech a způsobech využití nejnovějších prostředků třetího tisíciletí v policejní praxi. Nejnovější typy již disponují nesrovnatelnými vlastnostmi. Jednak mají až překvapivý velký dostřik a díky provedení „tekutá střela“ lze zasáhnout přesně cíl do cca 5 metrů - a to bez většího rizika potřísnění okolních osob - čímž se nabízí šance užití i ve větších místnostech. Nepoměrně větší účinnost mají také současné náplně na bázi kajenského pepře, a to i v případě letmého zásahu osoby se zavřenýma očima. Stupeň paralyzujícího efektu se s vývojem nových a nových typů látek postupně nepoměrně zlepšuje a některé z posledních, velmi přesvědčivých testů, jasně ukazují,  že na moderní varianty, které však mají potřebné mezinárodní atesty, jsou „krátcí“ i otrlí opilci a narkomani.

Ke spreji vznikl také celý nový systém pouzder – od sofistikovaných variant až po jednoduché klipy.

Jak dokládá nejen většina poznatků ze světa, ale i četné zkušenosti pražských strážníků s novým prostředkem, ve valné většině případů takticky správné použití TORNÁDA až překvapivě pomáhá. Když už násilník nejde po zásahu rovnou „k zemi“, tak je alespoň reálná šance na zásadní omezení pro podmínky jeho útoku či znemožnění případného útěku. Někdy takový sprej bývá navíc velmi dobrým řešením i proti skupině násilníků či jako vhodný prostředek k překonání nezvladatelného odporu extrémně fyzicky disponovaného jedince a jeho konečného spoutání. Navíc jde v tomto případě koneckonců o prostředek tzv. neletální, to znamená, že na rozdíl od použití obušku nebo dokonce výstřelu ze služební zbraně, jsou zde účinky ještě vratné – tedy žádná krev, žádné otřesy mozku či polámané kosti. Zkrátka pomoci a přitom moc neublížit. Jde o mnohem omezenější aplikaci „donucovacích prostředků“ (což je v zásadě jen jiné pojmenování pro nutné násilí ve jménu zákona a udržení pořádku),  ale bez závažnějších škod.  To v praxi znamená zvládnutí mnohých prekérních zákroků bez případných důsledků, co se týče případné trestní odpovědnosti strážců zákona za nepřiměřeně provedení zákroku. A také pochopitelně elegantního vyřešení bez nepříjemných mediálních a politických dopadů na celou organizaci.

 

undefined

 

 


Schopnost vidět

Na počátku celého projektu, vedoucímu k přelomovému prostředku, byl již zmíněný fakt, že valná většina použití obranných a donucovacích prostředků se odehrává především ve večerních a nočních hodinách. V takových situacích by pak bylo nanejvýš nepraktické nést v jedné ruce svítilnu a ve druhé sprej. Navíc ve vypjatých momentech bývá nanejvýš problematické vhodně koordinovat pohyby obou rukou. Tma a omezené světelné podmínky vedení policejního zákroku příliš nepomáhají. Bohužel, zpravidla se tak jen výrazně zvyšuje míra zpoždění reakce na útok pachatele, neadekvátního či omylného užití policejní síly. Právě stále zřejmější potřeba včasné identifikace hrozby v podmínkách ztížených sníženou viditelností a možnost adekvátního použití donucovacího prostředku při nočních akcích bylo důvodem, proč bylo úsilí zaměřeno právě tímto směrem. Mnozí strážci zákona „z ulice“ stále více volali po vhodném řešení. Dvouletý vývoj, spojený s náročnými testy, nakonec přinesl své ovoce. Modernizace polovodičových světelných zdrojů díky nejnovějším ultrasvítivým LED diodám pokročila natolik, že umožnila integrovat vysoce výkonnou svítilnu přímo do těla klasického obranného spreje. A to prakticky bez jakéhokoli zvětšení jeho rozměrů.

Mimo teleskopického obušku ESP je nyní sprejová svítilna Tornádo standardní výbavou Celní správy. Tento prostředek je také stále více k vidění také i u příslušníků Vojenské policie AČR Tato neletální, ale vysoce funkční výbava nachází uplatnění i v některých svízelných situacích, které musí řešit u rezortu Vězeňské služby.

Tzv. „Sprejovou svítilnu“ TORNÁDO mohou policisté ve své službě používat jako jakýkoliv běžný světelný zdroj, kdykoli je zastihne tma. Stačí pouze přirozeně najít prstem spoušť pro střik a zdvihem ochranného víčka se svítilna automaticky zapne. V případě nebezpečí pak lze pouhým stiskem prstu začít rychle a efektivně používat velmi efektivní pepřový sprej, a to i na slušnou vzdálenost kolem 4,5 – 5 metrů. Působení na takový distanc v praxi mnohdy řeší i velmi patové situace pasivních osob, ozbrojených chladnou zbraní. A v podobě „sprejové svítilny“ TORNÁDO pak lze vše realizovat i v podmínkách úplné tmy. Světlo i „slzák“ lze tedy velmi pohotově ovládat jen jednou rukou a druhou ruku tak stále využívat pro další klíčové činnosti (tzn. obranné kryty, úchop obušku či úchop zbraně, apod.)

To, že zřetelně vidíme zájmového člověka, nám dává větší šance co optimálněji a s patřičným načasováním použít tento účinný donucovací prostředek. Se světlem v ruce je rázem mnohé jednodušší. Jasně pak můžeme v tmavém parku rozeznat obličej a doklady podezřelé osoby nebo mnohem bezpečněji jednat se stále agresivnějším podnapilým řidičem. Reakce na změnu situace k horšímu je pak blesková. S novou „sprejovou svítilnou“ se také mohou o mnoho bezpečněji propátrávat ohrožené vnitřní prostory, kde se ještě může schovávat pachatel vloupání (toho případně, díky velkému dosahu střiku, lze eliminovat zvenku – tedy bez nutnosti rizikového vstupu do místnosti). Stranou nestojí ani šance k zvládnutí nočního útoku rozzuřeného psa. Mít TORNÁDO zkrátka znamená vidět, pozorovat a přitom být neustále připraven na možnost řešení náhlé hrozby, a to bez násilí a trvalých fatálních následků pro všechny zúčastněné strany konfliktu. Lze říci, že díky této výrazné inovací, se opět o něco posunuly možnosti bezpečnostních složek pro vedení zákroků za ztížených světelných podmínek. 

 

Protože pokud o riziku nevím,  nemám šanci mu účinně čelit.

 

 


Taktický efekt

Dalším z nejužitečnějších efektů aplikace TORNÁDA je také to, že ostrý paprsek světla osvítí celou postavu podezřelého a  zároveň jej až překvapivě oslňuje. Tento aspekt vede nejen k dezorientaci problémové osoby a významně přispívá k bezpečí zakročujícího strážce zákona. Dotyčný také díky oslnění přesně neví, kdy výstřik přijde (pokud vůbec v této chvíli ví,  že na něj se světlem míří i sprej…) a nemůže si před zásahem clonit obličej preventivně rukama či vhodně načasovat zavření očí.  Samotný světelný kužel  navíc během nenadálých akcí umožňuje instinktivní a přitom velmi přesné zamíření spreje na cíl.  Střed místa osvitu je totiž zároveň i plochou dopadu dráždivé látky. V nejkritičtější situaci, například během vlastní nutné obrany policisty, současně zamezuje nechtěnému obrácení trysky směrem k sobě a případnému zasažení vlastního obličeje.  Světlo také dává potřebný odhad o dosahu proudu dráždivé látky a umožňuje rychlou opravu nedokonalého zásahu. Jak se nyní v praxi znovu a znovu zjišťuje, nový vynález tak jen nezvyšuje efektivitu použití obranného a donucovacího prostředku.  Pomáhá také eliminovat i nejběžnější chyby, které ve stresu nebezpečné situace mohou zákonitě vznikat. Usnadňuje tak nanejvýš náročné činnosti v těch nejvíce problematických momentech výkonu policejní služby.

 

 

 

Náplň nového spreje je navíc nehořlavá, což je velkou výhodou pro alternativu zákroku společně s donucovacím prostředkem AIR Taser (hořlavé směsi totiž mohou v kombinaci s elektrickým výbojem tohoto policejního paralyzéru způsobit vzplanutí oděvu s důsledky těžkých popálenin zájmové osoby). Náplň také obsahuje neobvyklou novinku, která může být nemalou pomocí v policejní službě – a to složku, viditelnou ve svitu ultrafialového světla. I když tedy pachatel neobdrží potřebný plný zásah a bude na oděvu potřísněn jen pár kapkami, nemá nad zákonem zdaleka vyhráno. I pokud se mu podaří uniknout,  může být později odhalen pomocí popsaného moderního systému a být mu dodatečně prokázána nepochybná přítomnost na místě zákroku.
Pro výcvik správného používání prostředku TORNÁDO je nyní také k dostání tréninková verze tohoto světelného spreje, obsahující neškodnou inertní vodní náplní. To dává příslušníkům policejních složek dobrou možnost integrování nového prostředku do komplexní služební přípravy. A to realizací rozličných modelových situací, v průběhu kterých mohou prodělat nácvik cílený na optimální taktické a legislativní použití TORNÁDA.  
Model TORNADO se vyrábí v provedení 40 nebo 63 ml. Klasická nádobka spreje je osazená hlavicí s integrovanou supersvítivou LED diodou, která na jednu náplň vydrží svítit celé dlouhé desítky hodin. Krycí víčko, zabraňující nechtěnému spuštění spreje, pak obsahuje 2 lithiové baterie (jejich výměna stojí cca 20,- Kč). Při velmi přirozeném manévru - vložení palce na spoušť spreje, se víčko nadzvedne a tím rozsvítí zabudované světlo (tento úkon je pohodlně proveditelný i ve služebních rukavicích). Po případném vyprázdnění nádobky či uplynutí data expirace, se může vrchní modul se světlem snadno přemontovat na náhradní nádobku (ta pro ozbrojené složky stojí kolem 128 ,- Kč) - tento úkon navíc výrobce pro konkrétní složku zajistí bezplatně). Životnost spreje do nutné výměny je celé 3 roky (namísto obvyklých 2 let u jiných obdobných  výrobků). K produktu je v celkové ceně pro bezpečnostní sbory (tj. 250,- Kč s DPH) zahrnuto i praktické pouzdro s fixačním klipem, pomocí kterého lze sprej upevnit snadno a rychle na opasek či taktickou výstrojovou vestu.    Na tento ojedinělý český výrobek byl již udělen patent v USA i v Evropě.

Hlavní instruktor ESP Pavel Černý předvádí na výcviku v Barceloně na kurzu španělských policistů taktickou aplikaci Tornáda. Neškodná tréninková inertní verze umožňuje realizaci četných modelových situací. Tornádo při testech v Mexiku u Federální policie.

Nejen samotný sprej, ale i náplň splňuje náročné mezinárodní požadavky EU. Kupříkladu plní kritéria německé „Technické směrnice pro dráždivé prostředky(RSG)” s látkou Oleoresine Capsicum (OC) a byla prověřena a přezkoušena MPA Hannover (schvalovací laboratoř na zkoušky materiálů). „Technická směrnice“ popisuje požadované technické specifikace, stejně jako kritéria pro zkoušky konstrukce OC dráždivých prostředků.


Praktický test

Jaká je ale konkrétní účinnost takových sprejů, o tom mezi lidmi dosud panuje plno omylných představ a někdy i dost neuvěřitelných mýtů. Lze se tak setkat jak s názory, hlásajícími naprostou zbytečnost a bezcennost takových prostředků z hlediska reálné konfrontační situace, až po naivní iluze snad většího očekávaného efektu, než má atomová bomba. A kde je vlastně pravda, o tom se někteří zcela nedávno rozhodli přesvědčit doslova na svojí kůži…

Vytyčeným cílem tohoto netuctového zkoušení bylo prověřit nejen dálku dostřiku a schopnost přesného zásahu pohybujícího se cíle, ale především zkoumat schopnosti paralyzující látky. To znamená zjistit, jaká je vlastně šance vyřazení protivníka „ze hry“ a co je takový násilník schopen ještě udělat po zásahu takového „Tornáda“. Lze říci, že odhodlaní dobrovolníci šli do této „hry“ naplno a s odhodláním. Byli pevně rozhodnuti co nejvíce zatnout a nad sprejem „zvítězit“. Není divu – jeden z nich byl i dost trénovaný a velmi otrlý příslušník speciálních ozbrojených složek. Právě ten se rozhodl pro nástin klasické sebeobranné situace, kdy se bude jako agresor ze všech sil snažit tvrdými údery zasypávat nastavenou boxerskou lapu. Test dopadl opravdu přesvědčivě. Už po krátkém postupu vpřed, kdy byl zasažen paprskem Tornáda, již prakticky nevěděl, kam vůbec jde. Bolest v očích byla dle jeho slov tak nesnesitelná, že jejich otevření a jakákoliv orientace již byla prakticky nemožná. To se pak špatně boxuje a někoho napadá (v té době byl oslepený a dezorientovaný útočník „zralý“ na účinnou protiakci i nepoměrně slabšího soupeře). Po další snaze o útoky vedené naslepo pak dostal do obličeje druhou dávku a ta mu doslova „vzala dech“. Zkroutil se KO na zem a později vypověděl, že byl vůbec rád, že vůbec existuje. Už se jen těšil, až bude mít tu nepopsatelnou hrůzu za sebou. Do sprchy jej, zcela zdevastovaného na jeho doslova vlnících se nohách, museli pracně dotáhnout připravení pomocníci. Když se cca za půl hodiny po očistné lázni alespoň trochu vzpamatoval, sdělil, že u něj rozhodně končí jakékoliv diskuze o přínosu sprejů. Každému pochybovači by v budoucnu jen mohl doporučit podobný test. Pokud bychom jej tam po zásahu nechali bez pomoci a možnosti oplachu, bezmocný by se tam nekonečnou dobu válel, doslova jako tuleň po pláži. Ani na útěk z místa incidentu by prý v reálu prý nebylo velké pomyšlení.

Druhou částí netradiční zkoušky byl spíše služební scénář. Šlo o simulaci marné hrozby služební zbraní, realizované policistou proti zatím naprosto pasivní osobě ozbrojené nožem (vzdálenost byla zvolena, vzhledem k velkému dosahu proudu Tornáda, přes 5 metrů). Po prvním střiku se však měl dotyčný „gauner“ snažit zmobilizovat veškeré usilí a rozeběhnout se proti spreji. Dle zadání měl následně za každou cenu gumovým nožem „pobodat“ toho, který zde byl v roli strážce zákona. Přesvědčivé výsledky jsou patrné na zdokumentovaných fotografiích s popisem vývoje událostí:

 

Fotografie č. 1: Padouch s nožem se pro prvním zásahu na 5 metrů odhodlaně rozebíhá na policistu.


 

 

 

 

Fotografie č. 2: Už první zásah rázně zastavuje agresora v postupu. Ten ztrácí vůli k dalšímu útoku.

Fotografie č. 3: Neúspěšně snaží krýt obličej před další „náloží“. Chropění, prudký kašel a bezmocné naříkání.

Fotografie č. 4: Postižený útočník jde pod náporem další trefy nekompromisně dolů k zemi. Proti zbytku spreje se zdevastovaný útočník už zmůže jen na zoufalé nadávky.

Fotografie č. 5 a 6: Po výzvě, aby se snažil o nějakou akci či útěk, sbírá hekající figurant své poslední síly a jen bezmocně šátrá před sebe. Pak jej znovu přemáhá nesnesitelná bolest v očích. Nedostatek dechu, zmatek a dezorientace. Je konec. Naprosté KO.

Fotografie č. 7, 8 a 9:Po totální destrukci druhého odvážného „testera“ nám potom byla předvedena další z novinek ze sortimentu ESP – a to speciální dekontaminační sprej. Tedy něco mezi výplachovou „vabkou“ a aktivním deaktivátorem. Tato naprostá novinka je určena pro operativní pomoc osobám, které byly zasaženy takovým druhem služebně-obranného prostředku kdesi v terénu, kde je sprcha nedostupná (a nějaký ten zbytek vody v PET láhvi nedostatečný). Paralyzující látka je rychleji vyplachována a je zde významně redukována doba jejího dalšího působení. A opravdu, druhý figurant se zotavoval ze svého naprosto „nepoužitelného“ stavu výrazně rychleji. Mnohde v zahraničí lze proto tento speciální „očistný“ sprej stále častěji nalézt v běžné výbavě policejních vozidel. Slouží buď jako nezbytná, zákonem vymezená pomoc po užití donucovacích prostředků nebo případně pro co nejrychlejší dekontaminaci policistů, náhodně zasažených při zákroku spreji svých kolegů.

„Zpracovaný“ útočník nyní s povděkem přijímá „první pomoc“ – je aplikován speciální dekontaminační sprej ESP.  Účinný oplach očividně strašné bolesti ulevuje a tak rychleji zmírňuje sotva popsatelná muka figuranta. I to ukazuje, že i v této oblasti kvačí vývoj nezastavitelně vpřed a do nedávna tak trochu opomíjené a podceňované prostředky se na prahu nového tisíciletí zas naplno vracejí do hry. Některé z popsaných testů lze v současnosti koneckonců shlédnout ve filmech na webových stránkách ESP.

Jeden ze zcela zdevastovaných figurantů před a po zásahu (cca hodině sprchování) sprejem Tornádo při jednom z mnoha „ostrých“ testů.

Na ESP spreje je nyní horkou novinkou speciální pouzdro, které bylo iniciováno podněty příslušníků „přímého výkonu“ a na světě zřejmě dosud nemá obdobu. Po odjištění horní pojistky lze sprej rychle a jednoduše vytrhnout, což je obrovskou výhodou pro neodkladné použití obranného a donucovacího prostředku v stresu rizikové policejní situace. Spodní posuvná část pak dovoluje přizpůsobení na různé délky sprejů. Rotační systém navíc umožňuje nastavení do zvoleného náklonu pro lepší možnost úchopu. Po mnoha testech a sérii úprav designu nyní tento perspektivní produkt přichází do sériové výroby.

Další z mnoha variant nošení Tornáda. Sprej ESP tentokrát v jednom z tzv. dvoupouzder, zde v kombinaci s taktickou svítilnou Helios. Prakticky u všech nosných systémů od této firmy může také uživatel libovolně zvolit také ze dvou patentovaných systémů opaskových závěsů.

Vložil: redakce
Publikováno: 18. 09. 2011


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 11
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio